Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 11:26:45 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1804 Silver Dollar  (Αναγνώστηκε 6487 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ICON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 23, 2015, 10:54:58 πμ »

Συγνωμη για πριν
Απο ερευνα οσο μπορώ που εχω κανει εχω δει οτι το χωρίζουμε σε τρεις κατηγοριες πολλα απο αυτα δεν φτιάχτηκαν το 1804 αλλα το 1858 και εχουν και αυτα μεγαλη αξία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:01:52 πμ »

Ο παππους σου ή οποιος τελος παντων ειχε στη κατοχη του αυτα τα δυο νομισματα ειχε παρε δωσε μρ κινεζους Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:04:51 πμ »

Τα κάλπικα κυκλοφορούν εδώ και δεκαετίες (πριν το 1960). Όσο για τα γνήσια, υπάρχουν διάφορες ημερομηνίες που έχουν κοπεί αυτές οι 'κλάσεις'. Αυτά τα νομίσματα θεωρούνται (και είναι) δοκίμια, και είναι λιγοστά (Σε κάποια ημερομηνία υπάρχει 1 γνωστό).
Σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει το εξής 'παράδοξο' (καμία σχέση με το χρονικό παράδοξο)... Η πιθανότητα να είναι το δικό σου δοκίμιο, είναι μικρότερη απ' το να είναι γνήσιο. Και αφού το δικό σου δεν είναι γνήσιο, αντιλαμβάνεσαι ποια είναι η πιθανότητα να είναι δοκίμιο.  Κλείσιμο ματιού

Υπάρχουν όλα τα στοιχεία για τις κλάσεις, στους συνδέσμους που ανέβασα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ICON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:05:48 πμ »

Σιγουρα θα ειχε ξερω οτι τα τελευταια χρονια έπαιζε ζαρια και χαρτια σε ολες τις λέσχες της Αστοριας
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:14:33 πμ »

Μην την ψάχνεις λοιπόν, αφού είχε σχέσεις και με 'κόκκαλο'... άνθρακας ο θησαυρός.

Αχ βρε παππού τι μας κάνεις.
Είχες δίκιο, ακόμη και τώρα ο παππούς συνεχίζει τη δράση του.
Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και όλα συγχωρημένα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ICON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 23, 2015, 11:56:33 πμ »

εδω λεμε ασε τον παππου και παιξε τζοκερ
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:01:55 μμ »

εδω λεμε ασε τον παππου και παιξε τζοκερ

+1 ... Σωστός.

Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 23, 2015, 12:06:58 μμ »

Σιγουρα θα ειχε ξερω οτι τα τελευταια χρονια έπαιζε ζαρια και χαρτια σε ολες τις λέσχες της Αστοριας

χαχαχαχα φίλε ο παππούς σου πρέπει να ήταν μεγάλο μούτρο!  Σαρκασμός
Αν θέλεις, μίλησέ μας για αυτόν!
Καταγράφηκε
ICON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:26:02 μμ »

Λοιπόν από όσα γνωρίζω από τους γονείς μου και μερικούς συγγενείς , περίπου όταν ήταν 27 χρονών το είχαν πιάσει στην Ελλάδα για αρχαιοκαπηλία τον έβαλαν φυλακή  βγήκε μετά από κάποιο διάστημα και πηρέ κάτι εικόνες του 1800 δεν ξέρω συγκεκριμένα και έφυγε για την Γερμανία στον αδελφό του μην με ρωτήσεις αν ήταν γνήσιες οι εικόνες δεν ξέρω
Έπειτα βρέθηκε στην νέα Υόρκη  και συγκεκριμένα στην αστάρια όποιο καφενείο ρωτήσεις είτε λέσχη όλοι τον γνώριζαν  ειδικά όσοι είχαν μέσα ανθρώπους από την ορεινή Ναυπακτία
Ξέρω ότι δεν δούλευε μόνο περιστασιακά αλλά ήταν πωλητής υπαίθριος  και φυσικά δεν ήξερε καθόλου μα καθόλου αγγλικά
Ξαναπαντρεύτηκε εκεί με μια κυρία έκανε και ένα παΐδι για να πάρει την πράσινη κάρτα δηλαδή ο πατέρας μου έχει έναν αδελφό που δεν το έχει δει ποτέ ξέρω επίσης ότι η γυναίκα του η δεύτερη έμαθε ελληνικά εφόσον ο πάππους δεν έμαθε ποτέ αγγλικά
Το συμπέρασμα είναι όπου μπουζούκια χαρτιά ζάρια και λοιπά ο πάππους ήταν μέσα η έρευνα μου στην αστάρια έδειξε ότι μια εποχή είχε πολλά λεφτά αλλά τα σκόρπισε στα χαρτια και στα ζαρια  σιγουρα δεν ειχαν ερθει από νομιμες συνναλλαγες γιατι το ειχε στο αιμα του να είναι ετσι
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:28:55 μμ »

μεγαλη μουρη ο παππους  Σαρκασμός!
Καταγράφηκε
ICON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:35:51 μμ »

 Να σου πω την άποψη μου μερικοί άνθρωποι είναι γεννημένοι να κάνουν αυτά τα πράγματα δεν έγιναν ούτε τα έμαθαν  στην πορεία
Αν δεις την πορεία του είναι όλη μέσα στην παρανόμια είναι εδώ Ελλάδα έκανε πολλά κατάφερε να πάει Γερμανία σίγουρα και εκεί δεν έκατσε φρόνιμος και ο λόγος που το λέω αν δεις τον αδελφό του πάππου είναι φρόνιμος και ήρεμος άνθρωπος έχει κάνει λεφτά είναι οικογενειάρχης και είναι μια χαρά αν δεν είχε τέτοιο χαρακτήρα ο  παππούς θα μπορούσε να κάτσει διπλά στον αδελφό του και να είναι επιτυχημένος  αλλά έφυγε για Αμερική  το παράδοξο και αυτό που λένε όλοι είναι ότι δεν ήξερε καθόλου αγγλικά και ήταν και πωλητής απορώ πως πουλούσε με νοηματα
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:46:41 μμ »

Μαλλον τους δουλευε ολους ο παππους και καταλαβαινε μια χαρα Αγγλικα αλλα το επαιζε κινεζος  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ICON
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 23, 2015, 01:51:21 μμ »

μπορεί αλλά δεν νομίζω γιατί να σου δώσω να καταλάβεις όταν κάνεις γάμο και παίρνεις την πράσινη κάρτα περιμένεις κάποιο διάστημα νομίζω 5 χρόνια για να πάρεις και την υπηκοότητα αλλά πρέπει να δώσεις κάτι εξετάσεις που είναι ερωτήσεις άπλες πχ ποιος είναι τώρα ο πρόεδρος των ΗΠΑ αλλά είχε πάει μια φορά έδωσε και κόπηκε
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences