Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 07:10:54 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσος-100 Δραχμες 1967  (Αναγνώστηκε 19555 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:09:11 μμ »

πεστε το απλα να το καταλαβαινουμε και εμεις οι νεοι-ασχετοι .ΑΝ πηγαινες στον ΚΑΡΑΜΗΤΣΟ θα σου εδινε 1350-1400 και θα πουλουσε 1700-1800 αυτοι που ασχολουνται ΓΕΝΙΚΑ με το νομισμα θεωρουνται τιμιοι κτλ ΑΝ πανε για ενα κερδος 20-25% .ΑΥΤΟ ΕΧΩ καταλαβει εγω ..και ειναι τυχερος καποιος αν πεσει πανω σε τετοιους
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:10:58 μμ »

Ασε που αυτο εινα ms67..
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:24:46 μμ »

Γιάννη συμφωνούμε απόλυτα. Κάποιοι που δεν έχουμε προσβάσεις σε λογικές περιπτώσεις πώλησης ψάχνουμε πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη μήπως και μας τύχει κάτι καλό, οπότε όλα αυτα, ακόμη και το eBay είναι μια καλή πυξίδα κατεύθυνσης αγοράς. Ο ίδιος πωλητής είχε και 63αρη σε δημοπρασία πριν από αυτό που έβαλε ο Αντώνης. Από όλα αυτα μπορούμε να δούμε που πάνε οι τάσεις τις αγοράς.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:26:26 πμ »

Για δείτε και το MS63 που σας έλεγα:
http://www.ebay.com/itm/Greece-100-gold-Drachma-Military-revolution-PCGS-MS63-/330870188450?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMESINDXX%3AIT&nma=true&si=AikhQNEnI9FtHcImyLyjOGX8VTA%253D&orig_cvip=true&rt=nc
Αυτό πουλήθηκε παραπάνω χρήματα από το MS65+  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:17:12 πμ »

προσωπική μου άποψη είναι πως το χρυσό 100ρικο είναι φούσκα. Πιστέυω πως οι έμποροι εχουν στοκάρει απειρα κομματια και δεν τα βγάζουν επίτηδες για να διατηρείται η τιμή.
Πόσα πιστεύετε πως υπάρχουν ? Τα μίσά? 5000κομμάτια. Και πάλι πολλά είναι δεδομένου πως υπάρχουν συλλέκτες που δεν ασχολούνται με αναμνηστικά παρά μόνο με κυκλοφορίας νομίσματα. Αρα οι υποψήφιοι αγοραστες περιορίζονται. Θεωρώ πως το νόμισμα αυτό θα έβρισκε αντίκρυσμα περισσότερο σε κάποιον που συλλέγει λίρες παρά σε κάποιον που συλλέγει κυκλοφορίας νομίσματα. Ως εκ τούτου θεωρώ την ψαλίδα από την αξία του χρυσού εως την τιμή πώλησης υπερβολική και κάποια στιγμή θα στρώσει...

Επαναλαμβάνω πως τα διαθεσιμα κομμάτια σε σχέση με τους υποψήφιους αγοραστες είναι παρα πολλά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:22:47 πμ »

Επαναλαμβάνω πως τα διαθεσιμα κομμάτια σε σχέση με τους υποψήφιους αγοραστες είναι παρα πολλά.

Σε αυτό το συμπέρασμα έχω φτάσει και 'γω.
Τυχαίνει να συλλέγω τέτοια νομίσματα και διαπίστωσα ότι "χτυπάνε" σε όλα, όχι μόνο σ' αυτό. Ακούς εξωφρενικές τιμές, αλλά και αρκετά χαμηλές. Το ίδιο νόμισμα μπορεί να το βρεις με αποκλίσεις 40%-50%, ανάλογα τα "κέφια" υποθέτω. Αυτό όμως που έχω διδαχθεί είναι ότι στα χρυσά, αυτές οι αποκλίσεις είναι μικρότερες. Αλλά και πάλι... ο χαμός. Εδώ είναι που κολλά τέλεια το "υπομονή και περισυλλογή".
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 26, 2013, 09:51:57 πμ »

Εδώ είναι που κολλά τέλεια το "υπομονή και περισυλλογή".
Αυτό Κώστα μου κολλά παντού όχι μόνο εδώ...
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 14, 2014, 04:36:31 μμ »

Κύριοι την γνωμη σας..... Γιατί δεν εχω ιδέα απο το συγκεκριμένο ....
Μου ειπε ένας γνωστός οτι έπεσε στα χέρια του ενα τέτοιο χρυσο 100αρικο....
Μέχρι τι χρήματα αξιζει να το διαπραγματευτω; Αν υποθέσουμε οτι θα ειναι ms60, δεν ειναι σλαμπαρισμενο .... Δεν το εχω δει ακομα...
Καταγράφηκε
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 14, 2014, 05:02:04 μμ »

προσωπική μου άποψη είναι πως το χρυσό 100ρικο είναι φούσκα. Πιστέυω πως οι έμποροι εχουν στοκάρει απειρα κομματια και δεν τα βγάζουν επίτηδες για να διατηρείται η τιμή.
Πόσα πιστεύετε πως υπάρχουν ? Τα μίσά? 5000κομμάτια. Και πάλι πολλά είναι δεδομένου πως υπάρχουν συλλέκτες που δεν ασχολούνται με αναμνηστικά παρά μόνο με κυκλοφορίας νομίσματα. Αρα οι υποψήφιοι αγοραστες περιορίζονται. Θεωρώ πως το νόμισμα αυτό θα έβρισκε αντίκρυσμα περισσότερο σε κάποιον που συλλέγει λίρες παρά σε κάποιον που συλλέγει κυκλοφορίας νομίσματα. Ως εκ τούτου θεωρώ την ψαλίδα από την αξία του χρυσού εως την τιμή πώλησης υπερβολική και κάποια στιγμή θα στρώσει...

Επαναλαμβάνω πως τα διαθεσιμα κομμάτια σε σχέση με τους υποψήφιους αγοραστες είναι παρα πολλά.
Θα συμφωνήσω με το Βασίλη.
Η αξία του χρυσού είναι δεδομένη, και η αίγλη ενός μεγάλου, όμορφου καλοκτυπημένου νομίσματος σημαντική, αλλά το να πληρώνεις 500 ευρώ λόγω "συλλεκτικότητας" μου φαίνεται υπερβολικό. Σκεφτείτε οτι η proof σειρά του '65 έχει τιράζ κάτω από τις 5000 και έχω βαρεθεί να βλέπω σπασμένες και σλαμπαρισμένες σειρές (άρα η αυθεντική συσκευασία πάει περίπατο) + πολλοί τις έχουν ξεχασμένες στο πατάρι, αλλά αν δώσεις 50 ευρώ θα πάρεις και ρέστα...
Καταγράφηκε
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 14, 2014, 05:26:03 μμ »

Υγ Βέβαια ως χρυσό νόμισμα ενδιαφέρει τους συλλέκτες χρυσών νομισμάτων ανα τον κόσμο...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 14, 2014, 08:41:27 μμ »

Ρε παιδια θα τρελαθω!! :oΜιλαμε για το κορυφαιο ελληνικο νομισμα απο αποψη χαρακτικης και ομορφιας!Το πρωτο που κοπηκε σε ελληνικο νομισματοκοπειο!Σε κορυφαιο βαθμο MS-67!Και το εκτιματε ενα 10% υπεραξια πανω απο τιμη μεταλλου;Ποσα τετοια υπαρχουν νομιζετε;Πριν κανα μηνα πουλιωταν στην λεσχη ενα σε χειροτερη κατασταση χωρις slab  στα 1400 και εφυγε αμεσως!Ειπαμε κριση αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα!Η αξια του σε αυτο τον βαθμο νομιζω ειναι στα 1600-1700!

Σωστότατος. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 14, 2014, 08:53:03 μμ »

Ρε παιδια θα τρελαθω!! :oΜιλαμε για το κορυφαιο ελληνικο νομισμα απο αποψη χαρακτικης και ομορφιας!Το πρωτο που κοπηκε σε ελληνικο νομισματοκοπειο!Σε κορυφαιο βαθμο MS-67!Και το εκτιματε ενα 10% υπεραξια πανω απο τιμη μεταλλου;Ποσα τετοια υπαρχουν νομιζετε;Πριν κανα μηνα πουλιωταν στην λεσχη ενα σε χειροτερη κατασταση χωρις slab  στα 1400 και εφυγε αμεσως!Ειπαμε κριση αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα!Η αξια του σε αυτο τον βαθμο νομιζω ειναι στα 1600-1700!

Σωστότατος. Κλείσιμο ματιού
Αυτή παιδιά είναι η άποψη η δικιά σας.Εμενα το συγκεκριμένο μου είναι παντελς αδιάφορο νόμισμα και δεν είναι τίποτα σπουδαίο.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 14, 2014, 08:57:41 μμ »

Τo ελληνικό  krugerrand τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 14, 2014, 09:08:07 μμ »

Τo ελληνικό  krugerrand τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο
+11111122223333344445555556666777788889999
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 14, 2014, 09:13:13 μμ »

Εγω παρόλο που μαζευω αγγλικα χρυσα θεωρω τα ελληνικα χρυσα ετη φωτος μπροστα και απαράμιλλης ομορφιας!Φυσικα θα διαφωνησω οτι τα χρυσα της χουντας ειναι σαν τα κρουγκεραντ!!Εχε χαρη που ειναι προσφατα κομμενα και λογω οτι ηταν αναμνηστικα ειναι κλειστα στα σεντουκια!!Τα παιδια και τα εγγονια μας θα τα εκτιμησουν σιγουρα!! Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences