Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 10:21:28 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΖΥΓΑΡΙΑ  (Αναγνώστηκε 7467 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
alexandros7619
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39

"Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" Fyodor Dostoyevsky


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 28, 2015, 11:05:25 μμ »

Είμαι καινούριος στην παρέα,θελω να αγοράσω χρυσές λιρες και γιαυτό το λόγω θέλω να προμηθευτώ  μία κάλή ζυγαριά ακριβείας 0.001 ,τί εχέτε να μου προτείνετε .
ΔΕΝ ξερω Αγλικά γιαυτο θα προτιμούσα να μου πείτε μάρκα και κάποια μαγαζιά  στην Αθήνα για να αγοράσω ,η tanika εχω ακουσει οτι ειναι παρα πολυ αξιόπιστες αλλα δεν ξερω που θα βρώ .γενικά θα θελα καποιος να με βοηθείσει να μου πως να βρω διάφορα αξεσουαρ όπως μεγεθυντικους  φακους,κάψουλες κ.α .σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων
Καταγράφηκε

"Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" Fyodor Dostoyevsky
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 28, 2015, 11:33:26 μμ »

Μιλα με τον Νικο εχει τα παντα

http://steki-syllekton.gr/index.php?action=profile;u=19073
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2015, 12:17:41 πμ »

- Συμφωνώ με τον milou
- Η Τanita είναι καλή , κορυφαία.
- Το 0,001 είναι υπερβολή. Με 0,01 είσαι απόλυτα καλυμμένος.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ΆγγελοςΝ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2015, 10:27:45 πμ »

όπα, τώρα που μιλάμε για ζυγαριές, μπήκα στο τριπάκι πρόσφατα και αγόρασα μια myweigh triton T2, 200x0,01. Ωραίο εργαλειάκι φαίνεται και απλό στη χρήση. 25 δολλάρια μαζί με μεταφορικά. Οι κριτικές που διάβασα είναι καλές. Την έχει κανείς από εδώ, έτσι για μια γνώμη ακόμα?

Σημαντικό: τα βαριδια που χρησιμοποιούμε για ρύθμιση, πώς ξέρουμε αν είναι σωστά στο βάρος? Επήρα κάτι φτηνά (11 δολλάρια το σετ των 7), επιχρωμιωμένα, με ανοχές τρια χιλιοστά του γραμμαρίου, αλλά τώρα που τα παρέλαβα δε μου γεμίζουν το μάτι. Αποδείχτηκαν κινεζικα, τα κεφαλάκια είναι στραβοβιδωμένα, λείπανε και 3 απο το κουτι (τον πάτησα στο λαιμό τον έμπορα, 75% refund). Λέω να πάρω τίποτα πιο μερακλίδικα, μπρουτζινα. Καμια πρόταση?
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2015, 01:36:11 μμ »

Καμια πρόταση?

Tanita έστω και με 0.1 γρ ακρίβεια.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2015, 02:04:59 μμ »

εγω πηρα προσφατα 2 ζυγαριες 'ακριβειας', μια 500χ0,1 και μια 200χ0,01..το θεμα ειναι οτι θελω να τις καλιμπραρω αλλα χρειαζομαι συγκεκριμενα βαρη..εχω ενα σετ μπρουτζινα βαρη απο τα μεσα του '70 με σφραγιδες αλλα ανησυχω οτι δεν ειναι τα καταλληλα..οι αποκλισεις που εχουν ειναι σχετικα ελαχιστες..δηλαδη σε καποιο νομισμα πχ 12γρ, η ζυγαρια θα δειχνει 12,05 η 12,09. αλλα πιστευω οτι φταινε τα βαρη που χρησιμοποιησα για να τις καλιμπραρω.. αν παω σε ενα κοσμηματοπωλειο πιστευετε θα μου τις καλιμπραρει??

αλλιως αν γνωριζεται καποιο μαγαζι που να πουλαει τετοια βαρη...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2015, 02:07:10 μμ »

Καμια πρόταση?

Tanita έστω και με 0.1 γρ ακρίβεια.

+100000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
alexandros7619
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39

"Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" Fyodor Dostoyevsky


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2015, 04:10:59 μμ »

βρήκα  tanita 200-0.01 με εκατό ευρώ στο κέντρο κοντά  στο συνταγμα ,πως σας φαίνεται ?να σας πω και κάτι παράλογο ,βρηκα μεγεθυντικο ΦΑΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ZEISS X10 100 ευρώ!!!!!!!!!!ρε παιδιά απο χρυσάφι ειναι ?
Καταγράφηκε

"Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο" Fyodor Dostoyevsky
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2015, 10:24:43 μμ »

Ο φακος μαλλον ειναι ο τριπλετ που βγαζει...δεν παραμορφωνει τριπλο κρυσταλλο...τα αξιζει τα λεφτα του οταν εχεις το ματι σου κολημενο επανω του για ωρες
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:00:31 πμ »

... ...αλλιως αν γνωριζεται καποιο μαγαζι που να πουλαει τετοια βαρη...

Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζω μαγαζί που πουλάει πρότυπα βαρίδια για καλιμπράρισμα επαγγελματικών - ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ - ζυγαριών μεγίστης ακριβείας. Είναι πανάκριβα.
Στο φάρμακο προφανώς και το milligram παίζει ρόλο.
Σε νοσοκομείο δουλεύω , γι αυτό το ξέρω το μαγαζι.

Στις λίρες , ρε παιδιά , το 0.001γρ ακρίβεια είναι υπερβολή.
Καταρχήν μια τέτοια ζυγαρια θα έπρεπε να είναι μέσα σε γιάλυνο κλωβό όπως οι ζυγαριές των φαρμακευτικών εργαστηρίων.

Ναι , Τanita με 0.01 στα 100 € είναι πολύ καλά. Ρώτησα σε 3-4 μαγαζια στη Σαλονίκη και οι τιμές που βρήκα πέρσι ήταν γύρω στα 120 €.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:12:44 πμ »

Χμμμμ.... κι εγώ θα έλεγα... μην τρελαινόσαστε με τις ζυγαριές περισσότερο από όσο χρειάζεται...

Και να την καλιμπράρεις τη ζυγαριά, αν πας σε άλλο δωμάτιο... μπορεί να θέλει πάλι καλιμπράρισμα. Καλύτερα να έχεις το βαράκι σου μαζί να δεις πόσο χάνει (αν χάνει).

Το πιο σημαντικό είναι ότι καμιά ζυγαριά δε σου δείχνει με τη μία το σωστό βάρος. Πατήστε μια φορά τον δίσκο της ζυγαριάς να "ξυπνήσει" και ζυγίστε το νόμισμα 3 ή 5 φορές και κρατήστε τη μέτρηση που επαναλαμβάνεται. Το πολύ-πολύ, ζυγίστε το 10 φορές.

Για "επιστημονικές" δουλειές, όπως λέει και ο Μιχάλης, χρειάζεται σταθερή θερμοκρασία και προστασία από τις κινήσεις του αέρα...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:20:15 πμ »

Εγω ρε παιδια μεχρι να βρω τροπο να χαλασω την ζυγαρια τρομαξα και σεις κοιτατε τα μικρογραμμαρια........ανεβαινω ζυγιζομαι δειχνει αυτα που θελει η γυναικα μου και γω εχω το κεφαλακι μου ησυχο ουτε γκρινια ουτε παχυνες ουτε απο Δευτερα διαιτα ουτε μην πινεις μπυρα γιατι παχαινει
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:22:40 πμ »

... ...Πατήστε μια φορά τον δίσκο της ζυγαριάς να "ξυπνήσει" και ζυγίστε ...

Σημαντικό.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Και ξέχασα να γράψω ότι αν ζυγίζεις με 0.001γρ ακρίβεια , προφανώς θέλεις απόλυτα οριζόντιο επίπεδο στο δίσκο της ζυγαριας.
Οπότε μην τρελένεστε με τα πολλά δεκαδικά στις ζυγαριες ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 12:37:22 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:25:33 πμ »

Εγω ρε παιδια μεχρι να βρω τροπο να χαλασω την ζυγαρια τρομαξα και σεις κοιτατε τα μικρογραμμαρια........ανεβαινω ζυγιζομαι δειχνει αυτα που θελει η γυναικα μου και γω εχω το κεφαλακι μου ησυχο ουτε γκρινια ουτε παχυνες ουτε απο Δευτερα διαιτα ουτε μην πινεις μπυρα γιατι παχαινει

Αχ ! Πονεμένη ιστορία με τις μπύρες.
Και εγώ δεν το λάμβανα υπόψιν αλλά ναι , η μπύρα βάζει αρκετα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:27:54 πμ »

Εγω ρε παιδια μεχρι να βρω τροπο να χαλασω την ζυγαρια τρομαξα και σεις κοιτατε τα μικρογραμμαρια........ανεβαινω ζυγιζομαι δειχνει αυτα που θελει η γυναικα μου και γω εχω το κεφαλακι μου ησυχο ουτε γκρινια ουτε παχυνες ουτε απο Δευτερα διαιτα ουτε μην πινεις μπυρα γιατι παχαινει

Αχ ! Πονεμένη ιστορία με τις μπύρες.
Και εγώ δεν το λάμβανα υπόψιν αλλά ναι , η μπύρα βάζει αρκετα.
θα σου στειλω την ζυγαρια μου και δεν θαχεις προβλημα   Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences