Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:06:13 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αστέρι βάζει η NGC !!  (Αναγνώστηκε 19725 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:34:04 πμ »

Στο Μοργκαν
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:42:56 πμ »

Στο Μοργκαν
ΟΚ. 3-4 χτυπήματα ή κατεβάσματα; Που ακριβώς; Αυτά που ανέφερε ο Κώστας; Ανέβασε φωτό να δούμε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:54:18 πμ »

 έχω ανεβάσει φωτογραφία που δείχνει το μεγάλο χτύπημα,κάπου στη δεύτερη σελίδα.
Τα υπόλοιπα αν κοιτάξεις προσεκτικά θα τα δεις,εγώ απλά κύκλο θα ξαναβάλω.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 02, 2014, 01:01:06 πμ »

Το χτύπημα στο rim το είδα. Τα άλλα θέλω να δώ. Χτυπήματα, όχι τίποτε άλλο.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 02, 2014, 01:08:25 πμ »

Obverse ωρα 9μιση και ώρα 2μιση
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 02, 2014, 01:16:49 πμ »

Αυτά που λες μπορεί να είναι κάτι μικρά ή και τίποτα λόγω φωτό. Ακόμη και να υπάρχουν, μαζί με το μεγάλο χτύπημα, δεν του έδωσαν 70. Το νόμισμα ειναι απίστευτο, πεδίο, ανάγλυφο, λούστρο, eye appeal. Τα έχει όλα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 02, 2014, 10:00:30 πμ »

Για τον εμπροσθότυπο δεν μπορούν να ειπωθούν πολλά.Δεν φαίνεται να έχει κάτι το μεμπτό. Ο οπισθότυπος όμως δεν έχει καλή εκτύπωση. Είναι κάπως χαλαρό το πάτημα και δεν διακρίνονται κάποια στοιχεία. Εκτός από τα σημεία που φαίνεται να υπάρχουν λάθη (κυκλωμένα με κόκκινο), δεν φαίνονται οι πτυχώσεις στα φτερά του αετού. Από αυτό το δεδομένο έχω όλες μου τις επιφυλάξεις. Αποκλείεται να μην ήταν εμφανείς οι πτυχώσεις και να έπαιρνε 69. Βάσει της φωτογραφίας, έπρεπε να πάρει 67... στο χέρι, ίσως να χάνει το 70 από τα 1 ή 2 λαθάκια της εκτύπωσης.
Ο συλλογισμός μου είναι απλός... Όταν ανεβάζουμε ένα νόμισμα και ζητάμε να αξιολογηθεί, αξιολογούμε φωτογραφία και όχι νόμισμα. Γι αυτό και πολλές φορές υπερτιμούμε ή υποτιμούμε κάποια φωτογραφία (κατ επέκταση το νόμισμα) σε σχέση με τον βαθμό που αναγράφεται στο κουτί.
Έτσι όπως μας το παρουσιάζει ο πωλητής, το νόμισμα έχει υπερτιμηθεί... στην πραγματικότητα όμως, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην NGC, σε σχέση με τα Αμερικάνικα νομίσματα. Υπάρχει πολύ μεγάλη, συσσωρευμένη εμπειρία από τους grader. Αν ήταν λάθος ο βαθμός, θα δινόταν σε πολλαπλάσια τιμή σαν error (είναι τρελοί αυτοί οι Αμερικάνοι). Για να πάρει 69... είναι τουλάχιστον 70 παρά τρίχα. Και για να χαλαρώσουμε τη συζήτηση, σε σχέση με το eye appeal... το νόμισμα είναι καρα προυφλάικ, τζεμ Μπι Γιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 10:44:00 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:38:11 πμ »

[...]
Ο συλλογισμός μου είναι απλός... Όταν ανεβάζουμε ένα νόμισμα και ζητάμε να αξιολογηθεί, αξιολογούμε φωτογραφία και όχι νόμισμα. Γι αυτό και πολλές φορές υπερτιμούμε ή υποτιμούμε κάποια φωτογραφία (κατ επέκταση το νόμισμα) σε σχέση με τον βαθμό που αναγράφεται στο κουτί.
Έτσι όπως μας το παρουσιάζει ο πωλητής, το νόμισμα έχει υπερτιμηθεί... στην πραγματικότητα όμως, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην NGC, σε σχέση με τα Αμερικάνικα νομίσματα. Υπάρχει πολύ μεγάλη, συσσωρευμένη εμπειρία από τους grader. Αν ήταν λάθος ο βαθμός, θα δινόταν σε πολλαπλάσια τιμή σαν error (είναι τρελοί αυτοί οι Αμερικάνοι). [...]
Πολύ καλές προσεγγίσεις, που απαντάνε ακριβώς στην ουσία της συζήτησης!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:45:18 πμ »

Το να αμφισβητεις την προσεγγιση μιας αμερικανικης εταιρειας στην βαθμολογηση ενος ασημενιου αετου ειναι νομιζω ατοπο και αβασιμο!!Σαν να προσπαθεις να μαθεις στον 40 χρονια φουρναρη πως να ψηνει το ψωμι!!Αναφερομαι συγκεκριμενα μόνο στα αμερικανικα νομισματα!!Γιατι στα ελληνικα και αγγλικα εχουν κανει πολλες πατάτες λογω.....φορτου εργασιας!! Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 02, 2014, 11:46:12 πμ »

Καλήμέρα σας,

Time out παρακαλώ, πάρτε μια ανάσα,καπνιστε ένα τσιγάρο,πιειτε ενα καφέ. Δεν αξίζει νομιζω τσακωμούς για διαφορετικές απόψεις. Η ζωή δεν είναι άσπρο-μαύρο εχει και άλλες αποχρώσεις. Τι θέλω να πω; Strataras ενα νομιςμα που βγαίνει πρώτο απο την πρεσσα πριν 130 χρονια και μπαίνει σε ενα φακελάκι και παει δώρο σε κάποιο VIP (συνηθης πρακτικη εκέινα τα χςονια) και αποθηκέυεται σε ενα συρτάρι και δεν ξανά βγαίνει μεχρι σημερα είναι πιθανον να πάρει 69, δεν είναι; Επισης ενα σύγχρονο Κινέζικο ας πούμε Panda εξαιτίας κακομεταχείρισης στη διαδικασία  παραγωγής είναι πιθανον να πάρει λιγότερο απο 70 μάλιστα τα περισσότερα εστι παιρνουν. Η όχι; Αν όχι τότε όλα τα σύγχρονα θα έβγαιναν 70 αλλα φευ! Παν σπάνια η πρώτη περιπτωση, εξίσου σπάνια και η δεύτερη (αλλα λιγότερο). Στο συγκεκριμένο βέβαια μάλλον έχεις δίκιο οτι υπέρ εκτιμήθηκε όπως απέδειξαν πολλοί.

Πάντως φαίνεται πως ενώ έχουν τεράστια εμπειρία και γνώση στα Αμερικανικα, έχουν πολυ λιγότερη στα World. Τα περισσότερα λάθη που μου έχουν κάνει (βασικά όλα) τα έχουν κάνει σε αυτά. Και δεν μιλώ μόνο για βαθμό αλλα και για ποικιλίες (και δεν μιλάω για τις σπαζοκεφαλολαβυρινθο-ποικιλίες του Καποδίστρια που δεν εχω ιδέα) αλλα για σύγχρονα νομίσματα,τρόπους κοπής,(Proof vs Prooflike η specimen vs Prooflike κλπ). Ακόμη και κόπιες έχουν πιςτοποιηςει ακριβώς γιατί δεν έχουν εμπειρία απο αυτές στα World. Και αν δεν είναι στον Krause.....αααα τότε στον Καιαδα.

Το θέμα raw vs certified (αν και αναγνωρίζω πως δεν είναι το θέμα μας εδώ) θα υπάρχει με εκατερωθεν σοβαρά επιχειρήματα και απο τις δυο πλευρές όσο υπάρχουν άνθρωποι. Τι να κάνουμε δηλαδή; Μερικοί το προτιμούν .....κρύο. Και άλλοι καυτό!

Μπορούμε να ζήσουμε με αυτο; Η όχι; Βασικά μπορούμε να ζούμε με την διαφορετική άποψη άλλων χωρίς να βριζομαςτε και κυρίως χωρίς να προσπαθούμε σώνει και καλά να πείσουμε οτι εμείς έχουμε δίκιο κάθε φορά;

Εγω πάντως μπορω.


Άντε δώστε τα χέρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2014, 12:55:32 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 02, 2014, 12:40:10 μμ »

Gkounto  ειχα χρονια να συναντησω το τραγικο επιφωνημα φευ!
σε γραπτο λογο, ..ευχαριστη συναντηση,το χαρηκα!  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
   Οπως χαρηκα κ τις αποψεις σου που με βρισκουν συμφωνο
σε γενικες γραμμες... Δεν εχει κ για μενα ιδιαιτερο νοημα η
αντιπαραθεση raw vs slab ,εξυπηρετουν κ ικανοποιουν
κ οι δυο καταστασεις νομισματων για διαφορετικους λογους η
καθε μια ,την συλλεκτικη αλλα κ την εμπορικη αναγκη του καθενος
μας... Μαζι σου επισης κ για το διαφορετικο επιπεδο εμπειριας
των graders στα αμερικανικα vs world νομισματα κ
στις αποκλισεις των αξιολογησεων τους αντιστοιχα..
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 02, 2014, 01:24:53 μμ »

 Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου γιατί θα παρεξηγηθώ, δεν είμαι κατά των slabs. Ίσα ίσα.
Είμαι κατά της θεοποίησης των slabs. Όταν αγοράζουμε ένα νόμισμα ναι να κοιτάμε την ετικέτα, αλλά να κοιτάμε και το νόμισμα καθ'αυτό
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 02, 2014, 02:13:27 μμ »

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου γιατί θα παρεξηγηθώ, δεν είμαι κατά των slabs. Ίσα ίσα.
Είμαι κατά της θεοποίησης των slabs. Όταν αγοράζουμε ένα νόμισμα ναι να κοιτάμε την ετικέτα, αλλά να κοιτάμε και το νόμισμα καθ'αυτό
Δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος με αυτό.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences