Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:04:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 43141 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:08:49 μμ »

Για να μην πολυλογούμε... οτιδήποτε μη αναλογικό, και ειδικά ότι μπαίνει αναδρομικά είναι άδικο.

Αν ήξερα ότι θα υπήρχαν τέτοιοι φόροι, δε θα αγόραζα ακίνητο και θα τα είχα στην τράπεζα, να κάθονται. Δεν θα τάιζα 40-50 επαγγέλματα και πολλοί γνωστοί και φίλοι δεν θα είχαν δουλειά. Ή θα αγόραζα 1 ακίνητο και τέλος. Αλλά βλέπετε δυστυχώς η επιλογή του 80% των Ελλήνων ήταν να έχουν ένα σπίτι, οπότε πληρώστε και σκάστε. Και εγώ που έχω ακίνητα, μόλις παρέδωσα ένα στην εφορία (μέσω κατάσχεσης εις χείρας τρίτου) και θα με αφήσουν ήσυχο για τα επόμενα 5 χρόνια.

Αυτό θέλετε ;;
Καλά να πάθετε.
Ο ΕΝΦΙΑ είναι ο δικαιότερος φόρος... πληρώστε... τα λέμε σε 5 χρόνια.

Συ είπας. 1 σπίτι Κώστα, όχι 20 που είπες πριν. Εγώ με πτυχιο πανεπιστημιου και μεταπτυχιακό εργάζομαι απο τα 23 μου ακατάπαυστα χωρίς ωράριο και για να κανω νομιμα 20 σπίτια χρειάζομαι περιπου 500 χρόνια.
καλά, απέκτησε το 1ο και άσε τα υπόλοιπα 19 για τους άλλους  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:10:02 μμ »

100% παρουσια δικαστικού λειτουργού για να μπουν σπίτι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:15:23 μμ »

μ αρέσει που μιλάμε 10 σελίδες, λέει ο καθείς το μακρύ του και το κοντό του (κι εγώ μαζί) κι ακόμη δεν καταλάβαμε γιατί μιλάμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 12, 2014, 08:46:23 μμ »

Νικο , αυτο το ' οι προοδευμενες οικονομικα χώρες εχουν ελαχιστη φορολόγηση ' το είπες στα σοβαρά? Αν ναι, μάλλον δεν εισαι αυτός που νόμιζα πως είσαι. Πρωην στελεχος μεγάλης επιχειρησης...

Φορολογια φυσικών προσώπων

Βελγιο 50%
Φινλανδια 53%
Γαλλια 41%
Γερμανια 45%
Λουξεμβουργο 39%
Ολλανδια 52%
Νορβηγια 54%
Ελβετια 45,5%
Αγγλια 50%

Βουλγαρια 15%
Γεωργια 12%
Μαυροβουνιο 9%

Τι ακριβώς μας λες ΝΙΚΟ ΜΟΥ?Απορία?

Οτι η βουλγαρια και η γεωργια ειναι ανεπτυγμενες χώρες? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

να μας το κανουν 99% να ειμαστε ανεπτυγμενοι.
βασιλη εδω εισαι λαθος.στη γαλλια το 41% ειναι απο 70κ. και πανω.κατω απο 70 ειναι 30% μεχρι ενα οριο και εχουν μικροτερες κλιμακες και ενα μικρο αφορολογητο.στη πλουσια μπανανια μας ειναι 42% απο 42κ και πανω που με τεκμαρτα κτλ σε λιγο ολοι θα γινουμε λατσηδες.
σε επιπεδο ανταποδοτικοτητας των φορων.....ασε γιατι θα μας πιασουν τα κλαματα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 12, 2014, 09:20:41 μμ »

Εννοείται βρε γρήγορη στην Ελλάδα ανταποδοτικοτητα μηδέν. Ούτε λόγος για αυτό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:53:41 μμ »

Νίκο 11 συμφωνώ σε όλα, εκτός απο εκεί που υποστηρίζεις τον wavelet.
Ποιά είναι η γνώμη σου όμως, για την μπούκα ανεϋ εισαγγελέως;
Είναι πράγματι προβληματικό. Απόδειξη και η ισχνή πλειοψηφία του ΝΣΚ 14-10. Για αυτό παραπέμφθηκε και παραπάνω στο Συμβούλιο της Επικρατείας αν δεν κάνω λάθος. Κρίνοντας πάντως από τον τρόπο διενέργειας των φορολογικών ελέγχων μέχρι σήμερα, μάλλον δε συμφωνώ.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 13, 2014, 12:06:11 πμ »

Πιστεύω πάντως πως η απόφαση θα αφορά τα μεγάλα ψάρια που προφασίζονται διάφορα τερτίπια και επιχειρήματα για να αποφύγουν τον έλεγχο και όχι τη μαρίδα. Για καλό και για κακό χρειάζεται επαναδιατύπωση.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 13, 2014, 12:09:59 πμ »


 Αλλά εγώ λέω να ξεκινήσουν απο τα σπίτια των συνταξιούχων που ψήφισαν την κυβέρνηση με ποσοστό 80%
+ 1000!  
Από αυτούς θα τα αρπάξουνε και ξανα πάλι ΠΑΣΟΚ + Ν.Δ θα ψηφήσουνε !

Οι πλουσιοι που έχουν να πληρώσουν δικηγόρους θα καταφύγουνε σε φορολογικά δικαστήρια...
... αναβολή...έφεση...  καλά κρασιά !

Οι συνταξιούχοι είναι άξιοι των συνεπειών της ψήφου τους...
Και σε λίγο δεν θα υπαρχει ούτε δημόσιο νοσοκομείο για να πάνε .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 13, 2014, 12:46:33 πμ »

Δράττομαι της ευκαιρίας και διαβάζοντας το αρχικό αρθρο διερωτώμαι :
Αφου δικαιούνται  , και με την γνωμοδότηση του νομικού συμβουλίου του κράτους , να εισβάλουν και να ελέγχουν στα σπίτια ,
με τις θυρίδες τί γίνεται , τί  ισχύεi ;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 13, 2014, 07:53:37 πμ »

Μιχαλη80, η θυρίδα ανοίγει σύμφωνα με αυτά που γραφουν οι όροι που τουλάχιστον εγω εχω υπογραψει όταν

- πεθάνω. Θα ανοιξει παρουσια εφοριακου + δικαστικού λειτουργού για evaluation.

- χρωσταω στο δημόσιο. Μην αρχίσετε παπαριές τυπου 'χρωσταω 500 και θα μου ανοιξουν τη θυριδα που εχω 50000 και θα μου τα παρουν'. Οταν λεμε χρωσταω εννοουμε πολλά. Για να καταλαβετε πελατης χρωσταει Φόρο εισοδηματος 90000 σε περιοδο 5 ετών και ακόμα δεν του εχει στειλει η δου ενημερωτικο σημειωμα οτι πρεπει να κανει ρυθμιση

- αν ο κατοχος ειναι κατηγορουμενος για καποια κακουργήματα πολυ συγκεκριενα τα οποία όμως δε θυμαμαι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:28:45 πμ »

Μιχαλη80, η θυρίδα ανοίγει σύμφωνα με αυτά που γραφουν οι όροι που τουλάχιστον εγω εχω υπογραψει όταν

- πεθάνω. Θα ανοιξει παρουσια εφοριακου + δικαστικού λειτουργού για evaluation.

- χρωσταω στο δημόσιο. Μην αρχίσετε παπαριές τυπου 'χρωσταω 500 και θα μου ανοιξουν τη θυριδα που εχω 50000 και θα μου τα παρουν'. Οταν λεμε χρωσταω εννοουμε πολλά. Για να καταλαβετε πελατης χρωσταει Φόρο εισοδηματος 90000 σε περιοδο 5 ετών και ακόμα δεν του εχει στειλει η δου ενημερωτικο σημειωμα οτι πρεπει να κανει ρυθμιση

- αν ο κατοχος ειναι κατηγορουμενος για καποια κακουργήματα πολυ συγκεκριενα τα οποία όμως δε θυμαμαι.

Βρε Βασίλη μου σε παρακολουθώ να γράφεις ότι καλά έκαναν και πέρασαν το νόμο για μπούκες της εφορίας για τον ΕΝΦΙΑ και τώρα γράφεις ότι έχεις υπογράψει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις μόνον ανοίγει η θυρίδα.
Και άλλοι είχαν υπογράψει συμβόλαια εικοσαετίας με τον ΛΑΓΗΕ για εγγυημένες τιμές στις ΑΠΕ και με το έτσι θέλω έσπασαν τα συμβόλαια και έριξαν τις τιμές.
Και όταν απείλησαν οι παραγωγοί ότι θα πάνε στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια τους απάντησαν πολύ καλά θα δικαιωθείτε σε δέκα χρόνια αλλά μέχρι τότε θα είστε εκτός δικτύου και δεν θα πουλάτε το ρεύμα, καθαρός εκβιασμός δηλαδή.
Δεν χρειάζεται αγόρι μου να είσαι φοροφυγάς ή να χρωστάς για να μπούνε σπίτι σου, με μια καταγγελία ότι έχεις 500.000 μετρητά στο στρώμα ή ότι έχεις μεγάλης αξίας τιμαλφή, θα κάνουν "ντου".
Και δεν θα σου έρχονται Βασίλη μου δύο υπάλληλοι από την τοπική εφορία, θα σου έρχονται με συνοδεία οικονομικής αστυνομίας και οπλοφορούντες μάλιστα.
Και δεν τους νοιάζει αγόρι μου να πατάξουν τη φοροδιαφυγή, με αυτή αν θέλουν σε μια μέρα ξεμπερδεύουν.
Άλλα πράγματα έχουν στο μυαλό τους, τις ατομικές μας ελευθερίες και τα δικαιώματά μας ως πολίτες που αν τους αφήνουμε σε κάθε βήμα που κάνουν, θα προχωρούν ακόμη περισσότερο.
Ο συντάκτης των άρθρων του Συντάγματος δεν ήταν ηλίθιος όταν προέβλεπε την πλήρη ασυλία της οικίας, κάποια πράγματα είχε στο νου του όταν συνέτασσε το άρθρο.......
Κανένας νόμος που περνάει από τη Βουλή δεν είναι υπεράνω του Συντάγματος και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο και οι δανειακές συμβάσεις είναι παράνομες γιατί αντιτίθενται σε βασικά άρθρα του Συντάγματος (παραίτηση Εθνικής κυριαρχίας κτλ).
Μόνο με Συνταγματική αναθεώρηση αλλάζουν τα άρθρα.
Η Ελλάδα κυβερνάται από 10 οικογένειες που μετά τη δεκαετία του '80 έγιναν είκοσι.
Είναι δυστυχώς υπεράνω του νόμου και το μόνο που τους νοιάζει είναι να διατηρήσουν τα κεκτημένα τους ακολουθώντας έξωθεν εντολές χωρίς να υπολογίζουν τη ζημιά που προκαλούν στη χώρα και στο λαό.
Αν έχεις την εντύπωση ότι οι θυρίδες θα μείνουν στο απυρόβλητο απατάσαι οικτρά.
Θα έλθει και η σειρά τους όπως το έχω γράψει εδώ μέσα πριν τρία χρόνια.
Γνωρίζουν ότι το χοντρό χρήμα είναι στα σπίτια και γι' αυτό ασχολούνται πρώτα με αυτά, οι θυρίδες έπονται.
Από 01/01/2015 το κράτος θα εγγυάται 350€ σύνταξη και τα υπόλοιπα αν έχει το ταμείο που το έχουν ήδη λεηλατήσει.
Κλοπή κανονική δηλαδή γιατί Βασίλη μου υπάρχουν σε αυτή τη χώρα και οι άνθρωποι που πληρώνουν κανονικά τις εισφορές τους και τους φόρους τους και δεν είναι σωστό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι επειδή υπάρχουν και λαμόγια.
Θα βγάλουν βέβαια νόμο ότι όποιος θέλει πάει σε ιδιωτική ασφάλεια αλλά τα χρήματα που έχουμε δώσει μέχρι τώρα πάνε στις τσέπες των δανειστών και των υμετέρων.
Δυστυχώς είμαστε το πειραματόζωο για αυτά που θέλουν να περάσουν αυτοί της NWO σε όλο τον κόσμο και τον μελλοντικό τρόπο διακυβέρνησης.
Δεν έχουμε πλέον Κυρίαρχο κράτος και αν συνεχίσει έτσι το πράγμα σε 15 χρόνια και πολλά λέω δεν θα υφιστάμεθα και ως Έθνος.
Προτεκτοράτο είμαστε και στεναχωριέμαι που οι περισσότεροι εθελοτυφλούμε με τα γεγονότα.
Όσο πιο γρήγορα διαλυθεί αυτό το "έκτρωμα" που λέγεται Ευρωπαϊκή ένωση τόσο το καλύτερο για όλους μας.
Αν σου έλεγαν Βασίλη μου τη δεκαετία του '90 ότι η Ευρώπη θα καταντούσε αυτό που είναι σήμερα θα συμφωνούσες να προσχωρήσουμε?
Υπήρχαν βέβαια άνθρωποι που τα έλεγαν από τότε όπως το βίντεο που σήκωσε πιο πριν φίλος, αλλά τους χαρακτηρίζαμε τουλάχιστον γραφικούς.
Έτσι και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που λένε πράγματα για το μέλλον και προς τα που πάμε και δεν τους ακούει κανείς.
  

    
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:46:55 πμ »

Μπράβο Ηλία ακριβώς όπως τα έγραψες είναι τα πράγματα,ίσως μάλιστα τα λές και αισιόδοξα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:54:00 πμ »

Hλία μου ποτε μου επικρότησα οτι θα μπανει η εφορία στα σπίτια. Ειπα ότι ' καθαρος ουρανος αστραπες δε φοβαται' . Ειπα οτι μονο παρουσια εισαγγελεα θα μπορεσουν να μπουν αλλα το παρέλειψες. ΠΑει αυτό.

Με τις θυρίδες τώρα αυτό ισχύει. Αν θελουν τους την ανοίγω και οικειοθελώς. Οτι εχω μέσα το δικαιολογώ απο τις φορολογικες μου δηλώσεις , και αν θελουν εκτιμητη για την προυφ δρχ 33Α θα τους δώσω το κινητο σου Ηλία μου για εκτίμηση  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δε το βλέπω πολυ πιθανό να μου κανει καταγγελια καποιος οτι εχω 500κ στο σπιτι μου γτ απλούστατα δεν εχω μαντήλι να κλάψω όχι 500 χιλιάρικα.

Το συνταγμα Ηλία το εχουν κανει σερβιέτα ματωμενη με βλέννες πάνω ειναι γνωστό αυτό. Ωστόσο, το μισο στεκι που με μπινελικώνει ψηφιζε νδ + πασοκ τόσα χρόνια ενώ εγω δεν τους εχω ψηφίσει ποτέ μου. Οπότε οσοι τους ψηφίζατε ας πατε να δεσετε μια πετρα στον λαιμό σας και βουτήξτε στη θάλασσα μπας σωθούμε εμεις που δε φταίμε σε τίποτα. Δε φταίω στα 33 μου να πληρωνω 650 καθε χρόνο Τ.Ε. επειδη οι μεγαλυτεροι τα φαγανε , δε φταίω να πληρωνω 26% χωρις αφορολογητο (Ω ΝΑΙ!!!) επειδη οι μεγαλυτεροι απο μενα τα φαγανε και πολλά άλλα Ηλία μου.
Οπότε μη μου τα λες εμένα. Εγω δεν τους στηριξα ποτέ μου και ούτε προκειται. Οι περισοοτεροι απο δω μεσα που σκούζουν τώρα σαν τα γουρουνακια που τα σφαζουν,τους στήριζαν με τη ψηφο τους. Ας τα λουστούν τώρα Ηλία.

Εγω δεν 'εφαγα' με κανεναν τρόπο ουτε 1 ευρω. Δεν εκμεταλλευτηκα καμια νομοθεσια , κανενα παραθυρακι τοσα χρόνια σε αντιθεση απο πολλους εδω χάμω που στανταρντ το εκαναν. Δεν με αγγιζουν αυτά που λες καθολου. Εγω συμφωνω 100% με αυτα που λες, αλλα τις 10 οικαγενειες που μας κυβερνουν εγω δεν τις ψηφισα ποτε  μου και ΚΥΡΙΩΣ δεν τις παρακαλεσα ουτε για να παρω μεταγγραφή στο πανεπιστημιο, ουτε για να με φερουν Αθηνα φανταρο, ουτε για να διορισουν καποιον δικο μου. ΑΛΛΟΙ ΤΑ ΚΑΝΑΝΕ ΗΛΙΑ , ΟΧΙ ΕΓΩ.
Πανε βρες τους να τους τα πεις.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 13, 2014, 09:59:12 πμ »

Για να δεις το επιπεδο της ρεμουλας στην Ελλάδα κανε ενα πολυ απλο πειραμα,

ρωτα απο δω μεσα ποιος εβαλε βυσμα επισκοπο, βουλευτη , υπουργο κλπ για να τον φερει στρατιωτη στο μερος που διέμενε Απορία Αυτο ειναι το πιο απλο και άκακο Ηλία.
Εμεις καναμε τα στραβα ματια οταν ο Ακης τα επαιρνε και καναμε τουμπεκι επειδη θελαμε να μας μεταθεσει τον γιοκα μας στο γες λες θα τον πονουσε το κωλαρακι του στην Λήμνο. Ολοι βαλαμε το χερακι μας στο μελι, ΑΛΛΑ ΟΣΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΦΤΑΝΕ. Αλλοι εφταναν λιγο, αλλοι πολυ, ο Ακης ειχε ολο το βαζο στο γραφειο του και επαιρνε οποτε ηθελε. ΟΛΟΙ ΞΕΡΑΜΕ ΗΛΙΑ, και ας αφησουμε τις παπαριες που ελεγε ο στιν 31 οτι ειναι παραπλανημενος.

Εσεις που τους ψηφιζατε και εσεις που τους γλείφατε , ΕΣΕΙΣ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΤΕ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 13, 2014, 10:06:39 πμ »

Αρχίζουμε σαν λαός να κάνουμε ταμείο μας αρέσει δεν μας αρέσει ,άλλοι έφταιξαν λίγο - καθόλου - πολύ κ.λ.π.
Αλλο είναι το κρατούμενο άραγε μάθαμε από τα λάθη μας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences