Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:04:06 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστο νόμισμα με αραβικά! Ζητώ τα φώτα σας!!  (Αναγνώστηκε 4143 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:14:55 μμ »

Καλησπέρα, εχω αυτο το νόμισμα απο παππού κλπ , το πως βρέθηκε στη κατοχή του ενας Θεός ξέρει!
Γνωρίζει κανείς περι τινος πρόκειται;;
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:22:45 μμ »

photo
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:23:30 μμ »

photo2
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:38:56 μμ »

Πρέπει να είναι κοντραμάρκα από την Θάσο.

 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30842.msg384122#msg384122
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:40:59 μμ »

μάλιστα..ευχαριστώ για την απάντηση! Η αξία του να φανταστώ μηδενική;
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2016, 01:01:21 πμ »

Αν γνωρίζει κάποιος αν έχει κάποια αξία;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2016, 01:23:39 πμ »

ειναι κοντραμαρκα Θασου απο την Κακη ραχη (σημερινη Καληραχη)  αγιου Δημητριου, το 1885.

ειναι πανω σε οθωμανικο κερμα μαλλον των 10 παραδων; (αναλογα το μεγεθος του). το κερμα δεν εχιε ιδιαιτερη σημασια μιας και τις κοντραμαρκες τις χτυπουσαν σε οτι κερμα ευρισκαν... και μιας και ειχαν αρκετα οθωμανικα χαλκινα που δεν περνουσαν πια... τα βλεπουμε συχνοτερα!

ειναι νομισμα του 1255ΑΗ δηλαδη 1839 σε χριστιανικα ετη αλλα δεν κοπηκε τοτε... εχει και το ετος βασιλειας του σουλτανου που ενθρονιστηκε το 1839.... αλλα δεν μπορω να το δω ολοκληρο... παντως ειναι μετα τον 10ο χρονο βασιλειας του... αρα παμε για δεκαετια του 1850 μεχρι το 1861 που πεθανε ο σουλτανος!

οι κοντραμαρκες ηταν εκκλησιαστικα κερματα που αργοτερα κυκλοφορησαν και εντος της ενοριας ή του χωριου..
αν αλλαζε μερος ή χωριο που ειχε δικη του κοντραμαρκα... του χτυπουσαν και σφραγιδα του μερους εκεινου για να περναει κι εκει...

δεν ξερω απο τιμες.. καποια ειναι φτηνα και καποια ειναι ακριβα κομματια κι εχει πολλα διαφορετικα...

πολυ ομορφο παντως! Χαμόγελο να το χαιρεσαι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:17:12 πμ »

Καλησπέρα NMS!
Ήσουν αρκετά κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Το μέγεθος του πάντως είναι όσο ενα κέρμα των 2 ευρώ και ίσως λίγο περισσότερο αν όχι το ίδιο!
Αν μπορέσεις πάντως να μάθεις εσύ ή κάποιος άλλος εδω μέσα την αξία του στο περίπου θα ήμουν ευγνώμων!
Δεν σκοπεύω να το καταθέσω προς πώληση απλά λέω να αρχίσω σιγά σιγά και δειλά δειλά να συλλέγω..
Αν και το πρώτο λάθος το έκανα προ 2 χρόνων λόγω του νεαρού της ηλικίας μου...
Είχαν πέσει στα χέρια μου αρκετά νομίσματα και ο βλάκας πήγα σε ένα κατάστημα "αγορας χρυσού,νομισμάτων κλπ" και μάλλον με έπιασε κορόιδο..Αλλά καλά να πάθω..δεν γνώριζα και δεν φρόντισα να γνωρίζω..
Ελπίζω αυτό το κέρμα να είναι μια καλή αρχή! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2016, 08:29:09 πμ »

Δημητρη καλως ορισες και ευχομαι να ειναι οντως το εναυσμα αυτη η κοντραμαρκα να μπεις στον συλλεκτισμο φιλε,τωρα για την κοντραμαρκα δεν ξερω πολλα αλλα επειδη εχω παρακολουθησει καποιες δημοπρασιες στο ιμπει θα σου πω μια μεση τιμη η οποια ειναι εκτιμηση καθαρα και υποκειμενικα δικια μου και μην την δεσεις κομπο σεπαρακαλω στην ομορφη κατασταση που ειναι καπου 30-60ε δηλαδη κατω απο 30ε με τιποτα εννοειτε,καλημερα και παλι καλως ορισες
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:22:53 μμ »

Καλημέρα Μαρκο και καλώς σας βρήκα!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία και για το καλωσόρισμα!
Απλά μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση το ότι έψαξα και δεν βρήκα να κυκλοφορεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο κομμάτι προς πώληση..Βασικά δεν είδα πουθενά κάποια τίμη, και αυτό μου δίνει κάποιες παραπάνω ελπίδες η
πιστεύω..
Ο βαθμός ενος νομισματος με ποια κριτήρια βγαίνει; το συγκεκριμένο γνωρίζει κανείς αν έχει;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:33:46 μμ »


Απλά μου έχει κάνει τεράστια εντύπωση το ότι έψαξα και δεν βρήκα να κυκλοφορεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο κομμάτι προς πώληση..Βασικά δεν είδα πουθενά κάποια τίμη, και αυτό μου δίνει κάποιες παραπάνω ελπίδες η
πιστεύω..
Ο βαθμός ενος νομισματος με ποια κριτήρια βγαίνει; το συγκεκριμένο γνωρίζει κανείς αν έχει;

Τσακαλι εισαι !!
Εγω εαν το ειχα αυτο το νομισμα στα χερια μου θα αγοραζα νεο αυτοκινητο πουλωντας το (να μην σου πω και κανενα οικοπεδο)

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:51:06 μμ »

Καλησπέρα Ηρακλειώτη! Λες ε;
Δεν γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο! Είμαι πιο αρχάριος και απο εναν τριτοτελευταίο αρχάριο σε οτι έχει να κάνει με νομίσματα και συλλογές..
Αλλά για να το λες εσύ βάση της εμπειρίας σου κάτι θα ξέρεις!
Αν έχεις υπόψη σου κανα παραθαλάσσιο στρεμματάκι στείλε μου προσωπικό μήνυμα..
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 20, 2016, 12:53:17 μμ »

ΥΓ: Αν έχεις και κατα νου κανα SLK απο 2009 και μετά με κόκκινα δερμάτινα καθίσματα και δώρο στικάκι παντελίδη θα το εκτιμούσα επίσης!
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 20, 2016, 01:45:51 μμ »

Δημητρη δεν νομιζω το δικο σου να βαθμολογειτε με την ευρυτερη εννοια του ορου αλλα σκοπο εχει η κατασταση(τα γραμματα-η σφραγιδα που εχει ) -η σπανιοτητα κτλ
Τωρα υπαρχουν 2 κλιμακες που βγαινουν οι βαθμοι η Ευρωπαικη και η Αμερικανικη κλιμακαΣχελντον στην δευτερη κλιμακα ειναι αυτη που βαθμολογουν και οι εταιρειες πιστοποιησης ανα τον κοσμο,αυτη σου παραθετω παρακατω σε ενα προχειρο λινκ που βρηκα απο μια εταιρεια πιστοποιησης φιλε,ριξε μια ματια και θα καταλαβεις πανω κατω τι κοιτανε οι εταιρειες για να βγαλουν ενα βαθμο,καλο μεσημερι
https://www.ngccoin.com/coin-grading/grading-scale/
Καταγράφηκε
DimitrisGr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 71


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 20, 2016, 02:33:01 μμ »

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Μάρκο!
Να σαι καλά φίλε μου! Καλό μεσημέρι και σε εσένα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences