Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 06:36:44 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχή μιας συλλογής  (Αναγνώστηκε 1576 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MicroStar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 02, 2016, 08:17:32 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,
Ξεκίνησα να συλλέγω Ελληνικά χαρτονομίσματα και κατάφερα να τα σκανάρω και να τα συγκεντρώσω σε ένα αρχείο pdf. Κάποια επειδή είναι σε μεγάλη ποσότητα, σκάναρα μερικά από αυτά.
Ξέρω ότι δεν είναι πολλά αλλά πιστεύω πως είναι μια καλή αρχή.

Αν θέλετε να τους ρίξετε μια ματιά και να μου πείτε τι πιστεύεται θα το εκτιμούσα.

https://drive.google.com/open?id=0B2XWt0yOtR5pRUY1X0djQk5WWjA

Γιώργος
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 02, 2016, 08:59:18 μμ »

Καλησπερα Γιωργο, καθε αρχη και δυσκολη!

Αν θελεις να ξεκινησεις συλλογη χαρτονομισματων θα χρειαστεις καταρχας εναν καταλογο που να τα καταγραφει ολα, για να γνωριζεις τι υπαρχει και να θεσεις στοχους!

Σιγα σιγα θα ξεχωρισεις σπανιοτητες και καταστασεις κατι που ειναι πολυ βασικο! Τα χαρτονομισματα σου που μας εδειξες ειναι μια χαρα αρχη!

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις ανοιξε νεο θεμα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 02, 2016, 09:49:32 μμ »

Εθναι μια αρχη. Κοιτα κατ αρχας απο αυτα που εχςις δυο φορες να κρατας αυτο που ειναι σε καλητερη κατασταση. Αλλα προσοχη στις ποικηλιες. Αν κατι φαινετε ιδιο δε σημαινει οτι ειναι κι ολας. Γι αυτο παρε ενα καταλογο γι αρχη. Για παραδειγμα τα 500αρικα του 32 ειναι ιδια. Το χιλιαρικο του 1970  που εχςις ειναι με το υδατογραφιμα της αφροδιτης που ειναι καπως ποιοδυσκολο απο τ αλλο. Θα τα δεις στους καταλογους αναλυτικα!
Καταγράφηκε
MicroStar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 02, 2016, 10:09:29 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις υποδείξεις σας, πραγματικά είναι πολύ σημαντικές για εμένα που είμαι νέος στην συλλογή.
Σχετικά με τον κατάλογο που μου αναφέρεται, προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο που μπορώ να προμηθευτώ?
Σκέφτομαι επίσης ότι θα πρέπει να αγοράσω και κάποιο άλμπουμ για την αποθήκευση τους, γιατί τώρα είναι όλα μαζί σε μία διαφάνεια.

Γιώργος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences