Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:05:24 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 13η Ελληνική Βασιλική Μοιρα  (Αναγνώστηκε 6009 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:09:43 μμ »

Ηθελα να ρωτησω αν εχει δει κανεις αυτο εδω.Εχει ξαναγραφτει παλιοτερα αλλα ημιτελες.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=4807.0  Πρεπει να ειναι το ιδιο!
Απο ιστορικης πλευρας ειναι εξαιρετικο το θεμα!   http://koti.welho.com/msolanak/13helgr.html
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:21:40 μμ »

Για το μετάλλιο δεν γνωρίζω, δε φαίνεται να είναι επίσημο.
Αλλά ας πουν τη γνώμη τους και αυτοί που ξέρουν καλύτερα.
Μετά τα 2:05 αναφέρεται στις μονάδες της μέσης ανατολής.

Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:50:33 μμ »

δεν το ξερω... αλλα το βρισκω πανεμορφο!!!

αναρωτιεμαι αν ειναι μεταλλιο... ή... καποιο ελληνικο....challenge coin!!!

τα challenge coins ειναι γνωστα απο τον Α παγκοσμιο πολεμο! ενας αμερικανος πιλοτος αξιωματικος... εφτιαξε μεταλλια για τον καθε ενα πιλοτο της μοιρας του... με το σημα πανω της μοιρας... ενας απο αυτους το εβαλε σε ενα δερματινο πουγκι και το κρεμασε στον λαιμο του! σε καποια αερομαχια.. πεφτει το αεροπλανο του πανω απο την γαλλια! τον συλλαμβανουν οι γερμανοι και του κρατανε ολα τα εγγραφα... φυσικα δεν πηραν αυτο που ειχε στο λαιμο του... τι να ειχε το πουγκακι;;

τον μετεφεραν σε ενα χωριο γαλλικο αλλα εκει ξεκινησε ενας βομβαρδισμος.. ο πιλοτος καταφερε και ξεφυγε.. αλλα σε λιγο επεσε στα χερια των ανταρτων! αυτοι φοβηθηκαν οτι ισως ειναι κατασκοπος.. και ο πιλοτος δες ειχε κατι να αποδειξει ποιος ηταν..... μεχρι που θυμηθηκε το μεταλλιο... το εδειξε και τον αναγνωρισαν! απο τοτε τα challenge coins βγαινουν σαν σουβενιρ, σαν φυλακτα.. οτι θες! καθε στρατοπεδο, πλοιο, μοιρα αεροπλανων... εχει το δικο της! εχω 2 μοντερνα αμερικανικα... και το ενα δεν ειναι και πολυ ευκολο... Κλείσιμο ματιού εχω ενα αεροπορικης βασης.. και το δυσκολο μου ειναι απο το κεντρο υποβρυχιων στον ειρηνικο που εδρευει στην Ιαπωνια... (αμερικανικο ειναι!!), και ειναι σκαλισμενο πανω το ονομα της δημιουργου του μεταλλιου! μιλαμε για κουκλια!!

υπαρχουν και ελληνικου ενδιαφεροντος.. πχ.. της Σουδας!...

αναρωτιεμαι λοιπον... μην τυχον και περασε αυτο το εθιμο και στους ελληνες πιλοτους τον Β πακγοσμιο πολεμο.... ε.. δεν θα ειχαν και οι αγγλοι;; ετισ εφτιαξαν το σουβενιρ αυτο οι της 13ης μοιρας!

φυσικα ολο αυτο ειναι εικασια δικη μου.... μιας και δεν ξερω καν το τι ειναι αυτο! αλαλ ειναι πολυ ομορφο κομματι!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:52:57 μμ »

δεν μας δειχνεις και τα δικα σου νικο να τα θαυμασουμε? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:54:49 μμ »

μακαρι να μπορεσω... το κινητο μου, μου κανει περιεργα... αλλες φορες βγαζει κι αλλες οχι... καλες φωτογραφιες..

2 εχω ολα κι ολα.. αλλα ειναι πανεμορφα!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:33:43 μμ »

εχω την αδεια απο τον κυριο Νικο να ποσταρω εδω τα δικα μου challenge coins? Χαμόγελο
ειναι δικο του θεμα οποτε δεν ξερω αν ειναι οκ να τα βαλω!

Κυριε Νικο.. ειναι πανεμορφο το μεταλλιο σας! μπορω να μαθω το μεγεθος του αν ειναι ευκολο;

τα δικα μου.. ειναι υπο συνθηκες ειρηνης.. και χωρις ελλειψη μεταλλου... οποτε... ειναι 44-45 χιλιοστα!

αυτο μαλλον ειναι μικροτερο και λογο ελλειψης μεταλλου...

Οντως!!! ειναι ελληνικη Ιστορια!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2013, 07:52:39 μμ »

οποτε να χρησιμοποιησω ενικο και σκετο Νικο; Κλείσιμο ματιού

ευχαριστω πολυ! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:01:42 μμ »

εδω λοιπον ειναι ενα challenge coin  απο αεροπορικη βαση του Idaho... καπου ειχα γραψει ποια μοιρα κτλ.. αλλα..

το ροζακι δεν ειναι ροζ.. κοκκινο ειναι.... και τα σκουρα που ειναι σαν μαυρο... ειναι μπλε!





και εδω βλεπετε το challenge coin απο την αμερικανικη βαση υποβρυχιων στην ιαπωνια και κεντρο πληροφοριων ναυτικου στον ειρηνικο... αυτο εχει σκαλιστο και το ονομα της σχεδιαστριας του! δεν ειναι σε ολα ετσι!!!





δυστυχως δεν εχω καψουλα 45 χιλιοστων για το νομισμα αυτο... οποτε ειναι σε ναυλον οπως μου ηρθε... απο εκει! Κλείσιμο ματιού

οφειλω να πω... οτι καποια πουλιουνται... αλλα.. αλλα ειναι τα στρατιωτικα κι αλλα αυτα... οπως και αλλα εχουν οι αξιωματικοι και αλλα οι απλοι στρατιωτες!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:29:20 μμ »


δυστυχως δεν εχω καψουλα 45 χιλιοστων για το νομισμα αυτο... οποτε ειναι σε ναυλον οπως μου ηρθε... απο εκει! Κλείσιμο ματιού


οταν λες ''απο εκει'' εννοεις απο την στρατιωτικη βαση απ'ευθειας?? Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός

ομορφα μετταλια!να τα χαιρεσαι φιλε μου! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:42:13 μμ »


δυστυχως δεν εχω καψουλα 45 χιλιοστων για το νομισμα αυτο... οποτε ειναι σε ναυλον οπως μου ηρθε... απο εκει! Κλείσιμο ματιού


οταν λες ''απο εκει'' εννοεις απο την στρατιωτικη βαση απ'ευθειας?? Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός

ομορφα μετταλια!να τα χαιρεσαι φιλε μου! Χαμόγελο Χαμόγελο

ναι! και τα δυο ειναι απο τις βασεις τους.... ειδικα το δευτερο.. ειναι απο τα χερια της δημιουργου....!!
εδω ειχα... ειδικες πληρωμες στρατιωτικες αλλα και απλα χαρτονομισματα.. που μου ερχονταν απευθειας απο στρατοπαιδο του νατο στο αφγανισταν αλλα και απο ιρακ... απο πιλοτο σε πλοιο.... Κλείσιμο ματιού
οταν εβλεπαν στο ταχυδρομειο τις σφραγιδες απο το αφγανισταν.. απο το στρατοπεδο εκει απο τον γερμανικο στρατο και τα ηνωμενα εθνη... τα επαιζαν και ρωτουσαν ποιος ειμαι! χαχαχαχαχαχα μεχρι και καρτες εχω απο εκει!  χαχαχαχα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 27, 2013, 08:45:12 μμ »


δυστυχως δεν εχω καψουλα 45 χιλιοστων για το νομισμα αυτο... οποτε ειναι σε ναυλον οπως μου ηρθε... απο εκει! Κλείσιμο ματιού


οταν λες ''απο εκει'' εννοεις απο την στρατιωτικη βαση απ'ευθειας?? Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός

ομορφα μετταλια!να τα χαιρεσαι φιλε μου! Χαμόγελο Χαμόγελο

ναι! και τα δυο ειναι απο τις βασεις τους.... ειδικα το δευτερο.. ειναι απο τα χερια της δημιουργου....!!
εδω ειχα... ειδικες πληρωμες στρατιωτικες αλλα και απλα χαρτονομισματα.. που μου ερχονταν απευθειας απο στρατοπαιδο του νατο στο αφγανισταν αλλα και απο ιρακ... απο πιλοτο σε πλοιο.... Κλείσιμο ματιού
οταν εβλεπαν στο ταχυδρομειο τις σφραγιδες απο το αφγανισταν.. απο το στρατοπεδο εκει απο τον γερμανικο στρατο και τα ηνωμενα εθνη... τα επαιζαν και ρωτουσαν ποιος ειμαι! χαχαχαχαχαχα μεχρι και καρτες εχω απο εκει!  χαχαχαχα

σοβαρα η πλακα κανεις?? Απορία Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:14:49 μμ »

χαχαχαχα δεν κανω πλακα Κωστα μου!!

για του λογου το αληθες... δες εδω.. σορρυ για την φωτο.. ειναι αυτο που λεω.... ωρες ωρες...

δες ποσες σφραγιδες ειχε ο φακελλος..... (Αφγανισταν), και δες και 2 απο τις καρτες...



Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:38:50 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
αυτα ειναι!! μεχρι εκει εχει φτασει η χαρη σου?
λοιπον,καταλαβα τι γινεται....

με καποιον τροπο βρηκες καποιον στο Αφγανισταν,οπου σου εμαθε τα αραβικα και γενικες πληροφοριες, γι'αυτο και γνωριζεις τοσα πολλα σχετικα με τα νομισματα της ευρυτερης περιοχης!ισως να του εκανες και αυτου αναλυση για τα ελληνικα και τωρα να δειχνει μαγκας σε παρομοιο στεκι στο Αφγανισταν!
εκεινος με την σειρα του σου γνωρισε καποιον αμερικανο που ειχε κανει ''φιλο'' οσο ηταν τα στρατευματα της αμερικης εκει.αυτος ο αμερικανος εβαλε την κοπελα του μπροστα για να συνεννοηθει επειδη ηξερε ελληνικα και ετυχε να ειναι αυτη που επιμεληθηκε τα challenge coins που μας εδειξες..ετσι,σαν ανταλλαγμα σου εστειλε αυτα..αλλα ανταλλαγμα σε τι νικο??μηπως εισαι κατασκοπος?Απορία?? Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τελικα νομιζω με πειραζει το φεγγαρι... Αναποφασιστικότητα η η βαρεμαρα... Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:48:16 μμ »

Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
αυτα ειναι!! μεχρι εκει εχει φτασει η χαρη σου?
λοιπον,καταλαβα τι γινεται....

με καποιον τροπο βρηκες καποιον στο Αφγανισταν,οπου σου εμαθε τα αραβικα και γενικες πληροφοριες, γι'αυτο και γνωριζεις τοσα πολλα σχετικα με τα νομισματα της ευρυτερης περιοχης!ισως να του εκανες και αυτου αναλυση για τα ελληνικα και τωρα να δειχνει μαγκας σε παρομοιο στεκι στο Αφγανισταν!
εκεινος με την σειρα του σου γνωρισε καποιον αμερικανο που ειχε κανει ''φιλο'' οσο ηταν τα στρατευματα της αμερικης εκει.αυτος ο αμερικανος εβαλε την κοπελα του μπροστα για να συνεννοηθει επειδη ηξερε ελληνικα και ετυχε να ειναι αυτη που επιμεληθηκε τα challenge coins που μας εδειξες..ετσι,σαν ανταλλαγμα σου εστειλε αυτα..αλλα ανταλλαγμα σε τι νικο??μηπως εισαι κατασκοπος?Απορία?? Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τελικα νομιζω με πειραζει το φεγγαρι... Αναποφασιστικότητα η η βαρεμαρα... Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
μην το αφησεις ετσι αυτο,,,,προσεξε το
φιλικα Τομ
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:55:04 μμ »

χαχαχαχαχαχαχα καμια σχεση αλλα γελασα! ολοι απλα ειναι geocacher! ετσι μιλουσαμε και στο φορουμ του παιχνιδιου! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences