Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 07:01:19 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καλημέρα μία εκτίμηση παρακαλώ!  (Αναγνώστηκε 2696 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 06, 2015, 12:59:09 μμ »

...εντάξη η κατάστασή του είναι... Χαμόγελο απλά δεν μπορώ να βρω από που είναι και το πότε είναι αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει...
σας ευχαριστώ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 02:17:38 μμ »

γιαννα μου τι κανεις;; καλα; Χαμόγελο
δεν ειμαι γνωστης γραμματοσημων... καθολου!!! παρολα αυτα... το συγκεκριμενο ειναι της Κινας, και ειναι των 10 φεν. στην Κινα, το νομισματικο τους συστημα ειναι,  10 φεν ειναι ισα με 1 jiao, ενω 10 jiao ειναι ισα με ενα γιουαν.

το γραμματοσημο ειναι στην σειρα του 1962 αναμνηστικη για τον Mei Lanfang μεγαλου αρτιστα της οπερας... της κινεζικης... που ηταν διασημος για τους ρολους του σαν γυναικα....

η σειρα εχει την προσωπογραφια του ενα αλλα γραμματοσημα εχουν σκηνες απο την οπερα που ειναι ντυμενος αυτος...σαν γυναικα! νομιζω η σειρα ειναι απο 8 γραματοσημα... 4, 8, 8 (διαφορετικο), 10, 20, 22, 30, 50 φεν.

ο Mei Lanfang πεθανε το 1961.... οποτε την σειρα την εβγαλαν 1 χρονο μετα τον θανατο του;

τι παιζει τωρα με αυτα! η πολιτιστικη επανασταση στην Κινα θεωρησε απρεπη την σειρα και την απεσειρε! καποια ειχαν ομως προλαβει να φυγουν απο τα ταχυδρομεια...

θελει παντως μεγαλη προσοχη γιατι εχει πολλα πλαστα μιας και η σειρα ειναι πανακριβη, και πολλα απο τα πλαστα ειναι απο τις δεκαετιες του 60 και 70! ας μην ξεχναμε οτι τα κινεζικα γραμματοσημα απαγορευονταν να εξαγονταιμεχρι και το 1972 που ο προεδρος των ΗΠΑ, Νιξον πηγε στην Κινα. εκτος αυτου... με 15 εκατομμυρια κινεζους συλλεκτες που εχουν τα γραμματοσημα σαν επενδυση... (την δεκαετια του 1960 η κινα ηταν φτωχη χωρα με ελαχιστους συλλεκτες... ετσι κι αλλιως).

παραθετω κατι που βρηκα... και ισως σε διαφωτησει

Mei Lan Fang was a famed male actor who starred in operatic women’s roles. The 1962 perforated set honoring him (Scott 620-627) sold in 2006 for $350. Today, a mint never-hinged set will sell for $2,000.

One and a half million sets of the Mei Lan Fang stamps might have seemed like a lot at the time, considering the eight values and total face values. It is a handsome set.

The companion souvenir sheet (Scott 628) was issued in a quantity of only 20,000. Maybe one example in 50 is truly in very fine condition. The sheet is pictured in Figure 2.

Condition problems run amok with this issue. This is the one souvenir sheet that cannot be handled with tongs, because even careful handling with tongs leaves imperfections across the face of the sheet. It is easy for the gum to bear inclusions or carry trace soiling. Collectors check to make sure that the corner tips are sharp.

A nice Mei Lan Fang souvenir sheet sold in 2006 for $4,000, while today it would bring $16,000.

πηγη: http://www.linns.com/en/insights/international-stamps-and-postal-history/2014/07/collecting-people-s-republic-of-china-it-s-all-in-.html

τωρα... η κατασταση του ειναι χαλια... και ειναι μονο του... αλλα πιστευω οτι αν και καταστρεμμενο, το κρατας... οποτε.. δεν ξερω ομως απο αξια πια... θα στα πουν οι συλλεκτες γραματοσημων! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:37:25 μμ »

Γεια σου Νίκο ...μόνο εσένα δεν περίμενα να μου απαντήσεις Χαμόγελο έφαγα τα νιάτα μου να βρω από που είναι ακριβώς Χαμόγελο σευχαριστώ πολύ και το είχα για πέταμα γιατί είναι σε αυτήν την κατάσταση αλλά σήμερα είπα να του δώσω λίγο προσοχή βλέπεις είναι από την συλλογή του παππού (θυμάσαι που τα λέγαμε παλιότερα με αυτά που είχε μαζέψει όπως το βιβλίο από το Άγιο Όρος, τα Οθωμανικά νομίσματα κτλπ.) ήταν ταχυδρόμος στο Άγιο Όρος και μάζευε γραμματόσημα. Λέω να το δώσω το συγκεκριμένο, αν κάνει κάποιος συλλογή και τον ενδιαφέρει.
Καταγράφηκε
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 03:55:03 μμ »

...Νίκο είδα αυτά που μου έστειλες, είδα και εγώαρκετά άλλα και έψαξα, όντως επειδή το θεωρούσαν ντροπή τα απέσυραν και έχει κάτι τρελές τιμές  τα μη αυθεντικά από μερικά ευρώ και φτάνει μέχρι κάποιες χιλιάδες ευρώ, το ερώτημα είναι πως ξέρω αν αυτό που έχω είναι αυθεντικό ή όχι? και από την σφραγίδα του δεν μπορώ να καταλάβω μιας κια εγώ δεν γνωρίζω από γραμματόσημα, το μόνο που ξέρω είναι πως η συλλογή του παππού ήταν από το 1930 μέχρι το 1965 γιατί μετά τον χάσαμε.
Καταγράφηκε
Gianna266
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 04:30:38 μμ »

Όσο μπόρεσα στο photoshop απομόνωσα την σφραγίδα... αν βοηθάει
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences