Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 08:29:08 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Lire 1861 Italy  (Αναγνώστηκε 2595 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 06, 2016, 10:01:38 μμ »

Μια εκτίμηση της κάτάστασης του συγκεκριμένου νομίσματος και της τιμής που μπορώ να ζητήσω;
Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2016, 07:14:31 πμ »

Καλημέρα,
Οι φωτό δεν είναι ιδανικές για αξιολόγηση, κυρίως της αυθεντικότητας. Το νόμισμα είναι πολύ σπάνιο και κυκλοφορούν διάφορες κόπιες. Πρέπει να το ζυγίσεις, να μετρήσεις τη διάμετρο και το πάχος και να βγάλεις καλύτερες φωτό (και της οδόντωσης).

Μια παρατήρηση. Το να υπάρχουν τόσο σπάνια νομίσματα σε χέρια μη συλλέκτη είναι στην καλύτερη περίπτωση... 'περίεργο'. Μέχρι στιγμής όσα έχεις ανεβάσει για αξιολόγηση, είναι αμφιβόλου αυθεντικότητας (δες παρακάτω τα 3 θέματα). Οπότε, μην περιμένεις να αξιολογηθεί σωστά, τουλάχιστον από εμένα, αν δεν υπάρχουν όλα τα στοιχεία του νομίσματος, και καλύτερες φωτό.

1. http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=22604.0
2. http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=28477.0
3. http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=28483.0
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2016, 07:32:40 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2016, 08:21:03 πμ »

Συμφωνω με όσα λες. Τα συγκεκριμένα τρία νομίσματα που έχω ανεβάσει και ένα τέταρτο, ακόμη πιο σπάνιο, τα έχω προμηθευτεί από συλλέκτη   Επειδή τα βρήκα σε << τιμή ευκαιρίας>> τα χτύπησα με τον κίνδυνο να χάσω ένα <<σχετικά>> μικρό χρηματικό ποσό και τώρα προσπαθώ να ανακάλυψω αν αξίζουν τίποτα ή όχι.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2016, 08:28:48 πμ »

Βγάλε το νόμισμα απο την κάψουλα και φωτογράφησε το "όσο" μπορείς καλύτερα σε φώς Ήλιου (Μεσημεράκι) .
Καταγράφηκε

saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 07, 2016, 08:33:41 πμ »

Επίσης τα δύο από αυτά τα έχω πάει σε ένα γνωστό μου χρυσοχόο, ο οποιος τα έλεγξε. Μου είπε οτι έχουν ελάχιστα λιγότερο βάρος από το κανονικό κάτι που δικαιολογειται σε όλα τα παλαια νομίσματα. Επισης παρατήρησε οταν τα ειδε με το φακο πως είχαν μια τομη δειγμα οτι ειχε παρθει μεταλλο παλαιότερα για να εξετάσουν τη συσταση του, οπως μου ειπε. Υποστήριξε πως κατα 99% ειναι αυθεντικά χωρις να είναι απόλυτα σίγουρος και μου συστησε να τα δει και καποιος πιο ειδικος.  Σε οποιον όμως συλλεκτη απευθύνθηκα μέχρι στίγμής δεν μπόρεσε να μου πει με σιγουριά.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2016, 08:45:45 πμ »

Αυτη η τομη που αναφερεις φιλε στα νομισματα ισοδυναμει και μειωση της αξιας του νομισματος! Ιδιως στα σπανια νομισματα....νεκροψια θα κανουν και θελουν τομη? Υπαρχουν και αλλοι τροποι να δεις την αυθεντικοτητα του νομισματος χωρις να το καταστεψεις!
Καταγράφηκε
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 07, 2016, 08:59:13 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τι να σου πω. Αυτο μου είπε.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2016, 09:24:05 πμ »

Συμφωνω με όσα λες. Τα συγκεκριμένα τρία νομίσματα που έχω ανεβάσει και ένα τέταρτο, ακόμη πιο σπάνιο, τα έχω προμηθευτεί από συλλέκτη   Επειδή τα βρήκα σε << τιμή ευκαιρίας>> τα χτύπησα με τον κίνδυνο να χάσω ένα <<σχετικά>> μικρό χρηματικό ποσό και τώρα προσπαθώ να ανακάλυψω αν αξίζουν τίποτα ή όχι.

καλημερα, απο οτι καταλαβα δεν εισαι συλλεκτης? αρα πως εκρινες ποια ειναι τιμη ευκαιριας?
και αφου τα πηρες οπως λες σε τιμη ευκαιριας, γιατι προσπαθεις να ανακαλυψεις αν αξιζουν κατι?
ο συλλεκτης που στα εδωσε, δεν ειχε γνωριμιες να τα δωσει σε κανονικες τιμες σε αλλους συλλεκτες?

ολες αυτες ειναι ευλογες απορίες που μας δημιουργουνται, γιατι εχουμε δει πολλα εδω μεσα.... χωρις να λεω η να θελω να σε προσβαλω
Καταγράφηκε
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2016, 09:56:05 πμ »

Δεν με προσβάλεις Κουβέντα κάνουμε. Βασικά δεν ξέρω γιατί πούλησε τα συγκεκριμένα νομίσματα και ούτε τον ρώτησα. επίσης τα έδωσε σε εμένα γιατί μπορεί κάποιος άλλος να μην ενδιαφέρθηκε να τα αγοράσει. Την <<τιμη ευκαιρίας>> που ειπα είναι καθαρά υποκειμένικη άποψη βασει των καταλογων που ειδα. Μπορει να κάνω και λαθος. Τωρα για το οτι προσπαθω να ανακαλυψω αν αξιζουν ή αν είναι πλαστά δεν πιστευω πως  ενοχλει κανέναν παρά μόνον αυτον που μου τα πουλησε, εφοσον πάντα δεν ειναι αυθεντικα. Σωστα ; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2016, 10:43:35 πμ »

987 καλημέρα κι από μένα.
άνοιξε την κάψουλα και με πανάκι ή γαντάκια βγάλε το λιρόνι στο μπαλκόνι και ξαναφωτογράφισε το.
και πάμε μετά στα επόμενα στάδια..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences