Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 12:07:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συστημενο ΕΛΤΑ Αθηνα-Πατρα 32$!!!  (Αναγνώστηκε 5012 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 22, 2015, 09:59:52 μμ »

Μπαίνω το απογευματάκι ebay και βλεπω 4 κουτάκια pcgs (από Έλληνα πωλητή με feedback 1) νικελάκια κλπ του 1926, 1964 και δυο του 1973 κοινά νομισματα σε καταστάσεις από au55 ως ms64 να λήγουν σε 1 ώρα και να ειναι σε επίπεδα απο 2 ως 7$. Θα τα χτυπήσω, λεω, να δω που θα πανε κι αν τα παρω χαμηλά εχει καλώς. Χτυπάω και τα κερδίζω και τα τέσσερα, αλλο με 2,5 αλλο με 5, αλλο με 7 κι αλλο με 11, σύνολο 25,5$. Στέλνω και στον πωλητή ενα μήνυμα να μου τα τιμολόγησει πακέτο με συνδυασμένη αποστολή μεσω ΕΛΤΑ συστημενο ή αντικαταβολή κλπ. Τί κάνει ο πωλητής; Μου στέλνει τιμολογιο ότι θέλει 8$ για κάθε νομισμα και ότι το ebay το εχει ψάξει και τον καλύπτει!
Δηλαδή θέλει για 4 slabs που κατάφερα να παρω με 25,5$ δίκαια και καθαρά, να τον πληρώσω 57,5$ επειδή προφανως δεν ικανοποιήθηκε απο τις τιμές κλεισίματος! Θέλει με τσαμπουκά και κουτοπονηριά να με χρεώσει 30 ευρώ ενώ θα πληρώσει το πολύ μεχρι 5€ για ενα κλασικο συστημενο γράμμα/πακετάκι τεςςαρων slabs - αν και του εξήγησα ότι με δέμα που θα ειναι πλήρως ανιχνεύσιμο κι ασφαλισμενο μπορεί να σταλεί ως γνωστόν ακόμη και με 1,5€!
Το ξέρω ότι δεν ειναι τιποτα φοβερά ποσά αλλα με τσαντιζει η απόπειρα κοροϊδίας! Ποιά ειναι η γνώμη σας;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:08:24 μμ »

γιαννη εχω παθει κατι αντιστοιχο......πηρα μια κασετινα με 5ε πριν χρονια.......ο πωλητης κοντα...ειχε μεταφορικα 20ε.του στελνω μνμα ρε φιλε του λεω 20 ευρο ειναι να πανε αμερικη...μου λεει δικιο εχεις,αλλα εφυγε τσαμπα...
επειδη τη γουσταρα καφε με 3 σειρες βελουδινη κτλ και επειδη καταλαβαινα οτι εφευγε και τσαμπα οκ του ειπα του ανθρωπου και το λειξαμε εκει.
αν δε τα θες πεστου να τα ακυρωσει....τη πωληση.
αν τα θες εστω να μοιρασει τη διαφορα γιατι θα του κανεις αναφορα στο εμπαι.παντως κοροιδια ειναι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:08:30 μμ »

Στις δημοπρασιες ποσο ειχε ταχυδρομικα για το καθενα?
Συνδυαστικη αποστολη κανουν ολοι οι πωλητες στο ebay, συνηθως το πρωτο νομισμα στο αρχικο κοστος ταχυδρομικων, και για καθε παραπανω 2-3 δολλαρια.
Το νουμερο που σου λεει ειναι τρελλο.
Μην το πληρωσεις.
Σε γενικες γραμμες ομως, εφοσον δεν υπαρχει συνδυαστικη αποστολη,(δηλαδη παιρνει κανεις ενα νομισμα μονο) τα ταχυδρομικα που αναφερει ο πωλητης ευκρινως στην δημοπρασια πρεπει να γινονται σεβαστα, ασχετα εαν μας φαινονται λιγα η πολλα.
Ολοι οι biders παιζουν στο παιχνιδι με τους ιδιους ορους και με τα ταχυδρομικα που αναγραφονται, δεν μπορει να πονταρει καποιος με το δεδομενο να κανει εκ των υστερων παζαρια επειδη το κοστος ταχυδρομικων που εχει βαλει ο πωλητης του φαινεται υψηλο.(δεν λεω για την δικη σου περιπτωση)
Αυτη ειναι η αποψη μου.
Οταν παιρνω νομισματα π.χ. απο Αμερικη, πολλοι βαζουν ταχυδρομικα 20-22$, το πραγματικο κοστος ειναι δεν ειναι 10- 12 δολλαρια, απλως το λαμβανω υποψιν μου πριν πονταρω ποσο θα μου στοιχισει το νομισμα συνολικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2015, 10:19:50 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:15:46 μμ »

Μα να μου λέει φάτσα φόρα ότι θα με υπερχρεώσει εσκεμμένα και συνειδητά επειδή δεν του βγήκε η πώληση στο ebay και το ρίσκο που πηρε να τα βάλει με εκκίνηση 0,99$ το καθένα;! Ειναι απάντηση λογική και ειλικρινής αυτή;!
Τα ειχε βάλει μάλιστα με 10$ μεταφορικά εξοδα για το καθένα! Θυμός Έκπληξη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:16:58 μμ »

εγραφε οτι κανει combined shipping?
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:19:01 μμ »

Συμβαινει συχνα τα μεταφορικα να <υποβοηθουν> τις δημοπρασίες ή πωλήσεις.
Αλλα  κι εσυ βλέπεις 10$ μεταφορικα και πας και βαρας κοινα κομματια;;
Αν ειχε γινει προσυννενοηση θα ειχε αποφευχθεί. Τωρα κανε ένα συμβιβασμο και βρειτε τα στα μισα λεω
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:23:11 μμ »

Ήταν καθαρά θέμα ότι δεν τα είχα σλαμπαρισμένα βρε παιδια, προφανώς τα εχω ήδη κι αυστηρά ακυκλοφόρητα.
Δεν έγραφε για συνδυαςμενη αποςτολη αλλά επειδή ενεργώ με την κοινή λογική το θεωρςα αυτονόητο να πω την αλήθεια.
Σημειωτέον ότι τον τελευταίο μήνα πούλησα μεςω ebay τρυπιο 30λ 1849 για 3€, δραχμη 1910 άρτια σε χαμηλή κατάσταση 1,5€ και μισή δρχ 1833 σε φίλους απο το στέκι κι αλλού τρυπιο για 2,5€ και τα έστειλα με 3€ χρέωση συστημένου χωρις καμμιά γκρίνια, δικαιολογία ή απατεωνιά. Τα είχα ξεκινήσει από 0,99 λογω άτυχους συγκυρίας έμειναν χαμηλά! Τόσο απλά!
Όπως εχω καταφέρει να πουλήσω με τεράστιο κέρδος ετσι μου εχει τύχει και το αντίστροφο! Τί λέτε;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:27:52 μμ »

Στις δημοπρασιες ποσο ειχε ταχυδρομικα για το καθενα?
Συνδυαστικη αποστολη κανουν ολοι οι πωλητες στο ebay, συνηθως το πρωτο νομισμα στο αρχικο κοστος ταχυδρομικων, και για καθε παραπανω 2-3 δολλαρια.
Το νουμερο που σου λεει ειναι τρελλο.
Μην το πληρώσεις.
Σε γενικες γραμμες ομως, εφοσον δεν υπαρχει συνδυαστικη αποστολη,(δηλαδη παιρνει κανεις ενα νομισμα μονο) τα ταχυδρομικα που αναφερει ο πωλητης ευκρινως στην δημοπρασια πρεπει να γινονται σεβαστα, ασχετα εαν μας φαινονται λιγα η πολλα.
[...]
Μα δεν ειναι πως μου φαίνονται, λίγα ή πολλά, αντικειμενικά ειναι κλοπή και μάλιστα θρασύτατη και προκλητική.
Θα πληρώσει στα ΕΛΤΑ 4-5€ και θα πάρει σχεδόν 30 επειδή ετσι γουστάρει. Δεδομένα πέραν πάσης ερμηνείας ή αμφισβήτησης! Ε, αλλο τόσο και περισσότερο εγώ γουστάρω να μην δεχτώ τέτοια κοροϊδία!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2015, 10:31:56 μμ »

Εχεις παντα την επιλογη να μην τον πληρωσεις και να του κανεις αναφορα στο ebay για υπερβολικα ταχυδρομικα.
Εαν το ebay δεν σε δικαιωσει (δεν ειναι σιγουρο οτι θα το κανει), απλως θα καταγραφει ενα unpaid item στον λογαριασμο σου, εαν ειναι κατι που συμβαινει πολυ σπανια, δεν εχεις θεμα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 23, 2015, 08:10:14 πμ »

Δεν έχω ούτε ένα unpaid item στο ιστορικό μου αλλά τη φοβάμαι αυτήν την ''επιλογή'' γιατί πρόκειται για 4 διαφορετικά items κι άρα 4 unpaid item cases μαζί..!

Θα του προτείνω ακύρωση και δεν θα ξανασχοληθώ με την περίπτωσή του!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 27, 2015, 02:00:27 μμ »

Είναι κλασική περίπτωση έλληνα πωλητή, δυστυχώς. Κι από τη μύγα ξύγκι.

Εγώ αγόρασα το χειμώνα ένα γραμματόσημο από Ξάνθη 8,00 ευρώ και μου έβαλε ταχυδρομικά 6,00 συστημένο, χρησιμοποίησε δε ήδη χρησιμοποιημένα γραμματόσημα που έτυχε να μην έχουν πάνω τους σφραγίδα (τα είχε κολλήσει με UHU).  Εφαγε μια ωραία αρνητική αξιολόγηση και από τα επόμενα λότα χρεώνει 3,00 (πάλι πολύ παραπάνω από το 2,40 που κοστίζει το συστημένο εσωτερικού).

Αλλο η τιμή κλεισίματος και άλλο τα ταχυδρομικά.
Μήν τον πληρώσεις.
Ελεγξε τι ανέφερε στην περιγραφή της δημοπρασίας σχετικά με το κόστος και αν συνδυάζει αποστολές.
Εφόσον έχεις το μήνυμά του που σου αποκαλύπτει ανερυθριάστως την κερδοσκοπική του πολιτική, ενημέρωσέ τον για την πρόθεσή σου να το προωθήσεις στο τμήμα επίλυσης διαφορών του Ebay. Αν δεν συμμορφωθεί, υλοποίησε την απειλή σου.
Δυστυχώς τέτοιοι ξεφτιλισμένοι είμαστε και κοιτάμε μόνο την πάρτη μας, γιαυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2015, 08:35:29 μμ »

Συμφωνώ με όλους τους φίλους.
Του απαίτησα ακύρωση όλων των συναλλαγών, την αποδέχτηκε θέλοντας και μη και του έδωσα μια ουδέτερη να το θυμαται και να στρώσει.
Αυτά!-)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:05:02 μμ »

Τώρα το είδα, αλλά αφού το ακύρωσες....
Βρε Γιάννη, δεν είχες κάποιον γνωστό Αθήνα, να τα πάρει για λογαριασμό σου και να σου τα στείλει.
Τότε θα τον έστελνες κανονικά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:07:38 μμ »

Δεν αξίζει φίλε athas να μπλέξει περισσότερο με τέτοια άτομα..! ;-)
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 28, 2015, 09:15:34 μμ »

Εχεις δίκιο! Αφού ξέμπλεξες, όλα καλά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences