Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 02:42:42 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για το Forum  (Αναγνώστηκε 2681 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 01:03:27 μμ »

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω παρακάτω μια λίστα με προτάσεις για το Forum:

1) Τα Προσωπικά Μηνύματα -> Απεσταλμένα, δείχνουν να είναι κενά. Δεν εμφανίζει δηλαδή καθόλου μηνύματα που έστειλα, ακόμη και πρόσφατα. Μπορεί απλά να το κάνει στον δικό μου λογαριασμό. Δεν ξέρω.

2) Αναβάθμιση του λογισμικού του Forum. Είναι πολύ παλιό (1.1.20), άρα σίγουρα θέλει μια αναβάθμιση. Οι παλιές εκδόσεις μπορεί να έχουν θέματα ασφάλειας. Για παράδειγμα να "χακάρει" κάποιος το forum και να διαβάσει τα προσωπικά μηνύματα κάποιου και να αντλήσει προσωπικά στοιχεία για αγορές από άλλο μέλος, κλπ.

3) Να μπει SSL (https) στο site. Είναι και πάλι θέμα ασφάλειας. Αυτοί που πρέπει να καταλάβουν θα καταλάβουν.

cheers!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 01:57:52 μμ »

Τα απεσταλμένα για να στα αποθηκεύει πρέπει κάτω απο το κείμενο να κάνεις τικ σε ένα κουτάκι που έχει για να στα αποθηκεύει. Ναι ούτε εμένα με βολεύει αλλά έτσι λειτουργεί.

Για τα άλλα θα τα πει η διαχείριση καλύτερα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 02:07:10 μμ »

Καλησπέρα, σε ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σου. Θα σου απαντήσω σχετικά με τις προτάσεις σου.
1)Για να αποθηκεύει τα απεσταλμένα  μηνύματα σου πρέπει να το επιλέξεις ακριβώς κάτω από το μύνημα την επιλογή "Αποθήκευση αντιγράφου στα Απεσταλμένα" μια φορά μόνο και στο εξής θα σου αποθυκεύει τα μηνύματα που στέλνεις.

2)Για την αναβάθμιση του λογισμικού μάλλον η φόρμα που είναι δομημένο το φόρουμ δεν το επιτρέπει, διαφορετικά ήδη θα είχε γίνει από τον τεχνικό που μας έχει υπό την εποτεία του. Υποθέτω πως για κάτι τέτοιο θα πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Στα χρόνια που είμαι εδώ από την έκδοση 1.1.16 φτάσαμε στην 1.1.20

3)Για το πιστοποιητικό ssl δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα, πρέπει να ερωτηθεί ο ιδιοκτήτης του φόρουμ και να κινήσει εκείνος τις διαδικασίες για την απόκτηση του.

Ελπίζω να σε κάλυψα μερικώς με την απάντηση αυτή. Περισσότερες λεπτομέρειες  μπορεί να σου δώσει ο Γιώργος (herakleiotis) όταν δει το θέμα αυτό.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
antony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 02:26:41 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! Κανένα πρόβλημα με τα Απεσταλμένα! Δεν είχα δει καν το τικ αυτό Χαμόγελο

Τα άλλα δύο είναι απλά φιλικά σχόλια τα οποία νομίζω είναι πολύ σημαντικά για την ασφάλεια του φορουμ και των μελών.

Καταγράφηκε
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 06:05:32 μμ »

2)Για την αναβάθμιση του λογισμικού μάλλον η φόρμα που είναι δομημένο το φόρουμ δεν το επιτρέπει, διαφορετικά ήδη θα είχε γίνει από τον τεχνικό που μας έχει υπό την εποτεία του. Υποθέτω πως για κάτι τέτοιο θα πρέπει να ξεκινήσουμε από την αρχή. Στα χρόνια που είμαι εδώ από την έκδοση 1.1.16 φτάσαμε στην 1.1.20

Ίσως να μην είναι συμβατό το theme. Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση, όπως πχ custom modules, custom επεμβάσεις στον κώδικα κλπ.
Αλλά ακόμα και αν το theme είναι ασύμβατο με τις νέες εκδόσεις, κυρίως για λόγους ασφαλείας αλλά και για λόγους νέων λειτουργιών κλπ, ίσως θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη ενδεχόμενη αγορά νέου συμβατού theme/template.
Καταγράφηκε

SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2016, 09:15:33 μμ »

Παιδια καλες οι αναβαθμισεις αλλα μην γινει κανενα θεμα και μπλοκαρουν ολα!   Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences