Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 11, 2024, 07:52:18 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: conservation στην Αμερικη  (Αναγνώστηκε 16290 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 02:02:49 μμ »

Σωστα το θετεις για το συγκεκριμενο Γιωργο,ηδη ειναι ορατα τα σημεια οπου θα αλοιωσουν μεταγενεστρα την εικονα του οπως καποια φυλλα που διακρινω ,η σωστη συντηρηση ξερετε ολοι οτι ειναι το αλφα και το ωμεγα ειδικα μετα απο οποιαδηποτε καθαριστικη διαδικασια ,εκει ειναι τα μεγαλα μυστικα  εξειδικευσης των εταιριων, παροτι και εγω εχω καποιες ενστασεις για τα σλαμπαρισμενα νομισματα *οχι ολα* αλλα ευτελους αξιας για γνωστους εμπορικους κ,λ,π λογους που δεν θα αναπτυξω διοτι ολοι ξερουμε  , σε αυτη την περιπτωση και παρομοιες συμφωνω απολυτα και δεν θεωρω οτι το νομισμα χανει απο την συλεκτικη του αξια,αλλα δεν συμφωνω ομως οτι αποκτα κανενα παραπανω κυρος απο το να το εχει καποιος σε αλλη κυριως αεροστεγη συσκευασια μη πιστοποιημενη,καλο σας απογευμα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 03:58:45 μμ »

να προσθεσω και εγω οτι και κερματα ασημενια au58 εχουν λουστο.Φτωχο μεν αλλα εχουν.Νομισματα απο ms60 και πανω ειναι ακυκλοφορητα κατα την κλιμακα Sheldon με την οποια βαθμολογουν οι εταιριες. Μπορει να πιστευει οτι θελει ο καθε συλλεκτης αλλα αυτο δεν ειναι θεσφατο. Παρακαλω τον φιλο Νικο να ανεβασει εικονα απο νομισμα 19ου αιωνα ακαθαριστο.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:33:43 πμ »

ενα,δυο
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:36:06 πμ »

τρια,τεσσερα
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:38:42 πμ »

το τεσσερα ξεχασα
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:39:54 πμ »

και δυο χαλκινακια
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 02:42:12 πμ »

νατο
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 11:13:15 πμ »

Kαλα Βασιλη τα δικα σου ειναι η εξαιρεση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 11:42:34 πμ »

βασιλη, τα χαλκινακια,αμα? ειναι να τα πεταξεις,δεν μου τα δινεις,που μου λειπουν.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 12:35:54 μμ »

Το μόνο καλό που αναγνωρίζω στο σλαμπάρισμα είναι ότι σταματάει ο χρόνος για το νόμισμα.
Είναι έτσι όμως?

Μπήκα να δω ποια είναι η ΝCS. Παράρτημα της NGC είναι και μου λύθηκαν ΟΛΕΣ οι απορίες. Με λίγα λόγια είναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ που ξέρουν να συντηρούν νομίσματα παγκόσμια. Οι υπόλοιποι είναι "ρεκλάμες". Αυτοί έχουν ανακαλύψει τα "ειδικά υγρά".

τώρα κατάλαβα για τί παλαιότερα, νομίσματα εμπόρου ο οποίος έχει άμεση σχέση (σαν επίσημο επάγγελαμα και μάλιστα με Πανεπιστημιακό πτυχίο πάνω στα....χημικά) δεν του αποδέχτηκαν τη....συντήρηση σε νομίσματα που είχε κάνει....

Κατά τ άλλα και ο Ορφέας (που έχει αμεσότατη σχέση με χημικά του είδους) είναι κατώτερου είδους συλλέκτης που δεν "πειράζει" τα νομίσματά του. Το ίδιο φυσικά κι εγώ.

Μα να σας παίρνουν τα λεφτά με τέτοιο τρόπο, να καταστρέφουν τα νομίσματα για ΜΕΡΙΚΆ ΔΟΛΛΆΡΙΑ, ΚΙ ΑΠΌ ΠΆΝΩ ΝΑ ΕΊΣΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΈΝΟΙ?

Περί ορέξεως κολοκθόπιτα.

Με στενοχωρεί όμως το γεγονός μερικά σπάνια νομίσματα που πέφτουν σε συλλέκτες και [που πραγματικά αγαπούν υο νόμισμα, να μπαίνουν στα δίχτυα της κάθε (Μ!) εταιρείας, που το μόνο την ενδιαφέρει είναι να τσεπώσει μερικά νομίσματα, ακόμη και αν καταστρέφει το νόμισμα.

Κύριοι, η παρθενιά είναι μία και οι παρθενοραφές πολλές. (Να με συγχωρέσουν οι Κυρίες, οι θρησκευόμενοι και οι σεμνότυφοι. Η αναφορά μου γίνεται μόνο χάριν τηε "επιστήμης" της NCS)

Υ.Γ. Τα αρχαία συλλέγονται "περιποιημένα" και γυαλισμένα λόγω της φύσης τους (αποτελούν ΜΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ έργο τέχνης). Σας πείσανε ότι και τα μοντέρνα είναι σαν τα Αρχαία?
(Παρακαλώ στείλτε μου emai να σας ενημερώσω για τα χημικά κατά περίπτωση. Πως μαυρίζουμε το μπρούτζο, το χαλkό, το χαλκονικέλινο κλπ κλπ. Δεν θα έχει όμως αξία εάν δεν πληρώσετε ταρίφα στη NCS!)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:27:36 μμ »

αυτα μας τα εχεις πει πολλες φορες . Οτι δεν σου αρεσουν τα σλαμπ.Ολο τα ιδια και τα ιδια.Τοσο πολυ σας νοιαζει πως τρωμε τα λεφτα ΜΑΣ. Κατι καινουριο εχεις να πεις ?
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 04:33:32 μμ »

Αρκεί που ενοχλείσαι. Είναι μια ελπίδα κι αυτό για τον υγιή συλλεκτισμό.

Προφανώς όμως το μόνο που διάβασες από αυτά που αναφέρθηκα είναι για τα "slab".  Δεν με ενοχλεί που μαζεύεις κουτάκια και ούτε χάνω τη ψυχραιμία μου σε αντίθεση με σένα. Καλά κάνεις και τα μαζεύεις. Αναφέρομαι για νομίσματα μόνο  και για το καθαρισμό τους. Το πως καθαρίζεις όμως τα "slabs" πραγματικά δεν με αφορά.

για λόγους ευγένειας και μόνο θα σου συνιστούσα να συγκρατείς λίγο τις εκφράσεις σου. Δεν είναι απαραίτητο να απαντάς εάν βλέπεις στα λόγια μου κάτι να σε αντιπροσωπεύει και αλήθειες που σε στενοχωρούν. Στο κάτω κάτω δεν αναφέρθηκα στα πλούτη σου...και πως τα διαχειρίζεσαι.







Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 04:40:55 μμ »

Βασίλη, με τι τα καθάρισες? Είναι ακόμη βρώμικα!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 04:47:24 μμ »

ασε μας ρε φιλε.Να κρατησεις τις αποψεις σου για μενα για τον εαυτο σου.Σε οποιοδηποτε  θεμα γραφεις, οι μισες κουβεντες εινα οτι δεν σου αρεσουν τα σλαμπ και οτι στεναχωρεισαι για τα λεφτα μας.Νομιζεις οτι απευθυνεσαι σε αυτιστικους; το εχουμε εμπεδωσει οτι δεν σου αρεσουν τα σλαμπ. Ασε εμας τους χαζους να μαζευουμε πλαστικο.Δερβεναγα στην τσεπη μου δεν βαζω κανενα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 05:34:24 μμ »

Φιλε Αναργυρε οταν ανοιξουμε ενα θεμα ο καθενας ειναι ελευθερος να διατυπωση τις θεσεις του!
Ποσο μαλον εδω που μιλαμε για καθαρισμο και σλαμπ.
Στον συνομιλητη μας μπορουμε να του πουμε με ομορφο τροπο της πεποιθησεις μας αν συγκρουωνται με αυτο που αυτος πιστευει!!
Και εγω πολλες φορες επαναλαμβανωμε και εσυ και ο οποιοδηποτε!!
Τα πιστευω του καθενος  εδω μεσα ειναι ιερα ασχετως αν εμεις δεν τα ασπαζωμαστε.
Φιλικα Γιωργος.

Φιλε Νικο εχω μια απορια και αν θες λυσε μου την,
Αν ηταν ευκολο πραγμα ο καθαρισμος ενος νομισματος και εχει <κονομα> οπως λες γιατι δεν εχουν κανει εταιριες και η PCGS , ANACS κτλ κτλ?
Μηπως τελικα τα μεσα , η εμπειρια και τα εργαλεια που εχουν ειναι πολυδαπανα και αυτο τους κανει μοναδικους προ στιγμης?
Διοτι αν ηταν με εναν χημικο και με ενα τραπεζι να βγαζουν εκατομυρια, θα το εκαναν ολοι πιστευω Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences