Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 10:50:13 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΑΜΑΡΑΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ  (Αναγνώστηκε 5284 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« στις: Μάιος 10, 2013, 05:55:54 μμ »

Απελυσαν καθηγητρια επειδει μηδενισε την κολλα διαγωνισματος απο τον γιο του Σαμαρα Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%80%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC-%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B5%CE%B9
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2013, 11:29:23 μμ »

...Αλήτες ΟΛΟΙ τους!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 12, 2013, 12:47:14 πμ »

Αυτό το θέμα, αξίζει να το παρακολουθήσουμε.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 12, 2013, 01:35:24 πμ »

Γιατί φίλε, θα αλλάξει κάτι αν το παρακολουθήσουμε;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 12, 2013, 11:14:30 πμ »

Γιατί φίλε, θα αλλάξει κάτι αν το παρακολουθήσουμε;
Οχι δεν αλλαζει κατι, αλλα να ξερουμε οτι ολοι ειναι λαμογια και οτι οταν προκειται για δικατους συμφεροντα τοτε ολα κουκουλωνονται.
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2494


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2013, 12:57:51 πμ »

Γιατί φίλε, θα αλλάξει κάτι αν το παρακολουθήσουμε;
Ξέρεις τί θα αλλάξει φίλε μου;
Θα αλλάξει ο τρόπος που βλέπαμε κάποια πράγματα, κάποιους ανθρώπους και κάποιες καταστάσεις.
Οποιος θέλει, ναί, μπορεί να αλλάξει κάτι το οποίο είναι και πάρα πολύ σπουδαίο στο φινάλε.
Ξέρεις ποιό είναι αυτό το πάρα πολύ σπουδαίο;
Εγω, εσύ, εμείς. Η κοινωνία ολόκληρη μπορεί να αλλάξει!
Πώς; Πολύ εύκολα.
Ας ανοίξουμε τα μάτια μας και ας αφήσουμε πίσω μας και μακρυά μας το κάθε τί στραβό, λάθος και αναχρονιστικό!
Εγω προσπαθώ να το καταφέρω.
Θέλεις να προσπαθήσεις και εσύ;
Και όλοι μας;

Μόνο έτσι αλλάζουν τα πράγματα. Αλλάζοντας πρώτα ο καθένας μας...
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2013, 04:32:07 πμ »

Εγώ την προσπάθεια φίλε μου την έκανα όταν αντιλήφθηκα νωρίς τη σήψη που υπήρχε (και ακόμη υπάρχει) σε όλο το φάσμα της Ελληνικής κοινωνίας,  έφυγα απο την Ελλάδα σε ηλικία 24 χρόνων και απο τότε έχω καταφέρει αρκετά πράγματα στη ζωή μου. Είμαι δε πολύ ευτυχής που εκτός απο τη θητεία μου δεν έμπλεξα με το κατεστημένο στη Ελλάδα ούτε ψήφισα ποτέ μετά το 1985. Η μόνη σχέση που έχω με την Ελλαδα είναι κάποιες επισκέψεις για να δω τους γονείς μου, συγγενείς και κάποιους παιδικούς φίλους, αν και αυτές έχουν τελευταία  αραιώσει λόγω διαφόρων υποχρεώσεων. Μακάρι όλοι εσείς που ζείτε και εργάζεστε στην Ελλάδα να αλλάξετε τα πράγματα αλλά δυστυχώς όσο  η σήψη προχωράει τοσο μεγαλύτερη ειναι η δυσοσμία που αναδύεται ..... Αυτα τα γράφω πάντα φιλικά και ελπίζω να μη παρεξηγηθώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2013, 03:52:54 μμ »

Τι θα γινόταν όμως αν μια μέρα-θεωρητικά μιλάω-σηκωνόμασταν και φεύγαμε όλοι απ' την Ελλάδα; Θα ήταν λύση αυτή; Νομίζω όχι. Αντίθετα θα βάζαμε βούτυρο στο ψωμί τους.
Τις δεκαετίες του 50 και του 60, οι διάφορες ελληνικές κυβερνήσεις ενθάρρυναν τη μετανάστευση, ενώ δεν έδιναν λύσεις στα τότε προβλήματα. Ξεφορτώνονταν έτσι τους ανέργους, αυτούς που βρίσκονταν κάτω από το όριο της φτώχειας και ήταν η σπίθα για να πάρει φωτιά το μπαρούτι και να γίνει μια άνευ προηγουμένου κοινωνική έκρηξη, εξασφάλιζαν την παραμονή τους στην εξουσία και όλα μέλι γάλα. Βέβαια, το ότι δεν έγινε  εκβιομηχάνιση της χώρας και ο πληθυσμός μας μειώθηκε κατά τρία εκατομμύρια, καθόλου δεν τους ένοιαξε. Αυτοί ήταν καλά βολεμένοι, τόσο καλά, που μισό αιώνα μετά οι απόγονοί τους συνεχίζουν να είναι οι καρεκλοκένταυροι της χώρας.
Αν είναι να δοθεί λύση πρέπει να δοθεί μέσα από την παραμονή μας εδώ. Εδώ πρέπει να παλέψουμε και να ξεβρωμίσουμε αυτό τον τόπο από τη σαπίλα που υπάρχει. Όχι φεύγοντας στο εξωτερικό.   
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2013, 04:07:25 μμ »

Τι θα γινόταν όμως αν μια μέρα-θεωρητικά μιλάω-σηκωνόμασταν και φεύγαμε όλοι απ' την Ελλάδα; Θα ήταν λύση αυτή; Νομίζω όχι. Αντίθετα θα βάζαμε βούτυρο στο ψωμί τους.
Τις δεκαετίες του 50 και του 60, οι διάφορες ελληνικές κυβερνήσεις ενθάρρυναν τη μετανάστευση, ενώ δεν έδιναν λύσεις στα τότε προβλήματα. Ξεφορτώνονταν έτσι τους ανέργους, αυτούς που βρίσκονταν κάτω από το όριο της φτώχειας και ήταν η σπίθα για να πάρει φωτιά το μπαρούτι και να γίνει μια άνευ προηγουμένου κοινωνική έκρηξη, εξασφάλιζαν την παραμονή τους στην εξουσία και όλα μέλι γάλα. Βέβαια, το ότι δεν έγινε  εκβιομηχάνιση της χώρας και ο πληθυσμός μας μειώθηκε κατά τρία εκατομμύρια, καθόλου δεν τους ένοιαξε. Αυτοί ήταν καλά βολεμένοι, τόσο καλά, που μισό αιώνα μετά οι απόγονοί τους συνεχίζουν να είναι οι καρεκλοκένταυροι της χώρας.
Αν είναι να δοθεί λύση πρέπει να δοθεί μέσα από την παραμονή μας εδώ. Εδώ πρέπει να παλέψουμε και να ξεβρωμίσουμε αυτό τον τόπο από τη σαπίλα που υπάρχει. Όχι φεύγοντας στο εξωτερικό.   

Χωρίς να υπονοώ τίποτα για οποιονδήποτε , άλλωστε δε γνωρίζω κανέναν προσωπικά, σε σχεση με την τελευταία πρόταση του Parker ας κοιτάξει ο καθένας απο εμάς(και εγώ μέσα) να ξεβρωμίσει τον εαυτό του πρώτα, μετα το σπίτι του και μέτα όποιον άλλον μπορεί. Παρκερ μη το παρεις προσωπικά, το λέω γενικά , απλά είναι εκνευριστικό άπαντες να ηθικολογούν ενώ ξεχνουν (δε ξέρω πόσο χρονών είσαι) ότι οι γονεις μας καταχράστηκαν το δημόσιο με διάφορους τρόπους ο καθενας ανάλογα με το πόστο του., Φιλικά παντα. βασιλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2013, 04:47:31 μμ »

Βασίλη, απλώς αναφέρω κάποια γεγονότα και μέσα από αυτά εκφέρω τη γνώμη μου. Ούτε προσωπικά το παίρνω, ούτε ηθικολογώ, ούτε πιστεύω πως ζω σε μια αγγελικά πλασμένη κοινωνία και εμείς είμαστε άμοιροι ευθυνών. Σαφώς ο καθένας πρέπει να κοιτάξει να ξεβρωμίσει πρώτα τον εαυτό του, σαφώς εδώ και 30-40 χρόνια ένα μεγάλο μέρος από μας (ή των γονιών μας, αν θέλεις) έχει συνεισφέρει στο να φτάσουμε σ' αυτό το χάλι, σαφώς ακόμα και σήμερα κάποιοι συνεχίζουν να τρώνε με δέκα μασέλες και να κάνουν τις λαμογιές τους, σαφώς είναι εκνευριστικό, απαράδεκτο, να λες σε κάποιον νέο που δεν έχει δουλειά και μέλλον να μείνει εδώ και να αγωνιστεί, με μόνη προοπτική τη μιζέρια. Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου.
Όμως από την άλλη, επειδή πιστεύω ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται, νομίζω ότι πρέπει να κοιτάμε και λίγο στο παρελθόν και να βλέπουμε τι έγινε τότε σε ανάλογες καταστάσεις. Κακό δεν κάνει και ας μοιάζει όλο αυτό σαν ηθικολογία, σαν κήρυγμα.
 
 
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2013, 08:34:12 μμ »

Οποιος ζημιωνει το δημοσιο με 150 εκατομυρια ευρω ειναι ελευθερος και οποιος φουκαρας χρωσταει μεχρι 10 χιλιαρικα παει φυλακη!Βρε αι σιχτιρ βαρεθηκα την κολοδημοκρατια σας!Α να χαθειτε πια Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

http://www.defencenet.gr/defence/item/%CF%83%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BB%CE%BF-hellas-power-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1-%CE%BF-%CE%B2%CE%BC%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2013, 08:39:44 μμ »

Ο τζιτζιφιογκος που τα εσπαγε στα μπουζουκια με τα λεφτα του ελληνικου λαου!Οι γονεις μου πληρωναν χαρατσι και τελη στην κωλοεταιρεια του και αυτος αντι να τα αποδιδει στο δημοσιο τα ετρωγε σε εξωτικα νησια με αιθεριες υπαρξεις!!!Και τωρα οι δικοι μου τρεχουν να βγαλουν ακρη!!Αντε βγαλτε και τον ΑΚΗ εξω και τον Λαυρεντιαδη!Ελευθερωστε τους με βουλευμα!Δεν θα ξαναπληρωσω ρε αλητες εφορια και ελατε να με συλλαβετε αν εχετε τα κοτσια!ΠΡΟΔΟΤΕΣ!!!Ακου ελευθερος με βουλευμα Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
τσοτσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 508


Σουζα τ' αλογακι !!!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2013, 09:00:49 μμ »

+1000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

Αναγκαιοτατον μαθημα το απομαθειν τα κακα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 24, 2013, 09:42:21 μμ »

Αντε βγαλτε και τον ΑΚΗ εξω και τον Λαυρεντιαδη!Ελευθερωστε τους με βουλευμα!

Γιατί, πιστεύεις ότι δεν θα το κάνουν;
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 25, 2013, 06:49:27 πμ »

Γιάννη, από σένα, έτσι κι αλλιώς, τα παίρνουν κάθε μήνα προκαταβολή. Οπότε ...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences