Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 15, 2024, 04:19:36 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 kurush  (Αναγνώστηκε 2986 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 29, 2016, 09:15:36 πμ »

Καλησπέρα σε όλους.

Βρέθηκαν στα χέρια μου 2 χρυσά νομίσματα των 100 kurush(piastres) 1327/6 και 1327/1 και θα ήθελα μια εκτίμηση κυρίως αν είναι γνήσια ή όχι.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το βάρος τους είναι 0,10 g πιο ελαφρύ, δηλαδή ~7,11 αντί για 7,21 και το χρώμα τους φαίνεται λίγο διαφορετικό από τα υπόλοιπα (πιο κιτρινωπό). Σε διαστάσεις δεν διαφέρουν .

Επίσης έχω βρει διαφορές στα σχέδια με διάφορες φωτογραφίες που βρήκα στο Internet  αλλά δεν ξέρω αν είχαν διαφορές από χρονιά σε χρονιά.

Οι φωτογραφίες του 1ου είναι αυτές:

Καταγράφηκε
giannis4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2016, 06:47:46 μμ »

Και το 2ο:
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2016, 11:00:51 πμ »

φιλε καλημερα..δεν νομιζω οτι ειναι πλαστα..οσο για το βαρος που λες πρεπει να ειναι φθαρμενα λιγακι Σαρκασμός επομενως μην σκας..ουτως η αλλως μεταλλο αξιζουν..δεν νομιζω οτι τα αγορασες παραπανω??ε?παντως οπως ολα τα χρυσα εχουν την γοητεια τους μαζι κ ιστορια..φιλικα μανωλης
Καταγράφηκε
giannis4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:18:40 μμ »

Καλησπέρα Μανώλη,

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Δεν τα αγόρασα, της γιαγιάς μου ήταν και πέρασαν στα χέρια μου  Χαμόγελο

Το βάρος δεν με παραξένεψε τόσο, γιατί όπως λες μπορεί να είναι από φθορά. Αυτό που με παραξένεψε πιο πολύ ήταν το χρώμα τους που διαφέρει αισθητά. Επίσης μετά από έλεγχο των φωτογραφιών είδα ότι έχει διαφορές και στα "σχέδια" με άλλα 100 kurush (αν και διαφορετικών ετών).  Απορία
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:25:58 μμ »

Σαν πρωτη ματια φαινονται πλαστα,η φθορα δικαιολογει την απωλεια που εχει αλλα εμενα η ενσταση μου στα συγκεκριμενα ειναι και τα 2 εχουν τοσα κατεβασματα;;και αφου εχουν τοσα κατεβασματα πως ολα τα ψηλα σημεια εχουν μεινη σε καλη κατασταση;;παραξενο....Γενικα του 1327 9 στις 10 ειναι σε καλες καταστασεις δεν εχουν αυτες εδω τις φθορες,αν παρατηρησεις στο πρωτο το ριμ εχει θεματα και οχι μονο,αλλα τα γραμματα ειναι ανεπαφα ,αν δεν ειναι απο κουρασμενη μητρα η τυπωση θα σου ελεγα να τσεκαρεις διαμετρο και καρατια αλλα οπως λεει και ο Μανος ετερον εκατερων ουτως σι αλλος μεταλλο πανε αυτα εδω σε τετοιες καταστασεις Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannis4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:47:01 μμ »

Ευχαριστώ Μάρκο, πολύ πιθανό. Είδα και διαφορές όπως αυτή στην φωτογραφία παρακάτω.

Πως μπορώ να μετρήσω τα καράτια;

Εντάξει δεν είναι για πούλημα, λόγω της συναισθηματικής αξίας που έχουν, αλλά πιο πολύ θέλω να μάθω, για να μπορώ να ξεχωρίζω.  Χαμόγελο


Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:54:10 μμ »

το 0.10 γρ ειναι πολυ μεγαλη διαφορα για χρυσο τετοιου μεγεθους σε τετοια κατασταση, εδω οι λιρες οι ελλιποβαρεις που ειναι τελειως λιωμα και εχουν συνηθως μικροτερη διαφορα απο 0.10 γρ.
Περαν αυτου, η εσωτερικη οδοντωση και η ολη εικονα δεν ειναι καλη.
Δεν τα ξερω τα Οθωμανικα, αλλα, οπως το βλεπω, μου κανει για μουφα.
Αν δεν θες να το ξεσκισεις με τριψιμο σε πετρα, τα καρατια μπορεις να τα δεις σε φασματογραφο, εαν υπαρχει στην περιοχη σου, ενα 5 ευρω παιρνουν.
Αλλιως πετρα στον τοπικο σαραφη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2016, 01:58:31 μμ »

το 0.10 γρ ειναι πολυ μεγαλη διαφορα για χρυσο τετοιου μεγεθους σε τετοια κατασταση, εδω οι λιρες οι ελιπποβαρεις που ειναι τελειως λιωμα και εχουν μικροτερη διαφορα απο 0.10 γρ.
Περαν αυτου, η εσωτερικη οδοντωση και η ολη εικονα δεν ειναι καλη.
Δεν τα ξερω τα Οθωμανικα, αλλα, οπως το βλεπω, μου κανει για μουφα.
Αν δεν θες να το ξεσκισεις με τριψιμο σε πετρα, τα καρατια μπορεις να τα δεις σε φασματογραφο, εαν υπαρχει στην περιοχη σου, ενα 5 ευρω παιρνουν.
Αλλιως πετρα στον τοπικο σαραφη.

++
Εγω θα το πηγαινα σε πετρα αφου ειναι ταλαιπωρημενο ηδη.
Δημητρη 5ε εκει στην Αθηνα τα εχεται ολα στα ποδια σας παμφθηνα εγω περυσι εδωσα 25ε Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:09:56 μμ »

Για περιπτωσεις που δεν σας ενδιαφερει συλλεκτικα το νομισμα (ειναι ηδη πολυ ταλαιπωρημενο κλπ), μπορειτε να παρετε απο το ebay ολο το σετακι πετρα-οξεα για χρυσο και ασημι με 25 ευρω περιπου(κραταει για πολλα-πολλα νομισματα) και να κανετε δουλεια σας, να μην τρεχετε στους σαραφηδες. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:17:46 μμ »

Βασιλη εχεις δικιο ,τραβα ενα μηνυμα να φυγεις φιλε απο τον καταραμενο αριθμο μηνυματων Σαρκασμός Σαρκασμός
Δημητρη σορρυ που δε κουραζω εχουμε καποιο λινκ απο ιμπει;;για να μην ψαχνω μια ωρα;;ευχαριστω Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:31:36 μμ »

http://www.ebay.com/itm/NEW-Gold-Test-Acid-Tester-Kit-10k-14k-18k-22k-silver-acids-Testing-Stone-/141145889037?hash=item20dcf3590d:g:ZVkAAMXQlgtSs0Cj

Μονο σε χρεπια ομως, γιατι το ριμ που εχει περασει απο πετρα φαινεται.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannis4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 30, 2016, 02:34:11 μμ »

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Χαμόγελο Να στε καλά!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences