Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 18, 2024, 01:22:21 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Gold Sovereign R7  (Αναγνώστηκε 21149 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 29, 2016, 12:58:16 μμ »

Ρε συ μιχαλη , πως γινεται να ρωτας ποσο θα πληρωνε καποιος οταν δεν ξερουμε χρονολογια και κατασταση;

Εγω το ξαναλεω οι ποικιλιες και τα σφλαματα δεν εκτοξευουν τιμες!

Γιατι πολυ απλα δεν ειναι πολλοι αυτοι που τα συλλεγουν αρα δεν αυξανεται η τιμη
Την κατάσταση την ανέφερα Χρήστο, την χρονολογία για ευνόητους λόγους όχι δεν την ανέφερα αλλά (και κατά την γνώμη μου) αν κάποιος έχει την διάθεση, τις γνώσεις επί των ποικιλιών και σκεφτεί και λίγο λογικά θα βρει στο περίπου και την χρονολογία (με πολύ φιλική διάθεση στα γράφω αυτά, ε....)

Γιατί υπάρχουν δύο τινά, το πρώτο είναι το ότι, αν και η χρονολογία της λίρας με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα στα αρχικά μου post, είναι rare θα ήταν πολύ δύσκολο να συζητάω για να αποκτηθεί από μένα τουλάχιστον, το άλλο είναι το ότι, θα μπορούσε να τύχει και να πέσει μπροστά μου σαν θαύμα ενός κερδισμένου λόττο, τζόκερ και προτο μαζί και ταυτόχρονα..... ε πόσες πιθανότητες θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο να συμβεί Χρήστο.....  Χαμόγελο

Φιλικά πάντα....  Χαμόγελο



Μιχάλη δυστυχως δεν μπορώ να κάνω τον μαντη , θα βοηθουσε πολυ εστω να μας ελεγες περι τίνος πρόκειται

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι νομίσματα κάποιας ημερομηνίας πχ 1861 με 15 ποικιλίες στην συγκεκριμένη ημερομηνια δεν συγκρίνοται με μια λιρα πχ του 1917 λονδίνου

Ενας συλλέκτης με μεγάλο budget εννοείται θα έδινε 30.000 να επαιρνε σε ms 62 την 1917 παρά σε au μια ποικιλία και ας  έχει 5 γνωστά κομμάτια...

Σε αντίθετη περίπτωση η anshel που είναι σαν ποικιλία αλλά έχει κοπή κυκλοφορίας ξεχωριστή είναι αρκετά εμπορική και ακριβή σε ms

αυτό θέλω να πω...

Όλο το θεμα βεβαια ειναι ανουσιο χωρίς να ξέρουμε τι συζητάμε....η μυστικοπάθεια δεν ευνοέι το συλλέγειν!! Γλώσσα Γλώσσα  η φώτο οκ exei copyright

η μοναδική λίρα που έχει τεράστια υπεραξία σε VF είναι του 1841 απο θυρεούς κοντά στα 8-10 χιλιάρικα
Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 29, 2016, 01:27:29 μμ »

Ρε συ μιχαλη , πως γινεται να ρωτας ποσο θα πληρωνε καποιος οταν δεν ξερουμε χρονολογια και κατασταση;

Εγω το ξαναλεω οι ποικιλιες και τα σφλαματα δεν εκτοξευουν τιμες!

Γιατι πολυ απλα δεν ειναι πολλοι αυτοι που τα συλλεγουν αρα δεν αυξανεται η τιμη
Την κατάσταση την ανέφερα Χρήστο, την χρονολογία για ευνόητους λόγους όχι δεν την ανέφερα αλλά (και κατά την γνώμη μου) αν κάποιος έχει την διάθεση, τις γνώσεις επί των ποικιλιών και σκεφτεί και λίγο λογικά θα βρει στο περίπου και την χρονολογία (με πολύ φιλική διάθεση στα γράφω αυτά, ε....)

Γιατί υπάρχουν δύο τινά, το πρώτο είναι το ότι, αν και η χρονολογία της λίρας με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα στα αρχικά μου post, είναι rare θα ήταν πολύ δύσκολο να συζητάω για να αποκτηθεί από μένα τουλάχιστον, το άλλο είναι το ότι, θα μπορούσε να τύχει και να πέσει μπροστά μου σαν θαύμα ενός κερδισμένου λόττο, τζόκερ και προτο μαζί και ταυτόχρονα..... ε πόσες πιθανότητες θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο να συμβεί Χρήστο.....  Χαμόγελο

Φιλικά πάντα....  Χαμόγελο



Μιχάλη δυστυχως δεν μπορώ να κάνω τον μαντη , θα βοηθουσε πολυ εστω να μας ελεγες περι τίνος πρόκειται

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι νομίσματα κάποιας ημερομηνίας πχ 1861 με 15 ποικιλίες στην συγκεκριμένη ημερομηνια δεν συγκρίνοται με μια λιρα πχ του 1917 λονδίνου

Ενας συλλέκτης με μεγάλο budget εννοείται θα έδινε 30.000 να επαιρνε σε ms 62 την 1917 παρά σε au μια ποικιλία και ας  έχει 5 γνωστά κομμάτια...

Σε αντίθετη περίπτωση η anshel που είναι σαν ποικιλία αλλά έχει κοπή κυκλοφορίας ξεχωριστή είναι αρκετά εμπορική και ακριβή σε ms

αυτό θέλω να πω...

Όλο το θεμα βεβαια ειναι ανουσιο χωρίς να ξέρουμε τι συζητάμε....η μυστικοπάθεια δεν ευνοέι το συλλέγειν!! Γλώσσα Γλώσσα  η φώτο οκ exei copyright

η μοναδική λίρα που έχει τεράστια υπεραξία σε VF είναι του 1841 απο θυρεούς κοντά στα 8-10 χιλιάρικα

Χρήστο για αυτό που έγραψες ακριβώς μιλάμε ανεξάρτητα χρονολογίας:

R7 μιλάμε για κομμάτια που δεν υπαρχουν καν σε φωτο

Kαι ρωτάω με φιλική διάθεση, μιας και την ανέφερες ως παράδειγμα, του 1861 έχεις δει κάποιο κομμάτι που να είναι δύο ποικιλίες μαζί;

Έχεις δει κάποια άλλης χρονολογίας Βικτώρια που να είναι δύο ποικιλίες μαζί;

Aυτό....  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 29, 2016, 01:28:28 μμ »

αντε να βάλω κανά νόμισμα γιατί αρκετά πολυλόγησα...
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 29, 2016, 01:55:30 μμ »

 Θα συμβαλλω στην κουβεντα, λεγοντας το εξης.
 Σε ολα τα συλλεκτικα νομισματα οι ποικιλιες και τα σφαλματα ειναι η "χαρα" του low-mid budget κυνηγου.
 Γιατι μια δυσκολη χρονολογια σε ενα νομισμα, ακομα και ο πιο ασχετος που θελει να πουλησει ενα κερμα ,γκουγκλαρει και βρισκει ποσο περιπου κανει.
 Ενω οι ποικιλιες ενος νομισματος μπορουν να αναγνωριστουν μονο απο οσους ασχολουνται εντατικα με το καθε νομισμα και ετσι εχουν την ελπιδα να το αγορασουν "φτηνα", εφοσον το βρουν να πουλιεται απο καποιον οχι πολυ σχετικο.
 Αυτα ως προς την αγορα τους.

 Ως προς την πωληση τωρα, και φυσικα εφοσον μιλαμε για χρυσα ξενα νομισματα μιλαμε για πωληση σχεδον αποκλειστικα στο εξωτερικο εφοσον θελει καποιος να πιασει καλη τιμη, τεινω να συμφωνησω με αυτα που λεει ο Χρηστος, μιας και συμφωνουν με αυτα που βλεπω εγω, οχι σε λιρες που δεν ασχολουμαι, αλλα σε αλλα world coins χρυσα η ασημενια.

 Οι δυσκολες ημερομηνιες, πολυ χαμηλα μινταζ κλπ φευγουν νερο με πολλους, παρα πολλους  να τα ψαχνουν.
 Οι ποικιλιες ,και ειδικα εαν δεν ειναι και σε ψηλη κατασταση τα νομισματα, φευγουν πολυ δυσκολοτερα, με λιγοτερους υποψηφιους αγοραστες, που θα πρεπει να συμπεσει να υπαρξουν δυο-τρεις μαζι την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη, να το θελουν πολυ εστω και σε χαμηλη κατασταση , να αποποιηθουν την ελπιδα να το βρουν φτηνα απο καποιον ψιλοασχετο και ετσι να το χτυπησουν "αλυπητα".

 Συνοψιζοντας, απο προσωπικη πειρα, πιστευω οτι μια δυσκολη χρονολογια σε ψηλη κατασταση φευγει ευκολα, σε χαμηλη δυσκολοτερα μεν αλλα φευγει, μια ποικιλια φευγει δυσκολοτερα γενικως, εαν ειναι και σε χαμηλη κατασταση, ακομα πιο δυσκολα να πιασει την τιμη που επιθυμει η πιστευει ο πωλητης η που εχει δει οτι επιασε στο παρελθον.
Υ.Γ. Φυσικα, καθε νομισμα εχει τον αγοραστη του.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 29, 2016, 03:28:19 μμ »

Ηaros, συμφωνώ στο μεγαλύτερο μέρος του post σου, θα σταθώ μόνο στην τελευταία παράγραφο και να επισημάνω πως, μερικές φορές, κάποια πράγματα είναι θέμα marketing, αν πχ ένας κατάλογος μεγάλου οίκου δημοπρασιών είχε εξώφυλλο μια vf sovereign ποικιλία, R7, και έγραφε ότι είναι το μοναδικό δείγμα στον κόσμο, οι μεγαλοσυλλέκτες θα έλεγαν για ένα ms πεντόλιρο που παίζει παντού: "Ποιά Una???"  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα


Iεροσυλία, ξέρω.....
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 29, 2016, 03:29:56 μμ »

Δεν εχω μιλησει ως τωρα αλλα θα στο πω..........εισαι ιεροσυλος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 29, 2016, 03:33:47 μμ »

Δεν εχω μιλησει ως τωρα αλλα θα στο πω..........εισαι ιεροσυλος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 29, 2016, 03:43:53 μμ »

αντε ας βαλω κανα δυο νομισματάκια να βοηθήσω την κατάσταση...τι προτιμάτε?

ποικιλία η r7?

population 1 !!!


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2016, 03:54:43 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 29, 2016, 04:06:24 μμ »

Nομισματάρες!!!

Με τέτοια αποτελέσματα (population 1 με 4 μόνο πιστοποιημένα στην εταιρεία για την ποικιλία και R5 για το ....άλλο με 25 πιστοποιημένα στην εταιρεία) κι είσαι υπέρ των date coins;;  Γλώσσα Γλώσσα


Να τα χαίρεσαι!!!  Χαμόγελο

Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 29, 2016, 04:19:14 μμ »

Nομισματάρες!!!

Με τέτοια αποτελέσματα (population 1 με 4 μόνο πιστοποιημένα στην εταιρεία για την ποικιλία και R5 για το ....άλλο με 25 πιστοποιημένα στην εταιρεία) κι είσαι υπέρ των date coins;;  Γλώσσα Γλώσσα


Να τα χαίρεσαι!!!  Χαμόγελο


Φιλί Φιλί η south africa ειναι μέσα στα 10 πιο δύσκολα νομίσματα sovereign
Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 29, 2016, 04:31:48 μμ »

Nομισματάρες!!!

Με τέτοια αποτελέσματα (population 1 με 4 μόνο πιστοποιημένα στην εταιρεία για την ποικιλία και R5 για το ....άλλο με 25 πιστοποιημένα στην εταιρεία) κι είσαι υπέρ των date coins;;  Γλώσσα Γλώσσα


Να τα χαίρεσαι!!!  Χαμόγελο


Φιλί Φιλί η south africa ειναι μέσα στα 10 πιο δύσκολα νομίσματα sovereign
Είναι και το δείχνει στις δημοπρασίες...  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 30, 2016, 07:55:54 μμ »

 Άνεση  Φιλί

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 30, 2016, 08:09:21 μμ »

Όσο με μαλώνεις - Χαρούλα Λαμπράκη





 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 30, 2016, 08:17:11 μμ »

Καλησπέρα!! Κατα την γνωμη μου οι πιο σπανιες λιρες με σειρα ειναι οι εξης:

1920 sydney
1937 Edward VIII
1953
1819
Καταγράφηκε
sokratis-coins
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 193



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 30, 2016, 08:25:17 μμ »

Συγνωμη... δεν μπορεσα να αντισταθω..!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences