Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:41:10 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά λιρών  (Αναγνώστηκε 11019 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
valadis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 09:37:38 πμ »

Καλημέρα σε όλους.
Είναι το πρώτο μου post αν και έχω διαβάσει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα για την συλλογή νομισμάτων. Ασχολούμαι  με την συλλογή λιρών όταν που περισσεύουν χρήματα .Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το εάν ξέρετε κάποιο κατάστημα στην περιοχή Αθηνών που να πουλάει λίρες και να είναι εμπιστοσύνης ενδιαφέρομαι για ακυκλοφόρητα νομίσματα (όχι proof).

Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 10:39:25 πμ »

Καλωσηλθες στην παρεα μας Βαλαντη.
Οπως καταλαβαινεις το να σου πουμε απο ποιο μαγαζι να αγοραζεις λιρες ειναι πολυ μεγαλη ευθυνη.Τα χρηματα ειναι αρκετα και η εμπιστοσυνη σπανια. Εγω σαν Αναργυρος δεν μπορω να το κανω και δεν μου αρεσει καθολου οταν βλεπω μερικους ελαφρα τη καρδια να προτεινουν διαφορες αγοροπωλησιες. Ποτε δεν μπορεις να γνωριζεις  ποιος βρισκεται πισω απο το πληκτρολογιο και μονο ο χρονος δειχνει ποιος ηρθε για να μεινει και ποιος ειναι αλεξιπτωτιστης που ειδε φως και μπηκε.
 Τις καλυτερες και περισσοτερο ενδιαφερουσες συναλλαγες τις βρηκα  εδω στο στεκι και σε συναλλαγες αναμεσα σε ιδιωτες γιατι ενας εμπορος εκτος ολων των αλλων εχει τα εξοδα συντηρησης της εταιριας και αυτο ανεβαζει το κοστος. Μεινε συντονισμενος  στο στεκι και σε λιγο καιρο θα καταλαβεις πολλα πραγματα και θα μαθεις να ξεχωριζεις προσωπα και καταστασεις.
Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 12:28:45 μμ »

Επειδή θα λείπω στις ΗΠΑ το επόμενο διάστημμα μήπως γνωρίζει κάποιος αν οι Αμερικανικές τράπεζες πουλάνε λίρες;Ή αν υπάρχει κάποιο μεγάλο ανταλλακτήριο τύπου ukbullion κτλ ( όχι e-bay);;
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 12:32:59 μμ »

Στην Αμερική έχει πάρα πολλά. Το πιο γνωστό που ξέρω είναι η APMEX, αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν και μαγαζί.
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 11:12:53 μμ »

Καλημέρα σε όλους.
Είναι το πρώτο μου post αν και έχω διαβάσει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα για την συλλογή νομισμάτων. Ασχολούμαι  με την συλλογή λιρών όταν που περισσεύουν χρήματα .Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το εάν ξέρετε κάποιο κατάστημα στην περιοχή Αθηνών που να πουλάει λίρες και να είναι εμπιστοσύνης ενδιαφέρομαι για ακυκλοφόρητα νομίσματα (όχι proof).

Σας ευχαριστώ.

Αγαπητέ Βαλάντη, αν ενδιαφέρεσαι για ακυκλοφόρητες λίρες γιατί, για αρχή, δεν πας στην Τράπεζα Πειραιώς, όπου έχει λίρες κοπής 2011 μέσα στη ζελατίνα του Royal Mint; Η προμήθεια της Τράπεζας είναι η ίδια (νομίζω 10 Ευρώ) είτε πάρεις 1 είτε 100. Δεδομένου ότι οι λίρες αυτές κοπήκανε όταν η τιμή του χρυσού ήταν ήδη πολύ ψηλά, αφήνεις το μικρότερο περιθώριο κέρδους στον πωλητή! Επίσης οι λίρες αυτές, απ' όσο ξέρω, στο taxfreegold.uk, πωλούνται πιο ακριβά σε σχέση με άλλες ακυκλοφόρητες λίρες από το '68 και μετά. Αν θέλεις πιο παλιές, δες τη σελίδα 10 του θέματος "ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??" Εκεί γίνεται αναφορά για κάποια μαγαζιά της Αθήνας με μεγάλη παράδοση.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
valadis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 01:43:15 πμ »

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους .

Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κατέβω τράπεζα Ελλάδος να παρω μερικές . Το αποτέλεσμα ήταν να παω και να βρω μια ουρά περίπου 50 άτομα και μια ανακοίνωση της τράπεζας ότι θα εξυπηρετήσουν μέχρι το 96 νούμερο ενώ το τελευταίο νούμερο που είχε τυπωθεί ήταν το 150. Τα μαζεπσα από εκεί και τελικά πηρά έναν θυρεό  που μου έλλειπε ,από τα καταστήματα στην σταδίου.
Όσο φίλε  DimitriG η τράπεζα Πειραιώς  στην περιοχή μου δεν  έχει λίρες στο κατάστημα.
Καταγράφηκε
valantis
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 02:35:57 πμ »

φιλε βαλαντη συνονοματε . η πειραιως δεν εχει ισως σε ολα τα καταστηματα . πηρα και εγω και λογω που δεν ειχαν τα καναν παραγγελια απο τα κεντρικα τους και ηρθαν μετα 2 3 μερες αναλογα με το ποτε ερχεται η χρηματαποστολη τους . αν δεν εχουν λοιπον μπορεις να τους πεις για παραγγελια .
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 25, 2011, 10:16:51 πμ »

φιλε βαλαντη συνονοματε . η πειραιως δεν εχει ισως σε ολα τα καταστηματα . πηρα και εγω και λογω που δεν ειχαν τα καναν παραγγελια απο τα κεντρικα τους και ηρθαν μετα 2 3 μερες αναλογα με το ποτε ερχεται η χρηματαποστολη τους . αν δεν εχουν λοιπον μπορεις να τους πεις για παραγγελια .

Χρόνια Πολλά σε όλους με Υγεία, Αγάπη και Οικογενειακή Γαλήνη.
Η αλήθεια είναι ότι στο κατάστημα που πήγα εγώ είχαν και με το παραπάνω. Μάλιστα μου είπαν ότι όταν τους τελειώνουν, παραγγέλνουν, από μόνοι τους, και τους στέλνουν από τα κεντρικά για να έχουν πάντα διαθεσιμότητα. Ίσως έχει να κάνει και με το ζήλο που επιδεικνύει ο εκάστοτε υπάλληλος που είναι επιφορτισμένος με το αντικείμενο. Σε κάθε περίπτωση η συμβουλή του φίλου Βαλάντη είναι η καλύτερη.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
PaschalisS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 31, 2011, 07:57:02 μμ »

Γνωρίζει κανείς τι λίρα είναι αυτή?
Λιβανέζικη ? Τούρκικη?
Περίπου τι βάρος πρέπει να εχει? Πόσα γραμμάρια είναι?

Μπορεί κάποιο μέλος να βοηθήσει?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2011, 08:36:17 μμ »

Eιναι οθωμανικο χρυσο νομισμα των 100 γροσιων με βαρος  7,2 γραμμαρια και καθαροτητα 0,917 χρυσο.Ειναι κομμενο στην Κωνσταντινουπολη το 1918.
Καταγράφηκε
PaschalisS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 01, 2012, 09:22:24 πμ »

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Καλή χρονιά σε όλα τα μέλη και τους φίλους.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 01, 2012, 12:05:10 μμ »

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα σε όλους .

Την Παρασκευή που μας πέρασε αποφάσισα να κατέβω τράπεζα Ελλάδος να παρω μερικές . Το αποτέλεσμα ήταν να παω και να βρω μια ουρά περίπου 50 άτομα και μια ανακοίνωση της τράπεζας ότι θα εξυπηρετήσουν μέχρι το 96 νούμερο ενώ το τελευταίο νούμερο που είχε τυπωθεί ήταν το 150. Τα μαζεπσα από εκεί και τελικά πηρά έναν θυρεό  που μου έλλειπε ,από τα καταστήματα στην σταδίου.
Όσο φίλε  DimitriG η τράπεζα Πειραιώς  στην περιοχή μου δεν  έχει λίρες στο κατάστημα.


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΗΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ;
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkoumas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 05:31:25 μμ »

Καλή Χρονιά και ότι καλύτερο σε όλους!

 Θέλω να αγοράσω 5 -10 χρυσές λίρες αγγλίας και δε ξέρω απο ποιά απ τις δύο τράπεζες. Απλά θέλω να με συμβουλέψετε κάποιους λόγους που να χεις στη κατοχή σου και να μου πείτε τη διαφορά ανάμεσα στη λίρα που δίνει η ΤΤΕ και η Πειραιώς. Διάβασα κάποια πράγματα αλλά υπάρχει διαφορά στην ακυκλοφόρητη και σφραγισμένη λίρα του 2012 οπου υπάρχει και το νέο σχέδιο του Αγ.Γεωργίου απο Πειραιώς ή παλαιότερες απο ΤΤΕ κυκλοφορημένες?
Ποιές είναι οι απόψεις σας?
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 10:19:42 μμ »

Weighton Coin περιπου 340 ευρω με τα ταχιδρ.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 11:53:11 μμ »

348 eur
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences