Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:57:07 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 25TH ANNIVERSARY AUSTRALIAN KOOKABURRA 2015 1OZ SILVER PROOF  (Αναγνώστηκε 49184 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 07, 2015, 12:56:07 πμ »

Όπως σωστά μου επισήμανε κάποιος, τι να συζητήσεις με κάποιον που τρώει burger, γιατί θεωρεί το πιτόγυρο τετριμμένο...
Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς. ;-)

(Παρεμπιπτόντως, και κάποιος zanteco μας ενημέρωνε για συζητήσεις που είχε με κυρίες από τράπεζες. < Να μην πω και κάτι άσχετο, ως συνήθως;;; )

@Han: O Aντρέας την πήγε εκεί τη συζήτηση:
Κύριε Γιώργο, με αυτή την ευκαιρία θα ήθελα να πω, ότι η προσπάθεια που έχει γίνει στα αναμνηστικά είναι αξιέπαινη. Εσείς πως κρίνετε το Αυστραλέζικο νόμισμα, και γενικότερα τα νομίσματα του Perth? Πιστεύετε ότι έχουμε τους πόρους και τα μέσα να δημιουργούμε εφάμιλλα νομίσματα? Και τι έχουν κάνει οι Αυστραλοί(μια μικρή σχετικά χώρα) και έχουν καταφέρει, να κατακτήσουν το παγκόσμιο ενδιαφέρον?
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 07, 2015, 01:00:29 πμ »

Μην λέτε για σουβλάκια και burger Μεγάλη Εβδομάδα .. Σπάμε και εύκολα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 07, 2015, 01:10:04 πμ »

Μην λέτε για σουβλάκια και burger Μεγάλη Εβδομάδα .. Σπάμε και εύκολα  Χαμόγελο

Μιας και το ανέφερες: Η νηστεία είναι κάτι "προβλέψιμο" και "τετριμμένο"; Έτσι, για να χαλαρώσουμε λίγο και να ξέρουμε αν πρέπει να ψωνίσουμε, χεχε...



Να μην το ξεχάσω:
Δεν γουστάρω ελληνικό νόμισμα,
Κανένα πρόβλημα, φάε μόνο τις πατάτες.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 07, 2015, 01:14:02 πμ »

Μην σκας ψώνισε κανονικά  Χαμόγελο . Είπα να αλλάξω θέμα γιατί εδώ είχατε ξεφύγει λίγοοοο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 07, 2015, 01:33:47 πμ »

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις. Εξήγησέ μου να το συζητήσουμε και για όνομα του θεού ξεκόλλα με το τι έφαγα σήμερα. Δηλαδή εσύ δεν θεωρείς οτι οι προτομές των αρχαίων είναι ένα πολυχρησιμοποιημένο μοτίβο στην εικόνα μας προς τα έξω? Πιστεύεις οτι το αποκορύφωμα του ελληνικού γούστου περιορίζεται στα κιονόκρανα, τις προτομές και τις περικεφαλαίες? Βάλε τις,εξυπνάδες στην άκρη και έλα να μιλήσουμε σαν άνθρωποι, δεν ξέρω τι νομίζεις οτι καταφέρνεις εκτός από το να φέρεσαι άσχημα επειδή τόλμησα να διαφωνήσω μαζί σου.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 07, 2015, 07:57:34 πμ »

Με ενοχλούν λέξεις και εκφράσεις κλισέ όπως "τετριμμένα", "αναλώνεται", "στα πρόθυρα της σύνταξης" κ.α. Τις βρίσκω αντιαισθητικές.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:33:27 πμ »

Γιωργο μου για λεξεις μιλαμε και όχι για αηδιαστικες αδελφες του Ελεους!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:37:49 πμ »

Έχουμε έναν έρωτα με τα γλωσσικά. Διατί να το κρύψωμεν, άλλωστε!

Πάντως... η παρομοίωσή σου δεν είναι καθόλου άστοχη. ;-)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:44:22 πμ »

Έχουμε έναν έρωτα με τα γλωσσικά. Διατί να το κρύψωμεν, άλλωστε!
+1 Τρισμεγιστε!!!
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 07, 2015, 10:01:04 πμ »

Σύντροφοι!
Ένα θέμα είναι αν κάποιος γνωρίζει τον Σταματόπουλο ή όχι.
Ένα άλλο θέμα είναι αν κάποιος δεν γνωρίζει μεν τον Σταματόπουλο, αλλά γνωρίζει όλα τα παρατιθέμενα:
Σε μια συζήτηση με μια κυρία από την ΤτΕ μου είχε πει οτι κάθε φορά που ετοιμάζουν συλλεκτικά νομίσματα γίνεται μάχη για να μπορέσουν να "παίξουν" λίγο με το εθνόσημο και κάθε φορά η καλλιτεχνική ομάδα χάνει, καθώς και οτι γενικά οι εγκριτικές επιτροπές είναι άκαμπτες και δεν δέχονται τις αλλαγές. Και είναι κρίμα γιατί η χάραξη είναι πολύ όμορφη και προσεγμένη, τα θέματα όμως είναι προβλέψιμα και τετριμμένα.

Εν ολίγοις μου δίνεται η εντύπωση πως στην ΤτΕ φαίνεται λίγο αγγαρεία η όλη φάση με τα συλλεκτικά και αρνείται πεισματικά να κάνει ένα βηματάκι παραπέρα και να επενδύσει σε μια αξιοπρεπή πρόταση.
Για τα υπόλοιπα περί εκκλησίας του δήμου τώρα, άλλο βάζω σε δημοψήφισμα πιθανά σχέδια και διαλέγει ο κόσμος και άλλο συνελεύσεις επιτροπών και υποεπιτροπών όπου -μαντεύω- ο μέσος όρος ηλικίας είναι στα πρόθυρα της σύνταξης στην καλύτερη.
Κάπου εδώ πάμε όλοι παραλία και αρχίζουμε να πετάμε τα νομίσματά μας να κάνουν πηδηματάκια στα κύματα. Και τραβάμε βίντεο ποιος θα κάνει από οκτώ και πάνω...
Τι ζόρι τραβάς φίλε μου? Αυτή τη συζήτηση είχα, αυτά μου είπε, αυτά λέω. Άμα σε προσβάλλει τόσο πολύ που δεν ξέρω τον Σταματόπουλο τι πρέπει να κάνω για να ξελυσσάξεις? Δεν γουστάρω ελληνικό νόμισμα, δεν το συλλέγω και δεν το ψάχνω, και αν ο κύριος Σταματόπουλος ευθύνεται για τα νομίσματα που βγάζουμε δεν θέλω και να τον γνωρίσω. Εσένα πού σε τσούζει και τον άλλο πιο πάνω που λέει καλύτερα να μην ασχολούμαι με τον συλλεκτισμό επειδή δεν τον ξέρω? Για να κατεβαίνουμε από τα καλάμια σιγά σιγά.
Εάν το άλλο αναφέρεται αναφέρεται σε εμένα, σε παρακαλώ να είσαι προσεκτικότερος όταν αναφέρεσαι σε εμένα. Σε διαβεβαιώ ότι μπορώ πολύ εύκολα να γίνω αγενέστερος από εσένα. Και επιστρέφω την προτροπή για τα καλάμια Κλείσιμο ματιού. Αν δεν αναφέρεται σε εμένα, ζητώ συγγνώμη.
Άλλο είναι το δε γουστάρω και δεν ασχολούμαι και άλλο το δε γουστάρω και για αυτό υποτιμώ ή μιλάω απαξιωτικά. Και εγώ δεν ασχολούμαι και δεν γνωρίζω αρκετά από τα υπόλοιπα συλλεκτικά αντικείμενα, αλλά ούτε σχολιάζω στα topic ούτε απαξιώνω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 07, 2015, 10:16:21 πμ »

Γεωργιε κατι σε ρωτησε ο Νικος,με Απογοητεύεις!!!
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 07, 2015, 10:36:07 πμ »

Εάν το άλλο αναφέρεται αναφέρεται σε εμένα, σε παρακαλώ να είσαι προσεκτικότερος όταν αναφέρεσαι σε εμένα. Σε διαβεβαιώ ότι μπορώ πολύ εύκολα να γίνω αγενέστερος από εσένα. Και επιστρέφω την προτροπή για τα καλάμια Κλείσιμο ματιού. Αν δεν αναφέρεται σε εμένα, ζητώ συγγνώμη.
Άλλο είναι το δε γουστάρω και δεν ασχολούμαι και άλλο το δε γουστάρω και για αυτό υποτιμώ ή μιλάω απαξιωτικά. Και εγώ δεν ασχολούμαι και δεν γνωρίζω αρκετά από τα υπόλοιπα συλλεκτικά αντικείμενα, αλλά ούτε σχολιάζω στα topic ούτε απαξιώνω.

Ναι, σε σένα αναφερόταν επειδή δεν έγραφα από το κινητό και δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω να δω. Δεν πιστεύω οτι χρειάζςται να ζητήσω συγγνώμη ούτε οτι ήμουν αγενής. Όσο για το απαξιωτικό, εγώ είπα οτι δεν μου αρέσουν τα ελληνικά νομίσματα και γι' αυτο δεν ξέρω τον Σταματόπουλο και εσύ μου είπες οτι δεν αξίζει να ασχολείστε μαζί μου για τον ίδιο λόγο. Μην μιλήσω καν για το υπόλοιπο κράξιμο που έχει πέσει. Ξαναδιάβασε την συζήτηση και ξανασκέψου ποιός απαξιώνει ποιόν, σε τι επίπεδο, καθώς και ποιός προτίθεται να το συζητήσει στα σοβαρά.  Και γίνε όσο αγενής θέλεις, λέει πιο πολλά για σένα παρά για μένα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 07, 2015, 10:48:35 πμ »

Εάν το άλλο αναφέρεται αναφέρεται σε εμένα, σε παρακαλώ να είσαι προσεκτικότερος όταν αναφέρεσαι σε εμένα. Σε διαβεβαιώ ότι μπορώ πολύ εύκολα να γίνω αγενέστερος από εσένα. Και επιστρέφω την προτροπή για τα καλάμια Κλείσιμο ματιού. Αν δεν αναφέρεται σε εμένα, ζητώ συγγνώμη.
Άλλο είναι το δε γουστάρω και δεν ασχολούμαι και άλλο το δε γουστάρω και για αυτό υποτιμώ ή μιλάω απαξιωτικά. Και εγώ δεν ασχολούμαι και δεν γνωρίζω αρκετά από τα υπόλοιπα συλλεκτικά αντικείμενα, αλλά ούτε σχολιάζω στα topic ούτε απαξιώνω.

Ναι, σε σένα αναφερόταν επειδή δεν έγραφα από το κινητό και δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω να δω. Δεν πιστεύω οτι χρειάζςται να ζητήσω συγγνώμη ούτε οτι ήμουν αγενής. Όσο για το απαξιωτικό, εγώ είπα οτι δεν μου αρέσουν τα ελληνικά νομίσματα και γι' αυτο δεν ξέρω τον Σταματόπουλο και εσύ μου είπες οτι δεν αξίζει να ασχολείστε μαζί μου για τον ίδιο λόγο. Μην μιλήσω καν για το υπόλοιπο κράξιμο που έχει πέσει. Ξαναδιάβασε την συζήτηση και ξανασκέψου ποιός απαξιώνει ποιόν, σε τι επίπεδο, καθώς και ποιός προτίθεται να το συζητήσει στα σοβαρά.  Και γίνε όσο αγενής θέλεις, λέει πιο πολλά για σένα παρά για μένα.
+1 Καλη κινηση η επεξηγηση σου,αλλα ποιος εχει ορεξη για Ψαλμωδιες Γεωργιου,sac κατά κoσμον.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 07, 2015, 11:49:16 πμ »

Εάν το άλλο αναφέρεται αναφέρεται σε εμένα, σε παρακαλώ να είσαι προσεκτικότερος όταν αναφέρεσαι σε εμένα. Σε διαβεβαιώ ότι μπορώ πολύ εύκολα να γίνω αγενέστερος από εσένα. Και επιστρέφω την προτροπή για τα καλάμια Κλείσιμο ματιού. Αν δεν αναφέρεται σε εμένα, ζητώ συγγνώμη.
Άλλο είναι το δε γουστάρω και δεν ασχολούμαι και άλλο το δε γουστάρω και για αυτό υποτιμώ ή μιλάω απαξιωτικά. Και εγώ δεν ασχολούμαι και δεν γνωρίζω αρκετά από τα υπόλοιπα συλλεκτικά αντικείμενα, αλλά ούτε σχολιάζω στα topic ούτε απαξιώνω.

Ναι, σε σένα αναφερόταν επειδή δεν έγραφα από το κινητό και δεν μπορούσα να γυρίσω πίσω να δω. Δεν πιστεύω οτι χρειάζςται να ζητήσω συγγνώμη ούτε οτι ήμουν αγενής. Όσο για το απαξιωτικό, εγώ είπα οτι δεν μου αρέσουν τα ελληνικά νομίσματα και γι' αυτο δεν ξέρω τον Σταματόπουλο και εσύ μου είπες οτι δεν αξίζει να ασχολείστε μαζί μου για τον ίδιο λόγο. Μην μιλήσω καν για το υπόλοιπο κράξιμο που έχει πέσει. Ξαναδιάβασε την συζήτηση και ξανασκέψου ποιός απαξιώνει ποιόν, σε τι επίπεδο, καθώς και ποιός προτίθεται να το συζητήσει στα σοβαρά.  Και γίνε όσο αγενής θέλεις, λέει πιο πολλά για σένα παρά για μένα.
Αντιλαμβάνομαι ότι θεωρείς εξαιρετικά ευγενείς τις εκφράσεις «ζόρι τραβάς», «ξελυσσάξεις», «τσούζει», καθώς και να απευθύνεσαι στο συνομιλητή σου ως «ο άλλος»…

Λοιπόν για να σου μιλήσω στη διάλεκτο που θεωρείς ενδεδειγμένη, άκου κάτι, αυτά περί απαντήσεων από το κινητό είναι δικαιολογίες του κ@@@υ. Γύρνα σπιτάκι σου, κάτσε στο κομπιουτεράκι σου, άνοιξε τα ματάκια σου, διάβασε, σκέψου και γράψε.

Σχολιάζεις τα ελληνικά συλλεκτικά που αγνοούσες την ύπαρξή τους και δεν σε ενδιαφέρουν, το συζητάς με μία κυρία από την ΤτΕ ενώ εξακολουθούν να μην σε ενδιαφέρουν, συνιστάς (Κλείσιμο ματιού το «παίξιμο» με το εθνόσημο και αναρωτιέμαι που το είδες στο νόμισμα με τον Αρχιμήδη, προτρέπεις επένδυση σε αξιοπρεπή πρόταση σε αντιδιαστολή με τις μέχρι σήμερα αναξιοπρεπείς(Κλείσιμο ματιού. Κάνε ότι θέλεις, ζόρι δεν τραβάω, ούτε ξελυσσάω, ούτε με τσούζει Σαρκασμός.

Εγώ σου προτείνω πριν σχολιάσεις περί του σύγχρονου ελληνικού νομίσματος, να φροντίσεις να ενημερωθείς. Σου επαναλαμβάνω λοιπόν, αν δεν γνωρίζεις ποιος είναι ο Σταματόπουλος και παρ’ όλα αυτά σχολιάζεις για αυτό το θέμα, τότε καλύτερα άστο. Αλλά επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι και ξεροκέφαλος, δεν θα σταματήσουμε απλώς να «ασχολούμαστε με αυτά που γράφεις», αλλά και δεν θα «ασχολούμαστε μαζί σου», καθώς διαπιστώνω ότι δεν μπορείς να διακρίνεις τη μεταξύ τους διαφορά.

ΥΓ. Και επειδή είδα και το μήνυμα του giannist, αν είχες/έχεις πρόβλημα με κάποιον άλλο, να απευθύνεσαι στον ίδιο ατομικά. Όχι ότι διαφωνώ σε πολλά από αυτά που λέει ο sac.
Καταγράφηκε
stingray
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


diem perdidi


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 07, 2015, 12:12:06 μμ »

Μα εγώ μόνο στον sac έχω αναφερθεί  Απορία Όλα αυτά που σε τσάντισαν τα έλεγα σε σχέση με εκείνον, εκτός από το οτι αναφέρθηκα σε σένα ως 'ο άλλος' και άρα σε πήρε μπάλα και το 'που σε τσουζει'. Μην κάνεις λες και σ' έβρισα. Και αν δεν ξέρεις μην μιλάς, τυχαίνει όντως να μην έχω υπολογιστή γιατί καλά-καλά δεν έχω σπίτι αυτή τη στιγμή. Άμα το θεωρείς δικαιολογία του κώλου στα τέτοια μου.

Όσο για τα ελληνικά νομίσματα, εξέφρασα την άποψή μου ως προς το αν μου αρέσουν ή όχι, και με πιάσατε από τα μούτρα. Χρειάζεται να ξέρω όλη την ιστορία του ελληνικού νομίσματος για να πω αν μου αρέσει κάτι?

Αυτά που ανέφερα για την συζήτησή μου με την κοπέλα απo την ΤτΕ ήταν ένα απόσπασμα που αφορούσε αυτά που λέγονταν εδώ. Εκείνη άλλωστε ήταν και αυτή που μου έδειξε τα συλλεκτικά της ΤτΕ που μέχρι τότε αγνοούσα. Δεν ήξερα, ούτε και ξέρω, και δεν το έψαξα παραπάνω γιατί δεν μου άρεσαν.

Τον Αρχιμήδη δεν τον ανέφερα πουθενά . Μάλλον πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή σου και να πας να κάτσεις στο κομπιουτεράκι σου, να ανοίξεις τα ματάκια σου, διάβασε, σκέψου και γράψε.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences