Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 03:27:10 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: conservation στην Αμερικη  (Αναγνώστηκε 16289 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:34:52 μμ »

Ερωτηση : Αν ενα χαλκινο σου νομισμα (οπως εμενα πχ το μονολεπτο του 1900 που υπαρχει σε αυτο το ποστ φωτο) αρχιζε να σου πιανει πρασινιλα και να κινδυνευει να διαβρωθει θα το επιδιορθωνες ναι ή οχι?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:42:19 μμ »

Μέχρι σήμερα δεν γνωρίζω μεθοδολογία που να καθαρίζει τη πρασινίλα παρά μόνο εφόσον μείνει σε αεροστεγή συσκευασία (όπως το slab.

Όμως εάν υπάρχει μεθοδολογία, σου απαντάω ευθέως ΝΑΙ αλλά ΜΟΝΟ για το σημείο της πρασινίλας. Δεν θα ήθελα να θίξουν τίποτε πέρα από αυτό, ακόμη και εάν είχε βρώμα.

Μια σκέψη τελευταίας στιγμής. Ίσως ο Βασίλης να είναι ο μόνος που θα μπορούσε να μας διαφωτίσει κατάλληλα.

Το ερώτημα πγια το Βασίλη όσο αφορά την αξιολόγηση του νομίσματος.

Βασίλη εσύ προσωπικά θα αξιολογούσες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ένα νόμισμα που είχε "περάσεϊ" από συντήρηση? Εάν το αξιολογούσε διαφορετικά θα ήταν επειδή
α, Δεν κατάλαβες ότι πέρασε από συντήρηση?
β. Κατάλαβες ότι το νόμισμα συντηρήθηκε και κέρδισε απλά "eye appeal"
γ. Το αξιολογείς κατώτερα ή σαν ".......details" επειδή συντηρήθηκε.


ή το αξιολογείς το ίδιο γιατί "it makes no difference"

Σε περίπτωση που δεν μπορείς να πάρεις θέση, ας μας εκφράσει τη πιθανή θέση της PCGS.

(Βασίλη θα προτιμούσα τη προσωπική σου άποψη και το ξέρεις).
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 03:28:03 μμ »

παιδια κοιταξτε,τα νομισματα ειναι οπως οι γυναικες,αλλα ειναι με βαρια πατινα(αραπινες)αλλα ειναι με απαλη σκουρα πατινα(μιγαδες)και αλλα με χρωματιστη πατινα(ξανθοβορειοευρωπαικο)και αλλα γυαλισμενα και γρατζουνισμενα απο το τριψε(χοντες φακλανες)

Περι γουστου κολοκυθοσπορος.

Οσον αφορα την NCS ΕΧΩ δυο παραδειγματα νας σας δωσω.
Α,φιλος μου απο Μ###### του εδωσε στην NCS ΜΟΝΟΛΕΠΤΟ 1846 κοκκινο ακυκλοφορητο για να το κανει πιο κοκκινο λογο Μ######ς στον εγκεφαλο,το νομισμα γυρισε πισω μελιτζανομπλε κατασχημο κατ εμε και αρτιφισιαλ.

Β,εγω εστειλα το ταλληρο μου του 1873 ναι του 1873 και το ταλληρο μου το προυφ του 1875 να βγαλουν την λακ που τα περνουσε ο Βασιλιας Φαρουκ στην Αιγυπτο γιατι με χαλαγε πολυ.
Το αποτελεσμα ειναι δυο απιθανα λουστρατα νομισματα ,το λουστρο δεν πειραχτηκε καθολου απο την νσσ εν αντιθεση με το ντιπ που χαλα το οριτζιναλ στιλβομα νομισματοκοπειου ,με βαθμο προυφ 66 για το ταλληρο του 75 και προυφ 62 για το ταλληρο του 1873.Εμεινα απολυτα ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα και εφυγε και το παμικρο ιχνος λακ απο το νομισμα.

Προσπαθησα να σας τα ανεβασω και φωτογραφια αλλα λεει το σαιτ οτι ειναι μεγαλες οι φωτογραφιες και με πετα εξω.

Τι θελω να πω,ορισμενα νομισματα θελουν την νσιεσ και ορισμενα οχι γιατι γινονται χειροτερα.

Κατοπιν μεγαλης εμπειριας θα αποφασιση κανεις εαν το νομισμα επιδεχετε βελτιωση και αν οχι.

Γενικως νομισματα που δεν μου αρεσουν δεν τα αγοραζω.

Εαν ενα νομισμα δεν σου αρεσει απο την πρωτη ματια δεν θα σου αρεσει ποτε ,οσο και εαν καταφερει καποιος να στο βελτιωση η στο χαλαση.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 10:29:37 μμ »

Θα ήταν ωραίο να δούμε αυτά τα δυο νομίσματα!Μπορείτε να τα κάνετε resize αν τα ανοίξετε με τη ζωγραφική των windows.Κάπου πάνω αριστερά έχει το resize και το κάνετε από εκεί όσα pixel(υπάρχει αντίστοιχη καρτέλα) θέλετε.Προσέξτε μόνο να κάνετε αντίγραφα των αρχικών φωτογραφιών και να μικρύνεται αυτά γιατί μετά δεν θα μπορείτε να πάτε στο αρχικό μέγεθος.Νομίζω 400x400 είναι επιτρεπτό size για το site.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 05, 2012, 04:53:13 μμ »

up
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences