Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 10:56:54 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 30156 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:04:37 μμ »

Σωστος ο Δημητρης δε λεω ,  αλλα οποιος εχει καθαρισμενα(αχρηστα δηλαδη) του Γεωργιου που του περισσευουν εδω ειμαι εγω.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:06:55 μμ »

Σωστος ο Δημητρης δε λεω ,  αλλα οποιος εχει καθαρισμενα(αχρηστα δηλαδη) του Γεωργιου που του περισσευουν εδω ειμαι εγω.
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κι εγώ επίσης.
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:08:29 μμ »

Αυτά που πειράζω τα πήρα από μοναστηράκι τα 3 ένα ευρώ απλά για να κάνω δοκιμές! Όσον αφορά την αποκατάσταση είναι απλό και δύσκολο μαζί! Δεν γίνεται με σελοτειπ! Θα το περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται: παίρνουμε ιαπωνικό χαρτί (1 πολύ λεπτό και 1 στο πάχος του χαρτονομισματος.  Με κόλλα μεθυλοκυτταρινης 2% σε νερό έχουμε καθαρίσει και κολλάρει το χαρτονόμισμα. Όπου είναι απλό σκίσιμο κολλάμε πάλι με μεθυλοκυτταρινη το λεπτό ιαπωνικό.όπου λείπει κομμάτι κόβουμε το χοντρό και το κολλάμε γύρω γύρω. Βάζουμε και λωρίδα λεπτού για στήριξη. Μέχρι εδώ όλα τα κάνουμε με θερμαινόμενη σπάτουλα πάνω σε φωτιζόμενο τραπέζι η πλάκα ( σαν των ακτινολογων).  Όταν στεγνώσει αποκαθιστουμε χρωματικά με τέμπερα νερού ( τα άλλα γυαλίζουν).  Αυτά σε γενικές γραμμές!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:13:52 μμ »

Πρωτοτυπησες κοπελια .
Τοσοι ειδημονες εδω αλλα δεν εχει αναφερθει κατι αναλογο.
Εχεις αραγε καποια φωτο καλη ως παραδειγμα της εργασιας σου;;
Ειμαι περιεργος για το απαοτελεσμα φυσικα στο χερι θα ηταν καλυτερα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:14:43 μμ »

Σωστος ο Δημητρης δε λεω ,  αλλα οποιος εχει καθαρισμενα(αχρηστα δηλαδη) του Γεωργιου που του περισσευουν εδω ειμαι εγω.
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κι εγώ επίσης.

Καλα βρε σεις, θα πλακωσω τοτε ολο τον Γεωργιο που εχω με οδοντοβουρτσα για να σας τον φερω.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Να αφησω καθολου λουστροπατινα σε οτι εχω ακυκλοφορητα, η να τα κανω τζετ ??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ενταξει,Αλικη, αν προκειται για δοκιμες μονο σε νομισματα αγορασμενα επι τουτου,, αποσυρω την ιερη αγανακτηση και δεν θα σε αφορισω.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:24:30 μμ »

Πρωτοτυπησες κοπελια .
Τοσοι ειδημονες εδω αλλα δεν εχει αναφερθει κατι αναλογο.
Εχεις αραγε καποια φωτο καλη ως παραδειγμα της εργασιας σου;;
Ειμαι περιεργος για το απαοτελεσμα φυσικα στο χερι θα ηταν καλυτερα Αναποφασιστικότητα

Μαλλον δυσκολα σου βαζω.......θα το θεσω διαφορετικα.
Οταν κολησεις πανω σε χαρτονομισμα που εχεις κολαρει ενα φυλλο λεπτο Ιαπωνικο, κατα ποσο ειναι ορατη στο ματι αυτη η επικοληση;; Αλλαζει το χρωμα; Ισως η υφη;;
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:33:52 μμ »

Το ιαπωνικό είναι μπεχοζαχαρι. Με τα χρώματα το φέρνουμε εκεί που θέλουμε. Αν έχει κάποιο μοτίβο ίσως φαίνεται αλλά όσο πιο καλό χέρι έχει αυτός που θα το κάνει τόσο λιγότερο θα φαίνεται. Έχω ένα απολυτήριο να σας βάλω (αύριο γιατί τώρα είμαι από κινητό)  αλλά δεν είναι πολύ πετυχημένο για τη δουλειά που μιλάμε.... Για τους συντηρητες πρέπει η επέμβαση να διαφέρει λίγο για να ξεχωρίζει από το αυθεντικό... Ποτέ δεν συμφώνησα βέβαια αλλά έπρεπε να ακολουθήσω τους κανόνες...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:38:50 μμ »

Το ιαπωνικό είναι μπεχοζαχαρι. Με τα χρώματα το φέρνουμε εκεί που θέλουμε. Αν έχει κάποιο μοτίβο ίσως φαίνεται αλλά όσο πιο καλό χέρι έχει αυτός που θα το κάνει τόσο λιγότερο θα φαίνεται. Έχω ένα απολυτήριο να σας βάλω (αύριο γιατί τώρα είμαι από κινητό)  αλλά δεν είναι πολύ πετυχημένο για τη δουλειά που μιλάμε.... Για τους συντηρητες πρέπει η επέμβαση να διαφέρει λίγο για να ξεχωρίζει από το αυθεντικό... Ποτέ δεν συμφώνησα βέβαια αλλά έπρεπε να ακολουθήσω τους κανόνες...

Αυτο ισως ισχυει στα πηλινα οχι στα χαρτονομισμαστα Σαρκασμός
Η δουλεια  ομως πανω χαρτονομισμα θα ειχε ενδιαφερον ,τωρα σε ενα πτυχειο ισως δεν δειξει.......
Μου κινησες την περιεργεια να δω για τιο πραγμα μιλαμε Στριφογύρισμα ματιών

Τεσπα ευχαριστω καλο βραδυ
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:49:07 μμ »

Αυτά που πειράζω τα πήρα από μοναστηράκι τα 3 ένα ευρώ απλά για να κάνω δοκιμές! Όσον αφορά την αποκατάσταση είναι απλό και δύσκολο μαζί! Δεν γίνεται με σελοτειπ! Θα το περιγράψω όσο πιο απλά γίνεται: παίρνουμε ιαπωνικό χαρτί (1 πολύ λεπτό και 1 στο πάχος του χαρτονομισματος.  Με κόλλα μεθυλοκυτταρινης 2% σε νερό έχουμε καθαρίσει και κολλάρει το χαρτονόμισμα. Όπου είναι απλό σκίσιμο κολλάμε πάλι με μεθυλοκυτταρινη το λεπτό ιαπωνικό.όπου λείπει κομμάτι κόβουμε το χοντρό και το κολλάμε γύρω γύρω. Βάζουμε και λωρίδα λεπτού για στήριξη. Μέχρι εδώ όλα τα κάνουμε με θερμαινόμενη σπάτουλα πάνω σε φωτιζόμενο τραπέζι η πλάκα ( σαν των ακτινολογων).  Όταν στεγνώσει αποκαθιστουμε χρωματικά με τέμπερα νερού ( τα άλλα γυαλίζουν).  Αυτά σε γενικές γραμμές!

Πάρτα, call. Άλλη φορά να προσέχεις τι ρωτάς...

Το σελοτείπ εννοείται ότι δεν κάνει. Για να "σπρώξω" τη συζήτηση το είπα...
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:51:59 μμ »

Δυστυχώς ισχύει παντού! Και στην ελαιογραφια ( άκουσον άκουσον! Ελαιογραφια με μπαλώματα!)... Το έχουν γενικεύσει. Η επέμβαση να είναι ένα τόνο ανοιχτότερη από το αυθεντικό. Και όχι αναπαραγωγή μοτίβων... Τελοσπαντων θα τα ανεβάσω αύριο για να μιλάμε σε σωστή βάση.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:04:26 μμ »

Παράθεση
White spirit αραιωμένο με νερό
ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΠΩς ΕΓΙΝΕ?
αφου το ένα δεν συνεργάζεται με το άλλο... Απορία
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:14:53 μμ »

Παράθεση
White spirit αραιωμένο με νερό
ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΠΩς ΕΓΙΝΕ?
αφου το ένα δεν συνεργάζεται με το άλλο... Απορία
Πολύ δυνατό ανακάτεμα πριν την εμβάπτιση. Δεν διαρκεί πολύ. ( είναι ένας "μπακαλικος" τροπος που μας μάθανε στη σχολή για να κάνουμε το White spirit πιο ήπιο. Με το νέφτι δεν πιάνει γιατί δεν είναι ίδιας προέλευσης με το White spirit)
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:19:35 μμ »

οι πιο τρελες ανακαλύψεις γινονται από πειραματα,αλλα στην προκειμενη περιπτωση καλο θα ηταν να ρωτας καποιον πιο σχετικο,γιατι φοβάμαι μην καταστρεψεις κατι με μεγαλη αξια και θα κλαις για μια ζωη.... Κλάμα.... Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:21:34 μμ »


Δεν πιάνω κάτι με αξία! Τρελή είμαι;;;; Αν ποτέ χρειαστεί θα το ψάξω από χίλιες μεριές!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 19, 2014, 11:31:10 μμ »

Aλικη μου, το ιαπωνικο χαρτι... ειναι ειδος ρυζοχαρτου;

ξερω παντως οτι μπορει να αφαιρεθει και γκραφιτι απο ενα χαρτονομισμα, λεκεδες απο μελανι κτλ...

αλλα κια παλι ειναι δουλεια καθαρα για ειδικους! Κλείσιμο ματιού

πριν καιρο ενας φιλος δεν ειχε ποσταρει το πως επιδιορθωθηκε ενα σπανιο Ροδιακο χαρτονομισμα; Χαμόγελο

για αυτα πρεπει πραγματικα να εισαι καλιτεχνης που αγαπαει αυτο που κανει... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences