Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:13:38 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: SPECIAL OLYMPICS  (Αναγνώστηκε 28829 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 11:41:59 πμ »

Λοιπον θελω να γραψω και γω κατι για τον Γιαννη αφου το θεωρω υποχρεωση μου προς αυτον. Πιστευω οτι αν δεν γνωρισεις καποιον προσωπικα δεν μπορεις να εχεις αποψη ολοκληρωμενη για αυτον και αυτο το λεω για τα εκατερωθεν που γραφονται που ειναι λυπηρα. Ο Γιαννης εμενα ομως αποδεδειγμενα και ΑΡΚΕΤΕΣ φορες μου ειχε αποδειξει οτι εχει τεραστιες νομισματικες γνωσεις (και αυτο το ανακαλυπτω σιγα σιγα αφου βελτιωνομαι και βλεπω ποσα σωστα πραγματα μου εχει πει). Του εχω στειλει φωτογραφιες νομισματων που αγορασα και ειδα μετα ποσο δικιο ειχε με την κριση του εστω απο φωτογραφιες. Τον θαυμασα πραγματικα για την αγαπη του προς τα νομισματα και τις γνωσεις του οταν επισκεφθηκαμε το νομισματικα μουσειο στην προσφατη μου επισκεψη στην Αθηνα για να γνωριστουμε. Δεν μου εχει πουλησει νομισμα, μου εχει κανει δωρα και σε μενα και στον γιο μου και το μονο που περνει ως ανταλλαγμα ειναι η φιλια μας (δεν δεχεται μαλιστα δωρο). Στεναχωριεμαι να γραφονται ασχημα λογια για αυτον επειδη ειναι ενας πολυ καλος ανθρωπος με διαθεση για βοηθεια στον οποιονδηποτε και εξαιρετικος σαν φιλος.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:13:01 μμ »

Μια διευκρινηση ... αν προτιμουμε ή οχι τα συλλεκτικα νομισματα της ΤτΕ ειναι προσωπικο ζητημα...
Εγω ξεκινησα με αυτα επειδη δεν γνωριζα ή αν θελετε εμπιστευομουν καποιον εμπορο να αγορασω νομισματα κυκλοφοριας (περα απο καποιους πολυ συγκεκριμενους)...οποτε τα special olympics ειναι κατα την γνωμη μου ασφαλης επενδυση χρηματων για νεους συλλεκτες οπως ημουν εγω! Μικρο τιραζ, διεθνες γεγονος, εξαντληθηκε αμεσως...οποτε ο μυθος δημιουργηθηκε!!! Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2012, 12:28:53 μμ από dimitra » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:13:57 μμ »

Ο Γιάννης είναι ένα από τα καλύτερα παιδιά που υπάρχουν στο χώρο των συλλεκτών νομισμάτων και όχι μόνο.
Έχει αγνά αισθήματα και ποτέ δεν μιλάει με ιδιοτέλεια.
Έχει βοηθήσει πολύ κόσμο συμπεριλαμβανομένου και εμού, είναι χαμηλών τόνων άνθρωπος με τεράστια γνώση στα νομίσματα και με βαρβάτη συλλογή που θέλει χρόνια μεράκι και χρήμα για να φτιαχτεί.
Γιάννη φίλε μου χάνεις το δίκιο σου να ασχολείσαι με απόψεις ανθρώπων που δεν γνωρίζουμε τίποτε γι' αυτούς νομισματικά και που από τα γραφόμενά τους βγαίνει μονίμως αντίδραση. Προς θεού δεν χαρακτηρίζω τον spycat σαν άνθρωπο, απλά καταθέτω την εντύπωση που έχω αποκτήσει από τη νομισματική παρουσία του στο στέκι.
Ο φίλος σου Ηλίας

  
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:31:49 μμ »

Μια διευκρινηση ... αν προτιμουμε ή οχι τα συλλεκτικα νομισματα της ΤτΕ ειναι προσωπικο ζητημα...
Εγω ξεκινησα με αυτα επειδη δεν γωριζα ή αν θελετε εμπιστευομουν καποιον εμπορο να αγορασω νομισματα κυκλοφοριας (περα απο καποιους πολυ συγκεκριμενους)...οποτε τα special olympics ειναι κατα την γνωμη μου ασφαλης επενδυση χρηματων για νεους συλλεκτες οπως ημουν εγω!


Μικρο τιραζ, διεθνες γεγονος, εξαντληθηκε αμεσως...οποτε ο μυθος δημιουργηθηκε!!! Κλείσιμο ματιού


Η τελευταια λεξη στο κειμενο σου φιλε μου τα λεει ολα *δημιουργηθηκε*  Χαμόγελο Χαμόγελο
Παντως οπως λεει και η διαφημιση ....Παντου υπαρχει ενας μυθος
  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:37:40 μμ »

Μια διευκρινηση ... αν προτιμουμε ή οχι τα συλλεκτικα νομισματα της ΤτΕ ειναι προσωπικο ζητημα...
Εγω ξεκινησα με αυτα επειδη δεν γωριζα ή αν θελετε εμπιστευομουν καποιον εμπορο να αγορασω νομισματα κυκλοφοριας (περα απο καποιους πολυ συγκεκριμενους)...οποτε τα special olympics ειναι κατα την γνωμη μου ασφαλης επενδυση χρηματων για νεους συλλεκτες οπως ημουν εγω!


Μικρο τιραζ, διεθνες γεγονος, εξαντληθηκε αμεσως...οποτε ο μυθος δημιουργηθηκε!!! Κλείσιμο ματιού



Η τελευταια λεξη στο κειμενο σου φιλε μου τα λεει ολα *δημιουργηθηκε*  Χαμόγελο Χαμόγελο
Παντως οπως λεει και η διαφημιση ....Παντου υπαρχει ενας μυθος
 Κλείσιμο ματιού
Τα παντα κινουνται γυρω απο ενα μυθο...τα μασουρακια του Παυλου π.χ.
απορω γιατι ενοχοποιεις την λεξη δημιουργηθηκε
Δημητρα φιλε
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:53:59 μμ »

 Δημητρα να ξεκαθαρισω οτι δεν ενοχοποιω τιποτε και κανεναν   Κλείσιμο ματιού

Και ειναι απολυτα προσωπικη επιλογη και σεβαστη φυσικα ο καθενας να συλλεγει οτι του κανει κεφι,
εγω απλα παρεθεσα την δικια μου αποψη στο θεμα.

Να ρωτησω ομως κατι . Εαν τα συγκεκριμενα νομισματα που κοπηκαν τοσο προσφατα ειχαν το 3πλασιο η 5πλασιο τιραζ , θα συνεχιζαμε να τα θεωρουμε συλλεκτικα  Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:13:35 μμ »

Δημητρα να ξεκαθαρισω οτι δεν ενοχοποιω τιποτε και κανεναν   Κλείσιμο ματιού

Και ειναι απολυτα προσωπικη επιλογη και σεβαστη φυσικα ο καθενας να συλλεγει οτι του κανει κεφι,
εγω απλα παρεθεσα την δικια μου αποψη στο θεμα.

Να ρωτησω ομως κατι . Εαν τα συγκεκριμενα νομισματα που κοπηκαν τοσο προσφατα ειχαν το 3πλασιο η 5πλασιο τιραζ , θα συνεχιζαμε να τα θεωρουμε συλλεκτικα  Απορία

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον χρονικο προσδοιορισμο "προσφατα" το 100 ευρω το κυπριακο με τα 750 κομματια ποσο πωλειται???
Η αξια ειναι αντιστροφα αναλογη του τιραζ...
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:20:43 μμ »

Αν και καινούργιος λέω να εκφράσω την άποψή μου. Εγώ πήρα τα δύο νομίσματα και μετάνιωσα που δεν ζήτησα περισσότερα στην προεγραφή ( είχαμε δικαίωμα μέχρι 4). Το άν είναι ακριβά ή φτηνά η γνώμη μου είναι πως είναι καθαρά συλλεκτικά νομισματα και όποιος τα αγοράζει ξέρει πως δεν το κάνει για την αξία του σε μέταλλο (αλλά για την συλλογή του) και την ελπίδα πως αν χρειαστει καποτε να τα πουλήσει να πάρει άνετα τα χρήματά του και  επιπλέον να κερδίσει , αλλιώς θα αγόραζε  επενδυτικά νομίσματα.  Το αναμνηστικό διευρο 2007 της Grays Kelly με καμία αξία μετάλλου πωλείται πάνω από χίλια ευρό. Η Κεντρική τράπεζα της Μαλτας τα αναμνηστικά διεύρα που βγαζεί καθε χρόνο παρότι είναι νομίσματα κυκλοφορίας ,τα πουλά μιάμιση φορά και βαλε παραπάνω ως συλλεκτικά νομίσματα. Το μασούρι το φετινό για τα 10 χρόνια  το δίνει 80 ευρό και το αλλο 70 αντι για 50 . Πάντως τα 110 € για το καθένα από τα δυό αυτά νομίσματα  δεν βρίσκεται εύκολα σε δημοπρασία.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:27:00 μμ »


φιλε αντωνη μπορεις τελειως αμεροληπτα,να πεις ποσο? στοιχιζουν τα αργυρα προυφ των σπεσιαλ ολυμπικς!

Δεν εχω αποψη Γιαννη,  επειδη προσωπικα δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα συγκεκριμενα νομισματα.

Παντως σε γενικες γραμμες η αποψη μου για τα συλλεκτικα νεα  νομισματα που βγαινουν καθε χρονο ειναι οτι δεν ειναι συλλεκτικα .....και για να εξηγησω τι εννοω , θα μπορουσαν π.χ αντι να βγαλουν 100 νομισματα (επειδη καποιος αποφασισε να βγουν μονο τοσα )  να βγαλουν 1000, ετσι ωστε να μπορεσουν να τα παρουν ολοι σε φθηνοτερες τιμες .
Ετσι θα ελειπαν και τα φαινομενα αισχροκερδιας που εχουμε τωρα και οι πραγματικοι συλλεκτες θα ηταν ευχαριστημενοι.

Το να βαπτιζουνε συλλεκτικο καποιο νομισμα  επειδη εντεχνως και για αδιευκρινηστους κατ' εμε λογους κοπηκε σε λιγα κομματια πριν 5-10-20 χρονια εμενα προσωπικα δεν με αγγιζει.....

Προτιμω να παρω ενα συλλεκτικο νομισμα με 1.000.000 τιραζ αλλα και μια ιστορια 100-150 χρονων στη πλατη του, παρα ενα καινουργιο , που ειναι "σπανιο" επειδη καποιοι ετσι αποφασισαν  Στριφογύρισμα ματιών

Προσωπικο γουστο, θα μου πεις τωρα,  αλλα 100 φορες περισσοτερο θα ηθελα να αποκτησω ενα χρυσο 20δραχμο του 1833, παρα το χρυσο ΟΧΙ του 1990 ...
Καπως ετσι σκεπτομαι εγω  Χαμόγελο

 Συμφωνώ απόλυτα ίσως η καλύτερη άποψη που έχω ακούσει, Αντώνη έχεις δίκιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2012, 03:09:36 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:05:48 μμ »



Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον χρονικο προσδοιορισμο "προσφατα" το 100 ευρω το κυπριακο με τα 750 κομματια ποσο πωλειται???

Η αξια ειναι αντιστροφα αναλογη του τιραζ...

Eδω ακριβως ειναι και η ενσταση μου....οτι το μικρο τιραζ που αυθαιρετα αποφασισε καποιος, αμεσως δημιουργει και ενα νεο συλλεκτικο νομισμα.....και αυτο μονο και μονο γιατι υπαρχουν περισοτεροι που θα ηθελαν να το αποκτησουν απο αυτα που κοπηκαν  Στριφογύρισμα ματιών

Και ρωτω ξανα, γιατι το 100 ευρω το κυπριακο που αναφερεις σαν παραδειγμα δεν κοπηκε σε 7.500τεμ. παρα μονο σε 750  Απορία  Απορία
Μηπως αυτο το μικρο τιραζ ειναι ενας τροπος για να δημιουργηθει τεχνητα ενα  συλλεκτικο νομισμα και να εκτιναχθει η τιμη στα υψη   Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:10:48 μμ »

κατα τον ιδιο τροπο φιλε νικο,και οι χρυσες λιρες δεν ειναι νομισματα κυκλοφοριας η συλλεκτικα,αλλα επενδυτικα νομισματα.αλλα  συλλεγονται μετα μανιας!ενω εκτος ωρισμενων ημερομηνιων η προυφ,εχουν ολες ιδιες τιμη!παντα σε ενα νομισμα η αναμνηστικο η κυκλοφοριας η επενδυσης ,κοιταμε την σπανιωτητα!τον αριθμο κοπης,και τελος την κατασταση!τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιττα!και οι πενταρες του οθωνα ειναι ιδιας αναγραφομενης αξιας,αλλα του 1836?ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω,απο την αρχη!ευχαριστω ολους τους φιλους, για τα καλα τους λογια,και ιδιαιτερα την αγαπητη φιλη Δημητρα!που ειχαμε πολυ καιρο να επικοινωνησουμε!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.υγ.φιλε αντωνη,για τις σπανιες λιρες! εχεις καμμια αποψη?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:13:15 μμ »

Παιδες ο συλλεκτισμος καθως και τα αντικειμενα των ποθων μας ειναι πολυ αφηρημενες και σχετικες εννοιες.
Πασιφανως ασχετα αν οι αποψεις διαφερουν ο καθενας μαζευει οτι κανει κεφι.

Απο κει και περα εκφραζοντας ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ουτε εμενα μου αρεσουν τα νομισματα μη κυκλοφοριας γενικοτερα . Ουτε  και αυτα που κοβονται για να υπαρχει ενα ενδιαφερον και μια συνεχεια στον συλλεκτισμο.  Προτιμω να μαζευω  MONO παλια αντικειμενα κυκλοφοριας. Πολυ σωστα αναφερθηκε οτι αλλος ο λογος της κυκλοφοριας του χρηματος ανα τους αιωνες , και αλλο η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ κομματιων προς συλλεκτισμο.
Ουτως ή αλλως και  για τα specimen π.χ  οι αποψεις διειστανται κατα ποσο θεωρουνται νομισματα ή χαρτια αλλα αυτο εινα αλλο θεμα .

Και παλι επισημαινω οτι  πηρα αφορμη  να εκφρασω την  προσωπικη  μου αποψη  χωρις αυτο να σημαινει κατι για οσους αγαπουν κατι αλλο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:21:32 μμ »

συνφωνω και εγω οτι καθαρως συλλεκτικα,ειναι τα κυκλοφοριας!αλλα ενα ιδιαιτερο γεγονος,ειναι η αφορμη!για την υπαρξη πανεμορφων χαραξεων!οσο για τον αριθμο κοπης,σιγουρα ειναι αξιος σχολιασμου!ελπιζω να συνφωνειτε για τα αναμνηστικα,που μετρανε καναδυο χιλιαδες χρονια και πανω!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 03:25:09 μμ »

Γιαννη μου κεφια ειναι αυτα ....... Αλλοι θα συμφωνουν αλλοι οχι.
Για μενα αν ρωτας,( αν και σημασια δεν ξερω αν τελικα εχουν οι προσωπικες αποψεις)  τα αναμνηστικα αποτελουν  μεν αντικειμενο συλλεκτισμου , που μενα ομως δεν με συγκινει.
Aλλος παλι που αχολειται , θα πινει νερο στο ονομα τους.
Δηλαδη περι ορεξεως  κολοκυθοπιτα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 04:11:40 μμ »


Τα παντα κινουνται γυρω απο ενα μυθο...τα μασουρακια του Παυλου π.χ.

Που ειναι? Που ειναι??
Φυλαχτε μου και εμενα απο ενα μασουρακι  μισο , δραχμη , διφραγκο και ταληρο του 54
μιση ,δραχμη και διφραγκο του 57 και δραχμη διφραγκο του 59!!
Ολα τα αλλα τα εχω!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences