Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 01:11:58 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96711 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 27, 2012, 05:42:00 μμ »

Ποια ειναι λοιπον τα σπανια νομισματα που δεν εχουν πεσει οι τιμες τους? Και μη μου πεις για νομισματα με εκατο κομματια τιραζ.
Και μη ξεχνατε οτι οι τιμες πεφτουν εδω και 10 χρονια. Η τωρινη κριση δινει το τελειωτικο χτυπημα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 27, 2012, 05:55:55 μμ »

Ειναι μεγαλη πλανη οτι τα καλης ποιοτητας νομισματα δε χανουν αξια, οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω, σημασια εχει η τιμη κτησης. Σημασια δεν εχει η ποιοτητα αλλα η τιμη που αποκτας ενα νομισμα. Και οπως ειπε ο Αναργυρος, δε μιλαμε για τα 20-30 σπανια νομισματα που ουτως η αλλως απευθυνονται σε πλουσιους οποτε αυτα δεν επηρεαζονται απο την αγορα, αλλα για νομισματα μεχρι 1000 ευρω, τα οποια εχουν καταποντιστει τα τελευταια χρονια, και ο κυριος λογος ειναι εκτος απο την κριση και η αφθονια πιστοποιημενων απο την pcgs.
Αυτος που αγορασε ενα 5δρχ 1930 ms65 πριν 3-4 χρονια που εκανε 3 με 4 κατοσταρικα, τωρα κλαιει τα λεφτα του. Αρα τα περι ποιοτητας ειναι σαπουνοφουσκες.
Και φυσικα καθοριστικος παραγοντας ειναι οτι η αγορα χειραγωγειται απο 4-5 ατομα που δινουν το συνθημα για ξεφορτωμα ή φορτωμα. Στην Ελλαδα ειναι πανευκολο να χειραγωγηθει η αγορα γιατι το βαθος ειναι πολυ μικρο. Και αυτο εγινε περυσι κυριως οταν επεσε το συνθημα για πωλησεις και αυτοι που ειχανε αγνοια και ηταν στην απεξω και ειχανε αγορασει πανακριβα τωρα εχουν χασουρα πανω απο 50%.
Εγω προσωπικα δεν ειμαι εμπορος, κανω συλλογη, δε με ενδιαφερει να πουλησω, αλλα με τα ιδια λεφτα φετος θα ειχα αγορασει τα διπλασια πραγματα απο περυσι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 27, 2012, 06:14:36 μμ »

Ετσι ειναι φιλε heretic77. Αλλα θα σου πω και κατι αλλο.
Στο παραδειγμα που αναφερεις. Ακομα και να μην ειχαν πιστοποιηθει τοσα ταλληρα του 30 τον τελευταιο καιρο, γιατι να κανει ενα τετοιο πριν 3-4 χρονια 3 με 4 καταστορικα? Επειδη υπαρχουν λιγα απο δαυτο η επειδη δεν υπαρχουν πολλα 65αρια? Τοτε μεχρι 150 ευρω θα επρεπε να ηταν η τιμη του, εκρινα εγω. Τωρα οσο και η πιστοποιηση.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 27, 2012, 06:30:06 μμ »

παιδια παλι δεν καταλαβατε,οταν λεμε σπανιο εννοουμε αυτα,που φυσικα απευθυνονται σε γερα πορτοφολια!και σιγουρα οχι,στα ταλληρα του τριαντα!σιγουρα οι μεγαλεμποροι φερνουν τις μοδες,οπως παυλοι,καποδιστριες,οθωνες,και κατα εποχες και αναλογα το στοκ,επηρεαζουν με τα λεγομενα τσιρακια τους την αγορα.αν και σημερα? με την οικονομικη δυσπραγια,δεν κουνιεται φυλλο που λεμε,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 27, 2012, 06:43:15 μμ »

Παιδιά τα νομίσματα που ανέφερα ενδεικτικά, αν βγουν τώρα προς πώληση θα πιάσουν το 80% της αξίας κτήσης στον οποιοδήποτε έμπορο.
Υπάρχουν νομίσματα που πάντα θα έχουν αγοραστές στις τιμές που πρέπει.
Τα νομίσματα που ανέφερα ενδεικτικά πάλι, τα κατέχει η πλειοψηφία αυτών που γνωρίζω προσωπικά και δεν είναι και τα δυσκολότερα. Απλά είναι αφρός σε κατάσταση.
Ένα μονόλεπτο 1869 BU έχει 100 ευρώ αν χρειασθεί να πουληθεί θα τα πιάσει πολύ άνετα.
Γιατί να πάρεις λοιπόν ένα AU με 50;
Το θέμα δεν είναι πόσα χρήματα έχει το νόμισμα, αν δεν έχεις να δώσεις 3000 για τάλιρο Παρισίων ακυκλοφόρητο, δεν το παίρνεις και παίρνεις ένα των 200 VF να το έχεις στη συλλογή σου.
Δεν δίνεις 1000 για XF γιατί τότε όντως κλαις τα λεφτά σου.
Πιστεύω να έγινα κατανοητός περί των απόψεών μου.  
 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 27, 2012, 06:57:06 μμ »

Επειδη το μονολεπτο 1869 το πηρα πριν 2 χρονια 200 ευρω απο γνωστο Αθηναιο συλλεκτη.
Τωρα εχω χασει τα μισα.
Κατα συμπτωση, εκεινη την περιοδο ολοι αυτοι οι Αθηναιοι ξεπουλησαν ταυτοχρονα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 27, 2012, 06:57:16 μμ »

Δεν θελουν ρε να καταλαβουν.Δεν τους συμφερει.

Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Τζαμπα σαλλιο μιλαμε.
Ρε λιακο μην ασχολεισε,εχουν δει ποτε αυτοι στα ματια τους ταλληρο Οθωνα Παρισιων χρωματιστο ακυκλοφορητο?

Εμπαθεια και χολη βγαζουν και ονειρευονται οτι πεφτουν οι τιμες χωρις ομως να αγοραζουν.

Ποτε ρε παιδια αυτοι οι ανθρωποι δεν θα αγορασουν στην ζωη τους ακυκλοφορητο ταλληρο οχι γιατι δεν μπορουν αλλα γιατι δεν θελουν,δεν ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ.
Οι τυποι δεν ειναι συλλεκτες μιλαμε,προσπαθουν 3 φραγκα να τα κανουν λιρες και αυτες ψαχνουν κανα ##### να τις παρουν κοψοχρονια ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΧΡΕΠΙΑ.

Ειχε δικιο ο Αναργυρος ,βλαχος δεν εισαι απο καταγωγη αλλα απο συμπεριφορα.

Παρελειψα σημερα το παπιγιον.Ομως καλα δεν τα ειπα ρε παιδια καθοτι και λιγο στρεσαρισμενος?

μην ασχολουμαστε αλλο,ακρη δεν βγαινει με τους εμπαθεις,τζαμπα σαλιο.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 27, 2012, 07:07:15 μμ »

παιδια παλι δεν καταλαβατε,οταν λεμε σπανιο εννοουμε αυτα,που φυσικα απευθυνονται σε γερα πορτοφολια!και σιγουρα οχι,στα ταλληρα του τριαντα!σιγουρα οι μεγαλεμποροι φερνουν τις μοδες,οπως παυλοι,καποδιστριες,οθωνες,και κατα εποχες και αναλογα το στοκ,επηρεαζουν με τα λεγομενα τσιρακια τους την αγορα.αν και σημερα? με την οικονομικη δυσπραγια,δεν κουνιεται φυλλο που λεμε,χαιρετω,γιαννηςτ.
Σωστός Γιάννη και συμπληρώνω ότι δεν αξίζει να παίρνεις σπάνια νομίσματα σε μεσαίες καταστάσεις, ή το πάιρνεις ακυκλοφόρητο ή F-VF για να κλείσεις την τρύπα.
Το ενδιαφέρον για Ελληνικά νομίσματα δεν είναι τόσο μικρό όσο νομίζετε, δεν είμαστε μόνο εμείς εδω μέσα. Υπάρχουν άτομα με φοβερές συλλογές που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους.Ούτε σε φόρουμ γράφουν ούτε σε λέσχες πάνε ούτε επιδεικνύουν τη συλλογή τους, αγοράζουν όμως μετά μανίας καλά κομμάτια.
Έχετε επίσης στο νου σας πως τα Ελληνικά χρυσά και τα ασημένια τάλιρα τα αγοράζουν και ξένοι συλλέκτες. Μην ξεχνάτε επίσης και την ομογένεια.
Στην τελική είναι κρίμα να απαξιώνετε κάποιοι το καλά Ελληνικά νομίσματα που και πανέμορφα είναι, ειδικά αυτά του 19ου αιώνα, καθώς επίσης η κτήση τους εμένα προσωπικά μου προκαλεί τρομερή ψυχική ανάταση όταν τα περιεργάζομαι.
Δεν λέω ότι το κάνετε με υστεροβουλία αλλά άν κάποιος νέος μπει και διαβάσει αυτά θα απογοητευθεί και θα απομακρυνθεί.
Γιάννη μου ένα ταλιράκι 30 MS66+ πόσο έχει σήμερον;
Πόσο τα αγόρασα και πόσο τα έδωσα σλαμπαρισμένα στα παιδιά στη λέσχη;
Πόσο έδινα το μισό του 33 που ξύνισε του Ανδρέα;
Ο συλλεκτισμός δεν είναι μόνο χρήματα, αν το σκέφτεστε έτσι τότε ας μείνετε στις λίρες.
Όταν αγοράζω κάτι επειδή μου αρέσει για τη συλλογή μου δεν εξετάζω πόσο θα το μεταπωλήσω, δεν είμαι έμπορος συλλέκτης είμαι.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 27, 2012, 07:12:56 μμ »

Δεν θελουν ρε να καταλαβουν.Δεν τους συμφερει.

Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο

Τζαμπα σαλλιο μιλαμε.
Ρε λιακο μην ασχολεισε,εχουν δει ποτε αυτοι στα ματια τους ταλληρο Οθωνα Παρισιων χρωματιστο ακυκλοφορητο?

Εμπαθεια και χολη βγαζουν και ονειρευονται οτι πεφτουν οι τιμες χωρις ομως να αγοραζουν.

Ποτε ρε παιδια αυτοι οι ανθρωποι δεν θα αγορασουν στην ζωη τους ακυκλοφορητο ταλληρο οχι γιατι δεν μπορουν αλλα γιατι δεν θελουν,δεν ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ.
Οι τυποι δεν ειναι συλλεκτες μιλαμε,προσπαθουν 3 φραγκα να τα κανουν λιρες και αυτες ψαχνουν κανα ##### να τις παρουν κοψοχρονια ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΧΡΕΠΙΑ.

Ειχε δικιο ο Αναργυρος ,βλαχος δεν εισαι απο καταγωγη αλλα απο συμπεριφορα.

Παρελειψα σημερα το παπιγιον.Ομως καλα δεν τα ειπα ρε παιδια καθοτι και λιγο στρεσαρισμενος?

μην ασχολουμαστε αλλο,ακρη δεν βγαινει με τους εμπαθεις,τζαμπα σαλιο.
Δεν το κάνουν από εμπάθεια Βασιλάκη, από άγνοια το κάνουν και από φόβο γιατί πιστεύω πως δεν κατανοούν πως μπορεί ένα κομμάτι ασήμι 23 γραμμάρια να έχει 3 και 5 χιλιάρικα.
Το θέμα είναι να καταλάβουν και όχι να απομακρυνθούν από το καλό Ελληνικό συλλεκτικό νόμισμα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 27, 2012, 07:15:27 μμ »

Επειδη το μονολεπτο 1869 το πηρα πριν 2 χρονια 200 ευρω απο γνωστο Αθηναιο συλλεκτη.
Τωρα εχω χασει τα μισα.
Κατα συμπτωση, εκεινη την περιοδο ολοι αυτοι οι Αθηναιοι ξεπουλησαν ταυτοχρονα.

Αν το πουλούσες τότε φίλε μου 200 θα έπιανε, οι τιμές έχουν πέσει στα εύκολα το είπαμε αυτό.
Το γενικό νόημα όμως δεν το έπιασες, στο μονόλεπτο κόλλησες.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 27, 2012, 07:18:39 μμ »

αφου ρε δεν καταλαβαινουν οτι δεν υπαρχουν πανω απο 400 τεμαχια ακυκλοφορητα ταλληρα του 1833 μοναχου η Παρισιων στον πλανητη και πανε και αγοραζουν λιρες ελειποβαρεις 7.94 με τιραζ κατι κατομυρια και ασχημα εγγλεζικα  και με τσαμπουκα πανε να μας πεισουν οτι κανουν και ιδια τιμη με την 7.98

Τους βγαζουμε καρτα το σαιτ της Ελλαδος και συνεχιζουν την Μ###### και ειρωνια να φορεσουμε παπιον.

Αστους να μαζευουν οτι γουσταρουν,ρεγουλατορο στην τσεπη τους θα βαλουμε εμεις???

Ο χρονος  θα δειξει ποιος θα αρμεξει και ποιος θα κλαψει.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 27, 2012, 07:26:33 μμ »

Μια χαρα το εχω πιασει το γενικο νοημα.
Εσυ ειπες οτι οταν αγοραζεις ποιοτητα δε χανεις τα λεφτα σου.
Εγω σου λεω παραδειγματα , σου ειπα 2-3 και μπορω να σου πω ακομα και αλλα που αποδεδειγμενα εγω προσωπικα εχω χασει.
Εσυ δε καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα η ποιοτητα αλλα το timing.
Και μη μου αναφερεις παραδειγμα τα 20-30 σπανια που κανουνε 20 και 30 χιλιαδες ευρω, στα τετοια μου κιολας αν αυτα ειναι πανακριβα, μιλαω για νομισματα που ενδιαφερουν το 95% των συλλεκτων. Για το 5% δε σκοτιστηκα καθολου. Αλλωστε, αυτο το 5% εχει το μαχαιρι και το καρπουζι και ανεβοκατεβαζει τις τιμες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 27, 2012, 07:30:55 μμ »

ο αιρετικος εχει λιγα αλλα καλα κοματακια.

Οπως τα δικα του αυτης της κατηγοριας εχουν πεσει και τα δικα μου και ολων.Και λοιπον τι??Θα δεις αιρετικε σε βαθος χρονου εαν εισαι χαμενος η κερδισμενος.Επι του παροντος να χαιρεσαι τα ομορφα νομισματα σου γιατι τετοια εχεις!
Εδω ρε αλλοι αγοραζουν λιρες με βαρος 7.94 στα 300 ευρο Απορία?Αν ειναι δυνατον δηλαδη.

Ελληνες αγοραζουν εγκλεζικα χρεπια στο μαξιμουν της τιμης τους αντι της χωρας τους που μονον λογο τιραζ και μονον ειναι σπανια εκ φυσεως.

μαλιασε η γλωσα μου
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 27, 2012, 07:37:09 μμ »

Βιλ, δε μπαινω στην κουβεντα με τις λιρες ,εχω αγνοια.
Αλλα η αγορα ελληνικων νομισματων τα προηγουμενα χρονια ηταν μια αποτυχημενη επενδυση.
Τωρα τι θα γινει σε 10 χρονια δε ξερω...μαλλον θα πεσουν κ αλλο απο οτι φαινεται.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 27, 2012, 07:59:29 μμ »

Μια χαρα το εχω πιασει το γενικο νοημα.
Εσυ ειπες οτι οταν αγοραζεις ποιοτητα δε χανεις τα λεφτα σου.
Εγω σου λεω παραδειγματα , σου ειπα 2-3 και μπορω να σου πω ακομα και αλλα που αποδεδειγμενα εγω προσωπικα εχω χασει.
Εσυ δε καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα η ποιοτητα αλλα το timing.
Και μη μου αναφερεις παραδειγμα τα 20-30 σπανια που κανουνε 20 και 30 χιλιαδες ευρω, στα τετοια μου κιολας αν αυτα ειναι πανακριβα, μιλαω για νομισματα που ενδιαφερουν το 95% των συλλεκτων. Για το 5% δε σκοτιστηκα καθολου. Αλλωστε, αυτο το 5% εχει το μαχαιρι και το καρπουζι και ανεβοκατεβαζει τις τιμες.
Συλλογή κάνουμε φίλε μου και μετά επένδυση, το timing είναι για τους εμπόρους.
Αν έχεις χάσει τα λεφτά σου ή όχι θα το δεις σε 30-40 χρόνια εσύ ή τα παιδιά σου.
Και 500 ευρώ να πάει το τάλιρο του 33 αύριο το πρωί δεν θα σκοτιστώ καθόλου.
Να το βλέπω και να το πιάνω θέλω.
Και αν με αξιώσει ο Θεός να το αφήσω στα παιδιά μου.
Κρίση έχουμε τι θες να ανεβαίνουν τα είδη πολυτελείας;
Κάποια στιγμή θα περάσει, το πότε δεν ξέρουμε.
Οι ξένοι αυτή τη στιγμή ψάχνουν σαν τρελλοί ελληνικά ευρώ και ειδικά τα δύσκολα 2004 2007 έχουν πετάξει, αν έχεις ευρά τώρα είναι καλό timing, αλλά για τον στοκαντζή έμπορο, όχι για μένα και σένα που άντε να έχουμε από ένα μασούρι.
Αν εσύ τώρα στεναχωριέσαι που έχασαν εμπορική αξία τα συλλεκτικά Ελληνικά λυπάμαι.
Ηλίας
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences