Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 08:01:00 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: American Buffalo ή American Eagle ?  (Αναγνώστηκε 16603 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:23:24 μμ »

Βρε τι παντρειες λετε.πριν κανα μηνα ζηταγα μπαφαλο σαν τρελος και δεχτηκα ΜΙΑ προταση και αυτη 130€ πανω απο την τιμη μεταλλου...?1120 ηταν η ουγκια και μου το δινε 1250 γιατι τοσο το πηρε.οπως και τωρα που ζηταω πεντολιρο του 2002 και δεν υπαρχει προσφορα.
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:44:36 μμ »

Συμπερασμα, αν καποιος δεν επειγεται και πουλαει κατι στηνΤΡΕΧΟΥΣΑ τιμη ειδικα αν μιλαμε για χρυσο,ανεξαρτητως μεγεθους,δεν υπαρχουν "γαμοι",μονο διαζυγια Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 12:02:41 πμ »

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι μη ψάχνεις εδώ για αυτό που ζητάς ψάξε έξω και θα το βρείς  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
έχω βάλει αρκετές αναζητήσεις κατά καιρούς και πολύ δύσκολα βρίσκω αυτά που θέλω και σε τιμές (σε κάποιες περιπτώσεις)αρκετά πάνω απο άλλες πηγές
Καταγράφηκε
Jg9478
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 12:39:05 πμ »

Με τα 1120 ευρω η ουγγια,ποια ειναι κια δικαιη τιμη και για αγοραστη και πωλητη(εντος στεκιου) για πωληση του βουβαλου?
Καταγράφηκε
panos4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 01:23:43 πμ »

Με τα 1120 ευρω η ουγγια,ποια ειναι κια δικαιη τιμη και για αγοραστη και πωλητη(εντος στεκιου) για πωληση του βουβαλου?

1120+78,40(7% premium)=1198,40+23,97(2% κοστος καρτας)=1222,37+24(μεταφορικα)=1246.37ε.
Αρα τα 1250 που ζητησε ο φιλος λογικο μου φαινεται.
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 01:49:20 πμ »

Κυριε πανο με αυτη την λογικη η λιρα παει κοντα 300€,το βλεπεις και αυτο λογικο;
Τελοσπαντων ο καθενας ζητα οτι νομιζει και καλα κανει,οχι να λεμε ομως για παντρειες.
υγ:εντος στεκιου ειπε ο ανθρωπος(ναι premium,οχι μεταφορικα,οχι καρτες)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2016, 02:05:02 πμ από μεταλας » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 03:46:18 πμ »

Εγώ βλέπω τα εξής νούμερα (τώρα):
Τιμή ουγγιάς διεθνώς €1.084,86
Coininvest πουλάει buffalo €1.160,21
το οποίο σημαίνει ότι πουλάει 6,94% πάνω από την τιμή του μετάλλου (premium).
Αγοράζει buffalo €1.084,05
το οποίο σημαίνει ότι αγοράζει στην τιμή του μετάλλου (το 0,075% κάτω το θεωρώ αμελητέο).

Για το eagle, ο ίδιος (coininvest):
Το πουλάει €1.152,91 (6,27% πάνω από την τιμή του μετάλλου)
Το αγοράζει €1.083,91 (0,087% κάτω από το μέταλλο - επίσης αμελητέο).

Επομένως τα δυο νομίσματα είναι (κατά τον coininvest) περίπου παρόμοια. Τη διαφορά στην πώληση (εφτά ευρώ στα 1.150 ή 0,67%) αξίζει να τη συζητάμε?
Στην αγορά η διαφορά είναι ακόμα μικρότερη (€0,14 ή 0,012%). Τρίχες.

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 09:05:51 πμ »

Με τα 1120 ευρω η ουγγια,ποια ειναι κια δικαιη τιμη και για αγοραστη και πωλητη(εντος στεκιου) για πωληση του βουβαλου?

Καλημέρα,αν ρωτάς εμένα σου απαντώ δεν έχω ιδέα γιατί ποτέ δεν με απασχόλησαν τέτοια νομίσματα.Αν θες να σου πω για άλλα πολύ ευχαρίστως.
Το παραπάνω σχόλιο μου αφορά περισσότερο την δυσκολία εύρεσης νομισμάτων ενδιαφέροντος μου και εκεί συμπλήρωσα ότι αν και κάτι βρεθεί αρκετές φορές(όχι όλες)είναι σε τιμή παραπάνω απο αυτή που μπορεί κάποιος εκτός στεκιού να βρεί.
Το έγραψα περισσότερο για φίλο που  με ρωτάει γιατί δεν αγοράζω μέσα απο το στέκι αφού υπάρχει μεγάλη ποικιλία νομισμάτων.Κατά καιρούς βάζω αναζητήσεις αλλά σχεδόν πάντα ότι θέλω το βρίσκω εκτός στεκιού
Εξαίρεση η τελευταία ζήτηση που κάτι βρέθηκε............αυτά προς άρση κάθε παρεξήγησης
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 09:28:54 πμ »

ελληνα καλημερα κ καλες γιορτες με υγεια..το εκτος στεκιου ειναι σχετικο..που να πας?στους σαραφηδες?ειναι επικινδυνοι πραγματικα..πραγματικα αν εχεις να προτεινεις καπου που μπορει να βρισκουμε οτι θελουμε θα ηταν καλο να μας πεις καποια πληροφορια..αν οχι δημοσια κ με πμ παλι καλα θα ηταν..τωρα για το νομισμα που θελει ο φιλος πιο καλα να δωσει τα φραγκακια στην γκοιν βεστ να το παρει κ να μην σκαει
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 09:44:41 πμ »

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι μη ψάχνεις εδώ για αυτό που ζητάς ψάξε έξω και θα το βρείς  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
έχω βάλει αρκετές αναζητήσεις κατά καιρούς και πολύ δύσκολα βρίσκω αυτά που θέλω και σε τιμές (σε κάποιες περιπτώσεις)αρκετά πάνω απο άλλες πηγές

Μιχάλη και μενα το δικο μου συμπέρασμα είναι οτι οσοι κινούνται στον χώρο τον συλλεκτικο και κατ΄ επέκταση και εδω θελουν να αγορασουν φτηνα και να πουλησουν ακριβά.
Αρα λοιπον ; Ακρη δεν βρίσκεται.
Μονο εαν βρεθεί κανένας σε ανάγκη και υποκυψει στην τιμη που του προτείνει ο δήθεν συλλέκτης συναδελφος και λεω δήθεν διοτι στο 90% των περιπτωσεων εχει καπου αλλου εναν πελατη ετοιμο γιά να του το σφυριξει.
Αρα ντιλ δεν γίνετε.
Ντιλ θα γινωταν μονο εαν κατι έχει αξία  1700 και το παρω εγω και το κλεισω στο χρονοντουλαπο της Ιστορίας και ξεχσασω οτι υπάρχει.
Εαν αυτο το θελω για μεταπωληση ψαχνετε συνέχεια να το βρείτε στα 1600 ; μπορεί και 1500? Διοτι σε μερικούς το κατοσταρακι πέφτει λιγο.
Ετσι για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και ας μην αρέσει σε μερικούς που το έγραψα δημόσια.
Και Πες μου εαν δεν είναι ετσι που την λεω η ιστορία δλδ.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
panos4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 09:57:42 πμ »

Κυριε πανο με αυτη την λογικη η λιρα παει κοντα 300€,το βλεπεις και αυτο λογικο;
Τελοσπαντων ο καθενας ζητα οτι νομιζει και καλα κανει,οχι να λεμε ομως για παντρειες.
υγ:εντος στεκιου ειπε ο ανθρωπος(ναι premium,οχι μεταφορικα,οχι καρτες)
Συγνωμη,για να το φερει ο αλλος στο Στεκι θα πληρωσει και μεταφορικα και καρτες.
Δε μιλαω για κερδος ,για κοστος μιλαω.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 10:09:32 πμ »

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι μη ψάχνεις εδώ για αυτό που ζητάς ψάξε έξω και θα το βρείς  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
έχω βάλει αρκετές αναζητήσεις κατά καιρούς και πολύ δύσκολα βρίσκω αυτά που θέλω και σε τιμές (σε κάποιες περιπτώσεις)αρκετά πάνω απο άλλες πηγές

Μιχάλη και μενα το δικο μου συμπέρασμα είναι οτι οσοι κινούνται στον χώρο τον συλλεκτικο και κατ΄ επέκταση και εδω θελουν να αγορασουν φτηνα και να πουλησουν ακριβά.
Αρα λοιπον ; Ακρη δεν βρίσκεται.
Μονο εαν βρεθεί κανένας σε ανάγκη και υποκυψει στην τιμη που του προτείνει ο δήθεν συλλέκτης συναδελφος και λεω δήθεν διοτι στο 90% των περιπτωσεων εχει καπου αλλου εναν πελατη ετοιμο γιά να του το σφυριξει.
Αρα ντιλ δεν γίνετε.
Ντιλ θα γινωταν μονο εαν κατι έχει αξία  1700 και το παρω εγω και το κλεισω στο χρονοντουλαπο της Ιστορίας και ξεχσασω οτι υπάρχει.
Εαν αυτο το θελω για μεταπωληση ψαχνετε συνέχεια να το βρείτε στα 1600 ; μπορεί και 1500? Διοτι σε μερικούς το κατοσταρακι πέφτει λιγο.
Ετσι για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους και ας μην αρέσει σε μερικούς που το έγραψα δημόσια.
Και Πες μου εαν δεν είναι ετσι που την λεω η ιστορία δλδ.
Η ιστορία είναι έτσι όπως την λες.Θα πρέπει όμως όλοι να καταλάβουμε ότι οι τιμές καλώς η κακώς έχουν πέσει και κάποιοι επιμένουν σε λογικές 3-4-5 χρόνων πίσω.Μου έγραφε ένας φίλος χωρίς οικονομικό πρόβλημα(πάντα έτσι νάναι)για κάποιο νόμισμα και του είπα "αυτό μη δώσεις παραπάνω απο 350".Δε με άκουσε αλλά έκανε μετά απο συζήτηση το εξής πείραμα.Μετά απο 6 μήνες πήγε να δώσει το νόμισμα στον άνθρωπο που το είχε αγοράσει.Η απαντηση ήταν "δίνω 350 ευρω",έφαγε καπέλο 120 ευρω γιατί το είχε πληρώσει 470.Μετά απο αυτό έμαθε
Καταγράφηκε
Jg9478
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 02:18:32 μμ »

Εγω παντως φιλε μεταλας παντρεμα εννοω οτι με την τιμη που το αγορασα εγω δυσκολα θα το πουλησω γιατι το αγορασα το 2016!αν το ειχα παρει το 2006  αν καποιος μου προτεινε 1200 θα του το πηγαινα ο ιδιος αεροπορικως στο σπιτι του αυθημερον!εννοειται πως τωρα αμα το βαλω αγγελια 1000 ευρω σε 5 λεπτα θα εχω 100 πμ αλλα αυτο δεν εχει νοημα!τωρα οπως λεει και ο φιλος ηρακλειωτης αμα εχεις αναγκη κλαψτα χαραλαμπε και 300 ευρω θα το δωσεις!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 02:25:46 μμ »

Για 300 Φιλε μου χρυση ουγκια δεν την δίνει κανείς.
Απλά εαν τον δουν οτι υπάρχει ζορι καποιοι που το εχουν επάγγελμα θα αρχισουν.
900. 950 980 κτλ κτλ και οπου τον ρίξουν.
Και πες πως έγινε
Εαν το ηθελες για ιδιοχρηση  να πω στο διαολο ήθελε να αποταμιευση περισσότερα.
Αλλά στο 90% υπαρχει άλλος να του το σφουριξει στα 1250.
Καλο είναι να μετριαστουν αυτες η αποκλίσεις και ας μην παταμε τον αλλον στον ΚΑλο οταν ποναει. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 10:30:31 μμ »

Mια πρόταση που θα έκανα, είναι να ανοίξει ένα νέο θέμα πωλήσεων που σε αυτό αποκλειστικά η τιμή πώλησης θα είναι η τρέχουσα τιμή μετάλλου.
Πιστεύω ότι αυτό θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον για τους μεταλλάδες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences