Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 02:40:32 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: LUXEMBOURG: 2 EURO 2012 - o γάμος του πρίγκιπα Guillaume  (Αναγνώστηκε 3096 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 12, 2013, 11:15:32 πμ »

LUXEMBOURG:  2 EURO 2012 - o γάμος του πρίγκιπα Guillaume 
Τρίτο αναμνηστικό 2 Ευρώ 2012 του Λουξεμβούργου - Τιράζ 500.000 τεμάχια

Αφορμή για να γράψω είναι το νέο αναμνηστικό από το Λουξεμβούργο.
Θεωρώ ότι οι νέες τεχνολογίες αποτύπωσης εικόνων πάνω σε νομίσματα σε αντιδιαστολή με την παραδοσιακή ανάγλυφη παράσταση, που προϋποθέτει τη χάραξη της εικόνας, έχει δημιουργήσει το φαινόμενο μιας βιομηχανίας νομισμάτων τύπου "fast food". Κατά παραγγελία, κοπή μέσα σε χρόνο dt νομισμάτων, νερό στο μύλο μιας ατέρμονης συσσώρευσης νέων ευρωνομισμάτων με σκοπό την εμπορική εκμετάλλευση της συλλεκτικής κοινωνίας.
Το συγκεκριμένο ευρωνόμισμα, είναι το πιο αντιαισθητικό που έχω δει. Ειδικά τα πορτραίτα φαντάζουν σαν φτηνές καρακιτς καρικατούρες. Στην εποχή της λαμογιάς, ακόμη και οι πρίγκηπες έχουν εκφυλιστεί, σε θλιβερά φαντάσματα μιας παλιάς εποχής και ενός αναχρονιστικού θεσμού, απεκδυμένα από την πάλαι ποτέ λάμψη τους.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 05:05:57 μμ »

Νομιζω οτι αυτο που βλεπεις ειναι προσχεδιο , το κανονικο νομισμα θα εχει  χαραξη
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 10:52:03 μμ »

Οχι είναι κανονικό. Ηδη κυκλοφορεί σε 500.000 τεμάχια, όπως λέει ο Δημήτρης. Εκείνο που με κάνει εντύπωση είναι ότι η ΕΚΤ το έχει ως αναμνηστικό του 2013 με κυκλοφορία αρχές Φεβρουαρίου με ίδιο τιράζ και ίδιο σχέδιο.
Τώρα πώς γίνεται αυτό δεν ξέρω.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 09:45:32 πμ »

βγηκε 21 Δεκεμβριου μόνο σε σακούλες (Bags) που περιεχουν 9 νομισματα της χρονιας, σε μασουρια δεν εχει βγει ακόμη για αυτό υπάρχει μπερδεμα
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 05:22:41 μμ »

Η Τράπεζα του Λουξεμβούργου θα τα διαθέσει σε μασούρια πιθανόν κατά το τέλος Φεβρουαρίου αρχές Μαρτίου , εγώ κατάφερα από φίλο συλέκτη  από το Λουξεμβούργο που κάνουμε ανταλλαγές και την άλλη βδομάδα θα έχω ένα μασούρι.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 05:30:21 μμ »

Η Τράπεζα του Λουξεμβούργου θα τα διαθέσει σε μασούρια πιθανόν κατά το τέλος Φεβρουαρίου αρχές Μαρτίου , εγώ κατάφερα από φίλο συλέκτη  από το Λουξεμβούργο που κάνουμε ανταλλαγές και την άλλη βδομάδα θα έχω ένα μασούρι.
Λίγο μας μπέρδεψες, αλλά δεν πειράζει. Αρχές Φεβρουαρίου θα κυκλοφορήσει.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 05:53:43 μμ »

Αρχές Φεβρουαρίου θα κυκλοφορήσουν:
α. Τα 2 αναμνηστικά δίευρα της Γερμανίας.
β. Το αναμνηστικό της Γαλλίας (κοινό με το ένα της Γερμανίας για τα 50 χρόνια από το μεταξύ τους σύμφωνο).
γ. Το δίευρο του Λουξεμβούργου.
Τέλη Φεβρουαρίου έχουμε το δίευρο της Σλοβενίας και της Ισπανίας.
Τέλη Οκτωβρίου/αρχές Νοεμβρίου το δίευρο της Μάλτας και
Τέλη Φεβρουαρίου/αρχές Μαρτίου το 3ευρο της Σλοβενίας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 06:30:16 μμ »

Το διευρο που αναφέρω είναι για τους γάμους του.... , και αυτά μου τα είπε ο φίλος μου από το Λουξεμβούργο για το υπόλοιπο πρόγραμμα έχει καποιες πληροφορίες εδώ http://2eurocoins.blogspot.gr/search/label/2013
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 11:12:43 μμ »

Το διευρο που αναφέρω είναι για τους γάμους του.... ,
Αυτό είναι ακριβώς το ζήτημα, έκδοση νομισμάτων, μηδενικής καλλιτεχνικής αξίας και ελάσσονος ιστορικής σημασίας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για τους γάμους του πρίγκηπα Guillaume  (Γκιγιόμ) που πιο πολύ μοιάζει με λιμοκοντόρος σε αυτή την ελεεινή αποτύπωση πάνω στο νόμισμα παρά με πρίγκηπα.
Αλήθεια ποιο νομίζετε ότι είναι το μέλλον των νομισμάτων; Οι αποτυπώσεις που έχουν αρχίσει να εμφανίζονται, είναι ένα περιστασιακό φαινόμενο και εφαρμόζεται για λόγους κόστους, ή σιγά - σιγά, θα επικρατήσει έναντι της ανάγλυφης παράστασης;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2013, 11:23:15 μμ από DimitriG » Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 08:37:47 μμ »

Το διευρο που αναφέρω είναι για τους γάμους του.... ,
Αυτό είναι ακριβώς το ζήτημα, έκδοση νομισμάτων, μηδενικής καλλιτεχνικής αξίας και ελάσσονος ιστορικής σημασίας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για τους γάμους του πρίγκηπα Guillaume  (Γκιγιόμ) που πιο πολύ μοιάζει με λιμοκοντόρος σε αυτή την ελεεινή αποτύπωση πάνω στο νόμισμα παρά με πρίγκηπα.
Αλήθεια ποιο νομίζετε ότι είναι το μέλλον των νομισμάτων; Οι αποτυπώσεις που έχουν αρχίσει να εμφανίζονται, είναι ένα περιστασιακό φαινόμενο και εφαρμόζεται για λόγους κόστους, ή σιγά - σιγά, θα επικρατήσει έναντι της ανάγλυφης παράστασης;
Δημήτρη μου μη το πάρεις αυτό. Περίμενε αρχές Απριλίου το καινούργιο που έχει θέμα την αλλαγή φρουράς. (Wachabloesung). Καλούτσικο με τον στρατιώτη με το όπλο επ΄ώμου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences