Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:32:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ  (Αναγνώστηκε 1670 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 17, 2014, 04:42:49 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Διαθέτω κάποια αντικείμενα ασημένια νομίζω. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει στην εκτίμηση της αξίας τους ή να μου πείτε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να μάθω αξιόπιστα τις αξίες τους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2014, 04:58:54 μμ »

Η αξια τους ειναι το βαρος τους σε ασημι!Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο!!Προσπαθησε να τα ζυγισεις!Επειτα  αφαιρεσε ενα 20% περιπου λογω οτι σιγουρα θα εχει και αλλες προσμιξεις!Επειτα πολλαπλασιασε τα με το 0.40 ευρω και θα παρεις μια γευση περιπου της αξιας τους  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ΝΙΚΟΛΑΣ_007
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2014, 05:15:30 μμ »

Ευχαριστώ !! Αν κατάλαβα καλά, η αξία τους είναι μόνο το μέταλλο?? Υπάρχει κάποιος ειδικός που θα μου επιβεβαιώσει την αξία τους?? (παλαιότερα είχα ακούσει για το ΕΛΚΑ αν θυμάμαι καλά) Υπάρχει αγορά για διάθεση?? Πως μπορώ να τα πουλήσω? Ευχαριστώ και πάλι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2014, 05:25:55 μμ »

Φιλε μου, κατα πρωτον θα πρεπει να μαθεις αν ειναι ασημενια, αυτο σε φωτο δεν μπορει να φανει, πρεπει να ψαξεις για την σφραγιδουλα με τον βαθμο καθαροτητος του ασημιου που εχουν πανω τους (αν εχουν) , χωρις βεβαια αυτο να σημαινει απαραιτητα κατι.
Μετα ψαξε σε αγγελιες εργαστηρια κλπ που αγοραζουν σκραπ ασημι και πηγαινε τα να παρεις προσφορες.
Αυτα που σου ειπε ο μιλου ισχυουν, εκτος εαν βρεις καπου να τα δωσεις ως αντικειμενα και οχι για σκραπ.
Αυτο στην σημερινη εποχη ειναι εξαιρετικα δυσκολο, συνηθως τα ασημικα των σπιτιων,οταν πουλιουνται, για σκραπ τα παιρνουν.
Καλη τυχη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences