Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 04:41:23 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 Δραχμές 1922  (Αναγνώστηκε 5295 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 05, 2014, 12:15:35 πμ »

500 Δραχμές 1922,δυσκολότατο
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 05, 2014, 10:57:16 πμ »

αψογο
Καταγράφηκε

Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:58:27 πμ »

Παρα πολύ ωραίο!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2014, 11:28:51 μμ »

Ευχαριστώ Κύριοι.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:31:25 μμ »

αλλο ενα συλλογης φιλου
Καταγράφηκε

takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 06, 2014, 12:33:42 μμ »

Ωραιότατο Λεωνίδα.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 06, 2014, 02:11:19 μμ »

Για το συγκεκριμενο χαρτονομισμα θα ηθελα να προσθεσω οτι σε γενικες γραμμες πιο ευκολα βρισκεις AU-UNC κομματι παρα F για ολοκληρο χαρτονομισμα παντα. Συγκεκριμενα υπαρχουν δυο πακετα με συνεχομενα νουμερα: ΣΔ 14 568316-568321 και ΣΔ 11 592755-592799. Συνολικα μιλαμε για 50 περιπου AU-UNC χαρτονομισματα.




Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:23:23 μμ »

τι ομορφο που ειναι.....  Φιλί
Καταγράφηκε
takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 06, 2014, 09:43:54 μμ »

Για το συγκεκριμενο χαρτονομισμα θα ηθελα να προσθεσω οτι σε γενικες γραμμες πιο ευκολα βρισκεις AU-UNC κομματι παρα F για ολοκληρο χαρτονομισμα παντα. Συγκεκριμενα υπαρχουν δυο πακετα με συνεχομενα νουμερα: ΣΔ 14 568316-568321 και ΣΔ 11 592755-592799. Συνολικα μιλαμε για 50 περιπου AU-UNC χαρτονομισματα.





Αγαπητέ μου μπορείς να μου πείς σε παρακαλλώ αφου υπάρχουν οπως λές ολα αυτά που; πωλούνται ; και πoιά είναι κατά την γνώμη σου η τιμή τους σε AU και UNC΄;Για να κάνουμε διάλογο και να τον οδηγήσουμε σε σωστό δρόμο γιατι οπως αναφέρεσαι δίνεις την εντύπωση οτι είναι ευκολα,αν είναι ευκολα μάλλον είναι χαζοί κάποιοι γνωστοί μου που εσκασαν παραπάνω απο οσα κάνει ενας φοίνικας XF ,φωτογραφίες θα δούμε;
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 06, 2014, 10:42:40 μμ »

Αν παρακολουθεις ελληνικες και διεθνεις δημοπρασιες θα δεις οτι το χρονο βγαινουν συνηθως 1 με 2 για πωληση. Στα 25 χρονια που ασχολουμαι με το ελληνικο χαρτονομισμα τα εχω δει σε αρκετες δημοσιες ή ιδιωτικες συλλογες ή να δημοπρατουνται και να πωλουνται αυτα που ανεφερα πιο πανω. Προσωπικα εγω δε θα πλήρωνα ποτε περισσοτερα να παρω 500 (ας ηταν και CU) απότι φοινικα (να υποθεσω στους 5 φοινικες αναφερεσαι). Εχω δει γυρω στους 15 φοινικες να υπαρχουν στην αγορα και αλλους 5 περιπου σε μουσεια. Η σπανιοτητα για τα 500 (για τα ΑU-UNC μονο) θα ελεγα οτι ειναι αναλογη με τα 25αρια της 6ης εκδοσης ή τα 100ρικα με τα δυο Ν. Για τιμες δε θα σου πω γιατι δεν ασχολουμαι με αυτες, με ενδιαφερει πρωτιστως η ερευνα των χαρτονομισματων παρα οι αγοραπωλησιες τους.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2014, 11:21:27 πμ »


[/quote]αν είναι ευκολα μάλλον είναι χαζοί κάποιοι γνωστοί μου που εσκασαν παραπάνω απο οσα κάνει ενας φοίνικας XF ,[/quote]


φιλε μου με τιποτα
Καταγράφηκε

takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:23:50 μμ »

Αν παρακολουθεις ελληνικες και διεθνεις δημοπρασιες θα δεις οτι το χρονο βγαινουν συνηθως 1 με 2 για πωληση. Στα 25 χρονια που ασχολουμαι με το ελληνικο χαρτονομισμα τα εχω δει σε αρκετες δημοσιες ή ιδιωτικες συλλογες ή να δημοπρατουνται και να πωλουνται αυτα που ανεφερα πιο πανω. Προσωπικα εγω δε θα πλήρωνα ποτε περισσοτερα να παρω 500 (ας ηταν και CU) απότι φοινικα (να υποθεσω στους 5 φοινικες αναφερεσαι). Εχω δει γυρω στους 15 φοινικες να υπαρχουν στην αγορα και αλλους 5 περιπου σε μουσεια. Η σπανιοτητα για τα 500 (για τα ΑU-UNC μονο) θα ελεγα οτι ειναι αναλογη με τα 25αρια της 6ης εκδοσης ή τα 100ρικα με τα δυο Ν. Για τιμες δε θα σου πω γιατι δεν ασχολουμαι με αυτες, με ενδιαφερει πρωτιστως η ερευνα των χαρτονομισματων παρα οι αγοραπωλησιες τους.
Φίλε μου βλέπω οτι είσαι ερευνητής και το χαίρομαι ειλικρινά,δεν ενοω τους 5 φοίνικες,εκανα απλώς μια σύγκριση με το νόμισμα 1 φοίνικα,συμφωνώ οτι βγαίνουν 1-2, 500ρικα το χρόνο πρός πώληση αλλά τα τελευταία χρόνια βλέπω 2-3 απούλητα γιατί οι πωλητές ζητούν 1500-1800 ευρώ και δεν βλέπω κανέναν διατεθειμένο να πληρώσει τέτοιο ποσό ειδικά στην Ελλάδα και οι τιμές θα πάρουν την κατιούσα σε ολα τα συλλεκτικά με αφάνταστο για πολλούς γοργό ρυθμό.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:33:16 μμ »

καμια σχεση το ενα με το αλλο δεν μπορει να γινει συγκριση

το χαρτονομισμα αυτο(500αρικο)  απευθυνεται σε εξιδικευμενους(και οι περισοτεροι το εχουν) εν αντιθεση με τον φοινικα οπου πολλοι τον αγοραζουν λογο της ιστορικης τους αξιας .

οσο για τις τιμες που κατεβαινουν εχω να πω οτι αυτο ειναι φαινομενο της εποχης και οτι αυτοι που αγοραζουν σημερα φτιαχνουν συλλογη με αρκετα μικρο κοστος και στοιχιματιζω οτι θα παρουν μεγαλη υπεραξια στο μελλον
Καταγράφηκε

takis123
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 160


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 07, 2014, 12:45:01 μμ »

καμια σχεση το ενα με το αλλο δεν μπορει να γινει συγκριση

το χαρτονομισμα αυτο(500αρικο)  απευθυνεται σε εξιδικευμενους(και οι περισοτεροι το εχουν) εν αντιθεση με τον φοινικα οπου πολλοι τον αγοραζουν λογο της ιστορικης τους αξιας .

οσο για τις τιμες που κατεβαινουν εχω να πω οτι αυτο ειναι φαινομενο της εποχης και οτι αυτοι που αγοραζουν σημερα φτιαχνουν συλλογη με αρκετα μικρο κοστος και στοιχιματιζω οτι θα παρουν μεγαλη υπεραξια στο μελλον
Λεωνίδα ομολογώ οτι η σύγκριση είναι καθαρά τυπική και δέχομαι αυτά που γράφεις,τώρα για το μέλλον οπως αναφέρεσαι πιστεύω οτι εχει να κάνει και με την ηλικία κάποιου και το γενικότερο φυσικά σκεπτικό του τί συλλέγει και τούς λόγους που το συλλέγει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences