Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:07:04 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόκειται για "έτοιμη" συλλογη?  (Αναγνώστηκε 2246 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« στις: Μάιος 02, 2017, 04:59:33 μμ »

Καλησπέρα στους φίλους!

Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση σχετικά με τη φύση (??) της συλλογής που πρόκειται να παραθεσω παρακάτω. Κάποια απο αυτά που θα δείτε μου τα είχαν δωρήσει πριν 20 χρόνια περίπου ενώ κάποια κομμάτια είναι γραμματόσημα που εγώ ο ίδιος αφαίρεσα από φακέλους κλπ.

Φώτος συλλογής: https://goo.gl/photos/UchMjbrNNMN2FP2H8.

Οι ερώτησεις που θα ήθελα να κανω είναι η εξής:

Τα γραμματόσημα όπως τα βλέπετε, μπορείτε να καταλάβετε αν είναι μέρος αυτών των σετ που πωλούντα σε αεροδρόμια/μοναστηράκι κλπ (πχ οι σφραγίδες σε κάποια είναι πολύ καθαρές κ από πίσω σχεδόν αψεγάδιαστα)? Σε περίπτωση που η απάντηση στη παραπάνω ερώτηση ειναι "ναι", θεωρούνται "αυθεντικά"? Δλδ μιλάμε για κανονικά γραμματόσημα που ήταν μέρος κάποιου σετ των ΕΛΤΑ ή για επανεκτυπώσεις χωρίς ενδιαφέρον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γιάννης
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 02, 2017, 06:47:01 μμ »

Είναι όλα αυθεντικά γραμματόσημα μηδαμινής αξίας. Άλλωστε δεν υφίστανται "ανεπίσημες επανεκτυπώσεις" ελληνικών γραμματοσήμων..
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 02, 2017, 07:14:58 μμ »

Οι φάκελοι είναι πρώτης μέρας κυκλοφορίας, είναι κανονικό προϊόν των ΕΛΤΑ, τα γραμματόσημα και αυτά αυθεντικά είναι μηδαμινής αξίας, το μόνο που αξίζει κάτι είναι το διπλό του Γλέζου

Λες να αρχίσεις το άθλημα?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 02, 2017, 11:20:18 μμ »

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Για τη χαμηλή αξία το φανταζόμουν μιας κ κάτι είχα δει σε online καταλόγους, αλλά δεν με απασχολεί η αξία. Πιο πολύ με προβλημάτιζε αν θα ήταν αυθεντικά ή απλες εκτυπώσεις.

Φίλε Valeroi ίσως να το ξανα-αρχίσω το άθλημα Μεγάλο χαμόγελο Όπως είπα από αυτά κάποια μου τα είχαν δώσει ενώ άλλα τα είχα ξεκολλήσει εγώ από το φακέλους αλληλογραφίας πριν 17-18 χρόνια. Έχω δει κάποιες σειρές με έλληνες ζωγράφους, χαράκτες, εικαστικούς που θα μου άρεσαν να έχω στη "συλλογή".

Επειδή δεν γνωρίζω, το τελεταίο 2πλο του Γλέζου για ποιον λόγο αξίζει; Περιορισμένο τιράζ; Αυτό το ξεκόλλησα εγω πριν μερικες μερες απο φάκελο που μου έστειλε μέλος του Στεκιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 03, 2017, 09:50:44 πμ »

Μακάρι να σου αρέσει το άθλημα και να το αρχίσεις πάλι, μερικά θέματα να διαβάσεις εδω αμέσως θα μπεις εύκολα στο ψητό.

Αν πελαγώνεις με το να κάνεις Ελλάδα γενικά και σου αρέσει το θέμα ζωγράφοι, χαράκτες, εικαστικοί μπορείς να κάνεις μια εξαιρετική θεματική συλλογή με αυτό το θέμα. Μαζεύεις όλα τα γραμματόσημα που έχουν σχετικό τέτοιο θέμα. Οπότε μειώνεις κάπως το εύρος που πρέπει να μαζέψεις και κάνεις και ένα θέμα που σου αρέσει να το ψάχνεις.

Για τον Γλέζο όταν λέω αξίζει κάτι παραπάνω εννοώ σε σχέση με τα άλλα, δεν πάει στο 0 που πάνε τα άλλα.
Αυτό γιατί τα γραμματόσημα των δεκαετιών 70,80 και 90 σε σφραγισμένα χρησημοποιούνταν πάρα πολύ όλες οι κλάσσεις οπότε και είναι πολύ εύκολο να βρεθούν, τα τιράζ ήταν μεγαλύτερα οπότε προτιμά ο άλλος να το συλλέξει σαν ασφράγιστο παρά σαν σφραγισμένο (και σφραγισμένα αν θέλει κάποιος τα μαζεύει, συλλογή είναι και αυτά)

τα μετά του ευρώ γραμματόσημα και όσο φτάνουμε πιο κοντά στο σήμερα πέραν της κλάσης του 0,72 που είναι η αξία απλής ταχυδρομημένης επιστολής οι μεγαλύτερες αξίες δύσκολα φτάνουν να κοληθούν σε ένα γράμμα, σε ένα πακέτο κλπ.

Γιατί αν θέλει κάποιος συστημένο πιο πιθανό να πάρει το έτοιμο χαρτάκι και ούτε γραμματόσημο κολλάει ούτε τίποτα (βέβαια αν βάλεις την αξία του συστημένου σε γραμματόσημα θα το πάρουν για συστημένο πάλι) το ίδιο και στο πακέτο.
Αν ζητήσεις απο τον κισε να πάρεις γραμματόσημα αξίας 5€ ο υπάλληλος θα σου δώσει των 0,72, 0,90 και μικρότερων αξιών και δύσκολα θα προτιμήσει να σου δώσει ένα των 3ε και τα τα υπόλοιπα των 1ε

Οπότε οι μεγαλύτερες αξίες των πρόσφατα γραμματόσημα δύσκολα ταχυδρομούνται και προφανών τα κλειδιά (η μεγαλύτερη αξία απο κάθε σειρά) είναι προφανώς και πολύ πιο δύσκολα. Ενα γραμματόσημο των 3€ του 2016 με τα πολλά ακόμα και απο το φιλοτελικό των ΕΛΤΑ το βρίσκεις, για έλα βρές το και σφραγισμένο όμως..

Του Γλέζου είναι σφραγισμένα διπλό κιόλας δεν έχει κοπεί, κατα την γνώμη μου αξίζει ακόμα και την αξία του, ενώ τα υπόλοιπα με 3ε στο μοναστιράκι πέρνεις ένα σακουλάκι που έχει κανα 200άρι μέσα.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 03, 2017, 06:00:35 μμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση Valeroi!

Η αλήθεια είναι ότι αν κ παλιότερα είχα αρκετες "παρτίδες" με ταχυδρομεία λόγω δουλειάς, ποτέ δεν είχα σκεφτεί αυτό για τα γραμματόσημα κ τις κλάσεις. Ίσως το πάρω πιο ζεστά μιας κ έχω κ αρκετά ξένα (φαντάζομαι ίδια φάση με αυτά θα είναι) οπότε θα μπορούσα να τη "ψάξω" θεματικά κ εκτός Ελλάδας.

Αν κατάλαβα καλά από την απάντηση σου, ισχύουν δύο πραγματα σε γενικές γραμμες:

- μικρά/ασφράγιστα κ μεγάλα/σφραγισμένα είναι "δύσκολα" κομμάτια σε σχέση με το ανάποδο
- η δυσκολία είναι συνάρτηση και με το τιράζ (εκτός από τα παραπάνω)

Ευχαριστώ και πάλι!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2017, 10:15:07 μμ »

Τα σφραγισμισμένα σημερινά γραμματόσημα βρίσκονται γενικά πιο δύσκολα απο τα ασφραγιστά γιατί το επιστολικό ταχυδρομείο σήμερα δεν είναι σύνηθες.

Τα ασφράγιστα σε κανα ΕΛΤΑ, σε κανα έμπορο θα τα βρεις.

Θεματική μπορείς να κάνεις είτε με Ελληνικά ή με ξένα το εύρος να συλλέξεις είναι τεράστιο

Το τιράζ μη το σκέφτεσαι για τα σύγχρονα γραμματόσημα, όλες οι χώρες βγάζουν γραμματόσημα για σκοπό ταχυδρόμησης, δεν τα βγάζουν για συλλογές που κάνουμε εμείς.

Ότι απορία έχεις μη διστάζεις να ρωτάς, μακάρι ο φιλοτελισμός να σε ξανακερδίσεις και να μπείς για τα καλά στα μονοπάτια πάλι.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2017, 11:12:45 μμ »

Ευχαριστώ και παλι!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences