Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 05:31:08 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΔΡΧ 1876 !!  (Αναγνώστηκε 41090 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 01, 2013, 09:15:47 μμ »

Είναι γνήσιο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Panosb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 02, 2013, 01:22:39 πμ »

Στα 330€ έκλεισε αυτο.
http://www.ebay.com/itm/1876-10-Drachmai-Gold-Coin-Greece-Very-Low-Mintage-NO-RESERVE-/251291654640?ssPageName=ADME:B:WNA:US:3160

Ολα τα πράγματα έχουν την αντικειμενική και την εμπορική τους αξία.ακομα και το γάλα που παράγεται στην Ελλάδα κάπου πουλιέται πιο ακριβα κάπου πιο ακριβά το ίδιο  στο αέριο στα γαριδακια και στις τσιχλες.
Ολα τα παραπάνω έχουν οπως είπα διαφορετική τιμη χωρις κάν το προϊόν να εχει συλλεκτική ή συναισθηματική αξία.αυτο αποδεικνύει και η ύπαρξη των δημοπρασιών στα νομισματα και στον συλλεκτισμο γενικότερα  (ο πωλητής προσπαθεί να πιάσει την ανώτερη τιμη ενω ο αγοραστής να κάνει μια αγορα μεσα στα πλαίσια που τον συμφέρει για να αποκτήσει κάτι που ποθει).
Η οποία προσπάθεια εδραιωσης τιμής (ταρίφα) σε κάτι που πληρώνεις -αέρα- (όχι μέταλλο αλλα συλλεκτικη αξια) γινόταν γίνεται και θα γίνεται είτε για να κρατηθεί μια τιμη στην αγορα ψηλα είτε χαμηλά (χρηματιστήριο κτλ) απο επαγγελματίες στο είδος που βγάζουν το ψωμί τους απο την δουλεια αυτή.
Δεν υπαρχει λοιπόν σωστή τιμη ή λάθος.υπαρχει ευκαιρία,ανάγκη,άφθονο μετρητο την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο μέρος.
Μα αυτο δεν ειναι που μας αρέσει κιόλας?....


rakosyllekths wrote

ε αφού σας αρέσει το ψεύτικο με 460 ντάλαρς,τι να πΩ?Εγώ πάω πασο.Το βλέπουμε και σαν ευκαιρία έστι? Μεγάλο χαμόγελο

Στην λέσχη πούλησα γνήσιο και καλύτερο απο αυτό σε κατάσταση σε άγνωστο μακρυχέρι με 350.

Τι να πω?Με εκπησετε με τις γνώσεις σας ορισμένοι.

Γάτουλεεεεεες.....πάλι βρήκατε την ευκαιρίααααα χε χε χε χε
Βασίλη τα μπερδέψες νομίζω,το νόμισμα που έκανες παράθεση έκλεισε στα 430$.ακριβος απο πάνω ο amp-gold εχει βγάλει ενα με 460$.εκτος αν ολα ειναι πλαστά.οπως και να εχει αυτο που έβγαλα εγω μπορω την άλλη εβδομάδα να στο φέρω όπου θέλεις να μου πεις γιατι ειναι πλαστό αφού το συγκρίνεις με αυτο που εσυ πουλησες σαν ευκαιρία....
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 02, 2013, 01:55:53 πμ »

Για να μάθεις πρέπει να πληρώσεις,αλλιώς δεν μαθαίνεις.

Ο τζάμπας πέθανε.Φτιάχνω νομίσματα τζαμπα,γράφουν μσ63 και κανείς δεν έδωσε ένα μπουρμπουάρ.

Δίνω σε υποτιθέμενους φίλους νομίσματα στο παρακαλετό για τα παιδιά τους, σχεδόν στην τιμή κτησης μου και τους βλέπω σε 1 χρόνο απο συλλέκτες να μεταμορφωνονται σε παρεδοσατζήδες.

Ολοι οι άσχετοι σε 6 μήνες γίναν παρεδοσατζήδες.

Αστην την αποψή μου,το νομισμα αυτό ειναι τζούφιο και δες το καλύτερα.

Πληρωμένη πληροφορία.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 02, 2013, 02:19:36 πμ »

Στα 330€ έκλεισε αυτο.
http://www.ebay.com/itm/1876-10-Drachmai-Gold-Coin-Greece-Very-Low-Mintage-NO-RESERVE-/251291654640?ssPageName=ADME:B:WNA:US:3160

Ολα τα πράγματα έχουν την αντικειμενική και την εμπορική τους αξία.ακομα και το γάλα που παράγεται στην Ελλάδα κάπου πουλιέται πιο ακριβα κάπου πιο ακριβά το ίδιο  στο αέριο στα γαριδακια και στις τσιχλες.
Ολα τα παραπάνω έχουν οπως είπα διαφορετική τιμη χωρις κάν το προϊόν να εχει συλλεκτική ή συναισθηματική αξία.αυτο αποδεικνύει και η ύπαρξη των δημοπρασιών στα νομισματα και στον συλλεκτισμο γενικότερα  (ο πωλητής προσπαθεί να πιάσει την ανώτερη τιμη ενω ο αγοραστής να κάνει μια αγορα μεσα στα πλαίσια που τον συμφέρει για να αποκτήσει κάτι που ποθει).
Η οποία προσπάθεια εδραιωσης τιμής (ταρίφα) σε κάτι που πληρώνεις -αέρα- (όχι μέταλλο αλλα συλλεκτικη αξια) γινόταν γίνεται και θα γίνεται είτε για να κρατηθεί μια τιμη στην αγορα ψηλα είτε χαμηλά (χρηματιστήριο κτλ) απο επαγγελματίες στο είδος που βγάζουν το ψωμί τους απο την δουλεια αυτή.
Δεν υπαρχει λοιπόν σωστή τιμη ή λάθος.υπαρχει ευκαιρία,ανάγκη,άφθονο μετρητο την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο μέρος.
Μα αυτο δεν ειναι που μας αρέσει κιόλας?....


rakosyllekths wrote

ε αφού σας αρέσει το ψεύτικο με 460 ντάλαρς,τι να πΩ?Εγώ πάω πασο.Το βλέπουμε και σαν ευκαιρία έστι? Μεγάλο χαμόγελο

Στην λέσχη πούλησα γνήσιο και καλύτερο απο αυτό σε κατάσταση σε άγνωστο μακρυχέρι με 350.

Τι να πω?Με εκπησετε με τις γνώσεις σας ορισμένοι.

Γάτουλεεεεεες.....πάλι βρήκατε την ευκαιρίααααα χε χε χε χε
Βασίλη τα μπερδέψες νομίζω,το νόμισμα που έκανες παράθεση έκλεισε στα 430$.ακριβος απο πάνω ο amp-gold εχει βγάλει ενα με 460$.εκτος αν ολα ειναι πλαστά.οπως και να εχει αυτο που έβγαλα εγω μπορω την άλλη εβδομάδα να στο φέρω όπου θέλεις να μου πεις γιατι ειναι πλαστό αφού το συγκρίνεις με αυτο που εσυ πουλησες σαν ευκαιρία....


rakosyllekths wrote,
Πως να το συγκρινω με αυτό που έδωσα αφου δεν το έχω πιά?
Δεν το πουλησα σαν ευκαιρία ούτε είπα κάτι τέτοιο.Στην τιμή του το πούλησα.350 ευρο.Μαρτυρας και ο Λεο και ο Πεπος.
Το νόμισμα που ανεβάσατε απο το εβαυ ,είναι ψεύτικο και με τις υγείες του οποιος το πήρε.
Για του λόγου το αληθές ας μου το φέρει αυτός που το πήρε να το πάω στην PCGS PARIS εάν βγει γνήσιο η πιστοποιηση δωρο απο μένα,εάν βγει τζούφιο την πληρώνει κανονικά.
Και δώρο το κατάνα για το σεπούκου.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 02, 2013, 08:22:35 πμ »

Το νόμισμα που ανεβάσατε απο το εβαυ ,είναι ψεύτικο και με τις υγείες του οποιος το πήρε.

Το νόμισμα από το eBay είναι γνήσιο, η φωτογραφία του ήταν χάλια. Απλά έκλεισε εκτός eBay, άσχετα το τι φαίνεται να έγινε στη δημοπρασία.
Τζάμπα πληροφορία.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 02, 2013, 08:32:03 πμ »

Κώστα, πως είσαι τόσο σίγουρος; Το έχεις πιάσει στα χέρια σου; Η φώτο σίγουρα το αδικεί. Εγω όταν το πρωτοείδα, χωρίς να δω την άποψη του Βασίλη είπα μέσα μου ότι αυτο δεν μοιάζει με αληθινό αλλά λογω ότι δεν έχω πολλή εμπειρία δεν είπα τίποτα. Ξεχνά πεδία και ανάγλυφα, εμένα όλο το rim, αν τι κοιτάξεις κυκλικό με προβληματίζει ....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 04:08:41 μμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 02, 2013, 08:39:11 πμ »

Ξέρω τον πωλητή... είναι στην 'πιάτσα' εδώ και 35 χρόνια. Αποκλείεται να έβγαζε τζούφιο, ειδικά στο eBay. Αλλά και να είναι τζούφιο (είναι μεταπωλητής) , δίνει δικαίωμα επιστροφής και μπορεί να γίνει η πληρωμή μέσω Paypal, με δικαίωμα κράτησης των χρημάτων μέχρι την επιβεβαίωση από τον αγοραστή. Κοινώς είναι δεν είναι, το ελέγχεις και αν θέλεις το επιστρέφεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 02, 2013, 08:50:30 πμ »

Ναι, δεν αντιλέγω Κώστα, αλλά η συζήτηση είναι για το συγκεκριμένο νόμισμα όπως το βλέπεις όχι για τον πωλητή. Εσυ μπορεί να τον γνωρίζεις άλλοι όχι.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει να επιστρέψω ένα νόμισμα αν είναι τζούφιο που λες, με ενδιαφέρει αν το νόμισμα που αγοράζω είνα αληθινό ή όχι. Εγω προσωπικα για το συγκεκριμένο, απο αυτό που βλέπω,  με τις λιγες γνώσεις που έχω στα νομίσματα, έχω αμφιβολίες. Αυτό δεν σημαινει ότι έχω δίκιο. Το νόμισμα μπορει κάλλιστα να είναι αληθινό. Αν εσυ πιστεύεις ότι η αξιοπιστία του πωλητή υπερισχύει θα το αποδεχθώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 02, 2013, 08:57:22 πμ »

Για μένα το πρώτο πράγμα είναι η εμπιστοσύνη, έπεται η εγγύηση ότι αν είναι τζούφιο δεν χάνεις τα χρήματά σου και δεν έχεις άλλο πρόβλημα. Εξ άλλου θα μπορούσε κάλλιστα να βάλει άλλη φωτογραφία και να μην συζητάμε καν. Αλλά επειδή μεταπωλεί, ανέβασε ότι θεώρησε καλύτερο ο 'πελάτης' που του έδωσε το νόμισμα, που στο τέλος το πλήρωσε κιόλας.

Καλορίζικο στον νέο του κάτοχο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 02, 2013, 09:09:31 πμ »

Φυσικά και καλορίζικο στο νέο κάτοχο του!

Αυτός έκανε την αγορά, εμείς απλώς συζητούμε, πάντα καλοπροαίρετα, και μέσα απο αυτές τις συζητήσεις μαθαίνουμε  Χαμόγελο

Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσε να μας πει τι τελικά ισχύει όταν θα παραλάβει το νόμισμα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 09:20:05 πμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 02, 2013, 09:21:46 πμ »

Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσε να μας πει τι τελικά ισχύει όταν θα παραλάβει το νόμισμα ...

Λίγο δύσκολο ως αδύνατον... αλλά άκρως ενδιαφέρον.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2013, 10:31:03 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 02, 2013, 10:26:51 πμ »

Από φωτογραφίες σε αυτά τα κομμάτια δεν βγάζει κανείς εύκολα συμπεράσματα.  Το πρώτο δείχνει μεταξύ άλλων να είναι από κόσμημα βγαλμένο.  Το δεύτερο εκ πρώτης όψεως δείχνει γνήσιο. Ας τα φέρει κάποιος την Κυριακή στη λέσχη να τα δούμε.
Καταγράφηκε

Panosb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 02, 2013, 12:02:37 μμ »

Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσε να μας πει τι τελικά ισχύει όταν θα παραλάβει το νόμισμα ...

Λίγο δύσκολο ως αδύνατον... αλλά άκρως ενδιαφέρον.
για την ιστορία ο πωλητής οταν του εξήγησα οτι το νόμισμα θα ταξιδέψει πρώτα Washington και απο εκει Ελλάδα μου έδωσε παράταση δικαιώματος επιστροφής απο την σφραγίδα ταχυδρομείου μολις το πάρω στα χερια μου.(ήταν απόλυτος συνεργάσιμος σε αυτο)
Αφού κερασω τον Βασίλη καφε στην λέσχη και μου πει την γνώμη του θα ανεβασω και φωτο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 02, 2013, 12:29:39 μμ »

Γεια σου 'κουμπάρε'... καλή περίπτωση, καλορίζικο και καλώς να 'ρθει στην πατρίδα του. Αναμένουμε κριτικές. Στο χέρι θα δείξει 100%. Πάντα υπάρχει αμφιβολία από φωτογραφίες και ειδικά όταν είναι... Made by Leo στυλ και επιπροσθέτως όταν είναι 'πελάτη'. Φυσικά όπως ανέφερα και παραπάνω, υπάρχει δικλίδα ασφαλείας. Ο πωλητής είναι καλός, 'σπαθί' που λένε, έχει πολλά χρόνια στην 'πιάτσα' και φυσικά γνωρίζει τι παίζει στις πωλήσεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 02, 2013, 12:56:57 μμ »

Θα ήταν ενδιαφέρον να μπορούσε να μας πει τι τελικά ισχύει όταν θα παραλάβει το νόμισμα ...

Λίγο δύσκολο ως αδύνατον... αλλά άκρως ενδιαφέρον.
για την ιστορία ο πωλητής οταν του εξήγησα οτι το νόμισμα θα ταξιδέψει πρώτα Washington και απο εκει Ελλάδα μου έδωσε παράταση δικαιώματος επιστροφής απο την σφραγίδα ταχυδρομείου μολις το πάρω στα χερια μου.(ήταν απόλυτος συνεργάσιμος σε αυτο)
Αφού κερασω τον Βασίλη καφε στην λέσχη και μου πει την γνώμη του θα ανεβασω και φωτο
Πανο εχεις π.μ.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences