Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:26:58 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διακοπή καπνίσματος...  (Αναγνώστηκε 50489 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 29, 2016, 05:28:14 μμ »

Άσε στην άκρη τα περί ρατσισμού και απάντησε μου ειλικρινά σε εμένα και στον εαυτό σου, αν δεν είχες ξεκινήσει να καπνίζεις όταν ξεκίνησες και έχοντας πλέον την εμπειρία του καπνίσματος τόσα χρόνια, αν ήσουν νέος θα το ξανάρχιζες φίλε μου Γιώργη?
 Φιλί

Αγαπητέ μου Ανδρέα, είπα από την αρχή να μην μπλεχτώ στη συζήτηση, για να μην επιχειρηματολογήσω υπέρ του τσιγάρου. Όποια γνώμη κι αν έχω εγώ, δεν είναι σωστό να τη διαφημίζω.

Από εκεί και πέρα, πολλά πράγματα μπορεί να άλλαζα, αν μπορούσα να ξαναρχίσω τη ζωή μου, αλλά για το κάπνισμα δεν ξέρω. Δεν έχω κάτσει ποτέ να το σκεφτώ σοβαρά. Τι άλλο να σου πω...

@nestor34
Αν γράφεις την Ειρήνη με κεφαλαίο, προφανώς πρόκειται για γυναίκα. :-)
(Η "πίπα του παππού" μπορείς να μου πεις τι είναι, ως περιπτεράς... Ενδεχομένως και η Πίπα Μίντλετον;)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 29, 2016, 05:49:27 μμ »

 Ναι η αλήθεια είναι ότι μάλλον θα ήταν αδόκιμο να επιχειρηματολογούσαμε υπέρ του καπνίσματος σε ένα θέμα που είναι αφιερωμένο στην διακοπή του...
 Τώρα όσον αφορά την ιδέα, την κεντρική ιδέα που σε βοηθάει να κόψεις το τσιγάρο, ίσως να μην σου γεμίζει το μάτι και να αμφιβάλλεις, όπως αμφέβαλλα και εγώ, αλλά είναι σχετικά απλή και πολύ αποτελεσματική.
 Αρκεί να καταλάβει κάποιος τα εξής τα 3 απλά...

α) Η ευχαρίστηση από το τσιγάρο δεν είναι αληθινή, απλά είναι η ανακούφιση που δημιουργεί η παύση του στερητικού συνδρόμου. (Και πάλι, όχι τελείως)
β) Ότι η Νικοτίνη είναι φοβερά εθιστική άλλα το αδύνατο σημείο της είναι ότι δεν έχει έντονα συμπτώματα και σταματούν σχετικά γρήγορα...
γ) Τι χρειάζεται να κάνει κάποιος για να βγει από αυτό τον φαύλο κύκλο..." Απλά να πάψει να τον τροφοδοτεί."

Θα παραγγείλω 5 βιβλιαράκια, να δίνω σε κανένα φίλο, όταν μου έρθουν θα σου στείλω το ένα... Το δικό μου μου το φάγανε! Σαρκασμός

Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 29, 2016, 05:53:24 μμ »

Ααα άκου και αυτό, πέρα από τα περί υγείας και μπόχας και και και....

Συλλεκτικά για μένα το τσιγάρο είναι 3.000 ευρώ τον χρόνο...

Σε 2 χρονάκια κάνω έναν πλήρη Γεώργιο σε πολύ όμορφες καταστάσεις....Στην ουσία τσάμπα! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 29, 2016, 06:34:15 μμ »

Είσαι πάντως ρατσιστής, φίλε Αντρέα, τους καπνιστές τους έφτιαξες, κανένα βιβλίο για να σταματήσουμε το φαγητό, υπάρχει;
Γνωρίζω οτι:
α) Η ευχαρίστηση απο το φαγητό δεν είναι αληθινή, απλά ...
β) Το φαγητό είναι φοβερά εθιστικό αλλα μπλα μπλα μπλα
γ) Τι χρειάζεται να κάνει κάποιος για να βγει από αυτό τον φαύλο κύκλο..." Απλά να πάψει να τον τροφοδοτεί."

Γνωρίζω εναν Αλβανό που πειραματίστηκε με τον γάιδαρό του και τα κατάφερε αλλα, δυστυχώς, το άτυχο ζώο ψόφησε για κάποιον λόγο.

Ααα άκου και αυτό, πέρα από τα περί υγείας και χαρτιών υγείας και και και....

Συλλεκτικά για μένα το φαγητό είναι 3.000 ευρώ τον χρόνο...

Σε 2 χρονάκια κάνω έναν πλήρη Γεώργιο σε πολύ όμορφες καταστάσεις....Στην ουσία τσάμπα!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 29, 2016, 07:33:12 μμ »

Θα παραγγείλω 5 βιβλιαράκια, να δίνω σε κανένα φίλο, όταν μου έρθουν θα σου στείλω το ένα... Το δικό μου μου το φάγανε! Σαρκασμός


Καταρχήν, μη μου στείλεις βιβλίο, γιατί θα παρεξηγηθούμε. Δεν θέλω να ξανακούσω τίποτα για τον συγκεκριμένο.

Τα υπόλοιπα (3) που αναφέρεις είναι γνωστά. Αποφασίζεις και το σταματάς. Το ερώτημα είναι γιατί να το σταματήσεις. Το κίνητρο (motivation), που λένε και οι ψυχολόγοι.

Ανοίγουμε μεγάλη παρένθεση. Οποιοσδήποτε άνθρωπος μπορεί να αλλάξει. Π.χ. να σταματήσει να συλλέγει και να αρχίσει να ψαρεύει. Ή να σταματήσει το ποδόσφαιρο και να το ρίξει στο μπάσκετ. Ή να σταματήσει να γυρνάει με τη μία και τη άλλη και να αποφασίσει να "νοικοκυρευτεί". Ή να παρατήσει τη μαμά του και να αποφασίσει να κάνει δική του οικογένεια. Χρειάζεται όμως ένα κίνητρο.
(Η ελληνική λέξη "κίνητρο" δεν αποδίδει επαρκώς τη λατινική λέξη "motivation", προς μεγάλη στενοχώρια των Ελληναράδων. Άλλες εκφράσεις που έχουν προταθεί είναι "κινητήρια δύναμη" και "κινήτρωση".)

Γιατί να παρατήσω τη μαμά μου και να φορτωθώ μια ξένη στο κεφάλι μου; Για το σεξ; Αυτό μπορώ να το βρω οπουδήποτε στην εποχή μας. Γιατί "έτσι είναι η σειρά", γιατί "έτσι πρέπει να κάνω"; Αυτά μπορεί να είναι επαρκή κίνητρα για κάποιους.
Κάποιος μου είχε πει ότι παντρεύτηκε τη σύζυγό του, γιατί έφτιαχνε θαυμάσια γεμιστά... Θα μπορούσε να μάθει να τα φτιάχνει μόνος του...
Κλείνει η παρένθεση.

Σου είχα πει από το τηλέφωνο για την τρέλλα που έχω για το γάλα. Όταν πλησιάζει η ώρα του, φροντίζω να μην έχω πιει νερό για ώρα, ώστε να διψάσω. Ακριβώς, δημιουργώ στον εαυτό μου μια "τεχνητή έλλειψη", γιατί... τη βρίσκω.

Όσο για το γ), ο,τιδήποτε μπορείς να κόψεις, φτάνει να το θέλεις και να το προσπαθήσεις. Και το ασανσέρ και το αυτοκίνητο και το (πολύ) κρέας και το (πολύ) μαγειρεμένο φαγητό (να προτιμάς δηλαδή ωμές τροφές) και το χλαπάκιασμα γενικώς και τις κακές παρέες...

Σου είχα πει στο τηλέφωνο μια ιδέα μου, να πηγαίνεις στο σούπερ μάρκετ με τα πόδια και όχι με το αυτοκίνητο. Επειδή δεν θα μπορείς να κουβαλήσεις πολλά πράγματα, αναγκαστικά θα κάνεις τον ποδαρόδρομο δύο και τρεις φορές την ημέρα.
Θα μου πεις "είναι βαρετό". Ναι, είναι. Άναψε ένα τσιγάρο για παρέα και ξεκούνα (όχι ξεκίνα, ξεκούνα).
Θα μου ξαναπείς "δεν είναι καθώς πρέπει να πηγαίνεις στο σούπερ μάρκετ με τα πόδια". Ενώ το να κόψεις το τσιγάρο είναι trendy. ...να τα μας.... (να-τα-μας)

Είπα να μην το ποστάρω, αλλά... με προκαλείς... :-)
http://health.in.gr/nutrition/news/article/?aid=1500082820
(Νομίζω ότι η σωστή λέξη είναι "καζεϊνη", με τόνο μαζί με τα διαλυτικά.)

Με συντροφικούς και πολύ φιλικούς χαιρετισμούς. :-))))))))))))))))))))))

----------------------------------------

Άσχετη παρατήρηση. Όλο αυτό το έγραψα για τον Αντρέα. Όποιος δεν γουστάρει να το διαβάσει, οποιανού του ξυνίζει και κυρίως όποιος θεωρεί ότι εκφράζοντας διαφορετικές απόψεις "χαλάω τα ωραία θέματα", ας το διαγράψει. Πρώτη φορά θα είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2016, 07:42:04 μμ από sac » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 29, 2016, 07:53:51 μμ »

 Αυτό εκτιμώ σε σένα Γιώργο ακόμα και αν διαφωνούμε, την αναλυτική και εύστοχη σκέψη σου...Οκ, δεν στο στέλνω το βιβλίο... Για να κόψει κάποιος οτιδήποτε βασική προϋπόθεση είναι να το θέλει και να βρει τα κίνητρα που χρειάζονται...όχι γιατί είναι μόδα, απλά γιατί αυτό χρειάζεται...

 Εγώ τα βρήκα και χαίρομαι για αυτό. Χαμόγελο



Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 29, 2016, 07:54:08 μμ »

Γιώργο καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που έκανες τον κόπο να αφιερώσεις 53:28 από τον πολύτιμο χρόνο σου για να δεις το βίδεο ή το περισσότερο αυτού...

Να προσθέσω ότι η συγκεκριμένη πρότασή σου δεν μου άρεσε καθόλου. Ευχαρίστως να διαθέσω όλη μου τη ζωή για φίλους και ανθρώπους που εκτιμώ. Δεν έχω να κάνω σημαντικότερα πράγματα από αυτό. Αλλά με αμερικανιές και τρεντουλιές "χαλιέμαι".

----------------------------------------

Εγώ τα βρήκα και χαίρομαι για αυτό. Χαμόγελο

Μαγκιά σου, αγαπητέ μου, δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό. Αλλά δεν είναι δεδομένο ότι όλοι θέλουν να κόψουν το τσιγάρο.

-----------------------------------------

Για το θέμα των κινήτρων θα μπορούσα να γράψω πολλά. Άλλωστε είχα και σπουδαίο προφέσορα στο πανεπιστήμιο. Θα σου θυμίσω μια περίπτωση με κάποιον που ασχολήθηκε με κάποια αθλητική δραστηριότητα, έχοντας "άσχετα" κίνητρα και... απογοητεύτηκε... Απογοητεύτηκε, γιατί έψαχνε άσχετο πράγμα σε άσχετο μέρος.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 29, 2016, 08:06:04 μμ »

Και τι είναι σημαντικότερο για έναν άνθρωπο από τον χρόνο;

Ακόμη και το χρήμα είναι κάτι που ίσως μπορέσεις να ξανακερδίσεις-μαζέψεις, τον χρόνο όμως ποτέ...

Για αυτό και είναι τόσο πολύτιμος. Μεγάλη η θυσία και απλόχερη.

Αρκεί να κοιτάξει κάποιος με λίγη υπομονή για να δει θησαυρούς...
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 29, 2016, 08:54:16 μμ »

και οι ινδιάνοι κάπνιζαν κι εξαφανίστηκαν. Νομίζω εδώ οτι χωράει και η έννοια φασισμός, καθ' ότι, είναι και οι μοναδικοί που υπέστησαν ολοκαύτωμα.


ΥΓ: η πίπα της Ειρήνης αποδείχθηκε κουραφέξαλο εκτός κι αν εννοούσαν κάτι άλλο.
Η πίπα της Ειρήνης είναι κάτι άλλο. Δεν περιέχει καπνό. Έχει αλλά μέσα  Κλείσιμο ματιού.
Αισθάνομαι τυχερός που κάποτε δοκίμασα μια μορφή της. Σαρκασμός.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 29, 2016, 08:57:40 μμ »

και οι ινδιάνοι κάπνιζαν κι εξαφανίστηκαν. Νομίζω εδώ οτι χωράει και η έννοια φασισμός, καθ' ότι, είναι και οι μοναδικοί που υπέστησαν ολοκαύτωμα.


ΥΓ: η πίπα της Ειρήνης αποδείχθηκε κουραφέξαλο εκτός κι αν εννοούσαν κάτι άλλο.
Η πίπα της Ειρήνης είναι κάτι άλλο. Δεν περιέχει καπνό. Έχει αλλά μέσα  Κλείσιμο ματιού.
Αισθάνομαι τυχερός που κάποτε δοκίμασα μια μορφή της. Σαρκασμός.
Τασο...γινε πιο συγκεκριμενος Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 29, 2016, 08:59:28 μμ »

και οι ινδιάνοι κάπνιζαν κι εξαφανίστηκαν. Νομίζω εδώ οτι χωράει και η έννοια φασισμός, καθ' ότι, είναι και οι μοναδικοί που υπέστησαν ολοκαύτωμα.


ΥΓ: η πίπα της Ειρήνης αποδείχθηκε κουραφέξαλο εκτός κι αν εννοούσαν κάτι άλλο.
Η πίπα της Ειρήνης είναι κάτι άλλο. Δεν περιέχει καπνό. Έχει αλλά μέσα  Κλείσιμο ματιού.
Αισθάνομαι τυχερός που κάποτε δοκίμασα μια μορφή της. Σαρκασμός.

μιλάς με γρίφους geronta
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:05:27 μμ »

Και τι είναι σημαντικότερο για έναν άνθρωπο από τον χρόνο;

Ακόμη και το χρήμα είναι κάτι που ίσως μπορέσεις να ξανακερδίσεις-μαζέψεις, τον χρόνο όμως ποτέ...

Για αυτό και είναι τόσο πολύτιμος. Μεγάλη η θυσία και απλόχερη.

Αρκεί να κοιτάξει κάποιος με λίγη υπομονή για να δει θησαυρούς...

Ανδρέα μου...είναι από τους σημαντικότερους λόγους που έκοψα το τσιγάρο.
Ο χρόνος.. Δεν με ενδιαφέρει στην δουλειά ή αργά το βράδυ. Την ημέρα όμως έχανα πολύτιμο χρόνο από τον γιό μου. Εξόριστος στο μπαλκόνι ..μέσα ο μικρός . Αντί να μιλάμε, να παίζουμε, να του μαθαίνω κάτι, να σκοτωνόμαστε βρε αδερφέ, παφ πουφ.
Εκτιμώ τα λεγόμενα του φίλου sac. Είναι δικαίωμά του.
Μεγαλώνω και άρχισα να βαριέμαι την αυτοτυρρανια. Φτάνει για μένα.
Υπάρχουν και άλλα πράγματα στην ζωή.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:09:29 μμ »

Κωστή μου είπα ήδη πολλά  Κλείσιμο ματιού
Νεστορα ούτε γέρος ούτε σοφός είμαι.
Προσπαθώ να ζω.
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:24:28 μμ »


Ανδρέα μου...είναι από τους σημαντικότερους λόγους που έκοψα το τσιγάρο.
Ο χρόνος.. Δεν με ενδιαφέρει στην δουλειά ή αργά το βράδυ. Την ημέρα όμως έχανα πολύτιμο χρόνο από τον γιό μου. Εξόριστος στο μπαλκόνι ..μέσα ο μικρός . Αντί να μιλάμε, να παίζουμε, να του μαθαίνω κάτι, να σκοτωνόμαστε βρε αδερφέ, παφ πουφ.

ΜΠΡΑΒΟ Τασο...δινεις κινητρο...
Πονεσε αυτο με το μπαλκονι Λύπη..ξερεις....
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:53:19 μμ »

Να είσαι καλά Κωστή μου. Κλείσιμο ματιού
Κάνουμε συνεδρία αύριο; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences