Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 06:32:43 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πωλησεις  (Αναγνώστηκε 6148 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 09:12:50 πμ »

Ηθελα απλως να πω οτι στο θεμα πωλησεων ,εχει καταντησει σαν τη χρυση ευκαιρια .
Μπαινει ο καθενας και αναρτει οτι του κατεβει ,χρησημοποιει ορλογιες- που ακουσε καπου
στο ιντερνετ ασχετες με το νομισμα και τη κατασταση του..
Εγω δε λεω να μπει ενας νεος στις πωλησεις αλλα γιατι δεν μπορει-πρεπει
να αναρτη πρωτα στις εκτημησεις ,να ακουει τι εχουν να του πουν απο ολες
τις πλευρες και να συνεχισει στις πωλησεις.
Κανει καμια φορα κανα σχολιο ενας παλιοτερος και πιο εμπειρος εδω και αντι να σεβαστουν
τη γνωμη  του τον ειρωνευονται, και του επιτηθονται. Δεν το ανεχομαι σε εναν χωρο που
τον φιλοξενουν να συμπεριφερονται ετσι. Αισθανομαι οτι δεν προστατευουμε τους νεους
και δινουμε βημα στον καθε ασχετο να μπαινει και να αλωνηζει.

Μια φορα απαντησα σε μια αγγελια της χρυσης ευκαιριας για πωλησεις ξενων νομισματων ,
 ο κυριος ζητουσε 500 ευρω για καμια πενηνταρια ξενα νομισματα του κιλου , η απαντηση του
ηταν οτι ηταν πολυ σπανια και ειδικα ενα μισοδολαρο αμερικης  το ειχε δει στο ιντερνετ
να πουλιετε 300 ευρω , αα !!  μουπε και να μην προσπαθησω να τον κοροιδεψω γιατι ηταν
ενημερωμενος.

ξυπνησα με τις στραβες μου σημερα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 10:07:15 πμ »

Ορισμένες αγγελίες,είναι όντως για να παίρνεις τηλέφωνο και να τους κράζεις.
Η' πλάκα του τύπου'Καλημέρα,είμαστε απο το ΣΔΟΕ,πουλάτε κάποια σπάνια νομίσματα μεγάλης αξίας.Ασφαλώς, τα έχετε δηλώσει στο περιουσιολόγιο,σωστά;'
Εκεί,θα τους κοπεί λίγο ο βήχας....
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 11:31:06 πμ »

 Μην υποθετε, αυτοματα, οτι οποιος ειναι νεος στο φορουμ ειναι και νεος στον συλλεκτισμο και ασχετος.
 Μπορει και να ειναι σχετικος και απλως να ψαχνει για ασχετους.
 Ο ορος που υπαρχει να μην επιτρεπονται σχολιασμοι στις πωλησεις ειναι σωστος, γιατι αλλιως αλλιως θα γινοταν κολαση, ο καθενας θα εγραφε το μακρυ του και το κοντο του.
 Απο την αλλη, δεν καταπινεται ευκολα το να δημοσιευονται, ασχολιαστες, αγγελιες με προκλητικες τιμες η εξοφθαλμα λανθασμενες περιγραφες σε ενα χωρο που κινουνται συλλεκτες.
 Νομιζω οτι δεν υπαρχει χρυση τομη σε αυτο το θεμα.
 Πριν αγορασει καποιος, πρεπει να ενημερωνεται και να ρωταει, εαν δεν ξερει.
 Το μονο που μπορει να κανουν τα εμπειρα μελη, ειναι να παραβαινουν τον ορο αυτον, οταν ειναι εξαιρετικα προκλητικες οι περιπτωσεις, και παλι αυτο με τον φοβο να τους βαλει χερι η διαχειριση.

 Συμφωνα με πληροφοριες μου, το απλο μελος Antonio1968 προκειται να τιμωρηθει αυστηρα για την προσφατη παραβιαση του ορου μη σχολιασμου των πωλησεων με στερηση εξοδου 5 ημερων, αγγαρεια στην σκουπιδιαρα μεχρι να απολυθει και αναγκαστικη αποστολη 4 κιλων τριγωνων Πανοραματος σε ολα τα μελη του στεκιου που το νικ τους αρχιζει απο h και τελειωνει σε os.
Για να μαθει το στραβογιαννο, το γρασσο, που μου θελει και σχολιασμους.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2015, 11:46:51 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 11:52:21 πμ »

ωχ θα τα παρει τα 4 kila τριγωνα ο harilaos
http://steki-syllekton.gr/index.php?action=profile;u=10981
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 11:56:33 πμ »

ωχ θα τα παρει τα 4 kila τριγωνα ο harilaos
http://steki-syllekton.gr/index.php?action=profile;u=10981

Φτουουου..
Κατι δεν υπολογισα καλα.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:03:33 μμ »

καλημερα συμφωνω με τα λεγομενα περι καταστασεων,ενταξει οταν σχολιαζουμε κτλ αλλα οταν ανεβαζεις ενα νομισμα για πωληση και το χαρακτηριζεις αου κτλ και αυτο ειναι χρεπι των χρεπιων φυσιολογικο ειναι να πουλας φυκια για μεταξωτες κορδελλες και ενταξει οι υποψιασμενοι οκ αλλα ενα νεο παιδι που μπαινει υπαρχει κινδυνος να παρασυρθει και να φαει την πατατα,εμενα σαυτες τις περιπτωσεις υπαρχει δολος,να ψαρεψουμε κανα ασχετο,καλο ειναι να παρεμβαινει με π.μ η διαχειριση και να ζητα να διορθωθει η αγγελια
με εκτιμηση     hmarkos  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:38:33 μμ »

σε προσφατη πωληση νομισματος των 5 αντε 10€ ο πωλητης το ξεκινησε απο τα 90€ !!!!
δεν αντεξα, δεν το σχολιασα στην πωληση αλλα εστειλα σε πμ το λινκ με τα κλεισμενα απο εβαυ
ο ανθρωπος το καταλαβε και το κατεβασε στα ......50€  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 12:55:14 μμ »

καλημερα συμφωνω με τα λεγομενα περι καταστασεων,ενταξει οταν σχολιαζουμε κτλ αλλα οταν ανεβαζεις ενα νομισμα για πωληση και το χαρακτηριζεις αου κτλ και αυτο ειναι χρεπι των χρεπιων φυσιολογικο ειναι να πουλας φυκια για μεταξωτες κορδελλες και ενταξει οι υποψιασμενοι οκ αλλα ενα νεο παιδι που μπαινει υπαρχει κινδυνος να παρασυρθει και να φαει την πατατα,εμενα σαυτες τις περιπτωσεις υπαρχει δολος,να ψαρεψουμε κανα ασχετο,καλο ειναι να παρεμβαινει με π.μ η διαχειριση και να ζητα να διορθωθει η αγγελια
με εκτιμηση     hmarkos  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

+1  Μεγάλο χαμόγελοπροσεχε σε προειδοποιω θα διαγραφω οτι γραφεις.Δε θα το κανουμε αμερκαν μπαρ εδω μεσα


χαχαχα Κλείσιμο ματιού:εποπ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2015, 01:00:10 μμ από epop » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 01:16:29 μμ »

σε προσφατη πωληση νομισματος των 5 αντε 10€ ο πωλητης το ξεκινησε απο τα 90€ !!!!
δεν αντεξα, δεν το σχολιασα στην πωληση αλλα εστειλα σε πμ το λινκ με τα κλεισμενα απο εβαυ
ο ανθρωπος το καταλαβε και το κατεβασε στα ......50€  Σαρκασμός
Τελικα τα πουλησε.....δεν θυμαμαι....
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 01:21:34 μμ »

...και γω νεος ειμαι,αλλα τα ασημια φυγανε κατω απο το μεταλλο  Ντροπή
Ψυχρολουσια η δημοπρασια....
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 02:01:51 μμ »

...και γω νεος ειμαι,αλλα τα ασημια φυγανε κατω απο το μεταλλο  Ντροπή
Ψυχρολουσια η δημοπρασια....
σε προσφατη πωληση νομισματος των 5 αντε 10€ ο πωλητης το ξεκινησε απο τα 90€ !!!!
δεν αντεξα, δεν το σχολιασα στην πωληση αλλα εστειλα σε πμ το λινκ με τα κλεισμενα απο εβαυ
ο ανθρωπος το καταλαβε και το κατεβασε στα ......50€  Σαρκασμός
Τελικα τα πουλησε.....δεν θυμαμαι....

το αφησα εκει, δεν πιστευω να βρεθηκε πωλητης...
οσο για τα ασημενια, σπαστα και συ σε δυο λοτ Μεγάλο χαμόγελο
κατω απο το μεταλο ναι αλλα  ποιος εχει ευχαιρο τετοιο ποσο?
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 02:16:05 μμ »

....στερνη μου γνωση..... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 02:56:49 μμ »

...και γω νεος ειμαι,αλλα τα ασημια φυγανε κατω απο το μεταλλο  Ντροπή
Ψυχρολουσια η δημοπρασια....
Κωστα, θα μου επιτρεψεις να σου πω φιλικα οτι εκανες βασικα λαθη.
Κατα πρωτον τα 24 Παυλακια σε αυτο το απιθανο χαλι, σου χαλασαν το λοτ.
Αυτα η θα πρεπει καποιος να φαει τα χερια του με οξεα να τα καθαρισει,(με αμφιβολλο αποτελεσμα) η να τα δωσει στο χυτηριο για λυωσιμο και φυσικα η τιμη που θα παρει ειναι πολυ κατω απο την χρηματιστηριακη αξια του ασημιου.
Τα υπολοιπα κομματια σου στις καταστασεις που ηταν, σχεδον ολα στην Ελληνικη πιατσα πανε στο μεταλλο τους η εν παση περιπτωσει εκει κοντα.(ειδικα σε λοτ).
Μην βλεπεις ποσο πουλιουνται στο ebay, εκει εχει προμηθειες και αλλα θεματα.
Μονο το κουβανεζικο πεσο εχει μια καποια σχετικη υπεραξια.
Επιπλεον το λοτ σου ηταν μεγαλο σε αξια για τα δεδομενα ανθρωπων που κοιταζουν να αγορασουν 5-6 χρεπακια στο ασημι τους για να κανουν το κεφι τους και να μαζεψουν λιγο μεταλλο.
Οσοι  μπορουν να δωσουν 3-4 κατοσταρικα για ασημια, θα προτιμησουν η ουγγιες, η ομοιογενη νομισματα για αγορα, οχι ενα ανομοιογενες λοτ.
Να σου πω την αμαρτια μου το φοβηθηκα οταν το ειδα οτι θα γινοταν γκελα και γιαυτο σου εβαλα 3 κατοσταρικα, οχι επειδη τα..λιμπιστικα για την συλλογη μου,αλλα και για να μην την πατησεις αγριως, ευτυχως παλι καλα που στα πηραν ψηλοτερα απο εκει.
Σκοπευα εαν τα επαιρνα να πειραματιζομουν με τα χρεποπαυλακια για καποιες τεχνικες συντηρησης και τα υπολοιπα ενα λοτακι στο ebay,θα ημουν ευχαριστημενος εαν επαιρνα πισω τα λεφτα μου.
Στην θεση σου, θα ειχα βαλει για πωληση τα Παυλακια λιγο κατω μεν απο το ασημι τους, αλλα σε τιμη που θα ελεγχα εγω,τις δραχμουλες προς πωληση ενα λοτ,τα τριανταρια ενα λοτ προς πωληση, και ολα τα υπολοιπα σε δημοπρασια ενα λοτ.
Better next time. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 04:03:57 μμ »

...και γω νεος ειμαι,αλλα τα ασημια φυγανε κατω απο το μεταλλο  Ντροπή
Ψυχρολουσια η δημοπρασια....

Kosti, ησουν ο πρωτος {και ισως ο τελευταίος;;;} που δοκιμασες να παρεις το μεγαλο
ρισκο της εναρξης απο 1 ευρω (που επιβάλουν οι νεοι κανονισμοι) δημοπρατωντας
λοτ σημαντικής αξίας. Λυπαμε που θα το πω αλλα η ψυχρολουσια ηταν το βασικό
σενάριο... το εναλλακτικο σεναριο ηταν να παθενες σοκ με μια σημαντικα χαμηλη
τιμη κλεισιματος και με μικρες πιθανοτητες θα πηγαινε αξιοπρεπως η δημοπρασια.
(Δικες μου προσωπικες εκτιμησεις αυτες, μιας και παρακολουθησα την δημοπρασια σου)
Οι νεοι κανονισμοι ηδη ειναι προφανες οτι εφεραν μεγαλη παρακμη (και σε ποσοτητα
και σε ποιότητα) στις δημοπρασίες. Αλλα αυτα συζητηθηκαν πριν δεκα μερες σε αλλο θεμα.

Απο εκει και περά καλα τα λεει ο haros...
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 08, 2015, 06:04:27 μμ »

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας,μαλλον ειχα βαλει τον πηχη ψηλα και δεν υπολογισα στην κατρακυλα  Αναποφασιστικότητα
Οπως λεει και ενα μελος η κερδιζω η μαθαινω....
Καποιες ελπιδες ειχα μολις ο haros -συγγνωμη δεν ξερω το ονομα- χτυπησε στα 300, μιας και απο οτι εχω καταλαβει ειναι απο τα παλαιοτερα μελη και γυρω απο το ονομα του υπαρχει σεβασμος.
Τον ευχαριστω και προσωπικα για τις συμβουλες του,αλλωστε απο τους παλιους μαθαινουμε και εμεις οι νεοι.
Ελπιζω την επομενη φορα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences