Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 01:44:15 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ξιφολογχες μανλιχερ  (Αναγνώστηκε 14066 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 11, 2015, 09:55:44 μμ »

  Χαιρετίσματα και από μένα, περιμένουμε με να ανεβάσεις και άλλα ωραία ''κομμάτια'' σαν κ αυτό.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:04:46 μμ »

    Παραμένει όμως το ερώτημα γιατί να μείνει η εργοστασιακή βαφή αφού έγινε επινικέλωση;

Νομίζω ότι η επινικέλωση γινόταν ιδιωτικά. Το να απομακρυνθεί η ψημένη, σκληρή και ανθεκτική εργοστασιακή βαφή ήταν ίσως δύσκολο και έτσι το νικελ να περάστηκε απλά από πάνω.

Λέω ότι μάλλον είναι χακί βαφή κάτω από την επινικέλωση γιατί έτσι φαίνεται η απόχρωση από την κάπως μακρινή κιόλας φωτογραφία και να είναι τελικά οξείδωση, όπως στη λάμα. Ίσως μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο Στέλιος, που την έχει στα χέρια του;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:09:07 μμ »

    Ακόμη μια από την συλλογή μου Ελληνική μανιλιχερ, η οποία έχει μετατραπεί από τους Βούλγαρους για τα δικά τους μανλιχερ. Ξεχωρίζει ο αριθμός που έχει γίνει με ηλεκτρογράφο. Κάποτε ήταν πολύ κοινές στο ebay και όλες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση που σημαίνει ότι ήταν αποθηκευμένες. Πότε τις πήραν οι Βούλγαροι από τους Έλληνες είναι ένα ερώτημα. 
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:14:44 μμ »

[quote author=giorgos_p link=topic=23650.msg304267#msg304267 date=1439323486
Νομίζω ότι η επινικέλωση γινόταν ιδιωτικά. Το να απομακρυνθεί η ψημένη, σκληρή και ανθεκτική εργοστασιακή βαφή ήταν ίσως δύσκολο και έτσι το νικελ να περάστηκε απλά από πάνω.

Λέω ότι μάλλον είναι χακί βαφή κάτω από την επινικέλωση γιατί έτσι φαίνεται η απόχρωση από την κάπως μακρινή κιόλας φωτογραφία και να είναι τελικά οξείδωση, όπως στη λάμα. Ίσως μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο Στέλιος, που την έχει στα χέρια του;
[/quote]
 
   Συμφωνώ Γιώργο ότι μόνο ο Στέλιος μπορεί να μας διαφωτίσει, αν και πιστεύω αν είναι βαμμένη χακί, θα βάφτηκε αργότερα και σε συνθήκες πολέμου. Αν στέκει αυτό τότε δεν θα ήταν δύσκολο να την ξεβάψει αυτός που έκανε την επινικέλωση. 
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:18:38 μμ »

Νομιζω Γιωργο οτι εχεις δικιο στο χρωμα. Στο σωμα την ξιφολογχης ειναι χρωμα κατω απο το νικελ και οχι σκουρια. Η θηκη ομως διαβρωνεται και η σκουρια περασε την επιμεταλωση και δεν μπορω απο καπου να διακρινω χρωμα εκει!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:24:29 μμ »

Επισης δειτε και αυτην! Η Κ98 μου σε κατασταση relic νομιζω... Εμαθα και αυτον τον ορο...  Χαμόγελο Ετσι για την ιστορια ηρθε στα χερια μου απο εναν θειο μου που την ειχε σε ενα υπογειο πανω σε ενα βαρελι με κρασι την οποια του την ειχαν κανει δωρο σε καποια ονομαστικη γιορτη παλαιοτερα αποτι μου ειπε!
Αυτη καποια στιγμη θελω να την αναβαθμησω... Ειναι η μονη που δεν εχει τη θηκη της....  Ντροπή
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:39:40 μμ »

     Πραγματικά είναι σε κατάσταση relic, αλλά παραμένει ωραία με τα πλακίδια της λαβής από βακελίτη σε άριστη κατάσταση. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να την αναβαθμίσεις, απλά κάποια στιγμή πάρε μια άλλη σε καλύτερη κατάσταση με την θήκη της. Αυτή έχει την δικιά της όμορφη ιστορία.

     Και η δικιά μου ''γερμανίδα'' η ξιφοκρεμάστρα (frog) είναι άσχετη (από Τούρκικη ξιφολόγχη).
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:44:30 μμ »

   Συμφωνώ Γιώργο ότι μόνο ο Στέλιος μπορεί να μας διαφωτίσει, αν και πιστεύω αν είναι βαμμένη χακί, θα βάφτηκε αργότερα και σε συνθήκες πολέμου. Αν στέκει αυτό τότε δεν θα ήταν δύσκολο να την ξεβάψει αυτός που έκανε την επινικέλωση. 

Πριν από τον Α' ΠΠ δεν ήταν βαμμένες. Κατά τη διάρκεια του Α' ΠΠ βάφονταν σε διάφορες αποχρώσεις του χακί, πλην όμως στα εργοστάσια παραγωγής και όχι στις μονάδες. Η συγκεκριμένη βαφή σώζεται σε διάφορα υποδείγματα, σε καλύτερη ή χειρότερη κατάσταση. Σε αυτά που βρίσκονται σε χειρότερη, αυτή εντοπίζεται συνήθως ψηλά, όπου ήταν προστατευμένη από το δέρμα της ξιφοκρεμάστρας.

Απ' ό,τι φαίνεται βέβαια, απ' ό,τι λέει ο Στέλιος, στη θήκη δε διακρίνεται χρώμα, οπότε μάλλον με ξεγέλασε ο φωτισμός, που κάνει την οξείδωση να φαίνεται πράσινη. Κρίμα, θα είχε πρόσθετο ενδιαφέρον η διπλή βαφή.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 11, 2015, 11:01:41 μμ »

    Και αφού το θέμα έγινε για τις ξιφολόγχες μάνλιχερ και ανέβασα τις ''άλλες'' Ελληνικές, να βάλω και μια όπως βγήκε από το εργοστάσιο για τον ΕΣ, δηλαδή χωρίς να έχει καμιά μετατροπή. Μια Ελληνίδα φτιαγμένη στην Αυστρία, που έμεινε πιστή οτιδήποτε και να πέρασε .... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 12, 2015, 03:08:53 μμ »

Παιδιά αν αγοράσω από κάπου (π.χ. από το Μοναστηράκι) μια τέτοια "ομορφιά" της εποχής του Β ΠΠ και την στολίσω σε μια βιτρίνα στο σπίτι μου, και εντοπιστεί από την αστυνομία, πάω μέσα για οπλοκατοχή?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 12, 2015, 03:59:20 μμ »

Παιδιά αν αγοράσω από κάπου (π.χ. από το Μοναστηράκι) μια τέτοια "ομορφιά" της εποχής του Β ΠΠ και την στολίσω σε μια βιτρίνα στο σπίτι μου, και εντοπιστεί από την αστυνομία, πάω μέσα για οπλοκατοχή?

Ναι
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:58:13 μμ »

    Μπορείς να βγάλεις μια άδεια συλλέκτη και να είσαι νόμιμος κάτοχος μια τέτοιας συλλόγης. Προσοχή στις προϋποθέσεις που προβλέπει ο νόμος. Έχω ανεβάσει σχετικό θέμα και γράφω εκεί κάποια πράγματα.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 13, 2015, 03:23:49 μμ »

   Μπορείς να βγάλεις μια άδεια συλλέκτη και να είσαι νόμιμος κάτοχος μια τέτοιας συλλόγης.

Αυτό ακριβώς!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:07:02 μμ »

   Μπορείς να βγάλεις μια άδεια συλλέκτη και να είσαι νόμιμος κάτοχος μια τέτοιας συλλόγης.

Αυτό ακριβώς!

θα ηταν ευκολο να μου παραθεσετε το λινκ που αναφερονται οι λεπτομεριες γιατι δεν το βρισκω? Ευχαριστω!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:14:49 μμ »

Αν έχετε ήδη κάποια σχετική άδεια στα χέρια σας θα με εξηπηρετούσε πολύ αν μου λέγατε που πρέπει να απευθυνθώ (σε ποια υπηρεσία της αστυνομίας), αν η έκδοση της είναι χρονοβόρα, και τι πρέπει να τους προσκομίσω από χαρτιά. Να υποθέσω λογικά ότι χρειάζεται βεβαίωση λευκού ποινικού μητρώου... 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences