Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 03:43:25 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ξιφολογχες μανλιχερ  (Αναγνώστηκε 14072 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 10, 2015, 03:01:48 μμ »

Οσων αφορα τα relics παιδια ειναι η πιο σιγουρη λυση οτι θα παρεις κατι που ειναι οντως γνησιο και ειναι ενα κομματι που ''ηταν εκει'' .ενα ιστορικο κομματι.επειδη εμενα πρωτιστος με ενδιαφερει η ιστορια και ποτε δεν σκεφτηκα να πουλησω την συλλογη μου δεν θα με χαλαγε να εβρισκα relic αντικειμενα στην αναλογη φυσιολογικη τιμη οταν ιδιατερα τα καλα και γνησια ειναι πανακριβα.οπως πχ κυριως τα Γερμανικα . Εχω λιγα relics και εγω .τα οποια θα βαλω φωτο για να δειτε
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 10, 2015, 03:34:10 μμ »

Να τα δικα μου relic Κομματια .παρα ειναι relic καποια αλλα τα πηρα πολυ φτηνα και καποια δωρεαν.










ΚΑΙ ενα Γερμνανικο κρανος.Αν και δεν μπορεις να το πεις relic δεν το λες και πληρης αφου ουτε το χρωμα του εχει πια και τιποτα αλλο

Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 10, 2015, 03:45:34 μμ »

Όμορφη η πόρπη. Δεν τη λες και relic, λίγη επιφανειακή σκουριά έχει, κατά τ' άλλα είναι πλήρης, με το δέρμα της και με όλα. Έχει πατινάρει και ωραία πάνω στον αετό εκεί που λιμαρίστηκε. Έχει σφραγίδα κατασκευαστή το μέταλλο;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2015, 03:53:19 μμ »

στο μεταλλο οχι.δεν μπορω να βρω,στο δερμα μονο. Κατασκευαστης στο Δερμα ειναι με ημερομηνια 1940 καποιος E...ER  SCHNEIDER  (τα γραμματα οπου ειναι οι τελειες δεν μπορω να τα βγαλω)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2015, 04:05:41 μμ από zark4 » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2015, 05:31:53 μμ »

Brüder Schneider A.G. Wien πιθανόν...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2015, 05:44:01 μμ »

     Πραγματικά η πόρπη με λίγη προσεκτική συντήρηση θα ''δείξει'' !!!! Το δέρμα έχει ξεραθεί ή είναι σε καλή κατάσταση;
     Στο κράνος φαίνονται εσωτερικά οι αριθμοί; Πρέπει λογικά να βρεις αριθμούς εσωτερικά στο ύψος του αριστερά αυτιού (και γράμματα π.χ. ΕΤ 64, Q66, SE68, NS64, EF64) που είναι ο κωδικός του κατασκευαστή και η εσωτερική διάμετρος του κράνους και πίσω στο ύψος του αυχένα που είναι ο αύξοντας αριθμός κατασκευής του εργοστασίου ανά έτος.  
     Οι ξιφολόγχες μου φαίνονται για Μανλιχερ, αν η εσωτερική διάμετρος του δακτυλίου (σ' αυτή που υπάρχει) είναι 14χιλ. τότε είναι Ελληνική Μανλιχερ και στο πίσω μέρος κάτω από το κομβίο απελευθέρωσης θα είχε σφραγίδα του Αγίου Γεωργίου να σκοτώνει τον δράκο. Στην μετώπη (pommel) της λάμας θα είχε από την μια πλευρά το G και από την άλλη το ΟEWG (Αυστριακό εργοστάσιο κατασκευής).
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2015, 05:56:27 μμ »

Η δεύτερη κι εμένα μου φαίνεται για Μάνλιχερ. Η πρώτη είναι γερμανική Κ98.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:01:35 μμ »

Brüder Schneider A.G. Wien πιθανόν...  Κλείσιμο ματιού
ναι ναι.πολύ πιθανό. Το wien το γράφει από κάτω. Κάτω από την ημερομηνία που είναι στο κέντρο σε στρογγυλό πλαίσιο. Το δέρμα μια χαρά είναι. Δεν είναι ξεραμενο. Σε κάποια κατάσταση παλαιότητας φυσικά αλλά μπορείς να το λυγίσεις σχετικά. Δεν είναι δηλαδή ξερό και στεγνό. Στο μέταλλο δεν μπορω να βρω κατασκευαστή. Ισως είναι κάτω από την λίγη σκουριά που έχει. Ισως το έβγαλαν. Γιατί και ο αετός έχει στο παρελθόν όπως φαίνεται ξυθει για να βγει ή σβάστικα.. Για το κράνος όχι. Δυστυχώς έχει ξυθει κ αυτό για να βγει πιθανή σκουριά που είχε. Είμαι σίγουρος ότι κάποτε ήταν στο έδαφος. Μια χαρά είναι το μέταλλο αλλά δεν έχουν αφήσει νούμερο μέσα. Για την γνησιότητα του δεν αμφιβάλλω. Το έχω βάλει σε ξένα φόρουμ κ όλα καλά. Οι ξιφολόγχες έχουν πολύ σκουριά. Θα κοιτάξω ξανά να δω αλλά δεν πιστεύω να βρω κάτι.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:05:15 μμ »

    Ναι έχεις δίκιο Γιώργο, η αυλάκωση της λάμας είναι πιο καμπυλωτή στην πρώτη είναι S84/98 III ξιφολόγχη της Βέρμαχτ .....
    Και αυτή zark θα έχει στη μετώπη κάποιο κωδικό κατασκευαστή και αριθμό σειράς (π.χ.cof 6465).
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:14:00 μμ »

Θα προσπαθήσω να τα βρω παιδιά. Γιατί έχει καλή σκουριά κ στις δύο.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:27:34 μμ »

Brüder Schneider A.G. επομένως, σίγουρα!  Κλείσιμο ματιού

Από τον συγκεκριμένο κατασκευαστή μάλλον δε θα βρεις στο μέταλλο. Συνήθως μαρκάρονταν κοντά στην άκρη, όπως για παράδειγμα μια απ' της δικές μου που έχω πρόχειρη σε φωτο, του 1941, κατασκευής Ernst Schneider, Lüdenscheid.



Για το Μ40 σου φυσικά δεν έχεις να ανησυχείς για τη γνησιότητα, αλλού είναι τα επικίνδυνα, όπως ξέρεις... Απλά ίσως να ήταν καλύτερα να το είχαν αφήσει στην ησυχία του, με τη σκουριά του...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 10, 2015, 06:49:32 μμ »

Εκεί έχει μια σκουριά σχετικά. Οπότε ή δεν έχει σημάδι ή έχει κρυφτεί από κάτω. Κ εγώ είμαι υπέρ του να το είχαν αφήσει έτσι . αλλά έτσι το βρήκα.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2015, 10:34:54 μμ »

     Εγώ από την άλλη είμαι υπέρ της ήπιας συντήρησης αρκεί να μην καταστρέφεται το γνήσιο χρώμα, και τυχόν σφραγίδες ή κωδικούς που υπάρχουν, με σκοπό πάντα την διατήρηση του σε καλύτερη κατάσταση από την αρχική. Αν αφήσεις την οξείδωση, σε συνεργασία και με την υγρασία στον χώρο αποθήκευσης ή έκθεσης, σιγά σιγά θα καταστρέψει το συλλεκτικό μας αντικείμενο. Συνήθως χρησιμοποιώ σύρμα κατσαρόλας το πιο λεπτό (πολλά μηδενικά) και με πολύ υπομονή χωρίς πίεση και βιασύνη η κατάσταση βελτιώνεται. Αν τυχόν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο, έστω ένας καλός σταθεροποιητής σκουριάς σε βαριά μορφή οξείδωσης θα κάνει την δουλειά και θα σταματήσει την διαδικασία. Σε καλύτερα διατηρημένα μεταλλικά αντικείμενα απλή επάλειψη με λάδι σιλικόνης (προτιμότερο σε σπρέι) είναι ότι πρέπει. Φυσικά στα δερμάτινα ή καννάβινα ακολουθείται άλλη διαδικασία, αλλά εγώ δεν τα ακουμπάω. Τονίζω πάντα γνώμονας μου είναι να μην καταστραφεί η αρχική μορφή του αντικειμένου και η αυθεντικότητά του παρεμβαίνοντας για να γίνει κάτι διαφορετικό.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:54:32 πμ »

Παιδιά στην δεύτερη ξιφολόγχη ή διάμετρος μου βγήκε κάπου στα 2 εκατοστά....Απορία?
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:44:10 μμ »

    Η εσωτερική διάμετρος και όχι η εξωτερική. Αν είναι 1,4εκ τότε ειναι Ελληνική, αν είναι 1,5 εκ τότε είναι Αυστριακή ή Βουλγάρικη. Δεν θα βρεις κατι διαφορετικό στις μετρήσεις. Εκτος και αν κάποιος είχε κέφια και έπαιζε με το δακτύλιο.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences