Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 11:31:01 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωριση και εκτιμηση παρακαλω!!!  (Αναγνώστηκε 3112 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Double eagle
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 148



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 09, 2014, 04:12:17 μμ »

Αναγνωριση και εκτιμηση παρακαλω!!!
Καταγράφηκε
Double eagle
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 148



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 06:39:59 μμ »

ο φιλος και πατριοτης νικος αν μπορει να βοιθησει!!!!
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 07:19:27 μμ »

Ειναι kurush κουροι δλδ 1293/32 αλλα ποσοι κουροι πρεπει να μας πεις ποσο βαρος ειναι.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2014, 10:42:28 μμ »

πατριωτη μου, Καλη χρονια! Χαμόγελο

το νομισμα που εχεις ναλογα το μεγεθος και το βαρος του ειναι και η ονομαστικη αξια!

κατ αρχην ειναι του Αβδουλ Χαμιτ Β΄, και κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη το 1907. (1293/32 ΑΗ)

το 1293 ειναι το ετος ενθρονισης του σουλτανου (1876) και το 32 ειναι το ετος βασιλειας του σουλτανου οταν κοπηκε το κερμα!

πρεπει να ειναι 917% καθαρος χρυσος! 22 καρατια δηλαδη! θελει ελεγχο γιατι εχει πολλα καλπικα!

τωρα...

αν ειναι 15 χιλιοστα διαμετρος και 1.80 γραμμαρια ειναι 25 κουροι και κοπηκαν 112.000 τεμαχια!
αν ειναι 18 χιλιοστα διαμετρος και 3.60 γραμμαρια ειναι 50 κουροι και κοπηκαν   48.000 τεμαχια!
αν ειναι 22 χιλιοστα διαμετρος και 7.216 γραμμαρια ειναι 100 κουροι και κοπηκαν 1.951.611 τεμαχια!

πιστευω εντονα οτι ειναι των 100 κουρων! Κλείσιμο ματιού

απο τιμη δεν ειναι κατι ιδιαιτερο... εχει ενα premium πανω απο την τιμη του χρυσου... αλλα οχι κατι τρελλο....
θα σε γελασω ομως απο τιμη γιατι με την κρση και την πτωση του χρυσου δεν ξερω που εχει παει...
Καταγράφηκε
Double eagle
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 148



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 01:17:20 μμ »

καλη χρονια σε ευχαριστω πολυ!!! ναι ειναι 22 χιλιοστα ακριβως και ειναι 7.216 σε βαρος.. ημουνα στην σμυρνη με φιλοξενησε μια οικογενεια που ειναι εκει απο τιν καταστροφη της σμυρνης ΜΑΣ..... και ειχαι σε ενα μπαουλακι μικρο 10 τετοια νομισματα ενα μικρο πανακι με χωμα και διαφορα πραγματακια τα οποια θυμιζαν ΕΛΛΑΔΑ....
οποτε οταν ειπα οτι εχω μια μικρη συλογη απο νομισματα με χαρα μου το χαρισανε... σας ευχαριστω και παλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 01:47:43 μμ »

καλη χρονια σε ευχαριστω πολυ!!! ναι ειναι 22 χιλιοστα ακριβως και ειναι 7.216 σε βαρος.. ημουνα στην σμυρνη με φιλοξενησε μια οικογενεια που ειναι εκει απο τιν καταστροφη της σμυρνης ΜΑΣ..... και ειχαι σε ενα μπαουλακι μικρο 10 τετοια νομισματα ενα μικρο πανακι με χωμα και διαφορα πραγματακια τα οποια θυμιζαν ΕΛΛΑΔΑ....
οποτε οταν ειπα οτι εχω μια μικρη συλογη απο νομισματα με χαρα μου το χαρισανε... σας ευχαριστω και παλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!
+1
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:07:07 μμ »

καλη χρονια σε ευχαριστω πολυ!!! ναι ειναι 22 χιλιοστα ακριβως και ειναι 7.216 σε βαρος.. ημουνα στην σμυρνη με φιλοξενησε μια οικογενεια που ειναι εκει απο τιν καταστροφη της σμυρνης ΜΑΣ..... και ειχαι σε ενα μπαουλακι μικρο 10 τετοια νομισματα ενα μικρο πανακι με χωμα και διαφορα πραγματακια τα οποια θυμιζαν ΕΛΛΑΔΑ....
οποτε οταν ειπα οτι εχω μια μικρη συλογη απο νομισματα με χαρα μου το χαρισανε... σας ευχαριστω και παλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!

απιστευτη ιστορια! βλεπεις... αυτη η ιστορια... δεν μετριετε σε ευρω!! αυτη η ιστορια κανει το νομισμα ανεκτιμητο....
δυστυχως... αυτο ισχυει μονο για εσενα που το εζησες ... αλλα δεν πειραζει! κρατησε το κερμα για παντα! να περασει στην οικογενεια απο πατερα σε παιδι, μαζι με την ιστορια που κουβαλαει!!!
Καταγράφηκε
Double eagle
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 148



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 02:33:08 μμ »

καλη χρονια σε ευχαριστω πολυ!!! ναι ειναι 22 χιλιοστα ακριβως και ειναι 7.216 σε βαρος.. ημουνα στην σμυρνη με φιλοξενησε μια οικογενεια που ειναι εκει απο τιν καταστροφη της σμυρνης ΜΑΣ..... και ειχαι σε ενα μπαουλακι μικρο 10 τετοια νομισματα ενα μικρο πανακι με χωμα και διαφορα πραγματακια τα οποια θυμιζαν ΕΛΛΑΔΑ....
οποτε οταν ειπα οτι εχω μια μικρη συλογη απο νομισματα με χαρα μου το χαρισανε... σας ευχαριστω και παλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!!

απιστευτη ιστορια! βλεπεις... αυτη η ιστορια... δεν μετριετε σε ευρω!! αυτη η ιστορια κανει το νομισμα ανεκτιμητο....
δυστυχως... αυτο ισχυει μονο για εσενα που το εζησες ... αλλα δεν πειραζει! κρατησε το κερμα για παντα! να περασει στην οικογενεια απο πατερα σε παιδι, μαζι με την ιστορια που κουβαλαει!!!
και βεβεα θα το κρατισω μπορω να το καθαρισω καπως? γιατη εχει κατι μαυρακια στα σκαλισματα..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences