Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 03, 2024, 07:40:27 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσος-100 Δραχμες 1967  (Αναγνώστηκε 19539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:21:59 μμ »

Δυστηχως Γιαννη η κριση και η ελειψη χρηματος τα εχει ισοπεδωσει ολα!!
Τυχεροι οσοι αντιστεκονται και δεν πουλανε την σημερον ημερα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:22:29 μμ »

Παντως ειναι λογικο να υπαρχουν πολλα σε υψηλες καταστασεις καθως προκειται για αναμνηστικο νομισμα και οχι κυκλοφοριας!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:27:07 μμ »

Γιωργο στην ερωτηση που εκανες ρωταγες ποσο εχει η αξια του χρυσου του.Και η απαντηση ειναι σαν αξια χρυσου εχει κατω απο τα 1166 που ειπε ο Αντωνης μιας και χει βαλει την αξια του χρηματιστηριου και οχι την αξια εξω στο εμποριο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:33:43 μμ »

Γιωργο στην ερωτηση που εκανες ρωταγες ποσο εχει η αξια του χρυσου του.Και η απαντηση ειναι σαν αξια χρυσου εχει κατω απο τα 1166 που ειπε ο Αντωνης μιας και χει βαλει την αξια του χρηματιστηριου και οχι την αξια εξω στο εμποριο.


Δεν εχει σημασια πολυ αυτο για μενα Δημητρη.
Την ισοπεδωση την εχει επιβαλλει το συστημα.
Και εγω εαν μου εκαναν προσταση να αγορασω ενα γνησιο με 1000 που ακουστικε εδω μεσα θα το αγοραζα.
Αλλα καλο ειναι να σκεφτωμαστε και την συλλεκτικη αξια καποιων πραγματων διοτι αυτη θελουν δεν θελουν καποια μερα θα επανελθει!!
Καποια νομισματα τοτε θα τα ψαχνουν μερικοι μερικοι και δεν θα τα βρισκουν και οταν τα βρουν θα σκανε τα διπλασια για να τα αποκτησουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:50:04 μμ »

Κακά τα ψέμματα το νόμισμα αυτό είναι πλέον άμεσα διαθέσιμο!(δεν μιλάω για βαθμό αλλά γενικά για το 100δρχ)Το έχω δει σε ελληνικά και ξένα site δημοπρασιών,οίκους δημοπρασιών,μαγαζιά εμπόρων,στον καραμήτσο,σε δημοπρασία της λέσχης κτλ..Οπότε για ποιο λόγο να δώσεις πολλά πάνω απο την τιμή μετάλλου του?Ακόμα και σε αυτό το βαθμό υπάρχουν αρκετά.Υπάρχουν και καλύτερα!Συν ότι αρκετά είναι και απιστοποίητα!Τέλος γιατί να έχει τόση σημασία ο βαθμός σε ένα αναμνηστικό νόμισμα?Δηλαδή αν όλοι πάρουμε κάποια στιγμή απόφαση να πετάξουμε τα κουτάκια και τα πιστοποιητικά των τωρινών αναμνηστικών και τα βάλουμε σε σλαμπ οι επόμενοι θα πρέπει να πληρώνουν 5 κατοστάρικα παραπάνω για 1 χρυσό π.χ. special olympics αν είναι PF67 και όχι PF65?
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 25, 2013, 09:55:04 μμ »

Γιωργο εγω εγραψα για το 1000,δεν εκανα καμμια εκτιμηση για αυτο το μσ67 βεβαια,
ουτε μπορω να ξερω τι βαθμο μπορει να ειχε εκεινο.
Απλως λεω κατι που ξερω.
Υπαρχουν νομισματα πολλα αυτην την εποχη σε παρα πολυ καλη τιμη.
Και μια σημειωση για αυτα που εγραψες.
Προσθεσε και οτι οταν θα τελειωσει η κριση και αν τελειωσει τα τιραζ στα εναπομειναντα χρυσα νομισματα θα εχουν μειωθει σε βαθμο που ουτε καν μπορουμε να διανοηθουμε.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:01:42 μμ »

Αλλη χαρη του πιστοποιημενου ομως. Το ιδιο νομισμα σε πιστοποιηση και χωρις ειναι λογικο να προτιμουμε το πιστοποιημενο. Παραδειγμα οι χρυσες λιρες. Παρακολουθω τις γνωσεις σας σχετικα με το θεμα δηλαδη εαν μια χρυση λιρα ειναι πλαστη η οχι και πρεπει να εισαι πυρηνικος επιστημονας να καταλαβεις εαν ειναι γνησια. Χερια, σπαθια, αλογα, τριχες, περιμετρος, βαρος, κλπ. Εαν ομως ειναι πιστοποιημενη και με ψηλο βαθμο την παιρνεις με κλειστα ματια εστω και σε αρκετα ψηλη τιμη την οποια ομως μελλοντικα μπορεις να την δωσεις και περισσοτερα χρηματα που την αγορασες. Εγω προσωπικα δυο ιδια νομισματα θα επαιρνα το πιστοποιημενο. Τωρα στην περιπτωση των 100 Δραχμων του 1967 εστω και εαν η τιμη ειναι λιγο ψηλη πιστευω οτι μελλοντικα τα χρηματα δεν χανονται αλλα ειναι σαν επενδυση.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:03:35 μμ »

Κακά τα ψέμματα το νόμισμα αυτό είναι πλέον άμεσα διαθέσιμο!(δεν μιλάω για βαθμό αλλά γενικά για το 100δρχ)Το έχω δει σε ελληνικά και ξένα site δημοπρασιών,οίκους δημοπρασιών,μαγαζιά εμπόρων,στον καραμήτσο,σε δημοπρασία της λέσχης κτλ..Οπότε για ποιο λόγο να δώσεις πολλά πάνω απο την τιμή μετάλλου του?Ακόμα και σε αυτό το βαθμό υπάρχουν αρκετά.Υπάρχουν και καλύτερα!Συν ότι αρκετά είναι και απιστοποίητα!Τέλος γιατί να έχει τόση σημασία ο βαθμός σε ένα αναμνηστικό νόμισμα?Δηλαδή αν όλοι πάρουμε κάποια στιγμή απόφαση να πετάξουμε τα κουτάκια και τα πιστοποιητικά των τωρινών αναμνηστικών και τα βάλουμε σε σλαμπ οι επόμενοι θα πρέπει να πληρώνουν 5 κατοστάρικα παραπάνω για 1 χρυσό π.χ. special olympics αν είναι PF67 και όχι PF65?

Δηλαδη επειδη κυκλοφορουν πολλα στην αγορα πεφτει η τιμη του σε τιμη μεταλλου;Αυτα που ειδες που πωλουνται ποσο τα δινουν;Αμα γινει ενα τσαφ και πεσουν στην αγορα ταυτοχρονα απο συμπτωση καμμια δεκαρια πεντολιρα του 1893 η τιμη τους θα πεσει στο μεταλλο; Έκπληξη Έκπληξη :oΤι λογικη ειναι αυτη;

Γνωμη μου οτι στα συλλεκτικα χρυσα η τιμη δεν επηρεαζεται ουτε απο ποσα πουλιουντε ουτε απο τις διακυμανσεις του χρυσου!Το χρυσο κατοσταρικο της χουντας 1400 πουλιωνταν οταν ο χρυσος ειχε 600 ευρω η ουγγια 1400 πουλιεται και τωρα το απιστοποιητο!Ενα πεντολιρο του 1911 και 300 ευρω να παει η ουγγια 4 χιλιαρικα θα ειναι η αξια του!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:24:04 μμ »

Παράθεση
Στάλθηκε από: milou
Εισαγωγή παράθεσης
Παράθεση από: iceman στις Σήμερα στις 09:50:04 μμ
Κακά τα ψέμματα το νόμισμα αυτό είναι πλέον άμεσα διαθέσιμο!(δεν μιλάω για βαθμό αλλά γενικά για το 100δρχ)Το έχω δει σε ελληνικά και ξένα site δημοπρασιών,οίκους δημοπρασιών,μαγαζιά εμπόρων,στον καραμήτσο,σε δημοπρασία της λέσχης κτλ..Οπότε για ποιο λόγο να δώσεις πολλά πάνω απο την τιμή μετάλλου του?Ακόμα και σε αυτό το βαθμό υπάρχουν αρκετά.Υπάρχουν και καλύτερα!Συν ότι αρκετά είναι και απιστοποίητα!Τέλος γιατί να έχει τόση σημασία ο βαθμός σε ένα αναμνηστικό νόμισμα?Δηλαδή αν όλοι πάρουμε κάποια στιγμή απόφαση να πετάξουμε τα κουτάκια και τα πιστοποιητικά των τωρινών αναμνηστικών και τα βάλουμε σε σλαμπ οι επόμενοι θα πρέπει να πληρώνουν 5 κατοστάρικα παραπάνω για 1 χρυσό π.χ. special olympics αν είναι PF67 και όχι PF65?

Δηλαδη επειδη κυκλοφορουν πολλα στην αγορα πεφτει η τιμη του σε τιμη μεταλλου;Αυτα που ειδες που πωλουνται ποσο τα δινουν;Αμα γινει ενα τσαφ και πεσουν στην αγορα ταυτοχρονα απο συμπτωση καμμια δεκαρια πεντολιρα του 1893 η τιμη τους θα πεσει στο μεταλλο;   Τι λογικη ειναι αυτη;

Γνωμη μου οτι στα συλλεκτικα χρυσα η τιμη δεν επηρεαζεται ουτε απο ποσα πουλιουντε ουτε απο τις διακυμανσεις του χρυσου!Το χρυσο κατοσταρικο της χουντας 1400 πουλιωνταν οταν ο χρυσος ειχε 600 ευρω η ουγγια 1400 πουλιεται και τωρα το απιστοποιητο!Ενα πεντολιρο του 1911 και 300 ευρω να παει η ουγγια 4 χιλιαρικα θα ειναι η αξια του!

Και ποια είναι λογική?Να δώσεις 600€ πάνω απο το μέταλλο του για ένα νόμισμα που κυκλοφορεί σχεδόν παντού?
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:40:56 μμ »

Μα εαν ειναι οπως λεει ο herakliotis και καταστραφηκαν σχεδον τα μισα τοτε δεν γινεται να υπαρχει σχεδον παντου. Ειναι οπως στην Κυπρο τα 100 μιλς του 1957 που παλι καταστραφηκαν  αρκετα κομματια και τωρα δεν αγοραζονται. Μιλαμε για 300-400 ευρω σε τσαντακι και 500-600 ευρω πιστοποιημενο. Για να μην αναφερω κατι πιαστρες του 1881, 1882, 1884, 1931 που πρεπει να πουλησεις κανενα οικοπεδο για να τα παρεις Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο . Αρα λογικα με το σκεπτικο της καταστροφης σχεδον των μισων και της πιστοποιησης ms67 τοτε αξιζει τα χρηματα του εαν υπαρχουν με τετοια κριση!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:52:43 μμ »

Πριν διμήνου 100ρίκο MS65 μου προτάθηκε στα 1600 ευρώ. Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο για την τιμή 1600 με 1700 ευρώ που έδωσε. Ξέρω από συζήτηση για σετ 100 και 20 δρχ στα 1600. Καλό θα είναι να μη μένουμε στις μεμονομένες ευκαιρίες που παρουσιάζονται κατά καιρούς δεν πρέπει να είναι μετρό σύγκρισης αυτό .Και εσυ φίλε SYMEOU έχεις μια εμμονή με τον Ισραηλινό.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 25, 2013, 10:55:26 μμ »

Πριν διμήνου 100ρίκο MS65 μου προτάθηκε στα 1600 ευρώ. Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο για την τιμή 1600 με 1700 ευρώ που έδωσε.


  Στριφογύρισμα ματιών  Στριφογύρισμα ματιών
http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330888395306&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_500wt_1203
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:00:11 μμ »

Πριν διμήνου 100ρίκο MS65 μου προτάθηκε στα 1600 ευρώ. Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο για την τιμή 1600 με 1700 ευρώ που έδωσε. Ξέρω από συζήτηση για σετ 100 και 20 δρχ στα 1600. Καλό θα είναι να μη μένουμε στις μεμονομένες ευκαιρίες που παρουσιάζονται κατά καιρούς δεν πρέπει να είναι μετρό σύγκρισης αυτό .Και εσυ φίλε SYMEOU έχεις μια εμμονή με τον Ισραηλινό.

Αυτο λεω και εγω Χρηστο!Επειδη καποιος ξεπουλα λογω αναγκης καποιο νομισμα σε χαμηλη τιμη αυτο δεν σημαινει οτι τοση ειναι η αξια του!Ουτε αν καποιος το αγορασει σε πολυ υψηλη τιμη επειδη τον πιασανε κοτσο!Παντα κοιταμε τον μεσο ορο της αγορας!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:01:59 μμ »

Πριν διμήνου 100ρίκο MS65 μου προτάθηκε στα 1600 ευρώ. Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο για την τιμή 1600 με 1700 ευρώ που έδωσε.


  Στριφογύρισμα ματιών  Στριφογύρισμα ματιών
http://cgi.ebay.fr/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330888395306&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649#ht_500wt_1203


Ρε που τον ξερω τον πωλητη που τον ξερω!!!! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 25, 2013, 11:04:37 μμ »

Λοιπον τι λετε τωρα ? MS65+ πουληθηκε πριν μια βδομαδα μολις 1400 ευρω ....
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences