Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 04:34:05 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Gold Liberty Head Double Eagle $20 1888 (S) San Francisco  (Αναγνώστηκε 4502 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
TrickySaint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 02:59:03 μμ »

Καλησπερα σε όλους,


Πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου το νόμισμα του τίτλου, από την μητέρα μου (της το είχε δώσει η γιαγιά μου, που το είχε κληρονομήσει από Θεία στην Αμερική).

Ψάχνοντας έχω βρει πάνω κάτω την ιστορία του και την σχετική σπανιότητα του.


Σκέφτομαι λοιπόν να το στείλω για πιστοποίηση (pcgs).....επειδή το μάτι μου δεν είναι τόσο έμπειρο, ούτε το έχω ξανακάνει και επειδή διαβάζοντας εδώ το φόρουμ έχω δει ότι υπάρχουν "γηραιότεροι", πολύ έμπειροι με μάτι που δεν σφάλει, θα ήθελα μια εκτίμηση όσον αφορά το σε ποια κατηγορία (MS) νομίζετε οτι θα υπαχθεί??


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και καλές γιορτές σε όλους.


Φώτο (για καλύτερη ανάλυση) εδώ:



http://postimg.org/image/r740rwe4v/

http://postimg.org/image/ff78mz53l/



« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:08:44 μμ από TrickySaint » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:22:18 μμ »

 Να το στειλεις για πιστοποιηση, πρωτα και κυρια για να δεις εαν ειναι γνησιο.
 Οι γραμμωσεις στις κολωνες του εμβληματος μπροστα απο τον αετο δεν μου αρεσουν, αλλα μπορει να φταιει και η φωτο.
 Σε περιπτωση που ειναι γνησιο και σου γυρισει σε κουτακι, κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι details exmounted, μιας και η προσαρτηση του στο μενταγιον θα εχει αφησει ιχνη.Αυτο μειωνει σημαντικα την συλλεκτικη αξια του.
 Ακυκλοφορητο δεν ειναι, στα μαλλια της ελευθεριας εχει αρκετη φθορα, συγκρινε τα με αυτο. http://www.ngccoin.com/coin-explorer/liberty-head-20-pscid-69/1888-s-20-ms-coinid-19009
 Στειλτο και ενημερωσε μας τι εγινε.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:25:01 μμ »

Καλησπέρα, δεν αξίζει να μπεις σε τέτοια διαδικασία πιστοποιήσεως του συγκεκριμένου νομίσματος. Δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω. Tο νόμισμα δεν ανήκει σε κατηγορία MS. Το πιθανότερο είναι να πάρει AU Details.

Φυσικά  όμως άκουσε και άλλες απόψεις φίλων που θα έχουν την καλοσύνη να απαντήσουν στο θέμα σου και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
TrickySaint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:32:55 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.


Λέτε δεν αξίζει να πάει για πιστοποίηση εεε??



Εδω και άλλες φώτο στο φως του ήλιου:


http://postimg.org/image/u5g4jpbc9/

http://postimg.org/image/6ju3afx5p/
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:46:20 μμ »

εκτος απο οτι ανεφεραν οι προηγουμενοι να προσθεσω οτι το κερμα ειναι και καθαρισμενο και οπωσδηποτε δεν ειναι ms. Aν και δεν ειναι καμμια σπανιοτητα (νορμαλ ημερομηνια) θα ελεγα στειλτο για πιστοποιηση και δωσε το 50αρι.Ετσι θα πουληθει ευκολοτερα.Αλλωστε και οι εταιριες πως θα ζησουν ,κλεφτες θα γινουν.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:47:54 μμ »

Σαυτες τις φωτο φαινονται αρκετα χερλαινς,συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι δεν θα παρει βαθμο και αν διαβασεις τα σχολια απο κατω στην εταιρεια η συγκεκριμενη ημερομηνια ειναι κοινη αλλα περνει υπεραξια απο μς 62-63 ,αρα αυτο που δεν ειναι δεν αξιζει ,απλα με το σταλσιμο αν του κανεις θα βεβαιωθεις 100 τοις εκατο για την γνησιοτητα του,πραγμα ιδιαιτερα σημαντικο αν θες να το κρατησεις ως κειμηλιο η αν θες να το δωσεις μελλοντικα μια και στην χωρα μας η γνωση για το συγκεκριμενο νομισμα ειναι μηδαμινες ,λιγα ατομα ξερουν ,παντως το εχω ξαναγραψει κριμα που δεν υπαρχει ενδιαφερον στην Ελλαδα για τετοια νομισματα,πιστευω οσοι εχουν ασχοληθει δεν εχασαν απο τετοιες συλλογες γιατι παρουσιαζουν εκτος Ελλαδος μεγαλο ενδιαφερον
Υ.Γ ναχα και εγω μια θεια στην Αμερικη Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
TrickySaint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:50:45 μμ »

εκτος απο οτι ανεφεραν οι προηγουμενοι να προσθεσω οτι το κερμα ειναι και καθαρισμενο και οπωσδηποτε δεν ειναι ms. Aν και δεν ειναι καμμια σπανιοτητα (νορμαλ ημερομηνια) θα ελεγα στειλτο για πιστοποιηση και δωσε το 50αρι.Ετσι θα πουληθει ευκολοτερα.Αλλωστε και οι εταιριες πως θα ζησουν ,κλεφτες θα γινουν.



Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.


Το κερμα δεν πωλειται (εκτος και αν σε καμια πενηνταρια χρονια κανει κανενα μυριο....lol lol lol), μιας και εχει ιδιαιτερη συναισθηματικη αξια!!!

Ο μονος λογος που με κανει να θελω να το στειλω για πιστοποιηση ειναι για να βεβαιωθω αν τιθεται θεμα γνησιοτητας και επειδη τσεκαροντας εικονες αντιστοιχων κερματων στο web βλεπω καποια νομισματα που πηραν ms62-63 και παραπανω τα οποια στο δικο μου απειρο ματι φαινονται πιο φθαρμενα!!

π.χ. http://dyn1.heritagestatic.com/lf?set=path%5B1%2F2%2F2%2F7%2F9%2F12279598%5D&call=url%5Bfile%3Aproduct.chain%5D
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:53:02 μμ »

Ωχ, εχει και hairlines.... Αναποφασιστικότητα
Κοιτα, ο Κρις μιλησε απο την σκοπια του συλλεκτη.
Η πιστοποιηση του συγκεκριμενου δεν θα προσδωσει καποια υπεραξια απο συλλεκτικη αποψη.
Ομως θα σου κανει την ζωη πολυ ευκολοτερη, εαν και εφοσον θελησεις καποια στιγμη να το πουλησεις.
Ειναι μεγαλο αμερικανικο χρυσο με μεταλλο κοντα στο χιλιαρικο, ο καθενας θα σου λεει το μακρυ του και το κοντο του, ξερεις ειναι πλαστο, η να το τριψουμε σε πετρα να δουμε καρατια κλπ.,κλπ.
Δινεις ενα 45αρι ,το πιστοποιεις και ξερεις ακριβως τι εχεις και ο καθε αγοραστης θα ξερει ακριβως τι παιρνει.
Και αυτο ειναι πολυ σημαντικο, εφοσον δεν ασχολεισαι συστηματικα με τα νομισματα, πιστεψε με. Κλείσιμο ματιού

υ.γ. ακομα και εαν δεν θελησεις να το πουλησεις ποτε (ποτε μην λες ποτε..), και σαν οικογενειακο κειμηλιο να το περασεις στα παιδια σου, θα ξερουν τι εχουν και δεν θα τους πιασουν Κωτσους οταν το σκοτωσουν.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:55:04 μμ »

Ωχ, εχει και hairlines.... Αναποφασιστικότητα
Κοιτα, ο Κρις μιλησε απο την σκοπια του συλλεκτη.
Η πιστοποιηση του συγκεκριμενου δεν θα προσδωσει καποια υπεραξια απο συλλεκτικη αποψη.
Ομως θα σου κανει την ζωη πολυ ευκολοτερη, εαν και εφοσον θελησεις καποια στιγμη να το πουλησεις.
Ειναι μεγαλο αμερικανικο χρυσο με μεταλλο κοντα στο χιλιαρικο, ο καθενας θα σου λεει το μακρυ του και το κοντο του, ξερεις ειναι πλαστο, η να το τριψουμε σε πετρα να δουμε καρατια κλπ.,κλπ.
Δινεις ενα 45αρι ,το πιστοποιεις και ξερεις ακριβως τι εχεις και ο καθε αγοραστης θα ξερει ακριβως τι παιρνει.
Και αυτο ειναι πολυ σημαντικο, εφοσον δεν ασχολεισαι συστηματικα με τα νομισματα, πιστεψε με. Κλείσιμο ματιού
+++++
Καταγράφηκε
TrickySaint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 03:55:33 μμ »

Θεωρείτε ότι τίθεται και θέμα γνησιότητας, του συγκεκριμενου??


Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:02:45 μμ »

πολλα πλαστα τα βαζουνε σε κρεμαστα (μου xει τυχει με λιρες) γιατι ποιος θα κατσει να κοιταξει καποιο που ειναι bezel.Συνηθως και αυτοι που τα αγοραζουν αυτα ειναι μη γνωστες οποτε ειναι ευκολος τροπος να σπρωξεις καλπικο.
και μενα κατι δεν μου κολλα στο νομισμα αλλα λογω μη τριβης με το συγκεκριμενο τυπο νομισματος δεν μπορω να το συγκεκριμενοποιησω.

Το νομισμα που εβαλες απο τον heritage ειναι 5 κλασεις ανωτερο. Δεν εχει καμμια σχεση με το δικο σου.
Καταγράφηκε
TrickySaint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:06:20 μμ »

To κρεμαστο δεν το ειχε το νομισμα οταν κληρονομηθηκε...του το εβαλε η μητερα μου (πριν καμια 20αρια χρονια) και βεβαια στο λαιμο της, απο οτι λεει...χαχαχα, δεν το εβαλε ποτε!!! lol lol


Τοτε μαλιστα εμπιστος χρυσοχοος παλαιας κοπης (χαχαχαχα) που το ειχε τσεκαρει, της ειχε πει να το προσεχει το συγκεκριμενο!!
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:15:00 μμ »

Φιλε μου, τα αμερικανικα χρυσα φημιζονται για τις καλες κοπιες τους, μπορει καποιος ντηλερ αμερικανικων να σου πει απο φωτο πως του φαινεται, αλλα στα σιγουρα κανεις δεν θα το κανει υπευθυνα απο μετριες φωτο και μονον.
Νομιζω οτι σου απαντησαμε διεξοδικα.
Εαν ειναι γνησιο, συλλεκτικη υπεραξια δεν εχει, λογω φθορας χρησης, προσαρμογης σε κοσμημα και hairlines καθαρισμου.
Εφοσον θες να εισαι απολυτα βεβαιος για γνησιοτητα, το στελνεις πιστοποιηση.
Καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
TrickySaint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:27:33 μμ »

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!

Με αυτα που ακουσα μπηκα ακομα περισοτερο σε σκεψεις να το στειλω καποια στιγμη για πιστοποιηση (οταν βρω το πως θα γινει αυτο με ασφαλεια), για να δω τι εχω στα χερια μου κυριως!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 14, 2015, 04:33:01 μμ »

Τοτε μαλιστα εμπιστος χρυσοχοος παλαιας κοπης (χαχαχαχα) που το ειχε τσεκαρει, της ειχε πει να το προσεχει το συγκεκριμενο!!
αφου το ειπε ο χρυσοχοος θα πρεπει να κατσουμε προσοχη.Φιλε μου ο χρυσοχοος ξερει απο κοσμηματα , αλυσιδες αντε βαρια βαρια(αν και πολυ αμφιβαλλω) και απο κανενα ρολοι. Το μπορει να ξερει απο νομισματα; Περα απο το να μετρησει τα καρατια καταστρεφοντας το νομισμα τι αλλο μπορει να ξερει;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences