Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 01:29:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένια παλάσκα(?) χειροποίητη με παράσταση του Αγίου  (Αναγνώστηκε 4289 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:51:57 μμ »

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ασημένιο κουτάκι (διαστάσεων 5x6 cm), που θεωρώ ότι είναι κάποια παλάσκα ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Νομίζω ότι είχα δει κάτι παρόμοιο στο ισόγειο του πολεμικού μουσείου της Αθήνας. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που ενδεχομένως θα βοηθήσουν στην ταυτοποίηση του. Στο πάνω μέρος έχει μια συρταρωτή λάμα, που όταν αφαιρεθεί, αποκαλύπτεται το κούφιο εσωτερικό του. Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι και ποια η αξία του. Ευχαριστώ. Νίκος
Καταγράφηκε
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:54:13 μμ »

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ασημένιο κουτάκι (διαστάσεων 5x6 cm), που θεωρώ ότι είναι κάποια παλάσκα ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Νομίζω ότι είχα δει κάτι παρόμοιο στο ισόγειο του πολεμικού μουσείου της Αθήνας. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που ενδεχομένως θα βοηθήσουν στην ταυτοποίηση του. Στο πάνω μέρος έχει μια συρταρωτή λάμα, που όταν αφαιρεθεί, αποκαλύπτεται το κούφιο εσωτερικό του. Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι και ποια η αξία του. Ευχαριστώ. Νίκος

Επειδή δεν μπορώ να ανεβάσω άλλες φωτογραφίες, όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει ένα mail να του στείλω περισσότερες φωτογραφίες
Καταγράφηκε
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:57:34 μμ »

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ασημένιο κουτάκι (διαστάσεων 5x6 cm), που θεωρώ ότι είναι κάποια παλάσκα ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Νομίζω ότι είχα δει κάτι παρόμοιο στο ισόγειο του πολεμικού μουσείου της Αθήνας. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που ενδεχομένως θα βοηθήσουν στην ταυτοποίηση του. Στο πάνω μέρος έχει μια συρταρωτή λάμα, που όταν αφαιρεθεί, αποκαλύπτεται το κούφιο εσωτερικό του. Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι και ποια η αξία του. Ευχαριστώ. Νίκος
Καταγράφηκε
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2014, 10:58:28 μμ »

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ασημένιο κουτάκι (διαστάσεων 5x6 cm), που θεωρώ ότι είναι κάποια παλάσκα ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Νομίζω ότι είχα δει κάτι παρόμοιο στο ισόγειο του πολεμικού μουσείου της Αθήνας. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που ενδεχομένως θα βοηθήσουν στην ταυτοποίηση του. Στο πάνω μέρος έχει μια συρταρωτή λάμα, που όταν αφαιρεθεί, αποκαλύπτεται το κούφιο εσωτερικό του. Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι και ποια η αξία του. Ευχαριστώ. Νίκος
Καταγράφηκε
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:01:31 μμ »

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ασημένιο κουτάκι (διαστάσεων 5x6 cm), που θεωρώ ότι είναι κάποια παλάσκα ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Νομίζω ότι είχα δει κάτι παρόμοιο στο ισόγειο του πολεμικού μουσείου της Αθήνας. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που ενδεχομένως θα βοηθήσουν στην ταυτοποίηση του. Στο πάνω μέρος έχει μια συρταρωτή λάμα, που όταν αφαιρεθεί, αποκαλύπτεται το κούφιο εσωτερικό του. Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι και ποια η αξία του. Ευχαριστώ. Νίκος
Καταγράφηκε
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:04:37 μμ »

Καλησπέρα. Έχω αυτό το ασημένιο κουτάκι (διαστάσεων 5x6 cm), που θεωρώ ότι είναι κάποια παλάσκα ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω τίποτα γι' αυτό. Νομίζω ότι είχα δει κάτι παρόμοιο στο ισόγειο του πολεμικού μουσείου της Αθήνας. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες που ενδεχομένως θα βοηθήσουν στην ταυτοποίηση του. Στο πάνω μέρος έχει μια συρταρωτή λάμα, που όταν αφαιρεθεί, αποκαλύπτεται το κούφιο εσωτερικό του. Θα ήθελα να ξέρω τι ακριβώς είναι και ποια η αξία του. Ευχαριστώ. Νίκος
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:19:15 μμ »

Καλησπερα φιλε, εισαι σιγουρος οτι ειναι μπαρουτοθηκη? Συνηθως οι μπαρουτοθηκες εχουν καπακι που ανοιγοκλεινει σχετικα ευκολα για την κρισημη ωρα της επαναγεμισης, η εχουν μηχανισμο που απελευθερωνει συγκεκριμενη ποσοτητα απο μπαρουτι καθε φορα με πατημα κουμπιου η κινηση μοχλου.
Συρταρωτη μπαρουτοθηκη δεν εχω υποψιν μου! Παντως πολυ εκκλησιαστικο μου κανει! Εμπρος ο Αη Γιωργης και το ονομα γραμμενο και πισω ο σταυρος. Παντως ειναι περιτεχνο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Leros1943
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:23:21 μμ »

Καλησπερα φιλε, εισαι σιγουρος οτι ειναι μπαρουτοθηκη? Συνηθως οι μπαρουτοθηκες εχουν καπακι που ανοιγοκλεινει σχετικα ευκολα για την κρισημη ωρα της επαναγεμισης, η εχουν μηχανισμο που απελευθερωνει συγκεκριμενη ποσοτητα απο μπαρουτι καθε φορα με πατημα κουμπιου η κινηση μοχλου.
Συρταρωτη μπαρουτοθηκη δεν εχω υποψιν μου! Παντως πολυ εκκλησιαστικο μου κανει! Εμπρος ο Αη Γιωργης και το ονομα γραμμενο και πισω ο σταυρος. Παντως ειναι περιτεχνο!

Καλησπέρα. Καθόλου σίγουρος δεν είμαι. Απλά κάποιος μου είχε πει ότι είναι μπαρουτοθήκη και συνέχισα της εικασία! Έχω ψάξει πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν έχω βγάλει άκρη! Εαν πέσει στην αντίληψή σας οποιαδήποτε πληροφορία, παρακαλώ μοιραστείτε την μαζί μου! Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:29:11 μμ »

Μήπως είναι θρησκευτικού χαρακτήρα και είναι για να αποθηκεύονται  κάποια φυλακτά (όπως Τίμιο Ξύλο, λιβανάκια κ.α.); πολύ όμορφο πάντως!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2014, 11:50:19 μμ »

Ψάξε φίλε μου γυρω από τον σύνδεσμο που σου δίνω παρακάτω.

http://openarchives.gr/view/443424

πιστεύω ότι θα βοηθήσει στην αναζήτηση σου
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:19:17 πμ »

δεν πιστευω οτι ειναι παλασκα (για να βαζεις τα μολυβδυνα βολια), φυσικα δεν ειναι μπαρουτοθηκη γιατι ειχε αλλο σχημα..... ουτε καν γρασοθηκη δεν ειναι...(αλλο σχημα κι αυτη...)

εχω την εντυπωση οτι ειναι φυλακτο και ειναι προσωπικο.... δηλαδη δεν ηταν κατι που το ειχαν ολοι.. ή αν το ειχαν δεν ηταν το ιδιο...

στις θηλιες που εχει μαλλον ειχε αλυσιδακια με διακοσμητικα.. ισως κερματα... και πιθανον το κρεμουσαν στο λαιμο τους οι στρατιωτες οι τοτε...

ο Αι Γιωργης.. τους προστατευε... μιας και ηταν στρατιωτικος αγιος που θεωρειτε σαν προστατης των στρατιωτων σε ολη την ευρωπη απο πολυ παλια, οπου και συνανταμε και φυλακτα... (ή νομισματα με τον αγιο γιωργιο πανω... που τα ειχαν για φυλακτα).

ο σταυρος στην πισω μερια ειναι κι αυτο για προστασια του ατομου που εφερε το φυλακτο...

τωρα.. το συρταρωτο..... εκει μπορει να ειχε κανονικο φυλακτο... με την προσευχη... (σκεψου τα φυλακτα που ειχαμε πιτσιρικια... τα κεντημενα... και το τι εχουν μεσα), αλλα ακομα και το κεντρικο κομματι του αρτου με το τυπαρι... οπου το θεωρουσαν μεγαλο φυλακτο για ολα τα κακα!

ενδιαφερον κομματι οσο να ειναι! Χαμόγελο


να σε ρωτησω κατι αλλο; κατ αρχην... κι εμενα Νικο με λενε! Χαμόγελο

Βλεπω το κωδικο σου ονομα... κρατας απο Λερο;; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:20:42 πμ »

Νικολα.... αυτο σου κανει;;

http://www.konaki.gr/products/item_b008.html
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 01, 2014, 12:38:05 πμ »

Ψάξε φίλε μου γυρω από τον σύνδεσμο που σου δίνω παρακάτω.

http://openarchives.gr/view/443424

πιστεύω ότι θα βοηθήσει στην αναζήτηση σου


τωρα ανοιξα το λινκ σου... σωστοτατος και ταχυτατος!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences