Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:18:10 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση νομισματων  (Αναγνώστηκε 25343 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 04:43:23 μμ »

Επισης ζητησα εαν μπορειτε με βαση την εικονα να μου πειτε βαθμο καταστασης.... εκει ειναι που "δεν το χω "  κι ας διαβαζω τα τυπικα χαρακτηριστικα  που θα πρεπει να διακρινονται  σε καθε κατασταση ( μιλαω παντα για τα τυπικα χαρακτηριστικα πινάκων που κυκλοφορουν στο διαδικτυο κ περιγραφουν με ποιον τροπο καθοριζεται η κατασταση του νομισματος )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:03:39 μμ »

Απορια , το γαλλικο του 65 που ειναι ασημενιο πως γινεται να μην εχει αξια ?

Silver 0.32 oz του 65 το κοβω γυρω στα 6-8 ευρω
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:05:22 μμ »

Tα νομίσματά σου γενικά είναι σε χαμηλές καταστάσεις εκτός του πενηντάρικου. Οι φωτογραφίες σου είναι χαμηλής ανάλυσης για να μπορέσει κανείς να εκφράσει ακριβή γνώμη.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:11:20 μμ »

Δείτε μια δημοπρασία στο ebay που έκλεισε πριν 2 μήνες με το νόμισμα σας:
http://www.ebay.co.uk/itm/France-Silver-Coin-5-Francs-1965-/251187051452?pt=US_World_Coins&hash=item3a7bea3bbc&ssPageName=RSS:B:SHOP:GB:101

Αν αυτό που σας δείχνω μπορεί να αποτελέσει μέτρο σύγκρισης?
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:18:54 μμ »

αν σου πω οτι το δικο μου δεν εχει τα κτυπηματακια που αυτο εχει στον ηλιο Απορία  και γενικως απο το ebay εγω δεν παιρνω τιποτα σαν μετρο συγκρισης...αλλο βλεπεις , αλλο μπορει να σου στειλουν  ή και να μην σου στειλουν.... αν θα λαμβανα κατι υποψιν αυτο θα ηταν οι δημοπρασιες οι κανονικες , οχι του νετ ..... επισης στο ebay βλέπεις 20αρικα  του 60 με 2 ευρω.....  εσυ θα τα εδινες τα δικα σου τοσο ?
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:30:19 μμ »

Αν σου πω καλή μου ότι θα περιμένω να τα πουλήσεις και θα μας πεις τότε πόσο τα πούλησες......τι θα μου πεις εσύ?

υγ. Δεν υπάρχει κανένα ίχνος ειρωνείας στα γραφόμενα μου αλλά πιστεύω ότι όταν θέλεις να πουλήσεις η "αγορά" είναι σκληρή.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:34:52 μμ »

αν σου πω οτι το δικο μου δεν εχει τα κτυπηματακια που αυτο εχει στον ηλιο Απορία  και γενικως απο το ebay εγω δεν παιρνω τιποτα σαν μετρο συγκρισης...αλλο βλεπεις , αλλο μπορει να σου στειλουν  ή και να μην σου στειλουν.... αν θα λαμβανα κατι υποψιν αυτο θα ηταν οι δημοπρασιες οι κανονικες , οχι του νετ ..... επισης στο ebay βλέπεις 20αρικα  του 60 με 2 ευρω.....  εσυ θα τα εδινες τα δικα σου τοσο ?

Στις "κανονικές" δημοπρασίες, οι τιμές είναι μικρότερες από του Νετ.
Επίσης η αγορά ρυθμίζεται μόνη της, μόλις σήμερα δόθηκε σειρά 1930 με 15 ευρώ, πρίν 20 ημέρες σε δημοπρασία δόθηκε η ίδια 30 ευρώ... και μιλάμε ίδιας ποιότητας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:53:51 μμ »

........

Χρήστο... θα σου πω κάτι, αλλά δεν θα παρεξηγηθείς, αν είναι να παρεξηγηθείς, μη διαβάσεις την επόμενη σειρά.
Επικέντρωσα το βλέμμα μου στο avatar σου και σε 30'', κόντεψα να κοιμηθώ.
Γιατί  Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:56:17 μμ »

Γιατί όλα γυρίζουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:57:08 μμ »

Γιατί όλα γυρίζουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού 

Άψογος... με ηρέμησε πολύ φίλε μου το avatar... δεν ήθελα να με παρεξηγήσεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 05:57:24 μμ »

Μαρινα μου γεια σου!

τα νομισματα τα ξενα που εχεις... ειναι 3 ασημενια και ενα νικελενιο... απο καταστασεις.. ειναι δυσκολο... μιας και οι φωτο δεν ειναι καθαρες για να δουμε τα πολυ λεπτα σημεια και τι φθορα εχουν... παντως αντε να ειναι XF... (extra fine)... δεν ειναι ακυκλοφορητα!

τωρα γιατι τοσο χαμηλες τιμες αν και ασημενια; δεν ειναι ολα τα ασημενια ακριβα!  εχουν κοπει τοσα πολλα με αυτη την ημερομηνια.. που ειναι πολυ ευκολα να βρεθουν... ασχετα αν καποιοι δεν τα εχουν... ή καποιοι τα εχουν πολλες φορες.. συμβαινουν αυτα!

θα σου αναφερω το ποσα κοπηκαν... και μερικα αλλα στοιχεια γιανα καταλαβεις..

Το βρετανικο σελλινι του 1939 (η σκωτσεζικη κοπη),  κοπηκε σε 10.264.000 τεμαχια! ειναι μεγαλο νουμερο ετσι δεν ειναι; Κλείσιμο ματιού  ο κραους το εχει  σε XF με 3 δολλαρια ΗΠΑ...  τωρα.. ειναι 5.65 γραμμαρια αλλα ειναι 50% ασημι. αρα εχει περιπου 2.83 γραμμαρια ασημιου... και το ασημι εχει περιπου 1 δολλαριο το γραμμαριο.. αρα.. τι μας λεει αυτο;; οτι ακομα και σε XF εχει την αξια του σαν ασημι! Χαμόγελο

Το γαλλικο 5 φραγκα του 1965.... κοπηκε σε 5.156.000 τεμαχια.. ετσι κι ετσι για γαλλια... σε XFτο εχει ο κραους 7 δολλαρια... τωρα... ειναι 12 γραμμαρια με 83.5% ασημι.. αρα εχει 10 γραμμαρια ασημι.... (ο κραους ειναι λιγο παλιος ετσι;; το ιδιο ισχυει και για το παραπανω νομισμα και τα επομενα...) ετσι τι βλεπουμε... οτι καλυτερα να το παρεις σαν ασημι... που κανει 10 δολλαρια... που ειναι περιου 7.5 ευρω! Χαμόγελο

το αμερικανινο 1/2 δολλαριο του 1967.... ειναι μολις 40% ασημι... και για να πω την αληθεια... μιας και ακομα βρισκονται στην κυκλοφορια εκει... μην περιμενεις κατι εκτος το ασημι του...  αυτα εχουν μια καποια τιμη μονο σε καταστασεις ακυκλοφορητες... απο ΜS60 και πανω... (το MS60 = 3.4 $). εχουν κοπει 295.046.978 τεμαχια!!! τεραστιος αριθμος!!! τωρα.. ειναι 11.5 γραμμαρια το νομισμα... αλλα με το 40% μολις σε ασημι.... μιλαμε οτι εχει 4.6 γραμμαρια ασημι... αρα δεν κανει ουτε 5 ευρω κανονικα... (νομισμα τετοιο δινονταν ως δωρο με το πρωτο τευχος της de agostini για τα νομισματα του κοσμου....).

τελος... το 1/4 $... του 1966... ειναι επινικελομενος χαλκος.. κατι τετοιο...! ειναι κυκλοφορημενο αλλα ειναι πολυ φτηνο! μονο αμυκλοφορητο με υψηλο βαθμο καταστασης εχει καποια ελαχιστη αξια.. μιλαμε για 7.5 $ το MS65.... ολα τα αλλα... εχουν απλα την ονομαστικη τιμη τους.. μιας κι ακομα κυκλοφορανε!  ειναι πολυ ευκολο κερμα και κοπηκαν 821.101.500 τεμαχια!!!

παρολα αυτα.. ειναι ομορφα νομισματα! Χαμόγελο χμ... το 1966 - 1967 ηταν η μανα μου στην γαλλια... α ρε μανα... δεν ηξερες οτι θα παντρευοσουν και ο γιος σου να μαζευε νομισματα;; χαχαχαχα πλακα κανω..
τοτε στην γαλλια ηταν αρκετα χρηματα! φαντασου τοτε... το κιλο το κρεας εκει εκανε 4 φραγκα! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:12:15 μμ »

Κώστα να σου πω την αλήθεια  άλλο ήθελα να βάλω αλλά είχε μεγάλη χωρητικότητα και δεν ήθελα να είμαι βάρος σε κανέναν και έβαλα αυτό, αλλά μια και το έφερε η κουβέντα δες τι ήθελα να βάλω:
http://1.1.1.1/bmi/fc08.deviantart.net/fs70/f/2011/214/4/f/92_gears___animation___final_by_taffgoch-d42fea9.gif

Αυτό και αν δεν θα ηρεμούσε τον κόσμο. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:15:16 μμ »

Χρηστο , θα περιμενεις να τα πουλησω για να λυθει η απορια κ των δυο μας.....  NMMs , υπηρξες κατατοπιστικοτατος....  σου χαριζω ενα 5φραγκο (απο 1966 κ μετα ομως)  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:17:02 μμ »

Κώστα να σου πω την αλήθεια  άλλο ήθελα να βάλω αλλά είχε μεγάλη χωρητικότητα και δεν ήθελα να είμαι βάρος σε κανέναν και έβαλα αυτό, αλλά μια και το έφερε η κουβέντα δες τι ήθελα να βάλω:
Αυτό και αν δεν θα ηρεμούσε τον κόσμο. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


http://fc08.deviantart.net/fs70/f/2011/214/4/f/92_gears___animation___final_by_taffgoch-d42fea9.gif

Όχι... με πιάνει άγχος... πολύ πράμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 06:27:37 μμ »

Χρηστο , θα περιμενεις να τα πουλησω για να λυθει η απορια κ των δυο μας.....  NMMs , υπηρξες κατατοπιστικοτατος....  σου χαριζω ενα 5φραγκο (απο 1966 κ μετα ομως)  Σαρκασμός

χαχαχαχα Νικο με λενε Μαρινα μου! Χαμόγελο  και ειναι ΝΜS... το NMMs  μου θυμιζει τα καραμελακια! χαχαχαχαχαχα

χαχαχα τα του 1967,68, 69 που ειναι ασημενια ειναι με το χαμηλοτερο τιραζ για τα 5 φραγκα του ειδους! αρα και λιγο ακριβοτερα! δεν λεει... Κλείσιμο ματιού νικελενιο εχω.. αλλα δεν ειναι της εποχης που ηταν η μητερα μου εκει!

πλακα εκανα παντως.... δεν χρειαζεται! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences