Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 10:12:05 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 38
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Φοίνικας 1828  (Αναγνώστηκε 172457 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:07:53 μμ »

Προφανώς εστειλε μηνύματα χθες στον πανικο του και δεν έλαβε απάντηση.  Όταν χαλαστεις έτσι δεν υπολογίζεις τίποτα.  Το έσπασε το slab γιατί σιχαθηκε τον εαυτο του.  Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε.  Ο Βασίλης είναι έμπειρος και θα έπρεπε να ξέρει καλύτερα.  Δεν πιστεύω ότι δεν το γνωριζε και ότι και να μου πει ο ιδιος η οποιοσδήποτε άλλος δεν αλλάζει η άποψη μου.  Σας έχει βάλει να τον υποστηρίζεται.  Δεν λαμβάνω υπόψη μου την άποψη σας.  Ειδικά με σενα Ηλια απορω.  Ξέρεις και 5 πράγματα που δεν ξέρουν οι υπόλοιποι.
Δημήτρη μετά το ωραίο πρώτο ημίχρονο έχω να σου πω τα εξής:
Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα ότι πάλι ακούγεται το όνομά του σε υπόθεση.
Μου απάντησε ότι θα μου στείλει όλη την αλληλογραφία και να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα.
Μηνύματα έστειλε ο αγοραστής σήμερα στις 10:20 το πρωί (όχι εχθές) και δεν περίμενε προφανώς λίγες ώρες να του απαντήσει ο Βασίλης.
Το ανέβασε σπασμένο στο eBay.
Δημήτρη μου ξέρεις τι άνθρωπος είμαι και με αδικεί το "Σας έχει βάλει να τον υποστηρίζετε"
Κάνω παρέα με όλα τα παιδιά, και όντως επειδή τίποτα δε μένει κρυφό ο καθένας δείχνει με την πορεία του ποιος είναι.
Σεβαστό να μην λαμβάνεις υπ' όψιν σου, αλλά τα γεγονότα είναι αδιαμφισβήτητα.
Ο Έλληνας εκ Αυστραλίας είπε ψέμματα.
Γιατί να το κάνει?
Για να ενισχύσει τη θέση του?
Έπαιξε λάθος και έχασε γιατί κατέστη αναξιόπιστος λέγοντας ανακρίβειες.
Ο Βασίλης είναι τεράστιος γνώστης πράγμα που το παραδέχεσαι και εσύ.
Έχει κάνει λάθη όπως όλοι μας, στο συγκεκριμένο όμως είναι από πάνω έτσι όπως το χειρίστηκε ο Peter.
Έχεις αμφιβολία βρε αδερφέ περίμενε να σου απαντήσει ο άλλος και μετά πράξε.
Αυτός 10:20 έστειλε mail στο Βασίλη και πριν του απαντήσει το είχε σπάσει και το είχε σηκώσει.


Η αντίδραση του Αυστραλου μου είναι απολύτως κατανοητή.  Εσύ δεν έχεις σιχαθεί πότε τη ζωή σου με παρόμοια πράγματα?  Δεν αντιδραει κανείς με την λογική.  Και εγώ ίσως έκανα το ίδιο.
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:09:13 μμ »

Δεν καταλαβαίνω τι καθόμαστε και συζητάμε. Η υπόθεση ειναι ολοφάνερη σ' αυτούς που στοιχειωδώς ξέρουν από πρόσωπα και πράγματα στο χώρο.
Τα γεγονότα και οι σταθερές είναι οι εξής: α) ο φοίνικας που πουλήθηκε πέρυσι είναι ο ίδιος με αυτόν που πουλά τώρα ο Αυστραλός κι αυτό φαίνεται εύκολα από τα σημάδια του νομίσματος και β) είναι α-δ-ύ-ν-α-τ-ο-ν  ο Βασιλακοπ. να μην πήρε πρέφα αν το σλαμπ ήταν ανοιγμένο. Υπάρχουν λιγότεροι από 10 που είναι απλά υποψιασμενοι ότι αυτό συμβαίνει με τα παλιά σλαμπ της NGC εδώ και χρόνια. Αυτός είναι οπωσδήποτε ανάμεσα σ'αυτούς.
Το αν ο Αυστραλός δεν ήξερε τίποτα κι εξαπατήθηκε ή είναι συνένοχος έχει ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι το πιο σημαντικό στο μικρόκοσμό μας.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:11:08 μμ »

Δεν καταλαβαίνω τι καθόμαστε και συζητάμε. Η υπόθεση ειναι ολοφάνερη σ' αυτούς που στοιχειωδώς ξέρουν από πρόσωπα και πράγματα στο χώρο.
Τα γεγονότα και οι σταθερές είναι οι εξής: α) ο φοίνικας που πουλήθηκε πέρυσι είναι ο ίδιος με αυτόν που πουλά τώρα ο Αυστραλός κι αυτό φαίνεται εύκολα από τα σημάδια του νομίσματος και β) είναι α-δ-ύ-ν-α-τ-ο-ν  ο Βασιλακοπ. να μην πήρε πρέφα αν το σλαμπ ήταν ανοιγμένο. Υπάρχουν λιγότεροι από 10 που είναι απλά υποψιασμενοι ότι αυτό συμβαίνει με τα παλιά σλαμπ της NGC εδώ και χρόνια. Αυτός είναι οπωσδήποτε ανάμεσα σ'αυτούς.
Το αν ο Αυστραλός δεν ήξερε τίποτα κι εξαπατήθηκε ή είναι συνένοχος έχει ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι το πιο σημαντικό στο μικρόκοσμό μας.
Πέστα ρε Κωστα.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:13:22 μμ »

Ωραίος ο Αυστραλός :

«the Slab appears to have been opened and glued again. Even the Label doesn't sit flat. I did Not notice this when I bought it because I was NOT experienced[/b].»

Και αμέσως παρακάτω :
«The coin doesn't even look like MS62»

Μπορεί, λόγω απειρίας να μην μπορεί να διακρίνει ένα ξαχαρβαλωμένο σλαμπάκι, αλλά τουλάχιστον στο grading δεν τα πάει καθόλου άσχημα.

Φυσικό ταλέντο στα νομίσματα.  Άμα μάθει κι από κουτάκια, ίσα που τονε βλέπω chief grader στην NGC.

Άειντε, πά' να δούμε λίγη μπαλίτσα τώρα, να καθαρίσει το μάτι μας. Αρτζεντίνα λέμε.
Διαμαντή, πάνω στην τρέλα του για να διεκδικήσει το δίκιο του μπορεί να γράψει ότι θέλει ο καθένας.
Ο Peter προφανώς δεν ήξερε και τον πιστεύω ότι τον ειδοποίησαν άλλοι.
Αλλά ούτε ο Βασίλης είναι υποχρεωμένος να θυμάται τι έχει γίνει μετά από ένα χρόνο.
Μου έχουν δώσει φίλοι να σηκώσω νομίσματα για λογαριασμό τους, το ίδιο μπορεί να έγινε και τότε με τον Βασίλη, να του το έδωσε κάποιος να το σηκώσει προς πώληση.
Έστω μπορεί και να το είδε ο Βασίλης ότι το κομμάτι είναι overgraded, όπως είδα και εγώ έναν overgraded Φοίνικα πριν από λίγο καιρό.
Αυτό δε σημαίνει ότι έχει ευθύνη για αυτό.
Να άλλαξε το νόμισμα ο Βασίλης είναι σα να βγάζει τα μάτια του.
Μπορεί να του το έδωσαν έτσι να το πουλήσει, η δουλειά του αυτή είναι.
Σενάριο λέω τώρα, το έγινε πραγματικά δεν θα το μάθουμε ποτέ, το μόνο σίγουρο όπως λέει και ο Ποδάρας είναι ότι ο Peter την πάτησε και να προσέχουμε οι υπόλοιποι.



Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:16:52 μμ »

Θα την μάθουμε την πραγματικότητα.  Αυτά τα νομίσματα έχουν ονοματεπώνυμο.
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:21:19 μμ »

Δεν καταλαβαίνω τι καθόμαστε και συζητάμε. Η υπόθεση ειναι ολοφάνερη σ' αυτούς που στοιχειωδώς ξέρουν από πρόσωπα και πράγματα στο χώρο.
Τα γεγονότα και οι σταθερές είναι οι εξής: α) ο φοίνικας που πουλήθηκε πέρυσι είναι ο ίδιος με αυτόν που πουλά τώρα ο Αυστραλός κι αυτό φαίνεται εύκολα από τα σημάδια του νομίσματος και β) είναι α-δ-ύ-ν-α-τ-ο-ν  ο Βασιλακοπ. να μην πήρε πρέφα αν το σλαμπ ήταν ανοιγμένο. Υπάρχουν λιγότεροι από 10 που είναι απλά υποψιασμενοι ότι αυτό συμβαίνει με τα παλιά σλαμπ της NGC εδώ και χρόνια. Αυτός είναι οπωσδήποτε ανάμεσα σ'αυτούς.
Το αν ο Αυστραλός δεν ήξερε τίποτα κι εξαπατήθηκε ή είναι συνένοχος έχει ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι το πιο σημαντικό στο μικρόκοσμό μας.
Κώστα άλλο να πήρε πρέφα ο Βασιλάκης και άλλο να το έκανε ο ίδιος.
Τεράστια η διαφορά της μίας ευθύνης με την άλλη.
Έχω και εγώ Κώστα παλιά NGC slabs που άνοιξαν με ένα χτυπηματάκι.
Έχω και ένα χαρτάκι NGC με ένα 20Dr 1833 MS62, η κομπίνα στήνεται πολύ εύκολα και ειδικά σε slabs χωρίς φώτο.
Αυτά τα γνωρίζουμε και όντως ο Βασιλάκης τα γνωρίζει και αυτός.
Μέχρι όμως να κατηγορηθεί ότι αυτός το έκανε τη στιγμή μάλιστα που ο Peter είπε τα "ψεματάκια" του, απέχουμε πολύ.
Εγώ μόνον αυτό λέω και τίποτα άλλο.
Aν ο Peter το χειριζόταν διαφορετικά ίσως να γράφαμε αλλιώς τώρα.
Έδωσε όμως πατήματα Κώστα που χρήζουν απάντησης.
Γιατί είπε ψέμματα για τις συνθήκες επικοινωνίας?
    
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:23:58 μμ »

Θα την μάθουμε την πραγματικότητα.  Αυτά τα νομίσματα έχουν ονοματεπώνυμο.
Συμφωνώ Δημήτρη και ειδικά από εσένα δεν ξεφεύγει τίποτα.
Αν βρούμε για παράδειγμα την αρχική αγγελία με φωτογραφίες το θέμα ξεδιαλύνεται.
Αλλά μην κρίνεις εκ του παρελθόντος καταστάσεις γιατί μπορεί στη συγκεκριμένη να πέφτεις έξω.
Όπως έπεσαν κάποιοι άλλοι έξω πριν από λίγο καιρό και μετά μαζεύτηκαν.

Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:25:26 μμ »

Kυριε Ηλια ο οβεργκρεηντ φοινικας που ειδατε προ καιρου πωληθηκε απο τον γνωστο εμπορο σε συλλεκτη πριν χρονια ως προς την βαθμολογια που εφερε. Ο ιδιος φοινικας οταν μεταπωληθηκε απο τον συλλεκτη σε αλλο συλλεκτη κατηγορηθηκε απο τον εμπορο που τον πρωτοπουλησε ως υπερεκτημημενος! Οπως ειπε και ο κυριος Κωστας ολοι γνωριζουν προσωπα και πραγματα αλλα τα περισσοτερα δεν γραφωνται στα φορουμ. Ο καθενας βγαζει μονος του τα συμπερασματα του.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:27:19 μμ »

Θα την μάθουμε την πραγματικότητα.  Αυτά τα νομίσματα έχουν ονοματεπώνυμο.
Συμφωνώ Δημήτρη και ειδικά από εσένα δεν ξεφεύγει τίποτα.
Αν βρούμε για παράδειγμα την αρχική αγγελία με φωτογραφίες το θέμα ξεδιαλύνεται.
Αλλά μην κρίνεις εκ του παρελθόντος καταστάσεις γιατί μπορεί στη συγκεκριμένη να πέφτεις έξω.
Όπως έπεσαν κάποιοι άλλοι έξω πριν από λίγο καιρό και μετά μαζεύτηκαν.


Η αρχική αγγελία έχει αναρτηθεί στην αρχη του θέματος.  Δεν την είδες?
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:27:41 μμ »

Τι λέτε ρε παιδιά. Πόσοι από σας, πείτε μου ειλικρινά, ξέρουν από grading; 5 στους 10 θ' απαντούσα αυθαίρετα. Πόσοι απο εσας γνωρίζετε για την απάτη με τα παλιά σλαμπ της NGC. 1 στους 10 θα έλεγα.
Αλλά ούτε αυτό είναι το σημαντικό. Οι δύο σταθερές είναι αυτές που έγραψα παραπάνω με την απαραίτητη συνδρομη ότι υπάρχει αντικειμενικότητα και ότι γνωρίζετε τι ακριβώς συμβαίνει στο χόμπι μας.
Τα υπόλοιπα είναι εντελώς δευτερεύοντα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:28:11 μμ »

Θα την μάθουμε την πραγματικότητα.  Αυτά τα νομίσματα έχουν ονοματεπώνυμο.
Συμφωνώ Δημήτρη και ειδικά από εσένα δεν ξεφεύγει τίποτα.
Αν βρούμε για παράδειγμα την αρχική αγγελία με φωτογραφίες το θέμα ξεδιαλύνεται.
Αλλά μην κρίνεις εκ του παρελθόντος καταστάσεις γιατί μπορεί στη συγκεκριμένη να πέφτεις έξω.
Όπως έπεσαν κάποιοι άλλοι έξω πριν από λίγο καιρό και μετά μαζεύτηκαν.


Η αρχική αγγελία έχει αναρτηθεί στην αρχη του θέματος.  Δεν την είδες?
Εννοώ την περυσινή του Βασίλη, την βρήκα αλλά χωρίς φώτο.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:32:23 μμ »

Kυριε Ηλια ο οβεργκρεηντ φοινικας που ειδατε προ καιρου πωληθηκε απο τον γνωστο εμπορο σε συλλεκτη πριν χρονια ως προς την βαθμολογια που εφερε. Ο ιδιος φοινικας οταν μεταπωληθηκε απο τον συλλεκτη σε αλλο συλλεκτη κατηγορηθηκε απο τον εμπορο που τον πρωτοπουλησε ως υπερεκτημημενος! Οπως ειπε και ο κυριος Κωστας ολοι γνωριζουν προσωπα και πραγματα αλλα τα περισσοτερα δεν γραφωνται στα φορουμ. Ο καθενας βγαζει μονος του τα συμπερασματα του.
Συμφωνώ, ο καθένας βγάζει μόνος του συμπεράσματα.
Οι καταδίκες είναι που δεν μου αρέσουν.
Μέσα μας ας πιστεύουμε ότι θέλουμε, πρέπει όμως να είμαστε 100% σίγουροι όταν εκφραζόμαστε δημόσια για άτομα.
Και το 99% δεν είναι αρκετό κατ' εμέ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:40:02 μμ »

Ηλία, δεν είμαστε εδώ Αστυνομική Διευθυνση Αθηνών να στείλουμε στο αυτόφωρο. Εδώ έχουμε να κάνουμε μ' εμπόριο κι εγώ έχω μάθει στη δουλειά μου να μην συνεργάζομαι με τυπους που έχουν βεβαρυμένο παρελθόν, έστω κι αν μου λείπει το 1%, όπως λες, για να είμαι σίγουρος. Δε διακυβεύω τα χρήματά μου έχοντας αμφιβολίες.
Κι εδώ, μη γελιέστε, μιλάμε για εμπόριο κι όχι αγνό συλλεκτισμό.

Και κάτι άλλο. Για μένα το να το έχει κανει ο ίδιος την απάτη ανοίγοντας το κουτί ή να είδε ότι το κουτι ήταν παραβιασμένο και το μεταπούλησε έιναι το ίδιο και το αυτό. Είναι απάτη, τελεία και παύλα. Γιατί, επαναλαμβάνω, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην αντιλαμβανόταν αν ήταν ανοιγμένο ή όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2014, 10:50:01 μμ από Κώστας Κ. » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:40:47 μμ »

Μοιαζει καθολου με αυτο στα σημεια που δεν ειναι καθαρισμενο;;  Στριφογύρισμα ματιών

awka και στο ΔΙΣΤ





Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 13, 2014, 10:41:19 μμ »


Κώστα άλλο να πήρε πρέφα ο Βασιλάκης και άλλο να το έκανε ο ίδιος.
Τεράστια η διαφορά της μίας ευθύνης με την άλλη.
Έχω και εγώ Κώστα παλιά NGC slabs που άνοιξαν με ένα χτυπηματάκι.
Έχω και ένα χαρτάκι NGC με ένα 20Dr 1833 MS62, η κομπίνα στήνεται πολύ εύκολα και ειδικά σε slabs χωρίς φώτο.
Αυτά τα γνωρίζουμε και όντως ο Βασιλάκης τα γνωρίζει και αυτός.
Μέχρι όμως να κατηγορηθεί ότι αυτός το έκανε τη στιγμή μάλιστα που ο Peter είπε τα "ψεματάκια" του, απέχουμε πολύ.

    

Ηλια?
Διαβαζεις καλα αυτα που γραφεις?
Ανατρεξε λιγο στο πρωτο μου μηνυμα εδω μεσα , , ,
Λεω : << Ειλικρινα δεν μπορω να σας καταλαβω ωρες ωρες.
Απο την μια τα βαζετε με τον Αυστραλο γιατι προσπαθησε να το πουληση 4,000 ευρω αφου εφαγε την πατατα.

Γιατι δεν τα βαζετε με τον Ελληνα πωλητη αφου ηξερε οτι ειχε στα χερια του φυκια για μεταξωτες κορδελες??
Ε??

ή μηπως δεν ηξερε??

Εδω μεσα αυτοσαρκαζωταν οτι ηξερε τα παντα πανω στην βαθμολογηση νομισματων!!
Μηπως τα λεω ψεματα??>>

Μονος σου τωρα λες οτι ο εν λογο πωλητης ηξερε τι ειχε στα χερια του (ψευτικο βαθμο παραποιημενο νομισμα) και λες παραπανο τεραστια διαφορα ευθηνης?? ?? ??
Η κοροιδια , η ταπα για να πουλησεις ενα xf για ms62 δεν σου φτανει?? Για το χρημα δεν εγινε αυτο??
Παμε καλα εδω μεσα??
Δλδ με λιγα λογια , λετε δημοσια οτι πιθανον γνωριζε οτι βαρουσε ταπα (φυκια για μεταξωτες κορδελες οπως ειπα παραπανω) το ελαχιστοποιητε και τα βαζετε με τον Αυστραλο γιατι εσπασε το σλαμπ?
Γιατι δεν το κοιταξε τωρα ενα χρονο? Διοτι μηπως του ανοιξαν καποιοι τα ματια χτες??
Βρε παιδια πατε καλα ναι ή οχι??
Ωρες τωρα φωναζω πως να βοηθησουμε νεους να ανοιξουν τα ματια τους και μερικοι μερικοι πατε να μαζεψετε τα ασυμαζευτα και μαλιστα διχως αποτελεσμα!!
Μας διαβαζουν νεα παιδια !! Οτι λετε-λεμε-λεω μενει για παντα!!
Ας προσεχετε λοιπον που θα σας καταταξουν οι αυριανοι μελοντικοι συλλεκτες!!

Υ.Γ Οτι αλλο και να ακουσω δεν νομιζω να ξαναμιλησω σε αυτο το θεμα.
Αυτα που ηξερα-ξερετε τα λετε τελικα μονοι σας !!

Διχως ιχνος αντιπαραθεσης με κανεναν αλλα με αρκετη πικρα για οσα βλεπω-ακουω, απομακρυσμενος πλεον απο τα τεκτενομενα.
herakliotis  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 38
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences