Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 10:31:39 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 139979 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:00:17 μμ »

+1000000000000000

Μπραβο Μιχαλη.Για να μην λεει ο καθενας οτι θελει!!! Θυμός

Εγω εχω την μητερα μου στο τελευταιο σταδιο καρκινου και εδω και ενα μηνα καταλαβα στο πετσι μου τι σημαινει δημοσια υγεια!!

Μονο οι αξονικες που εκανε (3-4 εχασα τον αριθμο) και οι βιοψιες ηταν αρκετες για να εχει πουλησει ολο το βιός της αν ηταν ιδιωτικα τα νοσοκομεια....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #196 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:11:41 μμ »

Φυσικα και θα λεει ο καθενας οτι θελει, αλλιως να πατε σε κανενα αλλο καθεστως, να λετε αυτα που θελετε εσεις.
Απο εκει και περα, το νοημα αυτων που λεω ειναι ξεκαθαρο. Εσεις πιασατε το γραμμα του νομου και οχι το πνευμα.
Παντως δε λετε και ολη την αληθεια. Πειτε οτι στο ιδιωτικο ναι μεν πληρωνεις τοσα αλλα την εγχειρηση δε την κανεις μετα απο 4 μηνες, και δε πεθαινεις στο διαδρομο οπως πεθανε ενας ατυχος αστυνομικος που ειχε παθει εμφραγμα και δεν ειχανε ραντζο να τον βαλουνε.
Και το να παιρνουμε ο καθενας την προσωπικη του περιπτωση δε βοηθαει στην κουβεντα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #197 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:18:51 μμ »

Και πάλι είσαι λάθος .
Οι πραγματικά επείγουσες εγχειρήσεις στα δημόσια νοσοκομεία γίνονται άμεσα.
Πραγματικά επείγουσα εγχείρηση είναι π.χ. η οξεία σκωληκοειδίτιδα.
Στα δημόσια νοσοκομεία χειρουργείται άμεσα , στα ιδιωτικά , πάνε ρώτα πόσο κάνει...
Τα μεγάλα κατάγματα επίσης χειρουργούνται άμεσα στα δημόσια νοσοκομεία.
Πάνε ρώτα πόσο κοστίζει ένα διατροχαντήριο να το κάνεις στα ιδιωτικά ...
Το οξύ έμφραγμα μυοκαρδίου (που έπαθε α αστυνομικός που λες) , σε μεγάλο ποσοστό είναι θανατηφόρο ούτως ή άλλως , και δεν μπορεί να κάνει τίποτα η ιατρική , σε αυτές τις περιπτώσεις .

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2015, 06:33:13 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #198 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:27:13 μμ »

Κατά τη γνώμη μου ΠΑΙΔΕΙΑ, ΥΓΕΙΑ & ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ (με τη σειρά που τα αναφέρω) είναι οι τομείς του Δημοσίου που πρέπει να καλοπληρώνονται και να καλολειτουργούν. Ακολουθεί η δικαιοσύνη, πιθανόν οι ρυθμιστικές αρχές και ίσως τίποτε άλλο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #199 στις: Ιούνιος 23, 2015, 06:34:54 μμ »

Λοιπον, το ΤΕΒΕ κανει ας πουμε 600 ευρω το διμηνο (για ενα χαμηλο στρωμα). Επι 6 διμηνα, 6Χ600=3600
Ο φορος εισοδηματος, το ΦΠΑ προιοντων, οι φοροι ΕΝΦΙΑ, τελος επιτηδευματος, και τοσα και τοσα αλλα ειναι σα να κανεις 1 εγχειρηση καρδιας το χρονο. Και παρολλα αυτα το κρατος χρεοκωπησε.
Το συστημα υγειας στην Ελλαδα κινειται στο επιπεδο ολων των αλλων κρατικων υπηρεσιων. Η δουλεια των γιατρων ειναι να σε κανουν καλα και γι αυτο πληρωνονται, δε μας κανουν χαρη. Αλλιως ας σπουδαζαν κατι αλλο.
Αυτο για τον αστυνομικο που ειπα δε το ειπα επειδη πεθανε ο ανθρωπος αλλα επειδη τοσες ωρες δεν ειχανε κρεβατι να τον βαλουνε, και τον στοιβαξανε σε ενα ραντζο στο διαδρομο . Και δεν ειναι ενα και 2 τα περιστατικα αυτα.
Εν πασει περιπτωσει, πιασαμε την υγεια μονο, το κρατος ασχολειται με 1000 πραγματα και στα πιο πολλα απο αυτα εχει αποτυχει, ειτε το βλεπετε ειτε οχι.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #200 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:03:20 μμ »

Ως συνήθως, η προσπάθεια να «εκβιασθεί» η επανόρθωση λανθασμένων ενεργειών, οδηγεί σε ακόμη μεγαλύτερα λάθη. Στα πλαίσια αυτά, τα αντίθετα με το 2010 μέτρα που προτείνει σήμερα η κυβέρνηση, τα οποία επικεντρώνονται σχεδόν εξ ολοκλήρου στη φορολογία και ελάχιστα στις δαπάνες, πιθανώς θα ολοκληρώσουν την καταστροφή της χώρας μας αφού είναι εντελώς ετεροχρονισμένα.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #201 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:20:21 μμ »

Oι γιατροι και γενικα ο τομεας της υγειας, αληθευει οτι ειναι ο πιο κακοπληρωμενος στο δημοσιο. Απ την αλλη οταν δινω τεβε,ικα,λογιστες, φορο εισοδηματος κλπ κοντα στα 14.000ευρω το χρονο, να την χΕσω την  δημοσια υγεια ...θα ειχα κανει μια ιδιωτικη ασφαλιση με 1000 ευρω (14 φορες κατω δηλαδη) και θα με παρακαλαγαν κιολας! Το δημοσιο στο 90% του, ειναι η μεγαλη πληγη της ελλαδας και εχει μαζεψει ο,τι πιο σαπιο υπαρχει στην κοινωνια... κοπριτες, χαραμοφαηδες, τεμπελοσκυλα ... μονο αυτο που ερχεται στο μυαλο.
Στο εξωτερικο, το να εισαι δημοσιος υπαλληλος, ειναι σχεδον ντροπη! ειναι απο τα πιο απαξιωτικα επαγγελματα (μιλαω παντα για εφοριες, δημοσιες υπηρεσιες κλπ, οχι για γιατρους που εκει καλοπληρωνονται)
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #202 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:26:19 μμ »

Πες τα μπιφτεκι ... τοσες χιλιαδες ευρω και πανε στο βροντο. Εδω οι δανειστες βγηκαν και ειπανε οτι ειναι υπερβολικα σκληρα τα μετρα!!! Και αυτο επειδη οι φωστηρες εδω δε μπορουν να διωξουν κομματικο στρατο και για να βγαλουν τα λεφτα κοιτανε να στιψουν τους λιγους που πληρωνουν. Αντι να κοψουν τις δαπανες και τις σπαταλες και να ριξουν χρηματα στην αναπτυξη, κοιτανε να φορολογησουν! Αυτοι ειναι πιο επικινδυνοι και απο εγκληματια, οι ανθρωποι ειναι ασχετοι απο οικονομια γενικοτερα, δεν εχουν δουλεψει ποτε στη ζωη τους οι περισσοτεροι, αλλα μαλλον ασχετοι δεν ειναι-να ξαναβγουνε θελουν και ζητω ο αγιος δημοσιος υπαλληλος!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #203 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:32:57 μμ »

Εδω συμφωνω και εγω!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Το σωστο ειναι να διωξουν τα κομματοσκυλα και τους αχρηστους δημοσιους υπαλληλους.Οχι ομως και να τους καταργησουμε ολους.Υπαρχουν ανθρωποι σε δημοσιες θεσεις π.χ γιατροι που πληρωνονται πολυ λιγα για αυτα που κανουν  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
imike
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #204 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:41:04 μμ »

Καθόλου δωρεάν δεν είναι η υγεία στην Ελλάδα. Για ψάξτε λίγο τι σας κρατάνε κάθε μήνα από το μισθό σας μόνο για το κομμάτι της υγείας (δεν μιλάω για τη σύνταξη). Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και πληρώνω κάθε χρόνο περίπου 1000 ευρώ μόνο για ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη. Η γυναίκα μου, επίσης ελ. επαγγελματίας, πληρώνει άλλα 1000. 2000 ευρώ το χρόνο για να έχω πρόσβαση σε ένα πολύ basic πακέτο δημόσιας δωρεάν υγείας (με συμμετοχές σε φάρμακα) Με 2000 ευρώ το χρόνο θα έκανα ένα ιδιωτικό πρόγραμμα και θα μου έκαναν και πίπες
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #205 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:50:14 μμ »

Γιαννη παντου τα παντα! Υπαρχουν και καλοι Δ.Υ. εννοειται. Γι αυτο αλλωστε γινεται η δουλεια του καθε πολιτη...Στους 10 δημοσιους, δουλευουν οι 3 και οι υπολοιποι 7...τσουγκρανα! Απλα πρεπει να αλλαξει καποια στιγμη η νοοτροπια του ελληνα, το να θεωρει δηλαδη αυτους που δουλευουν, κοροιδα.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #206 στις: Ιούνιος 23, 2015, 07:53:05 μμ »

Καθόλου δωρεάν δεν είναι η υγεία στην Ελλάδα. Για ψάξτε λίγο τι σας κρατάνε κάθε μήνα από το μισθό σας μόνο για το κομμάτι της υγείας (δεν μιλάω για τη σύνταξη). Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και πληρώνω κάθε χρόνο περίπου 1000 ευρώ μόνο για ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη. Η γυναίκα μου, επίσης ελ. επαγγελματίας, πληρώνει άλλα 1000. 2000 ευρώ το χρόνο για να έχω πρόσβαση σε ένα πολύ basic πακέτο δημόσιας δωρεάν υγείας (με συμμετοχές σε φάρμακα) Με 2000 ευρώ το χρόνο θα έκανα ένα ιδιωτικό πρόγραμμα και θα μου έκαναν και πίπες

Το θεμα ειναι φιλε μου, οτι τα λεφτα μας πανε στις τσεπες των κλεφτων.Οι γιατροι παιρνουν 700-900ευρω!
Και γω ελ. επαγγελματιας ειμαι κ δεν μου εγραψαν μια αλοιφη για το γονατο τις προαλλες...δεν προβλεπεται λενε να γραφουν αλοιφες...με 550 ευρω τεβε... την πληρωσα απ την τσεπη μου  Θυμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #207 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:03:52 μμ »

Εγω δε κατηγορω τους δημοσιους οτι ειναι κοπροσκυλα και τετοια (αν και ενα μερος πραγματι ειναι , καποιοι δε πατανε καθολου κιολας, ειναι φαντασματα). Βασικος οικονομικος κανονας ειναι οτι σε μια επιχειρηση το συνολικο προιον , οταν προσθετεις εργατες συνεχως, καποια στιγμη αρχιζει και φθινει. Για να μη κανω τεχνικη την κουβεντα, οταν υπαρχουν υπεραριθμοι, τοτε ακομα και καλοι ανθρωποι να ναι και να θελουν να δουλεψουν, δε μπορουν γιατι ειναι αντιπαραγωγικοι . Χωρια τα απαρχαιωμενα συστηματα μηχανογραφησης, προτιμουσανε να προσλαμβανουν υπαλληλους και να στοιβαζουν φακελους. Οσο και να θελε ο υπαλληλος να δουλεψει, οταν ειναι να βρεις ενα ονομα σε 1200 φακελους τοτε εισαι αντιπαραγωγικος. Με ενα κλικ στον υπολογιστη καλιστα θα μπορουσε να γινει η δουλεια σε 5 λεπτα. Αντιθετα, ακομα εν ετη 2015 στοιβαζονται σε ουρες ο κοσμος προκειμενου να εξυπηρετηθει σε εφορια πχ.
Προφανως οσοι εχουν παει στο εξωτερικο γνωριζουν τι σημαινει δημοσια υπηρεσια, εμενα η εμπειρια μου ειναι μικρη, αλλα θα μπορουσαν να μας ενημερωσουν καποιοι που εχουν ζησει εξω...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #208 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:17:37 μμ »


Καταγράφηκε
vasilisxXx21
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #209 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:20:53 μμ »

για εμας τους κοινους θνητους ειναι ποιο απλα τα παραγματα ειτε δραχμη ειτε ευρω απλα διαλεξετε με ποιον τροπο θελετε να τον φαμε!!!! για μενα πλεων ειτε σοσιαλιστες ειτε δεξια ειτε αριστερα κυβερνηση η κυβερνα ενα ειναι το διδαγμα δεν θιγει κανενας τα συμφεροντα του ουτε τα βαζει με το κεφαλαιο!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences