Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 09:09:50 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eρωτήματα σχετικά με την αγορά χρυσών λιρών.  (Αναγνώστηκε 47245 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 16, 2011, 04:59:43 μμ »

Οι λιρες που πουλαει η Τραπεζα Πειραιως και ειναι νεωτατης κοπης (2008-9-10) και προερχονται απο το ROYAL MINT μειονεκτουν η πλεονεκτουν  σε κατι απο τις λιρες που πουλαει η Τραπεζα της Ελλαδος?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 16, 2011, 07:42:24 μμ »

Οι λιρες απο την δεκαετια του 80 και μετα δεν βγαινουν σαν νομισμα κυκλοφοριας αλλα αναμνηστικα πλεον!!
η τραπεζα της Ελλαδος εχει λιρες κατω αυτης της ημερομηνιας και δινει!!
Η Πειραιως της φερνει απο την ROYAL MINT  τωρα!!
Δεν φερνει ομως της proof που αξιζουν παραπανω αλλα της unc !!
Για μενα οσο ποιο παλια η λιρα τοσο ποιο καλα!! Κατι σαν το κρασι θα ελεγα!!
Απο την αλλη αν υπηρχε μια ευκαιρια με νεας κοπης λιρες θα ελεγα το ρητο : Το Λωζανη τι Κοζανη χιονια η μία χιονια η αλλη!!
Οχτω γρμ η μια,  8 γρμ και η αλλη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 16, 2011, 08:00:34 μμ »

Η Τραπεζα της Ελλαδος αγοραζει αυτες τις <<αναμνηστικες>> λιρες?
Ειναι αναμνηστικο ενα νομισμα που βγαινει σε τοσα ποσοτητα?
Τελικα εχει ιδια αξια με τις λιρες τις πριν το 80 που δεν εχουν συλλεκτικη αξια?
Εχουν την ιδια ποσοτητα χρυσου ανα τεμαχιο?

Προσωπικα μονο πλεονεκτημα βρισκω στις νεες λιρες καθως ειναι ανεγγυχτες αρα δεν εχουν καμμια φθορα αρα δεν υπαρχει κανενα θεμα να τους λειπει κανενα χιλιοστο του γραμμαριου χρυσος.

Γιατι να μην τις προτιμησω? Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 16, 2011, 08:51:12 μμ »

Τα Αναμνηστικα νομισματα μπορουν να βγουν σε οποια ποσοτητα κρινουν οι εκδιδουσες αρχες οτι θα πουληθουν και δεν θα τους μεινουν!!
Ναι η περιεκτικοτητα σε βαρος και χρυσο ειναι η ιδια με τις παλιες!!
Και πως ειναι ανεγγυχτες οπως γραψατε τί εγινε??
Ρωτατε αν τις αγοραζει η τραπεζα , εγω θα σας ρωτησω σκοπευετε ποτε να τις πουλησετε στην τραπεζα??
ΧΑΜΕΝΟΣ ΘΑ ΒΓΕΙΤΕ!!
Αλλη ερωτηση : Γιατι να αγορασω απο την τραπεζα με 270/5  και να ειναι 8 γρμ και να μην αγορασω παλιες απο διαφορα μελη του φορουμ που εχουν μπει και πουλανε με 250 και ας ειναι 7,92 γρμ??
Βαση των οσων σας εγραψα εγω βλεπω μειονεκτηματα για την τσεπη μου και οχι πλεονεκτηματα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
soilworker
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 44



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 26, 2011, 03:29:44 μμ »

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα να θέσω και εγώ μερικά ερωτήματα / σκέψεις σχετικά με τις χρυσές λίρες μιας και αγόρασα ορισμένες πρόσφατα από την ΤΤΕ. Ξεκαθαρίζω εκ των προτέρων ότι είμαι παντελώς άσχετος με τις λίρες και κίνητρο για να εμπλακώ με το αντικείμενο ήταν φυσικά η περιρρέουσα ατμόσφαιρα των ημερών ένεκα της οικονομικής κρίσης. Αποφάσισα λοιπόν να διαθέσω ένα ποσό 6000 ευρώ το οποίο μόνο υπό εξαιρετική περίσταση θα αναγκαστώ να ρευστοποιήσω. Παράλληλα δε με ενδιαφέρει αν σε 1 μήνα η τιμή της ουγκιάς θα είναι 1500 δολάρια ή 3500. αυτό που με ενδιέφερε ήταν τα 6 χιλιάρικα να μην τα έχω σε χαρτοπόλεμο αλλά σε κάτι χειροπιαστό. Σαν νέοπας λοιπόν υπέκυψα στο αισχρό καπέλο της ΤΤΕ προκειμένου να μη βρεθώ με φύκια στο χέρι αντί για μεταξωτές κορδέλες μιας και είδα λίρα για πρώτη φορά όταν τις παρέλαβα. Αυτή την περίοδο το συγκεκριμένο ίδρυμα πουλά μόνο κατηγορία 04 – ελαττωματικές στην όψη. Αφού λοιπόν μου ξεκαθάρισαν ότι ελαττωματική δε σημαίνει σε καμία περίπτωση λιπόβαρη αποφάσισα να τις αγοράσω. Σωστό, λάθος θα ήθελα τη γνώμη σας. Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι η ομαδική αντιμετώπιση των κερμάτων άσχετα με την χρονολογία, τον αριθμό κομματιών και την κατάστασή τους. Ποτέ δεν ήμουν επαγγελματίας συλλέκτης αλλά όταν πριν πολλά πολλά χρόνια μάζευα και εγώ γραμματόσημα είχα ένα κάρο κριτήρια για την ομαδοποίηση τους. Ίσως γιατί το τελευταίο που με ένοιαζε ήταν η χρηματική αξία τους. Παρέλαβα λοιπόν λίρες από 1899-1979 με ένα τρόπο που θύμιζε ρέστα διοδίων. Δε πιστεύω ότι με την τριβή θα χαθεί χρυσός από την Ελισάβετ ή τον Γεώργιο αλλά είναι κρίμα από τον θεό κάθε επιπλέον γρατσουνιά που δημιουργείται. Η απορία που μου δημιουργήθηκε μάλιστα είναι αν τελικά υφίστανται λίρες μη ελαττωματικές στην ΤΤΕ η μιλάμε μόνο για συλλεκτικά ακυκλοφόρητα κομμάτια που κατέχουν μόνο συλλέκτες. Ακυκλοφόρητες βέβαια έχει η τράπεζα Πειραιώς αλλά απαιτεί ένα κάρο χαρτιά, δέσμευση χρημάτων σε λογαριασμό της και παράδοση αν και εφόσον υπάρχει απόθεμα σε 1εβδομάδα+. Για να μη γίνομαι κουραστικός θα ήθελα να κάνω και μια τελευταία ερώτηση για τον τρόπο φύλαξης των λιρών μιας και δε βρήκα αντίστοιχο thread. Υπάρχει λόγος να τις περάσω με καθαρό οινόπνευμα όπου έχουν μελάνια από παλιές ταυτοποιήσεις γνησιότητας? Προσωπικά πιστεύω ότι μόνο φθορά θα προκληθεί έστω και ελάχιστη. Νομίζω ότι η απλή αποθήκευση σε μεμονωμένα διάφανα PVC φακελάκια που έκανα είναι υπέρ αρκετή. Ελπίζω ότι θα ξαναβγούν από εκεί μόνο αν το παιδί μου κάποτε θελήσει να πιάσει απευθείας μια χρυσή λίρα!!!

Ευχαριστώ εκ ων προτέρων για τα σχόλια/παρατηρήσεις/συμβουλές.
Καταγράφηκε
conqueror06
Επισκέπτης
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 27, 2011, 12:08:50 πμ »

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στην κοινότητα!

Προσωπικά, πρώτη φορά ακούω η ΤΤΕ να διαθέτει μόνο τις ελλατωματικές στην όψη λίρες. Δυστυχώς πρωτοτύπησε και σε αυτό. Εντελώς αυθαίρετα πωλεί μόνο λίρες σε κακή κατάσταση? Όσο για το καπέλο? Πραγματική ληστεία. Ο μόνος λόγος που μπορεί να διαλέξει κανείς την ΤΤΕ για αγορά λιρών είναι η ασφάλεια ότι δεν θα πέσει ο αγοραστής θύμα απάτης. Ιδιαίτερα για τους νέους συλλέκτες χρυσών λιρών αυτό είναι ένα σημαντικό πλεονέκτημα. Και το μοναδικό.

Αλλά εκεί που είναι το αποκορύφωμα της αγανάκτησης προς την ΤΤΕ είναι στον τομέα της εξυπηρέτησης. Ακριβώς όπως το λες, μεταχειρίζονται τις λίρες σαν δίλεπτα του ευρώ. Δεν έχουν προβλέψει καν τη σωστή φύλαξη και την αποφυγή της φθοράς των λιρών. Εκτός αυτού υπάρχουν αρκετές ανακρίβειες στο σάιτ σε σχέση με τα ταμεία της τράπεζας. Για παράδειγμα μιλούν για όριο τις 10.000 αλλά αρκετές φορές δεν δίνουν πάνω από 9 λίρες ή ακόμα και από 4, ό,τι τους καπνίσει... Το ίδιο και στο συνάλλαγμα όπου είχα και προσωπικά παρόμοια εμπειρία. Άλλο όριο έλεγε στο σάιτ και όταν πήγα εκεί η υπάλληλος μου είπε με αγενέστατο τρόπο και υφάκι ότι "τόσο λέμε εμείς ότι μπορείτε να πάρετε, τόσο θα πάρετε και δεν με νοιάζει τι λέει το σάιτ!!!". Ήμαρτον...  Θυμός


ΥΓ: Μπορούν να αποθηκευτούν και σε πλαστικές κάψουλες για λίρες. Όπως βολεύει τον καθένα μας. Για το καθάρισμα, εγώ τουλάχιστον δεν επεμβαίνω με καθαρισμό στην κατάσταση των λιρών, φοβούμενος πιθανή μείωση της αξίας τους

Καταγράφηκε
logistis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 27, 2011, 03:42:18 μμ »

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα !

Για έναν νέο που ασχολείται με λίρες , από που προτείνετε να βρει εκτός από 124 ,και τις αγγελίες εδώ?

Δηλαδή σάιτ στο ίντερνετ ή και έξω μαγαζιά ή κάτι άλλο?
Καταγράφηκε
luders1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:11:51 μμ »

δοκιμασε και το ebay.co.uk
apo πωλητες με μεγαλο φεεδβαψκ και 100% αν γινετε μετα υπαρχουν και αλλες πληροφοριες
απο το σιτε εδω.
Luders1
Καταγράφηκε

The New Drachma is GOLD
logistis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:30:29 μμ »

Και λογικά τα πακετάκια έρχονταισ ε φάκελο κανονικα με ταχυδρομιο?Δεν τσεκαρουν τι ειναι αφου ειμαστε στην ΕΕ και οι 2 σωστα?
Καταγράφηκε
luders1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:34:51 μμ »

Οχι δεν υπαρχει φυσικα τελωνειο εχω αγορασει και εγω
μονο να κανουν καλο πακετο να μην φενεται τι εχει μεσα
γιατι πονηροι υπαρχουν παντου !!!
Luders1
Καταγράφηκε

The New Drachma is GOLD
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences