Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 05:02:19 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι πιστεύεται πως είναι προτιμότερο?
Άμεση συμφωνία με τα σκληρά μέτρα των δανειστών
Να πάμε την διαπραγμάτευση μέχρι τέλους με μικρή οπισθοχώρηση των δα
Απαίτηση να δεχτούν όλους τους όρους μας αλλιώς ΡΗΞΗ
Μονομερής αθέτηση του χρέους

Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 39
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρήξη ή Συμφωνία;  (Αναγνώστηκε 139967 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 16, 2015, 05:29:15 μμ »

Ετσι για να μαθαίνουμε και λίγο για τα καμάρια μας.

Τρόικα - Ο δρόμος προς την καταστροφή
Συγγραφέας: .............(Δεν κάνουμε διαφήμιση)





Εδω εχουμε διαφημισει τοσοα και τοσα ....αυτο θα μας πειραξει   Κλείσιμο ματιού

http://www.newsbeast.gr/media/arthro/1837240/parousiazete-to-vivlio-troika-o-dromos-pros-tin-katastrofi

Deν έχεις και άδικο.
Και μετά καθόμαστε και τους βλέπουμε να τσακώνονται στα πάνελ, αηδία σκέτη καλά να μας κάνουν και λίγα κάνουν. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 16, 2015, 05:43:47 μμ »

Μα πια συζητηση κανουμε τωρα...
Αυτες τις ημερες ζητηται η λιστα των δημοσιογραφων...που "εκπαιδευτηκαν" απο το ΔΝΤ για
να "επικοινωνησουν"..τα μετρα ..στο λαο..
Δηλαδη ..τι συζηταμε τωρα...
Δηλαδη απο πεισμα ..και μονο?
Μονο αυτο να διαβαζα ..
"συντασεται εγγραφη αιτηση ..που απευθυνετε στον Τζερι Ραις ..και ζητα να γνωστοποιησει
ποιοι ειναι οι Ελληνες(ετσι ονομαζονται,..και ας μην ειναι) δημοσιογραφοι...εκπαιδευτηκαν οπως ζητηθηκε απο ΔΝΤ ..για να επικοινωνησουν τα μετρα στον Ελληνικο λαο"..
Δηλαδη τι δεξια...τι αριστερα ..τι αριστεροδεξια...τι ικανοι..τι απειροι ..τι και τι ..και τι
Ειναι δυνατον ?...να ακουω αυτο και να κανω πολιτικη "αναλυση"..?
Πλακα κανουμε τωρα?..δηαλαδη ..πλακα κανουμε?
Εγω να μαι καλα...και δε γαμμιουνται ολοι οι υπολοιποι?...και επειδη δε μπορω να το πω ετσι...
Το λεω..."μα ειναι απειροι ,..μα ειναι ετσι..μα ειναι ασοβαροι..μα το ενα ...μα το αλλο...μα ...μα..μα ...μα//μα"...
Οχι κυριοι..να πληρωσω...αλλα να πληρωσουν ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ...οι ξεκκολιαριδες που μου κουνουσαν το δαχτυλο...και γω το προβατο ελεγα..."ε κοιτα μωρε ..εχουν δικιο"
Αληταραδες ειναι ..του κοινου ποινικου δικαιου...αλλα με κουστουμια και φραγκα
ΥΓ..Ο Ρουμελιωτης υπεδειξε στη βουλη ..οτι μπορουν να ζητησουν το συγκεκριμενο εγγραφο απο το ΔΝΤ...και να το λαβουν..ΑΝ δεν το λεγε....θα συζητουσαμε παλι για ..."ΦΗΜΕΣ" ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΟΥΝ......ε οχι ρε τους σιχαθηκα...
Καλυτερα με απειρους μουρλους ..πεστε οτι γουσταρετε..παρα με τους νταβαδες..
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 16, 2015, 07:01:38 μμ »

Είμαι απλώς κάποιος που βαρέθηκε να ακούει ότι για τα δεινά 40 χρόνων και βάλε φταίνε οι τελευταίοι 4 μήνες. Αυτό και τίποτε άλλο.


+απειρο
Βαρέθηκα να ακούω παντού σαμαραδες....

Δεν φοβάμαι να πεθάνω, φοβάμαι που πεθαίνω κάθε μέρα.

Απλά αργοπεθαιναμε... Τουλάχιστον είτε καλό είτε κακό, ας γίνει να τελειώνουμε!
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:02:50 μμ »

ΥΓ..Ο Ρουμελιωτης υπεδειξε στη βουλη ..οτι μπορουν να ζητησουν το συγκεκριμενο εγγραφο απο το ΔΝΤ...και να το λαβουν..ΑΝ δεν το λεγε....θα συζητουσαμε παλι για ..."ΦΗΜΕΣ" ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΟΥΝ......ε οχι ρε τους σιχαθηκα...
Καλυτερα με απειρους μουρλους ..πεστε οτι γουσταρετε..παρα με τους νταβαδες..


Καταλάβατε τώρα γιατί είναι χρήσιμα τα ειδικά πολιτικά δικαστήρια και οι εξεταστικές επιτροπές ;
Και πολύ καλά έκανα και άνοιξα και σχετικό θέμα:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20385.0
Nαι κύριοι , δικαστήρια!
Να δικαστούν , να καταδικαστούν και να τιμωρηθούν παραδειγματικά!
Επιτέλους!


Και ναι , Προδότες υπάρχουν.
Δεν είναι όλοι εξίσου παρτιώτες , δεν είναι όλοι εξίσου έντιμοι !

Προδότες υπάρχουν , και υπάρχουν και αυτοί που τους χειροκροτούν , είτε από πλάνη , είτε από άγνοια , είτε από δόλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2015, 09:22:20 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:07:08 μμ »

απο ποιόν να δικαστούν; απο τον ψηλό τον παναθηναϊκάκια ή απο τη Νέμεσις;
Συμφωνώ στο να δικαστούν, συν Αθηνά και χείρα κινεί!!!
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:08:30 μμ »

απο ποιόν να δικαστούν; απο τον ψηλό τον παναθηναϊκάκια ή απο τη Νέμεσις;
Συμφωνώ στο να δικαστούν, συν Αθηνά και χείρα κινεί!!!

Από τα επίσημα όργανα.
Βούληση να υπάρχει!
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:24:46 μμ »

Αφού είναι έτσι όπως τα λέει ο μάστορης... γιατί δεν κάνουμε ότι λέει ο Γιούνκερ, να τελειώνουμε;

Απάντηση: Όταν ο Παπανδρεόυ διαφωνεί με τον Γιούνκερ, είναι προδότης. Όταν ο Τσίπρας διαφωνεί με τον Γιούνκερ, είναι πατριώτης.

(Ότι τον Αλμούνια τον θεωρούσαμε προσωποποίηση του Αντίχριστου... ας μην ασχοληθώ να το θυμήσω...)
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:28:45 μμ »

Απάντηση: Όταν ο Παπανδρεόυ διαφωνεί με τον Γιούνκερ, είναι προδότης. Όταν ο Τσίπρας διαφωνεί με τον Γιούνκερ, είναι πατριώτης.

Γιώργο το έχω ψάξει το θέμα , το γνωρίζω εδώ και 1 εβδομάδα περίπου.
Το βιβλίο είναι του Μιχάλη Ιγνατίου.
Ο Παπανδρέου αδιαφόρησε , όταν έπρεπε να λάβει κάποια μέτρα και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα εν τη γεννέση του. Ενημερώθηκε επίσημα και αδιαφόρησε.
Και ο προηγούμενος , ο Καραμανλής ήταν ενήμερος , όχι όμως με τόση επισημότητα.

Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:31:25 μμ »

ο γαπ εχει τη μεγαλυτερη ευθυνη......επιτηδες/απο βλακεια ελπιζω απο βλακεια.
ηταν η μονη περιοδος που μπορουσαμε να κανουμε τα κοκκορια και μας τη φορεσε νυχτα με τις ευλογιες και του σοφου ελληνικου λαου αφου λεφτα υπαρχουν τους ειπε.

ο τσιπρας ειπε σημερα........μας ζητανε να κοψουμε εκας /συνταξεις..........η αυξηση του φπα στο ρευμα ειναι σα μειωση των μισθων.

η κομισιον 3 μερες τωρα λεει δε ζητησαμε μειωση μισθων και συνταξεων.βγηκε και ο γιουνκερ σημερα.

ποιον πιστευετε? Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 16, 2015, 10:04:44 μμ »

ο γαπ εχει τη μεγαλυτερη ευθυνη......επιτηδες/απο βλακεια ελπιζω απο βλακεια.
Μάλλον το πρώτο! Απ΄όσο ξέρω υπάρχουν και στοιχεία... και βιβλία...και...

...ο τσιπρας ειπε σημερα........μας ζητανε να κοψουμε εκας /συνταξεις..........η αυξηση του φπα στο ρευμα ειναι σα μειωση των μισθων.
η κομισιον 3 μερες τωρα λεει δε ζητησαμε μειωση μισθων και συνταξεων.βγηκε και ο γιουνκερ σημερα.
ποιον πιστευετε? Αναποφασιστικότητα

Ελα μου, ντε! Ολοι λένε και αλήθειες και ψέμματα! Αντε, εμείς οι θνητοί να τα ξεχωρίσουμε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 16, 2015, 10:10:12 μμ »

@STYLOROC

Τι νόημα έχει να προσπαθείς να είναι λογικός σε τέτοια συζήτηση (και στην άλλη); Χαρά στο κουράγιο σου...
(Ο άλλος στην άλλη συζήτηση λέει ότι, αν γίνουμε Ηνωμένες Πολιτείες Ευρώπης, θα είναι ζημιά "εξ ορισμού". Άντε πες του...)

ποιον πιστευετε? Αναποφασιστικότητα

Όποτε μας συμφέρει, τον Γιούνκερ. Όποτε δεν μας συμφέρει, τον Φούφουτο.


Ο Παπανδρέου αδιαφόρησε , όταν έπρεπε να λάβει κάποια μέτρα και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα εν τη γεννέση του. Ενημερώθηκε επίσημα και αδιαφόρησε.

Και ο Τσίπρας έχει ενημερωθεί επίσημα ότι πρέπει να λάβει κάποια μέτρα για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα εν τη εξελίξει του και αδιαφορεί (και επιπλέον πουλάει και φούμαρα).

Παρακάτω...;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2015, 10:23:55 μμ από sac » Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 16, 2015, 10:25:05 μμ »

Ο Παπανδρέου αδιαφόρησε , όταν έπρεπε να λάβει κάποια μέτρα και να αντιμετωπίσει το πρόβλημα εν τη γεννέση του. Ενημερώθηκε επίσημα και αδιαφόρησε.

Και ο Τσίπρας έχει ενημερωθεί επίσημα ότι πρέπει να λάβει κάποια μέτρα για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα εν τη εξελίξει του και αδιαφορεί (και επιπλέον πουλάει και φούμαρα).

Παρακάτω...;;;

Ο Τσίπρας παρέλαβε το πρόβλημα ήδη υπερβολικά διογκωμένο , και κατά την άποψη του οικονομικού του επιτελείου , αν το χρέος είναι μή βιώσιμο και δεν γίνει διευθέτηση αυτού , δεν έχει έννοια να πέρνουμε μέτρα εις το διηνεκές.

Αλλά είσαι τόσο φανατισμένος με παρωπίδες που δυσκολεύεσαι να δεις καθαρά.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 16, 2015, 10:49:41 μμ »

θαναση στο 1ο τεινω αλλα δε θελω να το πιστεψω και προτιμαω τη βλακεια......αλλωστε δικαιοσυνη δεν υπαρχει "να παρω το αιμα μου πισω". δλδ καποιοι καποτε να πληρωσουν
στο αλλο θεμα επετρεψε μου να πιστευω τους ξενους....γιατι σε ολη μου τη ζωη θυμαμαι τη λεξη λιτοτιτα πες 30 χρονια+....και επειδη οι κακοι ξενοι και επειδη ετσι εκαναν οι ευρωπαιοι πχ επαιρναν μισο καρπουζι αυτο μεταφραζοταν σε φορους.οι φοροι βεβαια πηγαιναν σε προνομια για καποιους που ειχαν μεγαλο σοι συνηθως.
@SAC......στην αλλη που αναφερεις δε βρηκα κατι αντιστοιχο με ΗΠΑ.εγραψα κατι για ΗΠΑ στο θεμα που ανοιξε ο wavelet/φανης.δεν εχει νοημα απλα μου αρεσει ο διαλογος γιατι ολοι τα ιδια λουκια τραβαμε.τωρα το τι πιστευουμε ο καθεις οπως οριζει.προσωπικα ποιο φουφουτος ειναι ο μιχελογιαννακης.....τα μετρα θα ειναι τοσο σκληρα που θααα ναιιιι σααααα μνημονιο Αναποφασιστικότητα
μιχαλη το αλλο που εχω βαρεθει εισαι και συνομηλικος......παρελαβα καμμενη γη.....4-5 μηνες ναι....αλλα τι μηνες ειναι?οκ παρεδωσε ο παπαρας την εξουσια για προεδρο της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.....και εβγαλαν το πακη? ποιο οικονομικο επιτελειο?το γιανη, το μαρδα,το λαπαβιτσα? λεφτα και δουλειες εξω εχουν.ο μονος λιγο σοβαρος και ας ειναι αριστερος ειναι ο τσακαλωτος.και ο δραγασακης αλλα εχει γινει μειονοτητα



Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 16, 2015, 11:08:44 μμ »

(@ Μιχάλης 80)
Εδώ... έχεις υιοθετήσει τον παραλογισμό και των τριών κυβερνήσεων της εποχής της κρίσης.

Όταν έχω ένα πρόβλημα, "παίρνω μέτρα" για να το αντιμετωπίσω και ενδεχομένως να το λύσω. < Αυτή είναι η σωστή έννοια της έκφρασης.

Αντίθετα, η έκφραση "παίρνω μέτρα" έχει φτάσει να σημαίνει "βάζω φόρους" (και κάνω περικοπές). Και η γάτα μου καταλαβαίνει ότι μόνο με τέτοια "μέτρα" δεν λύνεται κανένα πρόβλημα.

Τέσπα, για να επανέλθω σε αυτό που έλεγα: Όταν ο Γιούνκερ είπε στον Παπανδρέου "πάρτε μέτρα να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα όσο είναι νωρίς", ο Γιούνκερ είχε δίκιο. Όταν ο Γιούνκερ λέει "αφού δεν πάρθηκαν τα μέτρα που έπρεπε να παρθούν όσο ήταν νωρίς, πάρτε τώρα άλλα μέτρα, γιατί το πρόβλημα έχει διογκωθεί πολύ και τα πράγματα έχουν φτάσει στο απροχώρητο", έχει άδικο... γιατί το λέει ο Τσίπρας... :-)

Πες ό,τι θέλεις, αλλά όταν ο Γιούνκερ, η Μέρκελ, ο Σόιμπλε, ο Ντράγκι, ο Ντάισεμπλουμ κλπ μου λένε "άσπρο" και ο Τσίπρας, ο Δραγασάκης κλπ μου λένε "μαύρο"... το πιθανότερο είναι να είναι "άσπρο".



Κατά τα άλλα, πες ό,τι θες, αλλά τον Τσίπρα ευχαρίστως θα τον έβλεπα κρεμασμένο ανάποδα στη γέφυρα Θηβών και Πέτρου Ράλλη (και Λαμπράκη).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2015, 11:20:43 μμ από sac » Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 16, 2015, 11:13:20 μμ »

αν αναφερεσαι σε εμενα.....το παραλογισμο των κυβερνησεων το γραφω 2 σειρες πιο πανω απο εσενα @σακ στο θαναση φοροι φοροι φοροι.....και σπαταλη ταυτοχρονα/μισο καρπουζι ο καρμιρης Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 39
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences