Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 06:31:53 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 30153 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:47:55 μμ »

Καλησπερα κοπελια.

Το νομισμα καθαρισε με τον τροπο σου γιατι δεν ηταν οξειδωμενο
Δεν θα αλλαξει κατι στο μελλον αλλωστε δεν ειναι αυτη η δραχμη απο τα πλεον ευαισθητα στις οξειδωσεις.
Θα σταθω ομως  στην αναφορα σου σχετικα με το ποσο γυαλιστερο ειναι ενα νομισμα.
Καλο  ειναι να  μπορεις ξεχωρισεις την< γυαλαδα> ενος ακυκλοφορητου. τον λουστρο δηλαδη του νομισματικοπειου(που δεν μειωνει την συλλεκτικη αξια) απο την γυαλαδα του γυαλισματος.

Σωτήρης
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:48:39 μμ »

Η δολοφόνος με την οδοντόβουρτσα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:49:29 μμ »

Αλικη, δικα σου ειναι ,οτι θες τα κανεις.
Να εχεις υποψιν σου ομως οτι το τριψιμο με οδοντοβουρτσα, οσο απαλα και να το κανεις, αφηνει hairlines που μπορει να μην ειναι ορατες στο ματι, αλλα με την λουπα ειναι.
Αν το εκανες αυτο σε καποιο νομισμα αξιας, θα εχανε μεγαλο μερος της αξιας του για τους συλλεκτες.
Μπατονετα με βαμβακι στην ακρη της, υπομονη, και μολις βρωμισει λιγο, την αλλαζεις.
Οπως ειπα προηγουμενως δικα σου ειναι, αλλα επειδη εδω διαβαζουν και αλλοι, μην παει κανεις να παρει την οδοντοβουρτσα και αρχιζει να τριβει κανα Οθωνικο και εχουμε κλαματα μετα.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:49:54 μμ »

Η δολοφόνος με την οδοντόβουρτσα

Δεν πειραζει πολυ καλα εκανε.
Οι ανθρωποι που πειραματιζονται μαθαινουν.
 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 19, 2014, 08:53:24 μμ »

Το σημαντικό είναι ότι τα χάρηκες.

Τώρα η δραχμή... έτσι όπως την περιγράφεις, μάλλον πήρε αξία, παρά έχασε.

@Dir κλπ

Μιλάω για την αξία για να γίνει σαφές (σε όποιον διαβάζει) ότι τέτοια νομίσματα μάλλον... το χρειάζονται το καθάρισμα, παρά τους κάνει κακό. Δεν υπήρχε περίπτωση να "πιστοποιηθεί" έτσι κι αλλιώς.

Για το λούστρο που λέει ο coll, μπορείς να κάνεις το εξής. Να πάρεις ένα μισόευρο να το γυαλίσεις και να το συγκρίνεις με κάποιο καινιούριο (που θα πάρεις από κάποια τράπεζα) να δεις τη διαφορά. Βέβαια αυτό που θα πάρεις ρέστα από την τράπεζα δεν θα είναι πραγματικά "ακυκλοφόρητο", αλλά αυτό που θέλεις να μάθεις, θα το μάθεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 09:07:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:19:50 μμ »

Που και που  εχεις καλες ιδεες Δουκα, κι ας μου τοκλεισες το μαγαζι.
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:37:25 μμ »

Δεν με ενδιαφέρει αν έχουν αξία η όχι! Δεν σκοπεύω να πουλήσω τη συλλογή μου! Απλά θέλω να την κάνω πιο όμορφη! Και τα νομίσματα που πειράζω τα ξανάεχω! Τα πήρα ειδικά γι' αυτό το λογο.
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και με δείρουν, ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται επέμβαση σε χαρτονόμισμα; Κάπου νομίζω άκουσα ότι δεν κάνει, αλλά δεν είμαι σίγουρη...
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:40:12 μμ »

Αλίκη ήξερα κάποια κυρία που επειδή τα συχαινόταν (που τα πιάνουν τόσοι),τα έπλενε και μετά τα άπλωνε να στεγνώσουν με τα μανταλάκια. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.Νομίζω καλό θα ήταν να μην τα πειράξεις.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:41:33 μμ »

Δεν με ενδιαφέρει αν έχουν αξία η όχι! Δεν σκοπεύω να πουλήσω τη συλλογή μου! Απλά θέλω να την κάνω πιο όμορφη! Και τα νομίσματα που πειράζω τα ξανάεχω! Τα πήρα ειδικά γι' αυτό το λογο.
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και με δείρουν, ξέρει κάποιος αν επιτρέπεται επέμβαση σε χαρτονόμισμα; Κάπου νομίζω άκουσα ότι δεν κάνει, αλλά δεν είμαι σίγουρη...

Τα χαρτια πλενονται με χλωριο και σιδερωνονται αλλα θα ελεγα να μην το κανεις εκτος και αν ειναι κοινα .
Μια απο τα ιδια δηλαδη
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:42:53 μμ »

Πρακτικά ισχύουν τα ίδια και για τα χαρτονομίσματα. Αν σε ενδιαφέρει η συλλεκτική ή η μεταπωλητική αξία δεν τα πειράζεις.

Αν δεν έχουν αξία ή δεν σε πειράζει η αξία, κάνεις ό,τι θέλεις.

Από την άλλη, καλό είναι να πειραματιστείς, ώστε να ξέρεις πώς είναι ένα "πειραγμένο" νόμισμα ή χαρτονόμισμα, ώστε να μην μπορούν να σε καροϊδέψουν στο μέλλον. Συμφωνείς coll;
Καταγράφηκε
Αλίκη
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 76


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:47:00 μμ »

Ξέρω τη διαδικασία!  Για συμπληρώσεις και αποκαταστασεις στα σκισίματα  ξέρετε αν επιτρέπεται;  Στα μουσεία επιβάλλεται,  γι' αυτό ρωτάω.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:49:42 μμ »

Ξέρω τη διαδικασία!  Για συμπληρώσεις και αποκαταστασεις στα σκισίματα  ξέρετε αν επιτρέπεται;  Στα μουσεία επιβάλλεται,  γι' αυτό ρωτάω.

Α εσυ εισαι πολυ προχωρημενη .
Μηπως θα μπορουσες να κανεις μια αναλυση περι αποκαταστασεων;;

Υ.Σ Σαν π ο υ σ τ η ς sac
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:50:49 μμ »

Ισχύουν όλα τα παραπάνω.

Όπως ξέρεις, αν βάλεις σελοτέιπ κλπ με τα χρόνια θα δείχνει άσχημο. Αν γνωρίζεις καλύτερα υλικά > Βλέπε όλα τα παραπάνω.

Α εσυ εισαι πολυ προχωρημενη .
Μηπως θα μπορουσες να κανεις μια αναλυση περι αποκαταστασεων;;

Ρε συ, η κοπέλα το έχει σπουδάσει επιστημονικά/επαγγελματικά το θέμα.

Η φάση είναι παρόμοια με αυτά που λέγαμε πριν. Συναντήθηκαν δύο διαφορετικοί κόσμοι και γίνεται συνεννόηση τσιμέντο.

Θα επανέλθω (ίσως).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 10:02:32 μμ από sac » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 19, 2014, 09:56:42 μμ »

Φιλη μου, διαβασε προσεκτικα το παρακατω.
Μια κοινη δραχμουλα του Γεωργιου του Α, σε χαμηλη κατασταση (ας πουμε VF), με την βρωμα της, κανει 25 ευρω.
Μια κοινη δραχμουλα του Γεωργιου, στην ιδια κατασταση,αλλα προσεκτικα και με τον σωστο τροπο απαλλαγμενη απο την βρωμα, κανει 25 ευρω η 30.
Η ιδια δραχμη καθαρισμενη-γυαλισμενη με οδοντοβουρτσα να λαμποκοπαει,κανει μηδεν ευρω, γιατι κανεις συλλεκτης δεν θα την αγορασει.
Λες οτι δεν σε ενδιαφερει η αξια.
Κανεις λαθος.
Καποια στιγμη θα θελησεις να πουλησεις καποια νομισματακια που θα εχεις συλλεξει, για να παρεις αλλα, η τα ιδια σε καλυτερη κατασταση.
Οταν το κανεις, θα διαπιστωσεις οτι θα επρεπε να το ειχες κανει με τον σωστο, για συλλεκτη, τροπο, εστω και αν τα νομισματα ηταν μικρης αξιας.
Μακαρι ολοι μας ,οταν ξεκιναγαμε, να ειχαμε καποιον που να μας υποδεικνυει τον σωστο τροπο.
Οι περισσοτεροι μαθαμε απο την πικρη μας πειρα.
Καλα να περνας και καλη τυχη στην συλλογη σου.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 19, 2014, 10:03:28 μμ »

Φιλη μου, διαβασε προσεκτικα το παρακατω.
Μια κοινη δραχμουλα του Γεωργιου του Α, σε χαμηλη κατασταση (ας πουμε VF), με την βρωμα της, κανει 25 ευρω.
Μια κοινη δραχμουλα του Γεωργιου, στην ιδια κατασταση,αλλα προσεκτικα και με τον σωστο τροπο απαλλαγμενη απο την βρωμα, κανει 25 ευρω η 30.
Η ιδια δραχμη καθαρισμενη-γυαλισμενη με οδοντοβουρτσα να λαμποκοπαει,κανει μηδεν ευρω, γιατι κανεις συλλεκτης δεν θα την αγορασει.
Λες οτι δεν σε ενδιαφερει η αξια.
Κανεις λαθος.
Καποια στιγμη θα θελησεις να πουλησεις καποια νομισματακια που θα εχεις συλλεξει, για να παρεις αλλα, η τα ιδια σε καλυτερη κατασταση.
Οταν το κανεις, θα διαπιστωσεις οτι θα επρεπε να το ειχες κανει με τον σωστο, για συλλεκτη, τροπο, εστω και αν τα νομισματα ηταν μικρης αξιας.
Μακαρι ολοι μας ,οταν ξεκιναγαμε, να ειχαμε καποιον που να μας υποδεικνυει τον σωστο τροπο.
Οι περισσοτεροι μαθαμε απο την πικρη μας πειρα.
Καλα να περνας και καλη τυχη στην συλλογη σου.

+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences