Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 01:24:28 πμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 44
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2016  (Αναγνώστηκε 178536 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sbgate4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 128


Προφίλ
« Απάντηση #240 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 11:29:00 πμ »


Νομίζω ότι καλά θα ήταν η συζήτηση για θέματα για το 2017 να μεταφερθεί από κάποιον διαχειριστή (αν γίνεται σε ξεχωριστό τόπικ) γιατί είναι ενδιαφέρουσα.


Καλημέρα,
όπως είπε κι ο φίλος Βαγγέλης καλύτερα να μεταφερθεί η συζήτηση σε νέο τοπικ, για να μην τα μπερδεύουμε με τα ευρώ του 2016. Και ένα μπράβο σε όλους που μας ενημερώνουν  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Eurogeo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45



Προφίλ
« Απάντηση #241 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 03:48:19 μμ »


Νομίζω ότι καλά θα ήταν η συζήτηση για θέματα για το 2017 να μεταφερθεί από κάποιον διαχειριστή (αν γίνεται σε ξεχωριστό τόπικ) γιατί είναι ενδιαφέρουσα.


Καλημέρα,
όπως είπε κι ο φίλος Βαγγέλης καλύτερα να μεταφερθεί η συζήτηση σε νέο τοπικ, για να μην τα μπερδεύουμε με τα ευρώ του 2016. Και ένα μπράβο σε όλους που μας ενημερώνουν  Σαρκασμός
+1
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #242 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 03:52:51 μμ »


Νομίζω ότι καλά θα ήταν η συζήτηση για θέματα για το 2017 να μεταφερθεί από κάποιον διαχειριστή (αν γίνεται σε ξεχωριστό τόπικ) γιατί είναι ενδιαφέρουσα.


Καλημέρα,
όπως είπε κι ο φίλος Βαγγέλης καλύτερα να μεταφερθεί η συζήτηση σε νέο τοπικ, για να μην τα μπερδεύουμε με τα ευρώ του 2016. Και ένα μπράβο σε όλους που μας ενημερώνουν  Σαρκασμός
+1

+1

Δεκτόν... αλλά...

Ρίξτε ιδέες για Ελληνικά δίευρα για το 2017 γεγονότα επέτειοι κλπ.
Ας κάνουμε και το χατήρι στον Χαράκτη μας.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #243 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:16:11 μμ »

Εγώ, λεβέντη μου, μπορώ να φέρω 20 ανθρώπους στην ΤτΕ, να πάρω 80 μασούρια και να κρατήσω 80 ακυκλοφόρητα "κλειδιά" με κόστος 160 ευρώ. Εσύ (ή οι αλλοι);

Ή, με +20%, μπορώ να σηκώσω όλα τα αποθέματα, με κόστος για κάθε "κλειδί" 2,40 ευρώ. Εσύ (ή οι αλλοι);

Μπράβο Γιώργο, μας έκανες και γελάσαμε... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ... η κλασσική παλιά συνταγή... η τρίχα, τριχιά... Όπως είπε και ο Πήτερ Σέλερς 'Το παλιό κόλπο της ντουλάπας'.

Πέρα από τους ξεκάθαρα δοσμένους στόχους που πολλοί εν γνώση τους εξ-υπηρετούν ( εννοείται πολλοί με τροφοδοσία άλλων εμφανών στόχων, δοσμένους όμως πάλι απ' 'αυτούς' ή και κάποιοι χωρίς να το θέλουν ) , και πέρα από τις συνωμοσιολογίες... το να μπορεί ο καθένας να αποκτήσει ένα σπάνιο συλλεκτικό, είναι το μεγαλύτερο κίνητρο ( γιατί όμως να δίδονται κίνητρα σε όλους ;; ... έλα ντε, γιατί ;; ... είμαστε όλοι ίδιοι ;; )

Αν κάποιος έχει φράγκα παίρνει ότι βγαίνει κάθε χρόνο και περνιέται για συλλέκτης.
Συλεκταράδες μου εσείς !!!

Επειδή η συλλογή κάποτε δεν ήταν μόνο φράγκα, και αυτό τους πονούσε 'αυτούς', δε θέλουν όλοι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Αυτό είναι που θέλουν να συμβαίνει παντού... και πέρα από τα συλλεκτικά.  Κλείσιμο ματιού ... να μιλάνε μόνο τα φράγκα !!!

Εδώ σας θέλω μάγκες μου...
Βγάλτε σπάνιο κυκλοφορίας, που να μπορεί να το βρει ο καθένας άφραγκος συλεκτάκος.
Άραγε μπορείτε να το κάνετε αυτό ;;

Τα proof μου κόστισαν 32 ευρώ το ζευγάρι και τα πούλησα 220. Μείον προμήθεις κλπ 152-157 ευρώ καθαρά από κάθε ζευγάρι. Εσύ (ή οι άλλοι);
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:26:56 μμ από sac » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #244 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:17:10 μμ »

Άγιος Μαρίνος
Ημερομηνία κυκλοφορίας 5 Απριλίου 2016
Θέμα 550 χρόνια από το θάνατο του Ντονατέλλο (13 Δεκεμβρίου 1466)
Τεμάχια 85.000
Τιμή γύρω στα 24 ευρώ με τα ταχυδρομικά



Στο νόμισμα είναι η κεφαλή από το άγαλμα του Δαυίδ



Ένα από τα γνωστότερα γλυπτά του Ντονατέλλο, ο Δαβίδ, στο Μουσείο Μπαρτζέλλο της Φλωρεντίας
Aυτο τωρα που βλεπουμε θα κυκλοφορησει σε μπλιστερακι-coincard;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:24:13 μμ »

Καλά βρε, για να κάνεις μια ερώτηση μας παραθέτεις ολόκληρο κατεβατό;
Ναι σε μπιστεράκι όπως κάθε χρόνο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #246 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:25:47 μμ »

Καλά βρε, για να κάνεις μια ερώτηση μας παραθέτεις ολόκληρο κατεβατό;
Ναι σε μπιστεράκι όπως κάθε χρόνο.
Θελω να ειμαι συγκεκριμενος στις ερωτησεις μου
Μπορω να παρω και γω "θειο" τετοιο;  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:27:10 μμ »

Αααααα τωρα που σε βρηκα ευκαιρο να ρωτηξω κατι ακομα........και τα υπολοιπα που εχουν παρουσιαστει εδω απο αλλα κρατη σε μπλιστερακια θαναι;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #248 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:30:09 μμ »

Οχι. Κάποια όμως θα είναι σε coincards. Σε blister μόνιμα βγάζουν ο Αγιος Μαρίνος και το Βατικανό
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:44:41 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #249 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:33:14 μμ »

Και η Γαλλία
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #250 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 07:41:29 μμ »

Εγώ, λεβέντη μου, μπορώ να φέρω 20 ανθρώπους στην ΤτΕ, να πάρω 80 μασούρια και να κρατήσω 80 ακυκλοφόρητα "κλειδιά" με κόστος 160 ευρώ. Εσύ (ή οι αλλοι);

Ή, με +20%, μπορώ να σηκώσω όλα τα αποθέματα, με κόστος για κάθε "κλειδί" 2,40 ευρώ. Εσύ (ή οι αλλοι);

Μπράβο Γιώργο, μας έκανες και γελάσαμε... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ... η κλασσική παλιά συνταγή... η τρίχα, τριχιά... Όπως είπε και ο Πήτερ Σέλερς 'Το παλιό κόλπο της ντουλάπας'.

Πέρα από τους ξεκάθαρα δοσμένους στόχους που πολλοί εν γνώση τους εξ-υπηρετούν ( εννοείται πολλοί με τροφοδοσία άλλων εμφανών στόχων, δοσμένους όμως πάλι απ' 'αυτούς' ή και κάποιοι χωρίς να το θέλουν ) , και πέρα από τις συνωμοσιολογίες... το να μπορεί ο καθένας να αποκτήσει ένα σπάνιο συλλεκτικό, είναι το μεγαλύτερο κίνητρο ( γιατί όμως να δίδονται κίνητρα σε όλους ;; ... έλα ντε, γιατί ;; ... είμαστε όλοι ίδιοι ;; )

Αν κάποιος έχει φράγκα παίρνει ότι βγαίνει κάθε χρόνο και περνιέται για συλλέκτης.
Συλεκταράδες μου εσείς !!!

Επειδή η συλλογή κάποτε δεν ήταν μόνο φράγκα, και αυτό τους πονούσε 'αυτούς', δε θέλουν όλοι να έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Αυτό είναι που θέλουν να συμβαίνει παντού... και πέρα από τα συλλεκτικά.  Κλείσιμο ματιού ... να μιλάνε μόνο τα φράγκα !!!

Εδώ σας θέλω μάγκες μου...
Βγάλτε σπάνιο κυκλοφορίας, που να μπορεί να το βρει ο καθένας άφραγκος συλεκτάκος.
Άραγε μπορείτε να το κάνετε αυτό ;;

Τα proof μου κόστισαν 32 ευρώ το ζευγάρι και τα πούλησα 220. Μείον προμήθεις κλπ 152-157 ευρώ καθαρά από κάθε ζευγάρι. Εσύ (ή οι άλλοι);

Να αγοράσεις 100.000 μασούρια για να βρεις τα 1.000 συλλεκτικά. Σαν ιδέα είναι μεν κάπως ασύμφορη, αλλά σαν σκέψη αποδεικνύει πολλά. Μπράβο σου μάγκα* Γιώργο. Αυτό που είπα επιβεβαιώνεις. Συνέχισε έτσι και μη σταματάς να μας λες πως σκέφτεσαι και τι έχεις πράξει στο παρελθόν. Δώσε στο λαό αλήθειες.

* Εγώ σε λέω μάγκα, αλλά υπάρχουν κι άλλοι χαρακτηρισμοί στην πιάτσα για όσους σκέφτονται και πράττουν έτσι. Χαρακτηρισμοί τους οποίους δεν υιοθετώ και δεν συμμερίζομαι.

ΥΓ Το χαλάσαμε το θέμα... κλασσικά... σαν το κόλπο της ντουλάπας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #251 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 10:13:40 μμ »


Να αγοράσεις 100.000 μασούρια για να βρεις τα 1.000 συλλεκτικά. Σαν ιδέα είναι μεν κάπως ασύμφορη, αλλά σαν σκέψη αποδεικνύει πολλά.

ΥΓ Το χαλάσαμε το θέμα... κλασσικά... σαν το κόλπο της ντουλάπας.

Μα το θέμα δεν είναι ποιος θα το κάνει... το σίγουρο είναι ότι θα γίνει αν μιλάμε για τέτοιο τιράζ. Όλη την χρονιά φέτος βρίζουμε το Μονακό που έβγαλε 10.000 κομμάτια και μιλάμε τώρα για 1.000; Άντε να εξασφαλίσεις ότι θα μπουν στα μασούρια και ότι δεν θα τα κρατήσουν και θα τα πάρουν κάποιοι λίγοι. Η Φινλανδία έβαλε 1.000.000 κομμάτια το 2004 σε ανάμεικτα μασούρια. Έγινε ένας χαμός τότε και κατέληξε να πωλούνται με 40Ε το ένα αν είναι UNC μόνο και μόνο επειδή χρειάστηκε αυτή η διαδικασία. Και πιο το νόημα των 1.000 κομματιών; Εγώ που είμαι επαρχία ας πούμε ή αν ήμουν εξωτερικό δεν θα είχα ποτέ ελπίδα να το βρω... άρα που το δίκαιο σε αυτό το σύστημα. Να ήταν 100.000-200.000 πάει και έρχεται αλλά και πάλι αντίθετος σε αυτή την λογική είμαι. Υπάρχουν σπάνια σε μεγαλύτερες αξίες και καλά είναι να μείνουν εκεί και όχι σε νομίσματα πανευρωπαϊκής κυκλοφορίας όπως τα αναμνηστικά 2Ε.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #252 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 10:31:10 μμ »

Κι όμως... Έτσι είναι φίλε Βαγγέλη τα συλλεκτικά και έτσι είναι τα σπάνια κυκλοφορίας. Το σπάνιο μπορεί να το βρει και ο άσχετος, που θα το ξοδέψει στο περίπτερο και μετά ο περιπτεράς στο μανάβικο κλπ. Και μετά από 30-50-100 χρόνια θα το βρει ο συλλέκτης, θα το πιστοποιήσει και θα είναι τρισευτυχισμένος με ένα VF20. Δεν είναι όποιος έχει τα φράγκα πάει στην τράπεζα και αγοράζει 'συλλεκτικά', επειδή έτσι θέλουν να τα λένε. Δε λέω ότι δεν έχουν συλλεκτική αξία, αλλά δεν παύουν να είναι αναμνηστικά και όχι κυκλοφορίας. Λίγα συλλεκτικά κυκλοφορίας υπάρχουν, κι αυτά είναι που κρατάνε ότι και να γίνει. Με τα αναμνηστικά την είδαμε τη φούσκα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #253 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 10:39:11 μμ »

Από ένα πρόχειρο υπολογισμό και με δεδομένο ότι η χώρα μας θα εκδώσει δύο δίευρα και η Ολλανδία ένα για το 2016 θα έχουμε ένα σύνολο από 36 δίευρα (31 + 5 τα γερμανικά). Καλό κουράγιο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 11:41:00 μμ »

Ok, έχεις δίκιο, τα έσβησα... Το ερώτημα παραμένει όμως, δεν μπορούνε να συνεννοηθούνε Ιταλία και Άγιος Μαρίνος να μην βγάζουνε τα ίδια; Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η τακτική.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 44
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences