Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:23:03 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ" ΤΑΛΛΗΡΟ ΟΘΩΝΑ 1851. ΘΑΥΜΑΣΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 31899 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:47:06 μμ »

Αν πηγαινε ο Βασιλης εκει να το δει απο κοντα οτι ειναι ενταξει εγω ενα ταληρακι θα το εδινα!! Παραπανω οχι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 09:53:01 μμ »

Και επειδη εχω μια ηλικια  Μεγάλο χαμόγελο τον παγο και τον παγωπωλη με το τρικυκλο τον προλαβα!!  Γλώσσα
Εκτος της λαβιδας που ειχε για να πιανει τον παγο ειχε και ενα μεγαλο πριονι και εκοβε την παγοκολωνα στην μεση!! Το ψυγειο μας επαιρνε μιση παγοκολωνα και θελαμε μια τον χειμωνα καθε δυο μερες και μια καθε μερα το καλοκαιρι!!
Ακομη τα θυμαμε σαν ταινια στο μυαλο μου!!
Οσο για τα παρακατω :
< Έτσι παλιά πολλοί χρυσοχόοι μάγκωναν το νόμισμα και κολάγανε από πάνω το κρίκο, και όχι κατευθείαν.

Συγγνώμη που δεν προλάβατε να το δείτε αυτό το είδος κολλήματος και συγγνώμη που δεν φωτογράφησα τη "γαργάρα". >
πολυ θα θελα να ειχαμε φωτο να καταλαβαιναμε περισσοτερα!!

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 10:43:55 μμ »

Ο καραμητσος πουλαει το συγκεκριμενο ταλληρο 3 χρονια στα 20 χιλ συν προμηθεια,εαν μπορουσε θα το ειχε βαλει σε κουτι,ομως δεν μπαινει γιατι ειναι χαλασμενο.
20 ΧΙΛ ΓΙΑ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙς.

Δεν εχω τιποτε αλλο να σας πω και πιθανοτατα να μην γνωριζω καλα και να κανω λαθος.

Φιλικα,
Βασιλης

Χαλασμενο? Τοτε εσυ Βασιλη γιατι το ηθελες αφου ειναι χαλασμενο? Το ειχες γραψει μονος σου στου Δημητρη οτι οταν πηγες στην Θεσσαλονικη καποτε και το επιασες στα χερια σου παρακαλεσες τον κατοχο του να στο δωσει και το αρνηθηκε!!
Μαλιστα το ειχες χαρακτηρηση ως το ωραιοτερον ολων των ταληρων που υπηρξαν στην Ελλαδα!!
Λεω τιποτα λαθος?

Ναι Γιωργο λες λαθος.
Το 2003 ηταν αυτο και του Ορφεα τα ομορφοτερα που εχω δει.
Μετα ο Κωστας αποφασισε να παιξει με τις πατινες και τα χαρτακια σε υπογεια με υγρασιες.
Εκει χαλασε η συνταγη και μαζι το ταλληρο.

Οταν ο Κωστας ο οποιος εχει μεγαλη νομισματικη γνωση ,αποφασισε να στειλει την συλλογη του στην NGC πολλα τεμαχια εμειναν απεξω.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 04:40:14 πμ »



 

 

 

 

 
 

Κύριοι, μου είναι αδιανόητο όλοι εσείς που έχετε έστω και μια πενταετή ενασχόληση με το ελληνικό νόμισμα (διάβασα ότι κάποιος έχει δει δέκα 5άλληρα του '51) να αποδέχεστε κάποιον να έχει καλύτερη άποψη από εσάς που έχετε "τοις πράγμασι" καλύτερη εμπειρία.

 

 

Μη γυρνάτε όμως το θέμα. Θα πληρώνατε τελικά τόσα λεφτά γι αυτό το τάλληρο?



Ναι,δεν νομιζω οτι εχουν επιβιωσει πανω απο δεκα ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ.

Ναι ,εαν ειχα θα πληρωνα 5 χιλ για αυτο το εξαιρετικο.

Ενα εξαιρετικο Μοναχου κανει 400 ευρο
Ενα εξαιρετικο Βιεννης   κανει 5000 ευρο
Ενα ακυκλοφορητο Μοναχου μσ64 κανει 3000 ευρο
Ενα ακυκλοφορητο Βιεννης   μσ64 κανει 25000 ευρο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:05:13 πμ »

Κι όμως, το καλύτερο πούχω δει είναι αυτό στο blog (το ίδιο που σχολίαζες ως το "ομορφότερο Ελληνικό νόμισμα").

Τα άλλα δυο τα έχω δει από κοντά. Μου λες τώρα ότι ο Κώστας έπαιξε με αυτό που είχε για πατίνα?
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 07:13:26 πμ »

...με το κατάλληλο τίτλο.

Για την άλλη φωτό θα τη  στείλει η CIA
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 01:29:17 μμ »

Κι όμως, το καλύτερο πούχω δει είναι αυτό στο blog (το ίδιο που σχολίαζες ως το "ομορφότερο Ελληνικό νόμισμα").

Τα άλλα δυο τα έχω δει από κοντά. Μου λες τώρα ότι ο Κώστας έπαιξε με αυτό που είχε για πατίνα?

Οχι το καλυτερο ειναι ενα ΜΣ64 χρωμα που πηρε ο φιλος μου ο γιατρος.Το ειχε δωσει ο τσουραπας στο Τακη και ο Τακης στο γιατρο.
Ο γιατρος εχει αυτο και το παλιο δικο μου μσ63 ξεξασπρο αλλα ωραιο.
Στο βλοκ ειναι εξαιρετικο,εχει μια γρατζουνια στο πεδιο και μια στο μαγουλο,εξου και το αου 58.
Αυτο του Κωστα νομιζω οτι ειναι του Σπινκ του 1996.Ειναι (ηταν)το ιδιο λοτ 5 δρχ 1851 προοφ.Με τα ιδια σημαδια λεκεδεσ στο ωρα 5(ηταν)
Ναι του Κωστα πηρε αρτιφισιαλ πατινα.Κριμα.
Στο φιναλε δικο του ητανε και οτι γουσταρε εκανε.Με τα λεφτα του και την κυρα του.Εαν ηξερε το αποτελεσμα δεν θα το εκανε.Τοτε παιζαμε και οι δυο με τις πατινες,ακολουθουσα και εγω μιας και ο Κωστας μου προτοεδειξε ακυκλοφορητα σπανια νομισματα τοτε και εγω απο πισω. Στριφογύρισμα ματιών
Για πολλες λυποθυμιες ειναι τα δυο του Ορφεα και ενα ωραιο του Δημητρη του φιλου μου.
Απο εκει και επειτα το χαος.

 
 
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 01:55:53 μμ »

Καταλαβα !! Το παρακατω εικονιζωμενο  δλδ ανηκει μεσα στο χαος , γιαυτο και ποτε δεν μιλησες για αυτο !  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Με την πειρα σου ποσα <χαωδη> ταληρα υπαρχουν?
Τα ακυκλοφορητα ειπατε οτι ειναι περιπου δεκα τον αριθμο!!
Τα υπολοιπα στα ποσα τα υπολογιζετε εν ζωη??

Υ,Γ Φιλε  ukobke απο την τελευταια  φωτο που μας εβαλες δεν πιστευω να ξεκολλησαν τετοιο κρικο απο νομισμα και να μην το πηραν ειδηση στην  NGC !!
Αλλα και να το πηραν ειδηση και να πληρωθηκαν για να το παιξουν τυφλοι παλι ειναι χοντρο!!
Πιστευω οτι μια εταιρια που παιζει με εκατομυρια δολλαρια καθε χρονο τετοιες λαμογιες δεν θα τις εκανε ουτε θα τις σκεφτωταν καν!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2011, 02:21:44 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 03:36:28 μμ »

Είναι ξεκάθαρο ελατωμα.  Το πιθανότερο είναι ότι το πρόβλημα αυτο έχει προκύψει απο το 8 real στο οποίο χτυπήθηκε.  Είναι σύνηθες στα 8 real να έχουν cracks στην περιφερεια δεδομένου ότι είχαν σχέδιο και τα χτυπαγαν χωρίς κολαρο.  Το πρώην MS63 του Rakosyllekth είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 03:39:09 μμ »

Στην ανατροπή φαίνεται ξεκάθαρα το crack.  Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι απο κρίκο.
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:45:27 μμ »

Πριν από δέκα κανείς δεν άγγιζε τα "κρικώδη"  "τρυπώδη" "σχιστώδη" (crack) κλπ κλπ.

Ένα χτύπημα στη περιφέρεια και γυρνάγαμε τη πλάτη. Σήμερα τα βαφτίσανε, βγάλανε τα σε "...ώδη" σε ταμπέλα με όνομα και νάααατα.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Θυμάμαι που είχα αλλάξει 4-5 μονόλεπτα του '51 (πολύ συνηθισμένο με "ποταμάκια") ακυκλοφόρητα, μέχρι να βρω κάποιο χωρίς σπασμένη μήτρα. Μου είχε γίνει εμμονή. Τελικά το πέτυχα.

Αν είχα γεννηθεί συλλέκτης σήμερα, τι καλά που θάταν.,,,,

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 05:57:27 μμ »

Δημητρη αυτο εδω ειναι το δικο σου ταληρο πριν σταλει για πιστοποιηση.
(η φωτο υπαρχουν ηδη απο εσενα μες στο φορουμ γιαυτο και τις σηκωνω ξανα)
Και εσενα ειναι χτυπημενο σε δισκο 8 ρεαλ αν ενθυμουμε καλα αλλα ειναι ΑΨΟΓΟ στην περιφερεια!!
Αυτο πως εξηγητε?
Και αν ειναι απο δισκο 8 ρεαλ γιατι το πρωην σχεδιο δεν φαινετε πανω στο πεδιο οπως στο δικο σου δειγμα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 09, 2011, 09:02:51 μμ »

Δεν έχουν όλα crack, δεν έχουν όλα το ίδιο χτύπημα, δεν είναι όλα στην ίδια κατάσταση κλπ, κλπ, κλπ.  Όπως όλα τα πράγματα στη ζωή.
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 08:00:25 πμ »

Δεν έχουν όλα crack, δεν έχουν όλα το ίδιο χτύπημα, δεν είναι όλα στην ίδια κατάσταση κλπ, κλπ, κλπ.  Όπως όλα τα πράγματα στη ζωή.

Άυτά λέει η απλή λογική και έχεις απόλυτο δίκιο.

Σχετικά με το νόμισμα του '51 που υπέδειξα για να κάνουμε συζήτηση, κρύβεται μια ολόκληρη φιλοσοφία.

Κάποιοι ανάφεραν ότι η HA δεν θα έβγαζε σκάρτο νόμισμα, κάποιοι ανέφεραν για die crack. Αλήθεια, πόσα τέτοια "die crack" δημιουργήθηκαν μετά από κόλλημα? Σκεφτείτε το, να δείτε ότι είναι πανεύκολο να δημιουργηθεί.

Οι εταιρείες πιστοποίησης, οτιδήποτε θα μπορούσε να περιγραφεί, το σλαμπάρουν. Εκτός από αυτό που θα τους έκανε ρεζίλι.

Να εξηγηθώ.

γιατί δηλαδή να με ενοχλεί μια τεχνητή πατίνα και να μη με ενοχλεί (ας το ονομάσουμε ) "die crack". γιατί να με ενοχλεί ένα ντιπαρισμένο νόμισμα και να μη με ενοχλεί μια χαρακιά στο πεδίο ή χαρακιά στη περιφέρεια ( "rim") ?

Προσέξτε τώρα. Οι παλιοί συλλέκτες τα θεωρούσαν "χαλασμένα" ενώ οι νεώτεροι τα αποδέχονται ακριβώς γιατί οι αμερικανοί τα σλαμπάρουν.
Σήμερα έχουν εμφανιστεί πολύ περισσότερα σπάνια νομίσματα από ότι παλαιότερα. Πιστεύω ότι η αιτία είναι ότι παλαιότερα πολλά από αυτά τα θεωρούσαμε (και ακόμη τα θεωρούμε) προβληματικά και οι κάτοχοί τους δεν τα παρουσίαζαν. Σήμερα έχουν ή παίρνουν πιστοποίηση και είμαστε πλέον μια "χαρούμενη οικογένεια".

Αυτή την άποψη έχω και ομολογώ ότι γι αυτό το τάλληρο πραγματικά θα συμβούλευα κάποιον να το σκεφτεί. (πιστέψτε με δεν σκοπεύω να το χτυπήσω).

Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 10:11:23 πμ »

εχεις ταλληρο 1851 στην συλλογη σου?
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences