Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:19:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 44
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2016  (Αναγνώστηκε 178565 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #525 στις: Ιούλιος 06, 2016, 07:00:30 πμ »

Μόνο 2.000 ΦΠΗΚ έχουν εκδοθεί στην τιμή των 7,90€

Μπορούμε να το βρούμε? Αν ναί με ενδιαφέρει!
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #526 στις: Ιούλιος 06, 2016, 04:25:51 μμ »

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου από το αναμνηστικό δίευρο Μονακό 2016:

Μπήκα στο site του Μουσείου τους στα τέλη Μάη, έκανα εγγραφή κανονικά και από την 1η Ιουνίου επανειλημμένα μέχρι και τις 6 Ιουνίου, προσπαθούσα να το αγοράσω! Κάθε φορά, όμως, που πατούσα το κουμπί "add to shopping card", το σύστημα δεν αντιδρούσε καθόλου! Σαν να μην πατούσα το κουμπί δηλαδή! Και η shopping card παρέμενε πάντα άδεια! Και προσπάθησα άπειρες φορές εκείνες τις μέρες! Μάλιστα, για να σιγουρευτώ ότι δεν είχα εγώ τεχνικό πρόβλημα, δοκίμασα να βάλω στη shopping card άλλα αντικείμενα από το e-shop τους και τα έπαιρνε κανονικά! Μόνο το συγκεκριμένο νόμισμα δεν έπαιρνε με τίποτα! Δοκίμασα άπειρες φορές μάταια, μέχρι που στις 6 Ιουνίου, το νόμισμα στο e-shop πήρε την ένδειξη "out of stock" και ο σύνδεσμος "add to shopping card" αποσύρθηκε! Έτσι απλά!

Πάντως αυτό που λέτε ότι το αγοράσατε κανονικά και μετά σας επέστρεψαν τα χρήματα, εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι παράνομο! Είμαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό! Δεν επιτρέπεται πρώτα να παίρνουν χρήματα από όλο τον κόσμο και μετά να αποφασίζουν σε ποιον θα πουλήσουν τελικά και σε ποιον όχι, με "απροσδιόριστα" κριτήρια επιλογής! Αν συνέβαινε αυτό σε χώρα τής Ευρωπαϊκής Ένωσης, θα μπορούσαν να γίνουν δικαστήρια γι' αυτό! Όμως πιστεύω ότι το Μονακό, το σώζει το γεγονός ότι δεν είναι χώρα - μέλος τής Ευρωπαϊκής Ένωσης (άρα δεν ισχύει εκεί η Κοινοτική νομοθεσία), παρά το γεγονός ότι ανήκει στην Ευρωζώνη! Θεωρητικά, το ίδιο μπορεί να συμβεί σε Βατικανό, Άγιο Μαρίνο και Ανδόρρα, που επίσης δεν θεωρούνται εδάφη τής Ε.Ε.!
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #527 στις: Ιούλιος 06, 2016, 05:09:49 μμ »

Μηπως επειδη αντι για το shopping cart το εβαζες στο card? Γλώσσα Γλώσσα Αστειευομαι βεβαιως. Δεν νομιζω οτι ειναι παρανομο να σου επιστρεφουν τα χρηματα που σου εχουν κρατησει αλλα σιγουρα ειναι ανηθικο ειδικα αν δεν τηρειται μονο χρονικη προτεραιοτητα απ οτι καταλαβα απ αυτα που ειπαν τα παιδια που παρηγγειλαν αλλα αλλα κριτηρια.Ζητημα ισως τιθεται με το για ποσο χρονο τα κρατανε.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #528 στις: Ιούλιος 06, 2016, 05:52:36 μμ »

Λες βρε φίλε μου να έκανα το λάθος να το βάλω στο card αντί για το cart; Χαχα! (Τη λέξη την έγραψα μια φορά, χωρίς να δω το λάθος και μετά την έκανα copy paste).

Η παρανομία δεν είναι φυσικά να σου επιστρέψουν τα χρήματά σου, αν για κάποιο λόγο κάτι πάει στραβά με την παραγγελία. Αυτό είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν! Η παρανομία είναι άλλη: Ο Κοινοτικός νόμος λέει ότι ο πωλητής, εφόσον δεχτεί χρήματα από τους πελάτες του, οφείλει να είναι αμερόληπτος απέναντί τους και να τους αντιμετωπίζει ισότιμα όλους!

Έστω ότι εγώ διαθέτω προς πώληση 10 τεμάχια από ένα προϊόν. Βάσει του Ευρωπαϊκού Νόμου, είμαι υποχρεωμένος να τηρήσω σειρά προτεραιότητας και όταν πουλήσω και το τελευταίο τεμάχιο, να διακόψω την πώληση, διώχνοντας τους καθυστερημένους πελάτες, χωρίς να τους πάρω χρήματα. Σε αυτή την περίπτωση, είμαι δίκαιος, γιατί το μόνο κριτήριο που εφαρμόζω είναι η σειρά προτεραιότητας. Αν όμως εγώ δεχτώ χρήματα από 20 πελάτες και μετά αποφασίσω ότι θα συνεχίσω την πώληση σε 7 από αυτούς, των οποίων οι φάτσες μού αρέσουν περισσότερο, ενώ θα διώξω τους υπόλοιπους 13, γιατί δεν μου αρέσουν οι φάτσες τους, επιστρέφοντας τα λεφτά τους με ένα ξερό "λυπούμαστε", τότε κάνω FACE CONTROL!!!! Και αυτό είναι παράνομο!

Φαντάσου ένα εστιατόριο με 10 τραπέζια. Το λογικό και σύννομο είναι να καθίσουν οι 10 πελάτες που θα φτάσουν πρώτοι και μετά το μαγαζί να διώχνει όποιον έρθει καθυστερημένα, χωρίς να του πάρει χρήματα, λέγοντας ότι δεν υπάρχει ελεύθερο τραπέζι. Αν όμως το εστιατόριο δεχτεί 20 πελάτες, πάρει εκ των προτέρων από όλους ένα ποσό για τη μερίδα τους και μετά διαλέξει ποιοι από αυτούς τους 20 τελικά θα κάτσουν να φάνε και ποιους θα τους διώξει, με απροσδιόριστα κριτήρια, τότε κάνει FACE CONTROL, έστω και αν γυρίσει πίσω τα λεφτά σε όσους διώξει!

Με άλλα λόγια, το FACE CONTROL είναι παράνομο, είτε γίνεται σε μπαρ κι εστιατόρια είτε γίνεται στο ηλεκτρονικό εμπόριο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2016, 06:02:56 μμ από chronos » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5195

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #529 στις: Ιούλιος 06, 2016, 06:11:31 μμ »

το σύστημα είναι αυτοματοποιημένο. Η κράτηση των χρημάτων γίνετε αυτόματα από τη στιγμή που
υπάρξει πληρωμή. Το τραπεζικό σύστημα δεν αναγνωρίζει αν το νόμισμα είναι διαθέσιμο ή όχι.
Και τώρα αν μεταφέρω στον λογαριασμό τους ένα ποσό,το σύστημα θα το δεχτεί. Χονδρικά μιλάω μην
μπούμε σε λεπτομέρειες.
Τώρα.....αν αυτοί ήταν ''μπούφοι'' και δεν πρόλαβαν να ενημερώσουν το
σάιτ τους,ότι το νόμισμα τέλειωσε κλπ ή το ποιός πρέπει να πάρει και ποιός όχι........αυτό είναι κάτι άλλο.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #530 στις: Ιούλιος 22, 2016, 11:43:42 πμ »

ΑΝΕΠΙΒΕΒΑΙΩΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Η Ανδόρα για το 2016 θα εκδώσει 2 αναμνηστικά 2€, χωρίς να έχει ξεκαθαρίσει ακόμη το θέμα τους!  Απορία
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #531 στις: Ιούλιος 22, 2016, 07:52:38 μμ »

Να προσθέσω και κάποιες πληροφορίες (μάλλον επίσημες... προς το παρόν δεν τις έχω επιβεβαιώσει).
Στην κυκλοφορία μόνο το 1Ε Ανδόρα 2016 ανάμεικτα με Ισπανικά νομίσματα (τα υπόλοιπα μόνο στο σετ - 35.000 σετ)
2 αναμνηστικά 85.000 το κάθε ένα όπως και το 2015
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 19, 2016, 02:53:36 μμ »

Στις 22 Αυγούστου βγαίνει το σετ της Μάλτας με το δίευρο (Mintmark) επειδή θα προσπαθήσω να πάρω ένα με πιστωτική αν περάσει, υπάρχει άλλος που θέλει για να μοιραστούμε τα ταχυδρομικά;
Δικαιούμαι μέχρι 4 (σύμφωνα με το μήνυμα που μου ήρθε).
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 19, 2016, 03:24:42 μμ »

Εγώ, Διονύση και πες μου πόσα να σου στείλω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 19, 2016, 04:06:04 μμ »

Ακόμη τίποτα Θανάση.
Αν περάσει η κάρτα και αν έρθουν με το καλό, όταν θα συναντηθούμε στην Αθήνα και παραλάβεις τότε το συζητάμε.
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 19, 2016, 07:08:46 μμ »

Για την ιστορία να πούμε ότι θα είναι μέσα μόνο το ένα από τα δύο αναμνηστικά των 2 ευρώ που θα εκδώσει φέτος η Μάλτα. Ακόμη άλλαξε φέτος το νομισματοκοπείο από την Ολλανδία στη Γαλλία και η μορφή του σετ. Δεν θα είναι πλέον σε κασετίνα αλλά σε τρίπτυχο - folder περίπου σαν τα δικά μας.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 19, 2016, 07:21:37 μμ »

Γνωστό, Διονύση. Επικεντρώσου στην αγορά του. Αν δεν περάσει, στείλε μήνυμα να προσπαθήσω εγώ.
Υ.Γ. Διονύση, το γλυκοκοιτάει και ο Μιχάλης από Σαλαμίνα.  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2016, 07:31:03 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 19, 2016, 07:25:25 μμ »

Στις 22 Αυγούστου βγαίνει το σετ της Μάλτας με το δίευρο (Mintmark) επειδή θα προσπαθήσω να πάρω ένα με πιστωτική αν περάσει, υπάρχει άλλος που θέλει για να μοιραστούμε τα ταχυδρομικά;
Δικαιούμαι μέχρι 4 (σύμφωνα με το μήνυμα που μου ήρθε).

Φιλτατε Διονυση αν δεν ειμαι βαρος και μπορω θελω να συμμετασχω
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 19, 2016, 07:28:58 μμ »

Εμ, βέβαια! Αυτά δεν χάνονται.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 19, 2016, 08:29:17 μμ »

Χαθηκε και αυτος ο Διονυσης που ειναι;
Διονυσηηηηηηηηηηηη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 44
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences