Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 04:25:33 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 17758 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 04, 2017, 01:28:57 πμ »

πουλημένα είναι ναι, των τελευταίων 2 μηνών..
Καταγράφηκε

noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 04, 2017, 01:35:05 πμ »

Κουβέντα να γίνεται, τι 30 τι 40, δεν σώζεται κανείς με αυτά  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 04, 2017, 02:00:16 πμ »

Τι 50, τι 60....
Εγώ πάντως θα το πάω ανάποδα, ζητάω να μου πουλήσουν οι φίλτατοι συν-συλλέκτες κανα δεκαρικάκι στην τιμή του ενός ευρώ μάξιμουμ, σε κατάσταση παρεμφερή των εικονιζόμενων του rundownhorse, μιας και που να τρέχω να τα βρω σε πάγκους στο Μοναστηράκι (κι ας τα δίνουν τρία-τρία)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:53:38 πμ »

To έχω δει και σε άλλες online εκτιμήσεις ...
Κάποιοι αντί να κάνουν εκτίμηση στα αντικείμενα ,
κάνουν εκτίμηση της εκτίμησης αλλά και του εκτιμητή .

Είναι προτιμότερο να λέμε συγκεκριμένα πόσο εκτιμάμε ένα αντικείμενο
παρά ότι "η παραπάνω εκτίμηση είναι λάθος "

Ας πει ο καθένας συγκεκριμένα πόσο στοιχίζει ένα αντικείμενο
και αυτός που άνοιξε το θέμα θα κρίνει.

Καταγράφηκε

Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 04, 2017, 02:08:48 μμ »

Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. Αν λέτε ότι τα βρίσκετε τρια-τρία στους πάγκους με ένα ευρώ, τότε αυτό που ζητάω είναι απλό. Να αγοράσω έκαστο νόμισμα στην τιμή των τριών- το λες και αισχροκέρδεια για τον πωλητή που τελικά θα ικανοποιήσει το αίτημά μου- το οποίο εξακολουθεί να ισχύει φυσικά .
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 04, 2017, 03:44:31 μμ »

μαρινα μου,τι ακριβως ζητας?αν ζητας τα συγκεκριμενα νομισματα με 1 ευρω τοτε βρισκονται.αν ψαχνεις 10λεπτακι 22 σε τετοια κατασταση με 1 ευρω,δεν νομιζω να βρεις..εχει αναφερθει ηδη οτι το 10λεπτο 22 και τα ασημενια ειναι αυτα που πιανουν καποια χ χρηματα.τα υπολοιπα ειναι κοινοτατα και πολυ φθηνα..οτιδηποτε θες,στειλε ενα πμ..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 04, 2017, 04:53:22 μμ »

Συγνωμη Κωστακη, αλλά δεν θα στείλω π.μ, διότι μου χει συμβεί στα π.μ να λέγονται άλλα από αυτά που λέγονται δημοσίως....
Και επειδή άρχισα να αμφιβάλλω για τις απλές μαθηματικές μου γνώσεις, ρωταω το εξης:
Βγαινει ένας άνθρωπος και σας ρωτάει "πόσο κάνουν" - πέφτει η πρώτη απάντηση 23-25 ευρώ και όταν απόρησα, μου λέτε όλοι "γιατί απορείς , τα περισσότερα εξ αυτών εχουν 1 ευρώ τα τρια" - Ποια ειναι τελικά τα περισσότερα εξ αυτών που έχουν τόσο ( ένα ευρώ τα 3) , διότι με τις μετέπειτα απαντήσεις σας, αρχίσατε κάποια από τα νομίσματα της πρώτης φωτογραφίας να τα κατατάσσετε σε αυτα που τελικά ΔΕΝ έχουν τόσο. Πειτε με σχολαστική ή ό,τι άλλο θέλετε αλλά διακρίνω μια συνεχή απαξίωση σε επίπεδο τιμής , την οποία απαξίωση όμως μάλλον δεν θα δεχόσασταν αν ήσασταν εσείς οι πωλητές ή αν σας ζητήσει κάποιος να του δώσετε δικό σας κομμάτι στην τιμή που προτείνατε για αλλουνού το ...."χωράφι" . Ο άνθρωπος έχει ανεβάσει στην πρώτη φώτο ( την δευτερη την εχετε αξιολογήσει προφανώς "ολα μαζί 1" )   26 νομίσματα - εικοσιέξι - και σχολίασα αν η μέση τιμή βγαίνει ένα ευρώ το νόμισμα- και μου λέτε "οχι- το δεκάλεπτο εξαιρείται, τα ασημένια εξαιρούνται", για πάμε λοιπόν να μου πείτε τι δίνετε εσείς από τις συλλογές σας με 1 ευρώ.
Επιπλέον κάντε μου μια σούμα μόνο για το δεκαλεπτάκι κ τα ασημένια (που εξαιρούνται), να δούμε τι μένει τελικά ως τιμή για για τα υπόλοιπα 22 νομίσματα από την αρχική εκτίμηση των 23-25 ευρώ κ να δούμε εκεί το μέσο όρο που προκύπτει - μήπως θα εξαιρέσετε και τα διωβολα μετά από το να τα πουλήσετε με μισό ευρώ έκαστο;  μήπως θα λυπηθείτε να δώσετε κ τα 5δραχμα σας τόσο;
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 04, 2017, 05:10:21 μμ »

ωραια..στην πρωτη φωτο υπαρχουν 27 (οχι 26) νομισματα.

τα 3 απο αυτα ειναι ασημενια 20αρικα 1960,τιμη 2,5-3 ευρω εκαστο
το ενα απο αυτα ειναι το 10λεπτακι 1922 σε ακυκλοφορητη πιθανον κατασταση,τιμη περιπου στα 15 ευρω.
ολα τα υπολοιπα ειναι κοινοτατα νομισματα,σε μετριες καταστασεις, και με χαμηλες τιμες, τιμη 30λεπτα το κομματι (αν βρεθει αγοραστης που να τα θελει.συνηθως πανε με το κιλο, 3-4 ευρω το κιλο)
τα 500αρικα της δευτερης φωτο,το ιδιο με τα υπολοιπα της πρωτης φωτο..

σχετικα με τα χαλκινα του γεωργιου,εχουν περασει προ πολλου οι εποχες που ενα φ-βφ χαλκινο εκανε 5-10 ευρω.τωρα παιζουν στα χυμα με 30-50 λεπτα.πλεον βρισκεις αου με 25-30 ευρω,γιατι να δωσεις 10 φ-βφ? σε κοινες ημερομηνιες παντα.

οσο για τα βρυξελλων,συμφωνω απολυτα με τον γιαννη.χαμηλες καταστασεις ειναι κοινα και φθηνα.δεν αλλαζει τιμη απο τα λονδινου.οταν μιλαμε για αου+ τοτε οκ,δινεις καποια χρηματα.πολλες πωλησεις στο στεκι παλιοτερα ειχαν 15-20 κομματια 5δραχμα στα 6ευρω και δεν εφευγαν με τιποτα..οι τιμες δυστυχως εχουν κατρακυλησει,ειδικα σε μετριες-χαμηλες καταστασεις και κοινα νομισματα.

αρα λοιπον,αν μιλαμε για μια σουμα στα νομισματα του φιλου,κανουν γυρω στα 25 ευρω τα ασημενια και το 10λεπτο και 2 ευρω τα υπολοιπα (βασει βαρους ειναι λιγοτερο απο κιλο).κανεις δεν θα δωσει λεφτα να παρει τα υπολοιπα κομματι κομματι.δυστυχως.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 04, 2017, 05:44:31 μμ »

Άρα αν κατάλαβα καλά ,  με 2 ευρώ μπορώ να πάρω όλα τα άλλα; Ωραία, ποιος προθυμοποιείται να μου τα δώσει από εδώ μέσα; Ευελπιστώ να μην με παραπέμψετε πάλι στους..."πάγκους". Εδώ μέσα ποιος δίνει όλα τα άλλα με 2 ευρώ; Να μου κάνει προσφορά. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 04, 2017, 05:49:42 μμ »

Άρα αν κατάλαβα καλά ,  με 2 ευρώ μπορώ να πάρω όλα τα άλλα; Ωραία, ποιος προθυμοποιείται να μου τα δώσει από εδώ μέσα; Ευελπιστώ να μην με παραπέμψετε πάλι στους..."πάγκους". Εδώ μέσα ποιος δίνει όλα τα άλλα με 2 ευρώ; Να μου κάνει προσφορά. Ευχαριστώ.
Αγαπητη Μαρινα στους παγκους βλεπεις ποσο στοιχιζει ενα νομισμα,αλλιως αγοραζε κατοσταρικα με την Βεργινα 5 χιλιαδες ευρω το ενα.Αν η αληθεια ενοχλει κοστολογησε τα εσυ (να μας εξηγησεις και το γιατι?ομως).Φιλικα Γιαννης.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 04, 2017, 06:26:45 μμ »

Άρα αν κατάλαβα καλά ,  με 2 ευρώ μπορώ να πάρω όλα τα άλλα; Ωραία, ποιος προθυμοποιείται να μου τα δώσει από εδώ μέσα; Ευελπιστώ να μην με παραπέμψετε πάλι στους..."πάγκους". Εδώ μέσα ποιος δίνει όλα τα άλλα με 2 ευρώ; Να μου κάνει προσφορά. Ευχαριστώ.

Εγω.και χωρις χρηματα..μονο μεταφορικα θα πληρωσεις (τα οποια μπορει να κοστιζουν παραπανω απο τα νομισματα)..

ξερεις ποσες πωλησεις εχουν μπει εδω μεσα με φθηνα-κοινα νομισματα και δεν φςυγουν??παρα πολλες..καλως η κςκως οι τιμες ειναι πεσμενες.ειδικα σε φθηνα κερματα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 04, 2017, 06:53:55 μμ »

Δεν ζήτησα να μου χαρισθούν- ζήτησα να τα αγοράσω. Αρα, αν ισχύει η προσφορά σου για τα υπόλοιπα (27 μείον 4 νομίσματα) δηλαδή για 23 νομίσματα καταστάσεως παρεμφερούς με αυτήν της πρώτης φωτογραφίας, στείλε μου π.μ για τα περαιτέρω.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:20:25 μμ »

Τα ταληρα πανε 1,5ευρω το κομματι μαζι με τα κερατιατικα του ebay.
Πλην του παρακατω πολλα τα απουλητα παραδειγματα.
Κριμα να μην εχω καμια 500αρια τωρα που βρεθηκαν κουβαρνταδες  !  Σαρκασμός


http://www.ebay.com/itm/Lot-12x-5-Drachmai-1930-Greece-coins-Phoenix-/162417421633?hash=item25d0d52d41:g:3GMAAOSwx-9WtwGF
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:46:16 μμ »

Θα προσπεράσω το ειρωνικό της απάντησης και θα σχολιάσω ότι τα μαθηματικά κάποιου (κάποιων ) ίσως πάσχουν (ή τα ελληνικά τους - αναλόγως) . Το "όλα μαζί" και το "το κομμάτι"  συνιστούν αντίθετες έννοιες..... (που εν προκειμένω μάλιστα αλλάζουν -ποσοστιαία- κατά πολύ αυτήν την πολυπόθητη "σούμα" που επιμόνως ζητάω)
Δευτερον, ο χαρακτηρισμός του "κουβαρντά" θα μπορούσε να μου αποδοθεί μόνο εάν είχα παζαρέψει την ήδη εξευτελιστική τιμή που δόθηκε από τα υπόλοιπα μέλη, πράγμα που δεν έγινε. Ζήτησα μια τιμή για τα υπόλοιπα νομίσματα, μου δόθηκε και την απεδέχθην. Προς τι ο σχολιασμός λοιπόν; Αν τα θέλετε και εσείς, δεν έχετε παρά να τα ζητήσετε από έτερο μέλος. Αν θεωρείτε , από την άλλη, ότι ίσως μειώνει την τιμή των ήδη δικών σας αποκτημάτων, μπορείτε να παρέμβετε με μια διαφορετική εκτίμηση απ'όσες ακούστηκαν.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 04, 2017, 07:52:32 μμ »

Θα προσπεράσω το ειρωνικό της απάντησης και θα σχολιάσω ότι τα μαθηματικά κάποιου (κάποιων ) ίσως πάσχουν (ή τα ελληνικά τους - αναλόγως) . Το "όλα μαζί" και το "το κομμάτι"  συνιστούν αντίθετες έννοιες..... (που εν προκειμένω μάλιστα αλλάζουν -ποσοστιαία- κατά πολύ αυτήν την πολυπόθητη "σούμα" που επιμόνως ζητάω)
Δευτερον, ο χαρακτηρισμός του "κουβαρντά" θα μπορούσε να μου αποδοθεί μόνο εάν είχα παζαρέψει την ήδη εξευτελιστική τιμή που δόθηκε από τα υπόλοιπα μέλη, πράγμα που δεν έγινε. Ζήτησα μια τιμή για τα υπόλοιπα νομίσματα, μου δόθηκε και την απεδέχθην. Προς τι ο σχολιασμός λοιπόν; Αν τα θέλετε και εσείς, δεν έχετε παρά να τα ζητήσετε από έτερο μέλος. Αν θεωρείτε , από την άλλη, ότι ίσως μειώνει την τιμή των ήδη δικών σας αποκτημάτων, μπορείτε να παρέμβετε με μια διαφορετική εκτίμηση απ'όσες ακούστηκαν.
Τι να θελουμε ? Αγαπητη Μαρινα απο αυτα τα νομισματα?την σπανιωτητα? οτι πουλιωνται με το κιλο δεν σε καλυπτει?Ισως η δεκαρα του 22 να ειναι ενδιαφερουσα,τα υπολοιπα εγω θα στα χαριζα(εκτος των ασημενιων εικοσαρικων).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences