Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:47:35 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 4849 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 02, 2014, 06:43:23 μμ »

Aν Αναργυρε οι λιρες 1901-1906 εχουν απο την μια πλευρα την βασιλισσα τοτε καποιο λακο εχει η φαβα(η 1901 σωστα την  εχει)
+1.Ο Εδουάρδος δεν το χει και πολύ για βασίλισσα. Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 02, 2014, 06:51:27 μμ »

Aν Αναργυρε οι λιρες 1901-1906 εχουν απο την μια πλευρα την βασιλισσα τοτε καποιο λακο εχει η φαβα(η 1901 σωστα την  εχει)
+1.Ο Εδουάρδος δεν το χει και πολύ για βασίλισσα. Στριφογύρισμα ματιών
8 στρεμματα μουσι ειναι αυτα δεν ειναι παιξε γελασε
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 02, 2014, 07:05:30 μμ »

κατσε γιατι πλακα πλακα ο ανθρωπος που ρωτησε μπορει να μην καταλαβαινει...φιλε μου οι λιρες μεχρι το 1901 σωστα εχουν την βασιλισσα Βικτωρια αλλα απο το 1902 και μετα βασιλιας εγινε ο Εδουαρδος οποτε οπως καταλαβαινεις αλλαξε και η κεφαλη...αρα οι λιρες που εχεις με χρονολογια απο 1902 και μετα πρεπει να εχουν την κεφαλη του Εδουαρδου επανω
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 02, 2014, 08:05:28 μμ »

Χαρα στο κουραγιο σου epop που του εγραψες του φιλου το κατεβατο.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φιλε μου, με λιγα λογια, τα νομισματα που βρηκες στο κουτι της θειας σου δεν εχουν ουσιαστικη αξια, δηλαδη εχουν καποια μικρη, αλλα για να την καρπωθεις και να την μεταφρασεις σε χρημα, θα πρεπει να σου βγει το λαδι, αν σκεφτεις και το γεγονος οτι συλλεκτης ολα αυτα μαζι δεν προκειται να τα παρει, μονο εμπορος και θα σου δωσει καποια πολυ λιγα ευρω, αν σου δωσει..
Για να τα "σπασεις "και να προσπαθησεις να τα πουλησεις λιγα λιγα σε συλλεκτες, φυσικα μπορεις να το κανεις, αλλα βαλε τρεξιματα σε ταχυδρομεια κλπ, μαλλον δεν αξιζει τον συνολικο κοπο..
Αν θες την γνωμη μου, κρατα τα στο κουτακι ενθυμιο απο την θεια σου, καθε σπιτι στην Ελλαδα εχει απο ενα τετοιο κουτακι με τετοια νομισματα (γιαυτο και δεν ειναι ακριβα,αφου ολοι τα εχουν..).
 Για τις λιρες, εχω καποια αμφιβολια, τις γνησιες οι ηλικιωμενοι συνηθως τις εκρυβαν καπου χωριστα και οχι σε κουτια μαζι με κερματα ξεχασμενα, ανεβασε φωτο καθαρες να τις δουμε, μακαρι να ειναι γνησιες, αυτες εχουν αξια πραγματικη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences