Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 03:14:06 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: conservation στην Αμερικη  (Αναγνώστηκε 16292 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 05:50:33 μμ »

Γιωργο βαρεθηκα να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια καθε φορα που ανεβαζω φωτο απο ενα slab.Οπως ανεφερα παραπανω δεν ειμαι αυτιστικος. Φανταζομαι και οι αναγνωστες του φορουμ. Η επιμονη ορισμενων με κανει καταλαβω κατι.Οτι η συλλογη τους απαρτιζεται απο νομισματα προβληματικα και η εξαπλωση των σλαμπ μαλλον κανει κακο σε μελλοντικη ρευστοποιηση της συλλογης τους.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 05:58:19 μμ »

Και ομως φιλε μου σε αυτα που λες τωρα σε πληροφορω οτι κανεις λαθος!!
Αλλα μηπως εχουμε γραμμενο καπου στους ορους του σαιτ οτι κατι καποιος μπορει να το αναφερει
τρεις φορες ή πεντε?
Δικαιωμα του ειναι λοιπον να το πει οσες φορες θελει!!
Οπως δικο σου δικαιωμα ειναι να τον αντικρουσεις οσες φορες θελεις, αλλα παντα με λογικα επιχειρηματα και παντα σεβωμενος τις θεσεις του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 06:08:04 μμ »

Αρκεί που ενοχλείσαι. Είναι μια ελπίδα κι αυτό για τον υγιή συλλεκτισμό.
για λόγους ευγένειας και μόνο θα σου συνιστούσα να συγκρατείς λίγο τις εκφράσεις σου. Δεν είναι απαραίτητο να απαντάς εάν βλέπεις στα λόγια μου κάτι να σε αντιπροσωπεύει και αλήθειες που σε στενοχωρούν. Στο κάτω κάτω δεν αναφέρθηκα στα πλούτη σου...και πως τα διαχειρίζεσαι.
αλλος μου υποδεικνυει οτι δεν θα πρεπει να γραφω. Και εγω μαλλον ειμαι στο μη υγιες κομματι του συλλεκτισμου.Στο οποιο προφανως κατατασει τον εαυτο του ο ιδιος.Τωρα εκτος απο δερβεναγα στην τσεπη μας βαλαμε και στην συλλογη μας που θα κρινει και τι πρεπει να μαζευουμε.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 07:05:43 μμ »

Γιώργο, η εταιρεία αυτή είναιή ίδια η NGC. Συνεπώς διπλό κόστος για το συλλέκτη, και φυσικά το νόμισμα είναι αποδεκτό, εάν είναι καθαρισμένο από την ίδια την NGC.

Στη περίπτωση που γίνει αρκετά προσοδοφόρο, θεωρώ ότι και οι άλλες εταιρείες θα το ακολουθήσουν.

Προς το παρόν πιστεύω ότι μετράνε τυχόν διαφυγόντα κέρδη.

Όμως εάν το νόμισμα έχει βρώμα, τότε ένα πολύ ελαφρύ σαπούνισμα με παιδικό σαμπουάν και ουδέτερο PH (και αυτό με τα δάχτυλα) είναι το περισσότερο που μπορείς να κάνεις (εγώ προσωπικά το αποφεύγω).

Φυσικά τα ακυκλοφόρητα δεν έχουν βρώμα (γι αυτό είναι ακυκλοφόρητα) και δεν χρειάζεται να κάνει κανείς τίποτα.

Τα νομίσματα δεν είναι "χαντρούλες" για να μας γυαλίσουν. Πηγαίνετε τον εαυτό σας πίσω δυο χρόνια. Θα κάνατε αποδεκτό καθαρισμένο νόμισμα με οποιοδ'ηποτε τρόπο? Όχι βέβαια! Απλά αυτοί δεν έχουν μόνο τα καθαριστικά, έχουν και τα "κουτάκια" οπότε.......

 

Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 07:17:38 μμ »

Αρκεί που ενοχλείσαι. Είναι μια ελπίδα κι αυτό για τον υγιή συλλεκτισμό.
για λόγους ευγένειας και μόνο θα σου συνιστούσα να συγκρατείς λίγο τις εκφράσεις σου. Δεν είναι απαραίτητο να απαντάς εάν βλέπεις στα λόγια μου κάτι να σε αντιπροσωπεύει και αλήθειες που σε στενοχωρούν. Στο κάτω κάτω δεν αναφέρθηκα στα πλούτη σου...και πως τα διαχειρίζεσαι.
αλλος μου υποδεικνυει οτι δεν θα πρεπει να γραφω. Και εγω μαλλον ειμαι στο μη υγιες κομματι του συλλεκτισμου.Στο οποιο προφανως κατατασει τον εαυτο του ο ιδιος.Τωρα εκτος απο δερβεναγα στην τσεπη μας βαλαμε και στην συλλογη μας που θα κρινει και τι πρεπει να μαζευουμε.


Αγαπητέ Ανάργυρε, κυνηγάς μάγισες. Πουθενά δεν ύπονόησα πως ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του. Μόνος σου τα λές. Απλά στενοχωριέσαι. Λογικό. Εξέφρασα την άποψη ότι που με άλλα λόγια ΕΓΩ τα θεωρώ πεταμένα χρήματα. Συγγνώμη που δεν αποδέχομαι την άποψή σου.
Εάν έχεις άποψη υπέρ των "slab" καλά κάνεις και την έχεις. Επίτρεψέ μου όμως να έχω αντίθετη άποψη, όπως αντίθετη άποψη έχω για το καθάρισμα στο οποίο αναφερόμουνα ενώ εσύ κατάλαβες ότι μιλούσα για τις "βιτρινούλες".

Όμως και πάλι είναι δικαίωμα οποιουδήποτε να μαζεύει κουτάκια / χαρτάκια / και ότι μπορείς να φανταστείς.
Εγώ συλλέγω και πένες. Εσύ?

Σε κάθε περίπτωση όμως θα σε παρακαλούσα η χρήση του λόγου σου να είναι ανάλογη, γιατί δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε. Απόψεις ανταλλάσουμε.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 09:01:10 μμ »

Φιλε μου Νικο οτι  ειναι θυγατρικη της NGC το ξερουμε , δεν μας λες κατι καινουριο, τους εχω στειλει προσωπικα νομιζω τρεις φορες μεχρι σημερα νομισματα ξεκινωντας με τα περιβοητα μονολεπτα του 1879 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=424.0
με το αποτελεσμα που ειδα εμεινα πολυ ευχαριστημενος και γιαυτο εστειλα ξανα και ξανα και θα ξαναστειλω συντομα τα νεα μου αποκτηματα τα οποια βλεπω οτι εχουν καποιο προβλημα σε ορισμενα σημεια.
Και να σου πω κατι? οταν κατι το εχω πληρωσει 250 δολλαρια πως θα δωσω ακομη αλλα 30 να το καθαρισω δεν μου ειναι τιποτα.
Αλλα θα σου πω και κατι αλλο , δεν πειραζουν ολα τα νομισματα!!
Αν στειλεις κατι και δεν δουν προβλημα πανω του δεν στο καθαριζουν!!
Τους εστειλα τεσσερα χαλκινα της Κρητικης πολιτειας και τελικα μονο τα τρια ηθελαν καθαρισμα!!
Γιατι δεν καθαρισαν και το τεταρτο αν ηθελαν απλα να τα τσεπωσουν?
Σαν Γιωργος , εχωντας στειλει μαζι με τον Αναργυρο τρεις φορες εδω και δυο χρονια τους θεωρω επαγγελματιες!!
Αληθεια με τους τροπους που εσυ ξερεις να καθαριζεις τα νομισματα θα εφτιαχνες και αυτα?
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=512.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 01:29:47 πμ »

εγω δεν μπορω να καταλαβω?γιατι υπαρχουν αντιπαραθεσεις.αφου τα σλαμπ,εχουν μπει στη ζωη μας, αρκετα χρονια,και ο καθενας μας,συμφωνα, με του λογους του,  επιλεγει,τι θα διαλεξει!!!υπαρχει περιπτωση,να αλλαξω εγω γνωμη?σε καποιον,και γιατι?το πραγμα καταντα λιγο φαιδρο!!!μεγαλα παιδακια ειμαστε,(εκτος εξαιρεσων,μπαρμπα γιωργο, καλα εισαι?)και ο καθενας διαλεγει τον δρομο του.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 08:38:40 πμ »

Γιώργο, πραγματικά εγώ δεν το ήξερα ότι είναι της NGC. Δεν το ανέφερα σαν νέο για εσάς αλλά για μένα και μου λύθηκαν οι απορίες.

Συμφωνώ απόλυτα και με το Γιάννη. Ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Η απορία μου είναι γιατί θεωρούν πολλοί (και το εννοώ πολλοί) θεωρούν ότι υβρίζονται, τους ειρωνεύονται,...ληστεύουν το σπίτι τους θα μας πούνε, όταν διαβάζουν μια αντίθετη άποψη.

Δεν καταλαβαίνω τις επιθέσεις όταν αναφέρομαι στην άποψή μου είναι ότι άλλο η συλλογή από κουτάκια και άλλο νομισμάτων.
Δεν καταλαβαίνω γιατί η αποψή μου ότι το καθάρισμα είναι τεχνική επέμβαση άρα μειώνει την αξία, και πρέπει γι αυτή την άποψη να θεωρούν ότι επεμβαίνω σε ....τραπεζικούς λογαριασμούς.

Εάν συλλέκτες νομισμάτων είναι αυτοί που τα καθαρίζουν και τα απομονώνουν,τότε εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είμαι συλλέκτης.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:09:19 πμ »

αγαπητε φιλε νικο,θελω να μου πεις αν συμφωνεις?ποσοι νεοπλουτοι,(με την κακη ενοια),εχουν τρομερες συλλογες,βασει οικονομικης ευχερειας,και στην ουσια,αν τους ρωτησεις?τι απεικονιζει καποιο νομισμα,η αλλα στοιχεια,εχουν πληρη αγνοια!!!η συλλογη ειναι αγαπη,για το αντικειμενο,που μας ενδιαφερει,και οχι επιδειξη πλουτου,η προσπαθεια αποδειξης, κοινωνικης αναγνωρισης.καταλαβαινω,οτι σαν παλιος συλλεκτης,εχετε ακομη την ρομαντικη αποψη,για το νομισμα,αλλα μην στερειτε,και στους αλλους,μια διαφορετικη προσεγγιση,οταν εχει σιγουρα ομως,ανιδιοτελεις σκοπους.ο φιλος αναργυρος,σιγουρα,ειναι αρκετα καλος γνωστης,και επιλεγει τη μεθοδο που αυτος θελει, να ακολουθησει.γιατι εγω? να του επιβαλω την γνωμη μου,η και τελος να τον ειρωνευωμαι,πραγμα που νομιζω,οτι δεν το κανετε,με χαμηλα κινητρα.σκοπος ειναι, οπως ειπατε,να προωθουμε τον συλλεκτισμο και οχι να τακωνομαστε,για επιβολη αποψεων.εμενα το μονο που με ενοχλει,αν και αμεσα ,δεν με ενδιαφερει,ειναι οταν ατομα,χωρις γνωσεις,αλλα με καλη αυλη!!! και γερο πορτοφολι,απαξιωνουν,αλλους, η νεους συλλεκτες.ενω δεν κοιτανε την καμπουρα τους που λεμε.και το νομισμα,εγινε κοκοτα,οπως λεει,και ο κυριος ωραιοπουλος,αποκλειστικοτητα των ολιγων,αμαθων που απαξιωνουν,τους απλους η νεους συλλεκτες,με τις καθε ειδους περιεργες,και πανακριβες,ανευ λογου συναλλαγες.οσο για τα σλαμπ.απο πιττα που δεν τρως,τι σε μελλει και αν καει?σε χαιρετω,καλη εβδομαδα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 01:34:23 μμ »

Τα νομίσματα δεν είναι "χαντρούλες" για να μας γυαλίσουν. Πηγαίνετε τον εαυτό σας πίσω δυο χρόνια. Θα κάνατε αποδεκτό καθαρισμένο νόμισμα με οποιοδ'ηποτε τρόπο? Όχι βέβαια! Απλά αυτοί δεν έχουν μόνο τα καθαριστικά, έχουν και τα "κουτάκια" οπότε.......

Για να βάλουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, θα πρέπει να αναγνωρίζουμε τη διαφορετική ψυχοσύνθεση του κάθε ατόμου, κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται ένα γεγονός από διαφορετική οπτική γωνία, στην ουσία ο συλλέκτης αγοράζει ένα αντίγραφο της μήτρας, συνεπώς αυτή και μόνον αυτή αντηκατοπρηζη την καλλιτεχνική αξία του χαράκτη.  

Παράδειγμα ο πίνακας που κλέψανε του Pablo Picasso για μένα είναι μια μουντζούρα και όμως κοστίζει 20,000,000 ΕΥΡΟ, αυτό σημαίνει ότι κάποια άτομα έχουν διαφορετική αντίληψη της αισθητικής από κάποια άλλα άτομα θα πρέπει να τους μέμφομαι ??.

Το ίδιο συμβαίνει και με το καθάρισμα των νομισμάτων, <<και για τη αγαπητέ να μην καθαρίζονται τα νομίσματα, μήπως δεν συντηρούνται οι πίνακες ζωγραφικής, τα παλαιά έπιπλα αντίκες, τα γλυπτά στα μουσεία και τόσα άλλα μοναδικά αντικείμενα>>.

Εξάλλου τα νομίσματα δεν είναι μοναδικά με την ένια του ενός αντιτύπου, είναι βιομηχανικό προϊών εφόσον κατασκευάζονται σε εργοστάσια και χρησιμοποιούνται μήτρες και πρέσες.

Ακόμα και του Καποδίστρια τα νομίσματα που τα κατασκεύαζε ο αρμένης με το χέρι χρησιμοποιούσε μήτρα και πρέσα, οπότε και αυτά θεωρούνται βιοτεχνικά προϊόντα !!
 
Συνεπώς ο συλλεκτισμός είναι μια αφηρημένη έννοια, ο κάθε άνθρωπος συλλέγει ότι αντικείμενο τον ικανοποιεί και με όποιον τρόπο θέλει δεν υπάρχουν ειδικοί κανόνες, εάν αγαπητέ είχα το πρώτο Jean πανταλόνι που κατασκευάστηκε το οποίο φορούσε ένας Αμερικανός γελαδάρης και ήταν μέσα στα χώματα δεν θα το συντηρούσα !!! Ο συλεκτισμός αγαπητέ κύριε ικανοποιεί την υστεροφημία μας ότι είμαστε οι κάτοχοι του ενός η του χιλιοστού αντικειμένου στον κόσμο !!!!

Εδώ θέλω να ξεκαθαρίσω ότι εγώ είμαι κατά της πιστοποίησης αλλά υπέρ της συντήρησης των νομισμάτων για τους λόγους που προανέφερα παραπάνω.      
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2012, 03:17:22 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
Capitano
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 04:04:57 μμ »

Καλησπέρα εγώ να ρωτήσω κάποια πραγματα θέλω.
 
Με τη συντήρηση και το σλαμπάρισμα το νόμισμα αποκτά παραπάνω αξία;

Γίνεται για λόγους εμπορικούς - κέρδους ή απλά ωραιοποίησης της συλλογής;

Γενικά πάντως θεωρώ ότι δεν θα ήταν άσχημο να είχα και εγω ή και ο καθένας έτσι μια 50 - 100 σλαμπαρισμένα σε μια όμορφη βιτρινούλα στο σπίτι να τα χαζεύω κάθε μέρα.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Θεωρώ πάντως ότι αφού το νόμισμα γίνεται τόσο κουκλίστικο μετά από τον καθαρισμό και τη συντήρηση πολύ δύσκολα θα το έδινα με οποιοδήποτε τρόπο. Γενικά έχω ένα συναισθηματικό δέσιμο με τα νομίσματα μου ακόμα και τα 4απλα και 5απλά, δεν τα αποχωρίζομαι εύκολα.  Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 04:54:03 μμ »

Αγαπητοι φιλοι προσωπικα την συντηρηση δεν την κανω για ψυλλου πηδημα προσωπικα.
Οπως ειπα παραπανω την κανω σε νομισματα (κυριως χαλκινα) τα οποια βλεπω οτι θελουν βοηθεια για να μεταπηδησουν στον επομενο αιωνα!!
Θα συντηρησω πχ αυτο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1993.0
ή αυτο http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1988.0
δεν θα στειλω ομως αυτον τον Καποδιστρια για συντηρηση γιατι δεν την χρειαζετε!!
Και προσεξτε αυτος ο Καποδιστριας ειναι πολυ ποιο πολυτιμος πολυ ποιο ακριβος για εμενα απο τα προαναφερωμενα νομισματα του Οθωνα και πολυ ποιο σπανιος!!

Και ξανα λεω σε ολους : Υπαρχει μια μεγαλη μεριδα ξενων συλλεκτων οι οποιοι θελουν τα σλαμπαρισμενα νομισματα που αγοραζουν να εχουν περασει πρωτα απο την NCS !! Tα προτιμανε σε σχεση με τα ακαθαριστα!!

Υ,Γ Φιλε Νικο στις δυο ερωτησεις μου ομως δεν απαντησες  :'(
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:25:43 πμ »

Γιώργο, είχα την εντύπωση ότι απάντησα. Σίγουρα η αισθητική μετά το καθάρισμα είναι διαφορετική για τον καθένα μας.
Δεν ασχολούμαι με καθάρισμα εγώ προσωπικά και δεν γνωρίζω αλλά ούτε και με ενδιαφέρουν οι τεχνικές.
Κάποιος μπορεί να αρέσκεται στο να τα "ντιπάρει". Δικαίωμά του. Το γεγονός όμως ότι χάνει εμπορική αξία είναι αδιαμφισβήτητο (στην εποχή που διανύουμε). Εάν πάλι δεν απάντησα, ίσως να μη κατάλαβα τις ερωτήσεις.

Διαβάστηκε η άποψη με τους πίνακες ζωγραφικής. Συμφωνώ. Είναι πίνακες ζωγραφικής όμως. Στα αρχαία νομίσματα επίσης είναι προαπαιτούμενο η συντήρησή τους και το καθάρισμα. Στις συλλογές ρολογιών το ίδιο. Στις πένες που συλλέγω στις ακυκλοφόρητες είναι αδιανόητο να τις καθαρίσεις ή συντηρήσεις (εκτός της φούσκας) ενώ στις (ας χρησιμοποιήσω νομισματικούς όρους) AU και κάτω, η συντήρηση και το καθάρισμα είναι προαπαιτούμενο.
Για τα σύγχρονα νομίσματα έχω διατυπώσει τις επιφυλάξεις μου.

Ίσως ο φίλος μου να έχει δίκιο. Όταν τα εγγόνια μου πλέον χρειαστεί να ρευστοποιήσουν τη συλλογή μου, ενδεχόμενα να τη καθαρίσουν και τη βάλουν σε βιτρίνες ώστε να πουληθεί ακριβότερα εφόσον η τάση είναι να καθαρίζονται/συντηρούνται και να σλαμπάρονται τα νομίσματα.
Πιστεύω ότι θα είναι εύκολο για τα εγγόνια μου να το κάνουν και να τα καθαρίσουν. Μάλιστα οι μέθοδοι θα είναι πιο εξελιγμένοι. Εάν όμως η τάση αλλάξει, πάλι θα είναι κερδισμένοι. Θα έχουν νομίσματα που δεν θα είναι καθαρισμένα.

Ωφελιμιστικά σκεπτόμενος λοιπόν, και σε αυτό να ευχαριστήσω το φίλο με τις οικονομικές εμμονές, δεν θα "συντηρήσω" τα νομίσματά μου για τους εξής οικονομικούς λόγους.
1. Εάν τα ακριβά νομίσματα είναι τα "συντηρημένα" οποιαδήποτε στιγμή τα στέλνω για συντήρηση.
2. Εάν η μόδα δεν είναι τα "συντηρημένα" πάλι είμαι κερδισμένος.
3. Εάν τα συντηρήσω και η μόδα είναι τα μη συντηρημένα, τότε δεν θα υπάρχει πισωγύρισμα για τα νομίσματα αλλά ευτυχώς δεν θα υπάρχω για να στενοχωριέμαι.

Συμπέρασμα (οικονομικό) δεν τα συντηρώ και τα εγγόνια μου ας κάνουν ότι θέλουν.
 


Υ.Γ. Εάν κάποιο μέλος αρέσκεται στο "ντιπάρισμα" των νομισμάτων του, θά ήθελα να του πω ότι με τη παραπάνω έκφραση δεν επαναλαμβάνω θέσεις για σλαμπάρισμα, κουμάντο στη ¨συλλογή του", στη τσέπη του, στα  οικονομικά του και σίγουρα δεν λέω κάτι καινούργιο γιατί τα ξανάπα. Να με συγχωρέσει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 05:11:48 μμ »

Να σου πω τωρα τι καταλαβα σε προηγουμενο ποστ σου φιλε Νικο και διορθωσε με αν το παρερμηνευσα.
Μου δοθηκε η εντυπωση οτι αυτο που κανουν μπορει να το κανει ο καθε χημικος ή ο καθε ψαγμενος συλλεκτης ευκολα!!
Στην NCS φιλε Νικο δεν κανουν ενα απλο ντιπαρισμα, δυστυχως δεν λενε τι κανουν αλλα αυτο που κανουν το κανουν με πολυ τεχνη!!
Ντιπαρισμα εχω κανει και εχω σε ευτελη νομισματα και σε πληροφορω οτι στον χαλκο ειναι καταστροφικο το αποτελεσμα.
Και επαναλαμβανω, δεν το θεωρω καθαρισμα αυτο που κανουν, το θεωρω συντηρηση-θεραπεια ωστε το νομισμα μου το οποιο παει να χαλαση να ζησει ωστε να το χαρει και η επομενη γενεια!!
Δεν θα στειλω ποτε νομισμα για ψυλλου πηδημα ή για εφε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:25:05 μμ »

φυσικά και δεν εννοούσα αυτό σε καμμιά περίπτωση. Θεωρώ ότι τη συντήρηση που κάνουν τη κάνουν με τον καλύτερο και πιο επιστημονικές μεθόδους. Πραγματικά το πιστεύω.Σε καμμιά περίπτωση δεν κάνουν απλό ντιπάρισμα.

Αυτό  που λέω είναι ότι με οποιαδήποτε επιστημονική και τεχνολογικοχημική παρέμβαση και να το κάνουν, δεν παύει να είναι "ανιχνεύσιμη παρέμβαση" στο νόμισμα στη οποία εγώ προσωπικά τη θεωρώ εκτός δικών μου προσωπικών συλλεκτικών (για το νόμισμα) κανόνων.

Εξ άλλλου εντελώς πραγματιστικά (ωφελιμιστικά) αν θέλεις, αναφέρθηκα τους λόγους που δεν ΄θα συντηρούσα εγώ τα νομίσματά μου. Ο Λοόγος που θα το έκανα, θα ήταν εάν πραγματικά η εποχή που θα ρευστοποιούνταν, ήταν τέτοια που η συντήρηση θα ήταν δεδομένη. Αυτό θα το έκανα ΜΟΝΟ εάν πουλιόταν η συλλογή μου. Διαφορετικά δεν θα το έκανα ποτέ, αλλά και ούτε δεν θα αγόραζα ΄σήμερα ένα "συντηρημένο" νόμισμα.

Παρατηρώ από τις δημοπρασίες, ότι ακόμη και ο υπέρμαχος των πιστοποιήσεων θεωρεί (συνήθως)ακυκλοφόρητο ένα νόμισμα χαρακτηρισμένο τουλάχιστον MS64.

Παρατήρησε σε παρακαλώ τα χαρακτηριστικά του Γερμανικού νομίσματος που βγήκε στη φωτό. Έχει φαινομενικά όλα τα χαρακτηριστικά ενός πραγματικά ακυκλοφόρητου (γυαλάδα κλπ) πλην όμως ένας φακός και κάποιες γρατζουνιές πιστοποιούν τη χρήση του ως μη ακυκλοφόρητου. Εάν αυτό το  make-up  σου αρέσει, εμένα μου περισσεύει.

Ξαναλέω Γιώργο, ότι σεν κάποιον μπορεί να αρέσει η υπερβολική γυαλάδα και να το γυαλίζει με σόδα κλπ. Δικαίωμά του.Μια καλοπροαίρετη παραίνεσή σου όμως γι αυτό, θα άξιζε σχόλια του τύπου ότι του κάνεις κουμάντο κλπ κλπ ?

Απόψεις καλοπροαίρετες εκφράζει όλος ο κόσμος εδώ. Εάν δεν συμφωνούμε, αναφέρουμε τα επιχειρήματά μας, και ας πάρει ο καθένας ότι νομίζει σωστό.

Εάν το μέλλον αποδείξει ότι τα νομίσματα ΠΡΕΠΕΙ να είναι συντηρημένα, θα το κάνω εφόσον τα ρευστοποιήσω.
Εάν το μέλλον αποδείξει το αντίθετο, αυτός που έχει χάσει είναι αυτός που τα "συντήρησε" γιατί δεν υπάρχει πισωγύρισμα.
Δεν εκφράζω τίπτα παραπάνω από την απλή λογική (πιστεύω) και όχι τις επιθυμίες που δικαιούται ο καθένας μας.

Υ.Γ. Γιώργο, σαφέστατα διαφέρει το α.γυάλισμα από το β. ντιπάρισμα και από τη γ. συντήρηση.
όΛα όμως έχουν ένα κοινό παρονομαστή. Παρέμβαση στο νόμισμα. Σε κάτι που εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ. Είναι αυτό που ωρισμένοι δικαιολογούν ώς "ολίγον έγκυος"
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences