Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:14:15 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΛΕΠΤΑ 1845  (Αναγνώστηκε 10548 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 10:30:24 πμ »

Γειά σας και πάλι.
Μίλησα σε έναν φίλο μου για την γνωριμία μου με αυτό το φόρουμ και μου ζήτησε να δημοσιεύσω ένα νόμισμα προς αξιολόγηση. Ενδιαφέρεται να το πουλήσει.

Το νόμισμα δεν είναι τόσο φωτεινό όπως φαίνεται στην φωτογραφία, είναι πιό σκούρο, παλαιό, η φωτογραφία το κολακεύει.
Επίσης, στην λέξη «ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ» τα γράμματα είναι όντως λίγο φθαρμένα, δεν είναι θέμα φωτογραφίας που δεν φαίνονται καθαρά.

Ευχαριστώ.





Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 05:57:35 μμ »

Δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο σε αυτη την κατασταση, το νομισμα ειναι μετριας καταστασης θα λεγαμε.
Εαν θες μιλησε μαζι μου πριβε να σας το παρω σε μια τιμη καλυτερη απο τους εμπορους φυσικα!!
Φιλικα Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 09:13:14 μμ »

Ευχαριστώ για το σχόλιο, την φιλοξενία στο Στέκι και την δυνατότητα επικοινωνίας.

Θέλω να ξαναπώ, ότι το νόμισμα είναι αρκετά πιό σκοτεινό από την φωτογραφία που βλέπετε.
Βαθύ καφέ, προς μαύρο. Δεν είναι καθαρισμένο. Όχι ότι το ξέρω λόγω γνώσεων, αλλά αν ήταν θα φαινόταν η διαφορά. Φαντάζομαι - χωρίς να ξέρω - ότι αν το πάρει κάποιος, θα πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό για να το επαναφέρει στην σωστή φωτεινότητα. Δυστυχώς δεν καταφέρνουμε να βγάλουμε καλή φωτογραφία να το δείτε όπως πρέπει.

Μου κάνει εντύπωση και το εξής: Αφού υπάρχει νόμισμα 1/2 Δραχμή 1845 και αυτό είναι 5 Λεπτά 1845, πως γίνεται να είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο, αφού η αξία του είναι μικρότερη. (εγκυκλοπαιδική η ερώτηση)

Ευχαριστώ.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 09:36:03 μμ »


Μου κάνει εντύπωση και το εξής: Αφού υπάρχει νόμισμα 1/2 Δραχμή 1845 και αυτό είναι 5 Λεπτά 1845, πως γίνεται να είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο, αφού η αξία του είναι μικρότερη. (εγκυκλοπαιδική η ερώτηση)

Ευχαριστώ.



Εαν εχεις 1/2 του 45?  στο αγοραζω απευθειας!! Πες μου την τιμη σου!!

Οσο για την απορια σου τα νομισματα εκεινης της εποχης 1/4 , 1/2 κτλ κτλ ηταν ασημενια!!
Αρα το μεταλλο τους αν και μικροτερο ειχε μεγαλυτερη αξια!!
Κατανοητο?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 09:44:02 μμ »

Όχι δεν έχω 1/2 του 1845.
Αναφορά έκανα ότι γνωρίζω πως υπάρχει τέτοιο νόμισμα.
Η απορία μου λύθηκε. Ευχαριστώ.
Αν και δεν καταλαβαίνω πως οι άνθρωποι τότε δεν μπερδευόντουσαν με το μέγεθος των νομισμάτων, αλλά αυτό ανήκει στην κατηγορία της λαογραφίας.
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 08:48:25 πμ »

Σε σχέση με τις δύο προηγούμενες φορές που "ενόχλησα" την on line εκτίμηση, αυτή τη φορά δεν έγινε οικονομική εκτίμηση του νομίσματος. Έτσι ούτε εμείς (ο φίλος και εγώ ο δημοσιεύων) έχουμε γνώση της αξίας του, ούτε οι αναγνώστες, ούτε κάποιος που μέσω αναζήτησης θα φτάσει ως το Στέκι.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για το νόμισμα, πρόσεξα (κοιτάζοντας φωτογραφίες αντιστοίχων νομισμάτων) ότι αυτό εδώ έχει μια διαφορά από τα άλλα. Έχει ένα σημάδι σε κάποιο σημείο, που δεν ξέρω αν το κάνει καλύτερο ή χειρότερο, πάντως το κάνει διαφορετικό. Δημοσιεύω την φωτογραφία, μήπως αποτελέσει αφορμή για εκτιμήσεις και σχόλια.



Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 10:21:08 πμ »

απο οτι βλεπω,εχει τρεξει περισευμα μεταλλου στο πατημα του νομισματος!δεν ειναι τιποτα το ενδισφερον,κατι αναλογο με τα γραμματα που δεν φαινονται λογω αδυνατου πατηματος!σε αυτα τα χαλκινα νομισματα του οθωνος,παρατηρουνται πολλα τετοια προβληματα μαλλον!παρα αξιοπεριεργες ποικιλιες!οπως η δεκαρα του 49 με το μεγαλο στεμμα,κλπ.χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.το σημαδι στον θυρεο το ειχα προσεξει απο την πρωτη φωτογραφια!αλλα λογω που εχω δει αρκετες τετοιες περιπτωσεις,δεν το θωρησα αξιο λογου για να το σημειωσω!
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:13:46 μμ »

Αν και οχι τοσο σχετικός με τα νομίσματα του Οθωνα έδω βρίσκεις τις τιμές από τους καταλόγους του NGC.
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19825&worldcoinid=62135&FromSearch=true σε VF 20 το έχει 150 dollar USA.
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:17:23 μμ »

Αν και οχι τοσο σχετικός με τα νομίσματα του Οθωνα έδω βρίσκεις τις τιμές από τους καταλόγους του NGC.
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19825&worldcoinid=62135&FromSearch=true σε VF 20 το έχει 150 dollar USA.
  Με συνχωρεις φίλε αυτό είναι το σωστό  http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19814&worldcoinid=62109 και είναι αρκετά πιο ακριβο 250.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:36:35 μμ »

Και εδω εχουμε ενα κλεισμενο στα 70€   Κλείσιμο ματιού

http://www.ebay.com/itm/260866868087?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Πια ειναι λοιπον η αληθινη τιμη του νομισματος?

Διοτι και στα μονολεπτα του Οθωνα πχ εαν πας λεει για του 1840 σε ms60 2,000 δολλαρια!!
Δωσε μου εμενα 1350 ευρω και στο δινω σε 61 βαθμολογια !!Αρα?
Οι καταλογοι ολως των εταιριων ειναι για κλαματα , οι αληθινες τιμες ειναι αυτες που τις καθοριζει η εκαστοτε αγορα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 22, 2012, 11:55:29 μμ »

Αν και οχι τοσο σχετικός με τα νομίσματα του Οθωνα έδω βρίσκεις τις τιμές από τους καταλόγους του NGC.
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19825&worldcoinid=62135&FromSearch=true σε VF 20 το έχει 150 dollar USA.
  Με συνχωρεις φίλε αυτό είναι το σωστό  http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19814&worldcoinid=62109 και είναι αρκετά πιο ακριβο 250.


σας
Αν και οχι τοσο σχετικός με τα νομίσματα του Οθωνα έδω βρίσκεις τις τιμές από τους καταλόγους του NGC.
http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19825&worldcoinid=62135&FromSearch=true σε VF 20 το έχει 150 dollar USA.
  Με συνχωρεις φίλε αυτό είναι το σωστό  http://www.ngccoin.com/poplookup/WorldCoinPrices.aspx?category=19814&worldcoinid=62109 και είναι αρκετά πιο ακριβο 250.


σας πουλαω οποιδηποτε νομισμα θελετε στο 80%της τιμης του παραπανω λινκ

γιωργο +1
Καταγράφηκε

Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:49:07 πμ »

Προσπάθησα να βοηθήσω και μη βαράτε άλλο. Το NGC βαζει τιμές  από τους καταλόγους του Krause που από το λίγα που ξέρω είναι από τους πιο έγκυρους στον κόσμο χωρις αυτό να σημαίνει πως οτι λέει ειναι από ευαγγέλιο, για οδηγός όμως νομίζω πως δεν είναι για πέταμα.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 01:16:36 πμ »

αυτο ομωσ δεν ειναι βοηθεια αλλα παραπληροφοριση

Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 11:03:31 πμ »

Προσπάθησα να βοηθήσω και μη βαράτε άλλο. Το NGC βαζει τιμές  από τους καταλόγους του Krause που από το λίγα που ξέρω είναι από τους πιο έγκυρους στον κόσμο χωρις αυτό να σημαίνει πως οτι λέει ειναι από ευαγγέλιο, για οδηγός όμως νομίζω πως δεν είναι για πέταμα.

Σαν οδηγό είναι καλό να τον χρησιμοποιείς και δεν είναι για πέταμα, αλλά οι τιμές είναι ενδεικτικές της στιγμής και σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις διαφέρουν πολύ από την αγορά. Όχι κατ ανάγκη πάντα προς τα κάτω, πολλές φορές οι τιμές της αγοράς είναι και μεγαλύτερες από τους καταλόγους.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 23, 2012, 12:10:59 μμ »

αγαπητοι φιλοι,αφου το γνωριζουμε ολοι το παιχνιδι,γιατι τσακωνομαστε!σε αλλη τιμη θα αγορασει η θα πουλησει ο μεγαλεμπορος,αλλη ο εμπορακος,αλλη θα αγορασει ο μεγαλοσυλλεκτης,με αλλην ενας εμπειρος και τελος με αλλη τιμη θα το παρει ο νεος η απειρος,που δυστηχως ειναι αυτος που την πληρωνει παντα!!!ο μεγαλοσυλλεκτης και να το αγορασει λιγο πιο ακριβα λιγο θα τον πειραξει!ενω τον εμπορακο,η τον απειρο η νεο συλλεκτη,δυστηχως αρκετα!καλες γιορτες σε ολους,γιαννηςτ.υγ.μην ξεχναμε οτι λιγο-πολυ,ολοι γινομαστε εμποροσυλλεκτες!για να ανταπεξελθουμε στο δυστηχως ακριβο μας χομπυ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences