Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 10:12:12 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση συλλογης !!!  (Αναγνώστηκε 8135 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:28:48 πμ »

καλημέρα
Εχω ένα ντοσιε ceres ( γαλλια ) με εικονογραφημένες σελιδες ο οποιος μεσα εχει ολοκαινουργια - ασφράγιστα γραμματοσημα από τις αρχες του 1900 εως και τα τελη του αιωνα περιπου ....
Τα τεμαχια που εχει μεσα είναι ανω των 1.100 και θελω μια γνωμη για την αξια του .
Ευχαριστω

χαρης .
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:30:06 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:31:32 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:33:10 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:34:45 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:36:25 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:37:49 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:39:31 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:42:59 πμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 08:44:40 πμ »

.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 11:50:22 πμ »

Πολύ ωραία συλλογή. Τα γαλλικά λόγω της ποικιλίας των σχεδίων και της εκτεταμένης χρήσης χαλκογραφικής εκτύπωσης είναι τα ομορφότερα γραμματόσημα του κόσμου. Πριν τα πουλήσεις, χάζεψέ τα και άγγιξέ τα, τυχερός που είναι στα χέρια σου, είναι αριστουργήματα.

Εχεις φωτογραφήσει όλα τα γραμματόσημα; Πότε σταματάει η συλλογή;

Η συλλογή δεν είναι πλήρης. Τα προ του 1945 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Οι σειρές στις υπόλοιπες εικόνες κοστολογούνται στον κατάλογο Michel 2010 από 1 έως 20 ευρώ. Στην περίοδο 1945-1960 που έχει ψωμί πρέπει να λείπουν τα καλά κομμάτια. Επίσης είναι σημαντικό αν τα γραμματόσημα είναι καθαρά με όλη τη γόμμα τους από πίσω (ΜΝΗ,**) ή έχουν υπολείμματα σαρνιέρας (ΜΝ,*), ενός χαρτιού με το οποίο τα κολλούσαν παλιότερα πάνω σε χάρτινες σελίδες. Στη δεύτερη περίπτωση η αξία τους μειώνεται δραματικά κατά την πώληση.

Παρακολούθησε και σύγκρινε με αυτή τη δημοπρασία που λήγει αύριο
http://www.ebay.de/itm/FRANKREICH-1945-65-SCHONE-GEST-SAMMLUNG-E383-/311461446539?hash=item48848c838b:g:jUUAAOSwT5tWF3ia

και που έχει καλά κομμάτια που μάλλον σου λείπουν
(π.χ. 500 φράγκα 1947 (50,00 ευρώ)
1000 φράγκα 1949 (120,00 ευρώ)
Προσωπικότητες 1950 (70,00 ευρώ)

Σου χρειάζεται ένας προσφατος κατάλογος Γαλλίας (Michel ή Yvert) για να δεις ακριβώς τι έχεις μέσα. Αν δε βρεις από γνωστό ή κάποιο φιλοτελικό σύλλογο της περιοχής σου ή από το Ebay, ίσως μπορούν εδώ τα μέλη να σε βοηθήσουν αναλυτικότερα.

Νομίζω ότι μόνο το άλμπουμ πάει στα 15-20 ευρώ και άλλα 50 τουλάχιστον η υπάρχουσα συλλογή. Δεν φαίνεται όμως να υπάρχουν μέσα μικροί "θησαυροί", οπότε κράτα μικρό καλάθι.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:10:27 μμ »

Το ντοσιε και όλα τα γραμματοσημα είναι απιαστα σχεδόν και σε αριστη κατασταση !!!
Δεν πηρα φυσικα φωτογραφια όλα τα γραμματοσημα που εχει μεσα γιατι θα βγουν πολλες φωτο ...το πρωτο γραμματοσημο είναι το black danteles 1900 και τελειωνουν καπου στο 1979 aerienne !
Εχει μεσα και αρκετες πληρης σειρες ( πιστευω τουλάχιστον 20-30 περιπου ) και οι πιο πολλες είναι στην δεκαετια του 1960 .
Τα γραμματοσημα είναι καθαρα από πισω όλα και εχουν μονο κολλα από ότι ξερω - χωρις σαρνιερες κλπ .
Ο καταλογος ο οποιος πηρα καποιες ενδεικτικες τιμες αλλα με κουρασε πολύ λογω ότι είναι παλιος είναι ο ceres 1991 που εχω αλλα είναι σε γαλλικα φραγκα οποτε δεν εχω αντικειμενικη αποψη για την αξια τους ....
Γνωμη μου είναι ότι 50 ευρω η συλλογη σιγουρα δεν κανει όχι μονο γιατι είναι ολοκαινουργια μεσα όλα ( ντοσιε - γραμματοσημα κλπ ) αλλα λογω ότι είναι και μεγαλη η ποσοτητα τους αλλα και ότι βρηκα ότι μερικα από αυτά μεμονομενα ένα-ένα ξεκινουν από 0.50 ευρω εως 1-2 ευρω το λιγοτερο ...οποτε εάν το πολλαπλασιαζα τυπικα με το 1.100 που είναι ο αριθμος βγαινει μεγαλος τριψήφιος ...
Κάθε γνωμη όμως σεβαστη λογω ότι δεν είμαι ειδημων επι του φιλοτελισμου  Χαμόγελο
Ευχαριστω και παλι ...χαρης .
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 12:41:50 μμ »

Ωραία γραμματόσημα αλλά λείπουν τα ´κλειδιά´ που θα μπορούσαν να σου δώσουν το παραπάνω ειναι πολυ όμορφα γραμματόσημα δεν αξίζει να τα δώσεις γιατί έχουν απαξιωθεί οι τιμές στα απλά φτηνότερα γραμματόσημα.Στην θέση σου θα τα κρατούσα.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 01:26:32 μμ »

Οντως είναι πανέμορφα θοδωρη και λογω ότι είναι αριστα ..σκέφτομαι να τα δωσω η όχι .
Περιμενα λογω χρονολογιας και ποιοτητας να εχουν κατι αξιολογο μιας και ουσιαστικα αλλα και τυπικα είμαι λατρης και συλλεκτης των νομισματων όποτε σιγουρα θα προτιμουσα να ειχα μερικα ομορφα ελληνικα ασημενια ( γεωργιο - παυλο κλπ ) και να τα αγοραζα με ένα αντιτιμο από την πωληση των γραμματοσημων ..
Λογω επαγγέλματος ο πατερας μου αλλα και σχεδόν ολο το σοι βρισκόντουσαν πολλα χρονια σε ταξίδια στο εξωτερικο και εχω αρκετα συλλεκτικα ειδη ( γραμματοσημα - σουβενίρ - νομισματα κλπ ) τα οποια μαζευαν κατά διαστήματα από τις χωρες που πηγαιναν ...και αρκετα από αυτά δεν υπαρχουν ουτε σε ebay και σαιτ δημοπρασιών ουτε πουθενα αλλου ( εποχές 1965 και μετα ) !!!
Στα γραμματοσημα πχ εχω από κινα - αλγερια ...μεχρι ινδιες - ειρε και κατι άλλες χωρες η κρατιδια που ουτε στον χαρτη δεν τα βρίσκουμε  Σαρκασμός ...απλα και μονο γιατι ηταν εκει λογω δουλειας
Εν καιρο θα κανω ένα ξεσκαρτάρισμα γιατι θελουν και κοπο και χρονο τα πιο πολλα ...και θα τα διωξω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 01:39:17 μμ »

Απο τις ενδιαφέρουσες εκτιμήσεις συλλογών που έχουμε δει εδώ στα γραμματόσημα. Δεν έχω κατάλογο να σε βοηθήσω, αλλά και με κατάλογο θέλει πολύ δουλειά και ψάξιμο. Σίγουρα οι πιο παλιές περίοδοι που λείπουν είναι και οι πιο ακριβές.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences